НБА сезона 2020/2021

Кои тимови ке изборат плеј ин или плеј оф, покрај овие сигурните (ЛАЛ, ЛАК, ЈЏ, ДН, МБ, БС, МХ, БН)


  • Вкупно гласачи
    99

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.704
Поени од реакции
10.557
Вестбрук не направи, ама Леброн направи и бетер во Кливленд.
Сакаш да кажеш дека Леброн ги натера Кливленд со останати неколку години на договор, против нивна волја, да го трејдаат во тим по негов избор (како брадата што им направи на Хјустон)?

Или почека да му заврши договорот, па тогаш отиде каде сака... Па уште се врати и им ја донесе првата и единствена титула на тој утепан клуб. Таму треба споменик да му направат.

Автоматски споено мислење:

Туку ај да ви помогнам (тебе и на весело друштво хејтери): Ако веќе бараш споредба за нефер постапка кај играч на Лејкерс, тогаш Ентони Дејвис ви треба. Само он изнуди трансфер од матичниот клуб во Лејкерс... Аман, ништо не знаете да направите како што треба. Морам јас да ви ја вршам работата. :D
 
Член од
16 април 2014
Мислења
5.740
Поени од реакции
7.440
Не ме интересира дали се циглари и каква игра би поставиле. Леброн има 2 супер стара соиграчи. КД има исто така 2 суперстара соиграчи. Ист случај. Ама гледам не се реагира исто овде.
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.294
Поени од реакции
7.080
Не ме интересира дали се циглари и каква игра би поставиле. Леброн има 2 супер стара соиграчи. КД има исто така 2 суперстара соиграчи. Ист случај. Ама гледам не се реагира исто овде.
Нормално кога 80% овде се фанови на тој одвратен форсиран клуб Фејкерс ...џабе му е Вестбрук, пак ништо нема да направат.....Леброн пополека фејднува и не е истиот играч а сите се понашаат како да има 30 години.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.704
Поени од реакции
10.557
Леброн има 2 супер стара соиграчи. КД има исто така 2 суперстара соиграчи. Ист случај. Ама гледам не се реагира исто овде.
Нетс имаат 3 суперстар играчи во прајмот на кариерата, и тоа сите се inside out играчи, добри шутери, добри се и под кош. Во било која комбинација, лесно се склопува ростер и игра окулу такви тројца. Плус го имаат и најдобриот шутер за 3 во лигата, плус ветерани како Грифин.

Лејкерс ги имаат 37 годишен на залез на кариера Леброн, и кој е само нешто подобар шутер од Вестбрук, кој па е ужасен шутер а сепак упорно форсира шутирање. АД е најдобриот шутер од 3-цата, а самиот е просечен шутер. Лејкерс во тимот немаат други шутери, дури ни променливиот КЦП кој не беше ништо посебно... Да кажеш дека се исти со Нетс е смешно. Ич да не почнувам за начинот на кој Харден дојде во Нетс, и какви прљави работи имаат правено газдата/управата на Нетс (на пример случајот со АК-47) - тоа го знае секој што прати баскет од времето.


Лејкерс ако успеат да освојат титула тоа ќе биде потфат, а Нетс сѐ друго освен титула е разочарувачки неуспех.
Тоа што сакаш да направиш да изгледа дека двете екипи се еднакви по сила (кога се различни и по возраст и по стил на игра, со или без шут, итн), тоа е само резултат на твоето незнаење или злонамерност (или и двете).

Потсетува малку како Коби кога го споредуваа со Леброн (а едниов стар, другив копиљ), или на времето со Џордан.Не ме интересира дали се циглари и каква игра би поставиле.
Не те интересира пошто немаш намера да дискутираш кошарка, туку да се р’чкаш и да хејташ. ;)
Слободно продолжи, а дека е сеедно - епа не е - сеедно.

 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
3.551
Поени од реакции
2.347
Clippers star Kawhi Leonard is turning down his $36MM player option for the 2021/22 season and will become an unrestricted free agent, reports Chris Haynes of Yahoo Sports. Today was the deadline for Leonard’s option decision.


The opt-out comes as no surprise — that decision had been expected since Leonard signed his three-year deal with Los Angeles back in 2019, and it doesn’t mean he’s leaving the Clippers. Speaking last December about his contract situation, Kawhi acknowledged that “the best decision” from a financial perspective would be to turn down his option.

Of course, when Leonard made those comments at the start of the 2020/21 season, he included a caveat: “If I’m healthy.” That’s not the case, as he recently underwent surgery to repair a partial tear of his right ACL. There’s a fear that the two-time Finals MVP could miss part or even all of the ’21/22 campaign.
Still, even taking that injury into account, opting out makes the most sense for Leonard, who will receive a new maximum-salary contract despite the fact that he won’t be ready to play this fall. He now has 10 years of NBA experience under his belt, which means he can bump his salary for next season to 35% of the cap – a projected maximum of $39.3MM – and perhaps lock in some additional years.
While the Mavericks and a handful of other teams are expected to kick the tires on Leonard, the Clippers are considered the overwhelming favorites to sign him to a new deal, as Haynes confirms.
The Clips only hold Leonard’s Early Bird rights, which will limit the team to a four-year offer (worth a projected $176.3MM). If he wants to maximize his long-term earnings, Kawhi could sign a one-plus-one contract this offseason and then opt out again next summer to sign a new five-year contract with the Clippers once they have his full Bird rights.
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
3.551
Поени од реакции
2.347
GSW imale interes za Beal. Mnogu verojatno e toa da se sluci Beal da bide trejdan za Wiggins i Wiseman.
Автоматски споено мислење:

Warriors would only give up trade assets for one player

The Warriors have been subject to rumors of trading away Andrew Wiggins, James Wiseman, their two 2021 lottery picks — Jonathan Kuminga and Moses Moody — and possibly even future draft picks. But sources within the Golden State organization told NBC Sports Bay Area that there is only one player they’d be willing to give all of that away for. And that player isn’t even available yet.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.190
Поени од реакции
4.499
GSW imale interes za Beal. Mnogu verojatno e toa da se sluci Beal da bide trejdan za Wiggins i Wiseman.
Автоматски споено мислење:

Warriors would only give up trade assets for one player

The Warriors have been subject to rumors of trading away Andrew Wiggins, James Wiseman, their two 2021 lottery picks — Jonathan Kuminga and Moses Moody — and possibly even future draft picks. But sources within the Golden State organization told NBC Sports Bay Area that there is only one player they’d be willing to give all of that away for. And that player isn’t even available yet.
Тоа е сосема непотребен и глупав потег ОСВЕН ако клеј не се враќа по повредата и не е со него како што треба работата.

А ќе ме изненади ГСВ да не тргнат по Каваи, иако и за него најверојатно цела следна сезона е аут или барем пола.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.704
Поени од реакции
10.557
Не мрда никаде Кавај. Никаде на друго место нема да го летаат со приватни авиони и да го ставаат на пиедестал... ОК, освен можеби во Нетс ама тие немаат кап спејс. ;)

Ова му е само тактика за преговарање, којзнае што им бара сега.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
33.891
Поени од реакции
87.685
Не разбирам зошто ГСВ би го земале Бил, најискрено.. Освен како што кажа Генерал погоре ако не е нешто во ред со Клеј иако го гледам дека нормално си тренира.
 
Член од
1 март 2009
Мислења
8.413
Поени од реакции
9.742
Pa dobro ne e ova 2015 poke nemozi samo so curry klay posle povreda i propadnat green da bidis konkurenten
Curry ima uste nekoja dobra godina vo nego nema so da cekat
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.704
Поени од реакции
10.557
Ретко излегува „кој сакаме да го земеме“, најчесто излегува „кој е достапен и дали сакаме да останеме без ништо“.
Ако дојдениот играч е подобар од збирот на играчи/ресурси што се дадени за него, тогаш (не секогаш ама) обично тоа е добар дил.
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
3.551
Поени од реакции
2.347
Не разбирам зошто ГСВ би го земале Бил, најискрено.. Освен како што кажа Генерал погоре ако не е нешто во ред со Клеј иако го гледам дека нормално си тренира.
Mozebi zatoa sto izminatava sezona Beal celo vreme do pred samiot kraj na regularnata sezona bese najdobar strelec vo ligata. Na kraj zavrsi kako vtor so 31.3 poeni vo prosek. Kari go prestigna pred samiot kraj so 32.0 vo prosek, blagodarenie na nekolkute ludi utakmici koj gi imase pred samiot kraj na sezonata, inace Beal bese najdobar strelec bukvalno celo vreme. Poslednite desetina utakmici Kari go prestigna. Raka na srce Beal si zemase mnogu shutevi, najmnogu od site igraci vo ligata.
Beal ne e zafrkancija, nikogas nemal dobri soigraci vo ekipa, Wall i Westbrick ciglata ne se dobri igracii. Od pocetokot na karierata vo NBA od 2012 9 sezoni igra vo Wizards nikogas ne smenal ekipa, vreme mu e. Spored mene GSW e poln pogodok ako otide tamu avtomatski ke bidat mnogu zaebana ekipa pred se ofanzivno. Najverojatno najakiot napad vo ligata, posle Nets sekako. Nets go imaat najakiot napad na site vreminja.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.190
Поени од реакции
4.499
Pa dobro ne e ova 2015 poke nemozi samo so curry klay posle povreda i propadnat green da bidis konkurenten
Curry ima uste nekoja dobra godina vo nego nema so da cekat
Кари уште некоја година, а бил е во цутот на младоста?

Нема логика таков дил, особено што се намерачиле да си дадат перспективен центар за бек шутер кој е на залез на кариера.
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
3.551
Поени од реакции
2.347

Kajgana Shop

На врв Bottom