НБА сезона 2019/2020

Статус
Затворена за нови мислења.
M

Macedon1um

Гостин
На мене ми беше друго поентата, не завршило се за 2 секунди, туку една минута знаеле дека се во неповрат... Страшно.
На брзина од 200+ веројатно е дека се завршило за патниците уште при првичниот удар..

 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Тогаш грешка сме разбрале и јас и @Syn, немало првичен удар и слободен пад, него пилотот сам го спуштил хеликоптерот надолу. Ваљда се збркал во релјефот.


 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Ненормален си бре, какво извинување ццц нема потреба.

Отиде Коби Брајант ејјј, се чувствувам како еден дел од детството да ми отиде со него.
нејќам да изгледа,како да спинувам,и фејк њуз да ширам.стварно незнаев дека е од дубаи снимката.
вчера вечерта праам муабет со женска ми,ми вика е аман бе,
и викам
Оља, се осеќам ко да ми скинале 50 страници спомени од тинејџерски години.
Па праевме баскет 2×2,се филмавме,па имаше Коби и Шек, Данкан и Робинсон, Јуинг и Спривел,Ајверсон и Мутомбо
Имав чест да бидам Шек,и да играм со Коби. ))))
Значи увек послем после НБА Екшн у недела праевме баскет 3×3 на бољи пар до 21.
Уличари,баскетџии без никаков тренинг.
Ја,Коби,и Дерек Фишер.Мама ебавме не можеа да не сменат од 18 до 22.
ехххх....
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.168
Поени од реакции
107.670
Brat ja so 27 (naskoro 28) godini i den denes na basket koga se zagrevame ili pucame za topka se deram Kobiiiiiiiiiiiii i ako dadam urlam Baaaaaang ili ako utnam "pusi kurac" vikam, neli on pcuese na srpski. :D A zamisli decata, pomalite kosarkari... Nenormalno nasledstvo ostavi likot, duri jezivo mi e, kolku i da zvuci cudno.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Brat ja so 27 (naskoro 28) godini i den denes na basket koga se zagrevame ili pucame za topka se deram Kobiiiiiiiiiiiii i ako dadam urlam Baaaaaang ili ako utnam "pusi kurac" vikam, neli on pcuese na srpski. :D A zamisli decata, pomalite kosarkari... Nenormalno nasledstvo ostavi likot, duri jezivo mi e, kolku i da zvuci cudno.
види ја 34 имам,вујко ми е бивш професионален кошаркар и НБА гледам од многу мал. Памтам многу добри играчи,коа викам памтам,се сеќавам што сум гледал нивни утакмици.Кемп,Грант,Пејтон,Милер,Дрекслер.
Вујко ми же вакцинираше со Лејкерс,дресот 32 уште го чувам.
Почнувајки од моја генерација,премногу обични баскетџии,професионалци,ѕвезди се идентификуваат со Коби...не знам човек да го нејќел...уствари знам еден.Волот Дарко Миличич
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Јас сум 32 и јас го фатив тој период, а богами и руки сезоната на Коби.

Охх беее
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.648
Поени од реакции
81.688
Изгледа само јас сум викал ЏОРДААААН на кошарка... :/
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Јас сум 32 и јас го фатив тој период, а богами и руки сезоната на Коби.

Охх беее
Првата сезона па и не се изнаигра многу )))
Автоматски споено мислење:

Изгледа само јас сум викал ЏОРДААААН на кошарка... :/
Знам јас многу што викааа и Џордан на баскет.
Али јас не.
Јас го поштувам МЏ,али увек сум бил навивач на Лејкерс.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.548
Поени од реакции
62.462
The helicopter did not have a terrain awareness and warning system -- a safety feature which provides the pilot with information about the terrain, the National Transportation Safety Board said

The helicopter did not have a terrain awareness and warning system -- a safety feature which provides the pilot with information about the terrain, Homendy said. The NTSB recommended that similar helicopters be equipped with the system after a fatal Texas crash in 2004 that killed 10 people. The Federal Aviation Administration failed to implement the recommendation, Homendy said.

ова е вест од cnn, што искочи пред 20 минути од прилика.

Ја читав од сведоштво на дечки што со точак биле таму и возеле рекреативно, има и слики од нив направено одма после ударот ставени се на tmz. Не паднал на едно место и таму да остане, затоа остатоците се раштракани, али ударот бил доволно јак за да експлодира и се разнесе на милион парчиња.
Аir Crash investigations ми е една од омилените серии, и нека ми осталано во меморија дека сите хеликоптери треба да се опремени со low terrain warning systems и со TCAS, Trafic Collison Avoiding systems. Сега читам дека TCAS-тот е 100% применет кај сите комерцијални авиони, додека за првото, применувањето заташакало во системот.

Aко стварно закачиле во ридот, па паѓале една минута... :cenzura:
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Нема да лажам, мене Шекил ми беше и ми е омилениот играч и оној ради кој почнав да гледам кошарка и да навивам за Лејкерс.

И кога се скараа бев на страната на Шек и кога си замина он му бев напизден на Коби зошто се распадна тој најдоминантен тандем кој можеше да освои уште многу прстени.

Но со тек на времето Коби Брајант си го градеше својот „легаси“ во Лејкерс и во НБА. Залудно е да се пишува за неговите достигнувања затоа што буквално секој знае што Коби постигна како играч и какво белег остави во лигата. GOAT на нашето време, simple as that.

Работата која боли е тоа што Коби го остави втортиот том од својата книга недопишан. Коби не беше само генерациски талент како играч, Коби беше гениј. Човек со ненормално IQ, човек со страшна филозофија, човек со страшна работна етика. Човек кој после кариерата имаше зацртано огромни цели кои сум сигурен дека ќе си ги исполнеше ако не се сруши прерано.

Коби доби оскар 2 сезони после пензионирањето. Оскар. Коби почна да пишува книга со Паоло Коељо, Коби размислуваше да снима филм и да напише книга за влијанието на самодовербата врз индивидуалецот. Коби не планираше да остане во кошарката и после пензијата, но неговата Џиџи го промени тоа и Коби стана тренер на женската екипа на неговата академија.

Џиџи го натера Коби да зацрта цел да ја прокламира женската кошарка и да ја приближи до популарноста на машката.

Можеби некој ќе го натераше и да стане тренер на машка екипа и да седне на она столче на кое сум убеден дека ќе доминираше како што доминираше и како играч, на тренерското столче во Стејплс центарот.

Тоа беше мојата најголема желба како фан на Лејкерс откако Коби се пензионираше. Истата желба ја имав кога Зидан се пензионираше и таа ми се исполни. Убеден бев дека истото ќе се случи и со Коби, но универзумот мислеше поинаку.

Заради тоа ова е голема трагедија, заради тоа што загина човекот кој можеше уште многу да придонесе во многу области.


И да, јас не ја поддржувам идеата на Кјубан сите екипи да ги повлечат бројките 8 и 24. Напротив. Би ги оставил за новите дечки со гордост носат 8 или 24 во чест на нивниот идол.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom