НБА сезона 2019/2020

Статус
Затворена за нови мислења.

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Глупости е ова од неделата наваму, надреално е. Како заглавени во скеч на црна комедија или така нешто.

Пу!
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.240
Поени од реакции
41.567
Колку и да звучи лудо ама овој хеликоптер немал warning system за теренот, така да апсолутно никаква претстава не можеле да имаат дали има нешто околу нив или не без разлика која е висината на која лета, во случајов биле на висока висина ама во дел со планини.

Не знам со кој памет проценил пилотот дека во вакви услови е ок да лета без притоа во хеликоптерот да нема инсталирано никаков аларм за тоа дека е блиску до терен. Знаел дека сите летала се спуштени, вклучувајќи ги и тие на полицијата, без инсталиран warning system се упатил кон планински предел и директно влетал у планина, има слики одма после ударот, инстатно експлодирал и се разнел на парчиња како паѓал на теренот, невозможно било кој да преживее.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.548
Поени од реакции
62.463
Би требало да има low terrain warning систем што го има и кај авионите.

Читам дека од кулата за летање му кажале дека лета ниско. Мислам дека има изгубено визуелна ориентација, и кога веќе не можеш да леташ со визуелни објекти за ориентација, мора 100 % да веруваш на инструментите.

Ми делува дека пилотов бил пола на визуелно летање, пола на инструменти. Удриле со 200km/h во ридот, и ако има нешто добро, е што никој не се мачел од загинатите, туку се било готово за 2 секунди.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Не е точно ова што пишувате другари, со друго излегоа NTSB сабајле.

Shortly before 10 a.m. Sunday, the Sikorsky S-76 chopper with nine people aboard climbed to about 2,300 feet in an attempt to clear the thick cloud layer when it hit part of a ravine in the Calabasas area about 1,085 feet above sea level, National Transportation Safety Board member Jennifer Homendy said.

The helicopter was navigating a canyon with multiple hills and peaks, NTSB investigator Bill English noted, describing the area as a "ravine with undulating terrain."
"The main impact was about 20 to 30 feet from that small hill, but there were other higher hills surrounding it…it’s in a canyon with small hills within it," he said.
The helicopter was in one piece when it hit the mountainside, Homendy said, adding that the pilot "was trying to climb out of the cloud layer at the time."
After hitting part of the hillside, the helicopter plunged into a steep descent with a rate of "over 2,000 feet per minute," making it a "high-energy impact crash."

"This is a pretty steep descent at high speed," Homendy said. "It wouldn't be a normal landing speed."
The time from descent to impact was about a minute, she added.
Јас како што разбирам се качиле на 700 метри, не го преминале големиот рид за 9 метри, удриле во него и почнал да паѓа хеликоптерот, за да на крај удри во помал рид подолу.

1 минута паѓал. 1 минута паника у пм, језиво.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.240
Поени од реакции
41.567
Би требало да има low terrain warning систем што го има и кај авионите.

Читам дека од кулата за летање му кажале дека лета ниско. Мислам дека има изгубено визуелна ориентација, и кога веќе не можеш да леташ со визуелни објекти за ориентација, мора 100 % да веруваш на инструментите.

Ми делува дека пилотов бил пола на визуелно летање, пола на инструменти. Удриле со 200km/h во ридот, и ако има нешто добро, е што никој не се мачел од загинатите, туку се било готово за 2 секунди.
The helicopter did not have a terrain awareness and warning system -- a safety feature which provides the pilot with information about the terrain, the National Transportation Safety Board said

The helicopter did not have a terrain awareness and warning system -- a safety feature which provides the pilot with information about the terrain, Homendy said. The NTSB recommended that similar helicopters be equipped with the system after a fatal Texas crash in 2004 that killed 10 people. The Federal Aviation Administration failed to implement the recommendation, Homendy said.

ова е вест од cnn, што искочи пред 20 минути од прилика.
Не е точно ова што пишувате другари, со друго излегоа NTSB сабајле.



Јас како што разбирам се качиле на 700 метри, не го преминале големиот рид за 9 метри, удриле во него и почнал да паѓа хеликоптерот, за да на крај удри во помал рид подолу.

1 минута паѓал. 1 минута паника у пм, језиво.
Ја читав од сведоштво на дечки што со точак биле таму и возеле рекреативно, има и слики од нив направено одма после ударот ставени се на tmz. Не паднал на едно место и таму да остане, затоа остатоците се раштракани, али ударот бил доволно јак за да експлодира и се разнесе на милион парчиња.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Ја читав од сведоштво на дечки што со точак биле таму и возеле рекреативно, има и слики од нив направено одма после ударот ставени се на tmz. Не паднал на едно место и таму да остане, затоа остатоците се раштракани, али ударот бил доволно јак за да експлодира и се разнесе на милион парчиња.
Дечките го виделе дека паднал на 10м од нив, што не значи дека таму удрил првично. Паѓал (во слободен пад) откако удрил во повисокиот рид, остатоците се раштракани заради првичниот удар и плус јакиот конечен удар.

Тука на Стрит Вју се гледа високиот рид, останките на хелихоптерот се помеѓу двата врва во подножјето.


123.png

Како за споредба

 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.240
Поени од реакции
41.567
pa toa ti zboram de, udril prvo pa prodolzil da paga i eksplodiral, ne udril na edno mesto i tolku, od start se znae deka delovi ima na pogolem prostor i ne e toa samo radi eksplozija i rasprskuvanje, tuku deka pagjal, se trlakal seedno, toa istragata ke potfrdi i ke simuliraat sto tocno se slucuvalo.
Glavnata poenta bese za warning sistemot a ne kako se odvival detalno padot, toa skroz nebitno e, dali vaka ili taka epilogot ostana ist, nastapila instantna smrt i sansa za prezivuvanje nemalo nikakva.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
На мене ми беше друго поентата, не завршило се за 2 секунди, туку една минута знаеле дека се во неповрат... Страшно.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Не е точно ова што пишувате другари, со друго излегоа NTSB сабајле.



Јас како што разбирам се качиле на 700 метри, не го преминале големиот рид за 9 метри, удриле во него и почнал да паѓа хеликоптерот, за да на крај удри во помал рид подолу.

1 минута паѓал. 1 минута паника у пм, језиво.
да,и јас ја знам таа верзија,искочија о две снимки, една е како кружи и некој го снимал сп коментари дела нешто не е у ред, незнаејки е дека е коби во него,и снимка како паѓа чоперот.
по,што јас мислам дека е сосем веродостојна споредено со изгледот на месноста и шарите на чоперот.
имаше инфо дека погребот ќе биде у филаделфија,незнам колку е точно
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Првата снимка како кружи е вистинска и е како хеликоптерот кружи околу Бурбанк аеродромот, пред да се упати накај кобното место.

Втората снимка е од Дубаи.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Првата снимка како кружи е вистинска и е како хеликоптерот кружи околу Бурбанк аеродромот, пред да се упати накај кобното место.

Втората снимка е од Дубаи.
да,сеа барајќи ја снимката по нет,прочитав дека е од дубаи.
се извинувам
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
да,сеа барајќи ја снимката по нет,прочитав дека е од дубаи.
се извинувам
Ненормален си бре, какво извинување ццц нема потреба.

Отиде Коби Брајант ејјј, се чувствувам како еден дел од детството да ми отиде со него.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom