НБА сезона 2019/2020

Статус
Затворена за нови мислења.

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.252
Поени од реакции
29.731
Да ми кажеше некој лани дека кцп ќе лапне ваков договор ќе му се смеев два дена. Не дека сега сум, го претплатија дефинитивно.
Комплексна ситуација, од една страна КЦП ти бара повеќегодишен договор и повеќе пари додека го бркаат тимови како Никс и Хокс со повеќе пари, а од друга страна Ентони факинг Дејвис намерно не ти потпишува екстензија, пошто со КЦП (и со Леброн, и со Харел) се застапувани од истата агенција (Клач Спортс). И кога ќе видиш дека Харел ти го донесоа за пола од тоа што ќе земеше во Шарлот/Атланта/итн... Ќе го голтнеш горкото апче, и ќе преплатиш за КЦП. Сепак не се ретардирано големи пари, лузери како Пламли земаа повеќе пари. КЦП сеуште би бил лесен за трејдање следнава година, ако некоја ѕвезда се реши да дојде во Лејкерс во офсезоната ’21-ва.

Мислам дека ова со бркањето на Богдан не беше толку за да го донесат Боги, туку повеќе беше за левериџ/убедување на КЦП да се приземји малку со барањата. На крај, Лејкерс не може да си дозволат да останат со толкава дупка во тимот, што ќе останеше на местото на КЦП. Тимот мора да задржи одбрамбена филозофија, а ЛАЛ веќе изгубија неколку дефанзивци а иако нападот сега е подобар, сеуште Лејкерс се слаби со шут за 3 што реално беше најголемата потреба. Двајт Хауард го изгубија заради глупаво недоразбирање (што можеа да го очекуваат од глупчо како Хауард), и требаше да превенираат спонтани глупости како случкава со која заврши во Филаделфија.

Сега најдобрата работа што може да се деси за Лејкерс е некако да се деси ова:






Инаку како што реков пред некоја недела, голем број играчи потпишаа за многу кратко време, и сега тие што останаа или ќе потпишат за некој помалите MLE од ~5мил. (за плаќачи на данок), или ќе играат за минималец, или ќе идат во лузерски тимови со пари.



едит:
 
Последно уредено:
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.943
Поени од реакции
5.139
Да ми кажеше некој лани дека кцп ќе лапне ваков договор ќе му се смеев два дена. Не дека сега сум, го претплатија дефинитивно.
Тоа ти е мора да се плати цената на Рич Паул најдобриот другар на Брон кој е агент на пола ростер во Лејкерс(АД,КЦП,ЏР Смит,Дион Волтерс,Харел)што им го потпиша Харел за релативно евтин договор.
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.829
Поени од реакции
23.044
Ама затоа на Мајлс Пламли му даде 3/25
За Пламли не важи мастер планот. Има фетиш на високи глупи белци Рајли, и Олиник го преплати пред некоја сезона

Иначе незнам што се чудите за КЦП најдобар играч беше на ЛА после ЛеБрон и Дејвис.
Трети најдобри играчи у шампионски тим заработуваат и многу појќе, башка што првите два договора играше за below market плата!
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.943
Поени од реакции
5.139
Бам,Херо,Данкан Робинсон и Нун се сите со мали руки договори па Мајами може да си дозволи да го троши кап спејсот.
 

mr wednesday

We're soldiers. Soldiers don't go to hell.
Член од
24 јуни 2017
Мислења
1.649
Поени од реакции
7.997
Ама затоа на Мајлс Пламли му даде 3/25
За Пламли не важи мастер планот. Има фетиш на високи глупи белци Рајли, и Олиник го преплати пред некоја сезона

Иначе незнам што се чудите за КЦП најдобар играч беше на ЛА после ЛеБрон и Дејвис.
Трети најдобри играчи у шампионски тим заработуваат и многу појќе, башка што првите два договора играше за below market плата!
После ЛБЈ и Еј Ди најдобар беше Рондо, па после може кцп. Заборавате дека Рондо играше оооогромна улога у титулава на Лејкерс.
А првите два договора и многу му беа, братот немоеше да погоди ништо живо. Зборам после Детроит, таму беше онака просек.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.475
Поени од реакции
16.086
Дефинитивно е четврт најдобар играч во овој шампионски тим. Е сега ништо страшно ако му дале јак договор, можда покасно ке го трејдаат за да направи ЛАЛ место во капот за некој слободен агент во 2021 година.
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.943
Поени од реакции
5.139

Ако следнава сезона влезе во првиот тим,освои мвп или најдобар дефанзивец ќе ги земе тие 195 милиони.
Donovan Facking Mitchell 13 пик на драфтот во 2017 година.Таа година Фулц и Лонзо беа прв и втор пик :pos:
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.475
Поени од реакции
16.086

Ако следнава сезона влезе во првиот тим,освои мвп или најдобар дефанзивец ќе ги земе тие 195 милиони.
Donovan Facking Mitchell 13 пик на драфтот во 2017 година.Таа година Фулц и Лонзо беа прв и втор пик :pos:
Jeби га тоа е. Не за џабе се вика драфт лотарија.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Колку е преценет овој Богдановиќ, човече какви договори потпишуваат, да не ти се верува. Овие играчи не се достојни ни крпа да им носат на Кукоч, Петровиќ, Стојаковиќ и останата екипа на играчи во периодот 1990-2005, ама битно се утепаа од пари.
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Колку е преценет овој Богдановиќ, човече какви договори потпишуваат, да не ти се верува. Овие играчи не се достојни ни крпа да им носат на Кукоч, Петровиќ, Стојаковиќ и останата екипа на играчи во периодот 1990-2005, ама битно се утепаа од пари.
Bogdanovic ne e los igrac, ama deka e precenet, precenet e.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Bogdanovic ne e los igrac, ama deka e precenet, precenet e.
Не реков дека е лош, можеби понекогаш и се снаоѓа во таа лудница на пуцање тројки, ама некако повеќе ми е за интернационална кошарка отколку за NBA. Не дека сум некаков стручњак, но не прави некоја разлика кога тој е на терен, т.е. прави разлика во минус.
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Не реков дека е лош, можеби понекогаш и се снаоѓа во таа лудница на пуцање тројки, ама некако повеќе ми е за интернационална кошарка отколку за NBA. Не дека сум некаков стручњак, но не прави некоја разлика кога тој е на терен, т.е. прави разлика во минус.
Ne e los ali teletabis e za da mu dadat 72mil za 4 sezoni
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom