Муслиманството vs Рисјанството, разлики и сличности

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
StormAngel напиша:
Мисирков, Пак ја губиш или пак ја немаш поентата со себе.
Еве, читам веќе долго време. Што треба да сфатам сега јас од ова читање? Зошто, нели, човек чита за да разбере нешто.

Павел Липранди напиша:
Цитатот не треба да се толкува надвор од контекст. Зборовите на Мухамед тука се однесуваат на кланот Quraysh - племе што владеело со неговата родна Мека. Од нив избегал за да не го убијат, но не бил безбеден и во прогонство - непријателството си останало борба на живот и смрт се до 625, кога приврзаниците на Мухамед конечно победуваат и Мухамед триумфално се враќа во Мека.
Storm i Pavel: ne treba mene da mi se lutite ako osnovite na uchenjeto na Muhamed se takvi kakvi sto se. Muslimanite obicno velat deka izvadocite od Koranot se samo istoriska hronologija na slucuvanjata vo vremeto na Muhamed i deka tie treba da se promatraat vo kontekst. No osnovniot problem e zosto ne e navedeno sto e hronologija a sto moze da se primeni vo denesno vreme??? Neli muslimanite Koranot go gledaat kako Bozhja objava za site vreminja?

Ne li e objektivno covek da prasa dali moze neshto vakvo vo bilo koj kontekt da mu se pripishe na eden praveden Bog:

"Kaznata za onie sto vojuvaat protiv Alah i Pratenikot i shto chinat nered na zemjata e: da bidat ubieni, ili rastrgnati, ili da im se odsechat racete i nozete ili da se proteraat od zemjata. Toa e ponizhuvanjeto za niv na ovoj svet, a na onoj svet gi chekaat golemi patila..." (Quran, 5.33)

Ovoj pasos pak e konkretno nasocen protiv Hristijanite i Evreite:

"Borete se protiv onie na koi im e dadena Knigata, a koi shto ne veruvaat vo Alah ni vo onoj svet, i ne go smetaat za zabraneto ona shto Alah i negoviot Pratenik go zabranuvaat, i ne ja ispovedaat vistinskata vera – se dodeka ne pochnat da davaat glavarina [danok] poslushno i smerno." (Quran 9.29)

Prasanjeto za mene e fundamentalno i filozofsko: dali vernicite mozhe i treba da se sluzat so nasilstvo? Isto taka dali treba da odgovorat na nasilstvoto i neprijatelstvoto so nasilstvo i neprijatelstvo?

Muhamed veli "da":

"I napadjajte gi takvite kade i da gi sretnete i progonete gi tamu kade shto tie ve progonile. A zlostavuvanjeto e poteshko od ubivanje! I ne borete se protiv niv kaj Chesniot hram, sem ako tie vas tamu ne ve napadnat. Ako ve napadnat, togas ubivajte gi! - takva neka bide kaznata za nevernicite." (Quran 2.191)

Povekjeto lugje (eve i NikolaP:) mislat deka Muhamed e vo pravo. Jas ne mislam taka. Me interesira sto vie mislite?
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Princ напиша:
Провоцирање у тип цртање на Мухамед не прифаќам и го сметам за оправдано овој однос. Дури и јас сум револтиран и барам начин за искажување на мојата лутина. ММЕ, кој прв почна?

* Повеќе не одговарам на ништо кое во сржта нема нешто заедничко со темава. За оваа работа има друг топик.

Поздрав.
Точно дека тоа што се случи со цртежите не беше ОК. И јас би била страшно повредена кога некој Исус би го цртал како карикатура(или како што кажа ВМРО како игра карти кога го нацртаа).Ама мислам дека пред се тоа се решава по мирен пат,а не со насилство бидејќи тие што во името на религијата шират и се дел од насилство како што кажа Маце не ја сфатиле религијата и нејзината цел.

Муслиманите имаат право да бидат револтирани како што би била и јас само методот преку кој го покажуваат тој револт не е во ред.Јас сум прифатила дека живеам во демократија и + капитализам каде што секој може да прави што сака за да дојде до пари.Реалноста е таа и тоа е најдоброто нешто што луѓето до овој момент го смислиле.Искрено се надевам дека во иднина овој тип на тн демократија ќе се смени ама сега за сега мора да прифатиме сите дека во светот владее демократија и дека секој може да каже и направи што сака под изговор на слобода на говор.

Princ напиша:
Па така е. Алах е најголем. Нема друг бог освен Алах.
P.S.Princ еден е господ Алах за тебе-точно ама не и за мене.Мене името Алах и што тој представува не ми значи многу така да треба да разбереш дека ако Алах е голем за тебе и единствен за многу други не е.Јас како верник ја почитувам твојата религија и твоите верувања така и ти треба да ме почитуваш мене како верник од друга религија и да не зборуваш дека нема друг бог освен Алах за сите.Зошто за мене има .
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Ух еве уште еден цитат од Коранот што го најдов на нет... Коран, Сура 4-34... мажите се управувачи на работите на жените...За тие(жени) што се сомневате дека се противат и се своеглави натепајте ги!

ова е доста незгодно нели!?
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
SLaCk напиша:
Ух еве уште еден цитат од Коранот што го најдов на нет... Коран, Сура 4-34... мажите се управувачи на работите на жените...За тие(жени) што се сомневате дека се противат и се своеглави натепајте ги!

ова е доста незгодно нели!?
Искрено,ако ова е дел од коранот е одвратно...Тотално погрешно..
 
P

Princ

Гостин
Точно дека тоа што се случи со цртежите не беше ОК. И јас би била страшно повредена кога некој Исус би го цртал како карикатура(или како што кажа ВМРО како игра карти кога го нацртаа).Ама мислам дека пред се тоа се решава по мирен пат,а не со насилство бидејќи тие што во името на религијата шират и се дел од насилство како што кажа Маце не ја сфатиле религијата и нејзината цел.

Муслиманите имаат право да бидат револтирани како што би била и јас само методот преку кој го покажуваат тој револт не е во ред.Јас сум прифатила дека живеам во демократија и + капитализам каде што секој може да прави што сака за да дојде до пари.Реалноста е таа и тоа е најдоброто нешто што луѓето до овој момент го смислиле.Искрено се надевам дека во иднина овој тип на тн демократија ќе се смени ама сега за сега мора да прифатиме сите дека во светот владее демократија и дека секој може да каже и направи што сака под изговор на слобода на говор.


Цитат:
Напишано од Princ
Па така е. Алах е најголем. Нема друг бог освен Алах.


P.S.Princ еден е господ Алах за тебе-точно ама не и за мене.Мене името Алах и што тој представува не ми значи многу така да треба да разбереш дека ако Алах е голем за тебе и единствен за многу други не е.Јас како верник ја почитувам твојата религија и твоите верувања така и ти треба да ме почитуваш мене како верник од друга религија и да не зборуваш дека нема друг бог освен Алах за сите.Зошто за мене има .
okej

Slack, ако цитираш некого со делови кои тебе ти се свиѓаат а другото го претставуваш со точки .... педер си :)
дај го целиот цитат а не само деловите "убиј го.. тепај го.. прекрши го..".
 
Член од
5 февруари 2006
Мислења
8
Поени од реакции
0
Super sto ste zapocnale vakva tema. Zosto?
Lugeto vo Makedonija imaat mnogu pogresna pretsava za muslimanstvoto,a toa e taka zosto ne se dovolno i tocno informirani.
Vo Kuranot za sekoe prasanje ima odgovor,mnogu logicen odgovor.
I da rascistime uste na pocetok,Kuranot i muslimanstvoto go priznavaat Isus i hristijanstvoto i sekoja druga religija.A Biblijata i hristijanstvoto ne priznava nitu edna religija osven svojata.
Okolu toa deka vo muslimanstvoto e dozvolena poligamijata site se lazete.
Vo muslimanstvoto e dozvoleno mazot da ima do 4 zeni samo vo uslovi na vojna,koga mnogu mazi zaginale i nema koj da se grizi za zenite.Togas eden maz moze da zeme do 4 zeni za da gi izdrzuva,a ne radi zabava.

Dani^^^ напиша:
Искрено,ако ова е дел од коранот е одвратно...Тотално погрешно..
A na koj jazik e kuranot od koj sto se citira celo vreme?
 
P

Princ

Гостин
браво бе зина, убо им кажа. тоа се правело ради побрзо размножување а не за забава, башка кој човек денес има 4 жени.. а една жена ако се омажи со 4 мажи само секс ќе падне тука, нема ништо друго.
 

Ninja

Кајгана на око
Член од
15 мај 2005
Мислења
623
Поени од реакции
9
Во ред е да се потенцираат суштинските разлики меѓу двете религии од насловот на темата. Но, не е во ред утврдените разлики да се искористуваат за издигнување на едната за сметка на другата религија.

Во основа и двете религии се мирољубиви - и тоа е факт. Пожелно би било да се прави јасна дистинкција меѓу "религија" и "извитоперена религија ставена во функција на остварување на политички или поинакви недуховни цели". Значи, овде дискутираме за доктринарните (или како и да се нарекуваат основните) разлики меѓу двете религии, а не зошто, кој и кога ја искористил религијата во името на некакви војни, терористички акции, потчинувања, поделби и сл.

Не би сакала и овде да се случи реприза на непријатните дискусии од "Гласање" и "Политика". На "Мистерии и религија" се добредојдени за достоинствена дискусија сите членови на Кајгана без разлика на нивната религиозна припадност - не сакам никој да го почувствува спротивното.

На крајот на краиштата, отворените умови потенцираат дека разликите претставуваат богатство, а не основа за конфликти.
 

Ninja

Кајгана на око
Член од
15 мај 2005
Мислења
623
Поени од реакции
9
Princ напиша:
Зелено за Ninja. Ама I dont want to mess with a ninja :)
Никој и не треба :icon_lol: . А сега, да се вратиме на темата :wink:.
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Misirkov напиша:
(eve i NikolaP:) mislat deka Muhamed e vo pravo. Jas ne mislam taka. Me interesira sto vie mislite?
Кај виде дека јас мислам дека Мухамед е у право???
Јас едино овде дадов предност на муслиманството од видик на она глупото христијанско правило „сврти го другиот образ”. Насилие е некад нужно, али го оправдувам само во одбрана.
И ај не вадите више работи од контекст. Ви дадов линкови до книгите, ако сакате баш да цитирате, цитирајте го у целиот контекст кој е.
Ама ја не ги бранам ни едната ни другата.
Паметен човек ќе земе тоа што е добро у книгите, глупиот и лошиот ќе го искористат тоа што е двосмислено, недоречено, искривено.
Али наместо ова да биде тема, каде објективно се гледаат сличностите и разликите, преоѓа у тема „моето е подобро, вашето е труло”...
И иначе, кога ќе се рече Алах, се мисли на Бог, исто ко евреите Јахве ко ќе кажат. И на ИСТИОТ се мисли. Пошто коранот содржи доста работи од стариот завет.
Главната разлика е што за христијаните и Исус е божество, за муслиманите само мудар човек.
A за палењето амбасади и објавување на сликите ко провокација, тоа е класична манипулација од владетелите наши. Изговор за нова војна, или оправдување за старата... Ватевр. Класичен пример, како религијата се користи за манипулација.
 
Член од
27 јануари 2006
Мислења
2
Поени од реакции
0
prosti im boze,ne znaat so pravat

se sobrale eden kup ateisti i lomotat nesto so nemaat blage veze(svaka cast na isklucoci).Na vas edini kontakt so religijata e so ste go gledale "desette bozji zapovedi" ili "zivotot na Isus".prvo procitajte gi biblijata i koranot pa jadete trici na ovie temi
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Ништо од квалитетни и ненавредливи дискусии тука ... засега под клуч оди темава.
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Темата е повторно отворена.
Ќе ве молам да не забегувате и да не паѓате во лични провокации, навреди и пцуења.
Овие тематики биле актуелни, се актуелни и ќе бидат.
Постапувајќи така како во неколку постови што беа избришани само докажувате дека го сквернавите она во што верувате.
Мислења како тие, се ништо друго туку пишан доказ на омразата која се шири а која никој не ја посакува.
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
фала со е отворена темата и сеа конечно да кажам нешто јас за разликите на овие две религии


Обичаите И Празниците
Благодарам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom