Мултикултурализмот, и неговата злоупотреба

Член од
10 септември 2016
Мислења
8.947
Поени од реакции
17.698
До пред десетина години во ЈАР имаше апархејд. Сите политичари, армија, полиција беа белци, цели градови или населби само за белци, автобуси, кина за бели. Белите реално таму беа окупатори и робовладелци. Таа горе на снимката видела некоја корист од ропството, убава работа, облека, слуги... а сега гледаме дека плаче. Мислам дека е сосема нормално при бунт робовите да ги убијат господарите. Треба да помине извесно време, неколку генерации за помирување, нормално е и белите да платат некоја цена за тоа што го вршеле.
По мој разбирања нормално е белите да се иселат од ЈАР. Пример британска администрација во Индија, после ослободувањето сите избегаа. Во ЈАР е малку покомплицирано белите се доста како како количество колонизатори и се таму од доста време. Со добро или лошо системот во ЈАР ќе се урамнотежи и нема да е во корист на белите.
Имам една позната од таму, го продаде целиот имот и имигрира во ЕУ.
Кој пари ги имаат кога сите се фармери и се познава дека живеат сиромашно.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
Кој пари ги имаат кога сите се фармери и се познава дека живеат сиромашно.
Во секој случај живее подобро отколку нејзините сожители бившите робови. Не сите бели биле богати во ЈАР, но апархејдот им давал право на земја, поволни кредити да си изгради куќа во реон за бели, механизација...



 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Кој пари ги имаат кога сите се фармери и се познава дека живеат сиромашно.
a ti mislis deka se farmeri, imaat prljavi race i ne nosat skapa obleka po default se i siromasni? imas pogresna slika bidejki na um ti se farmerite/seljanite od makedonija, no tamu farmerite ne rabotat po 10 nivi koi zaedno imaat 2-3 hektari, tamu random farmer belec poseduva i po stotina hektari koi negovite predci gi ukrale i so tek na vremeto se im bilo prepisano. znaes kako steknuvale imot? odele na najubavite, najplodni mesta, stavale merka i so konj dolgo vreme javale vo nekolku pravci, pa se sto ke pominele za odredeno vreme go racunale kako nivno. ako slucajno naisle na crnec go strelale bidejki neli nivno e mesto, tie se belci, ne bilo bitno sto nekoi pleminja so vekovi go koristele toa mesto.

poznavam belci od juzna afrika i pretezno se rasisti nevideni koi nekogas nanadvor glumat liberalni humanitarci. vo prosek se i pobogati od random germanec, belgiec itn. imas mnogu seljani koi so semjodelie pecalat po nekolku stotina iljadi evra godisno, samo bidejki ima mnogu kriminal se krijat, a mladite generacii koi se pootrakani gi prakaat na skapi fakulteti sirum svetot. sekako deka ima i familii koi ne se bogati, no vo prosek so kradenjeto i drzenje robovi preku generaciite steknale golem kapital. normalno na videata ke pokazat nekoi od posiromasnite za ljugeto da gi sozaluvaat, nema da gi pokazat belcite koi ziveat vo bogatite kvartovi so ogradi itn.

inaku normalno sto drzavata porano funkcionirala. i na mene ti da mi stanes rob i uste 9 tvoi drugari, da rabotite bezplatno 15 saata na den i toa 365,25 dena godisno bez sloboden den, a jas da ve piknam vo pondila i da vi davam za jadenje kolku da ne crknete od 15 saata rmbanje dnevno i ponekogas i kjotek ako sakate povise za jadenje ili ednostavno mi e merak da ve tepam, da vidis togas kolku ubavo ke bide vo makedonija, kolku ponapredna ke bide. 90% od naselenieto nema da se kudi (nemaa da smee), a 10% ke ziveat malku poubavo.

inaku za mene mladite se isto gjubre bidejki na edna strana demek im e zal sto nivnite predci drzele robovi, ama ok e sto go imaat bogatstvoto i go koristat. ako tolku im e sram neka doniraat se sto poseduvaat i neka pocnat od nula (ne deka so toa se bi bilo ok bidejki parite i fizickiot imot ne e se sto steknale so nivniot kriminal).
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.947
Поени од реакции
17.698
a ti mislis deka se farmeri, imaat prljavi race i ne nosat skapa obleka po default se i siromasni? imas pogresna slika bidejki na um ti se farmerite/seljanite od makedonija, no tamu farmerite ne rabotat po 10 nivi koi zaedno imaat 2-3 hektari, tamu random farmer belec poseduva i po stotina hektari koi negovite predci gi ukrale i so tek na vremeto se im bilo prepisano. znaes kako steknuvale imot? odele na najubavite, najplodni mesta, stavale merka i so konj dolgo vreme javale vo nekolku pravci, pa se sto ke pominele za odredeno vreme go racunale kako nivno. ako slucajno naisle na crnec go strelale bidejki neli nivno e mesto, tie se belci, ne bilo bitno sto nekoi pleminja so vekovi go koristele toa mesto.

poznavam belci od juzna afrika i pretezno se rasisti nevideni koi nekogas nanadvor glumat liberalni humanitarci. vo prosek se i pobogati od random germanec, belgiec itn. imas mnogu seljani koi so semjodelie pecalat po nekolku stotina iljadi evra godisno, samo bidejki ima mnogu kriminal se krijat, a mladite generacii koi se pootrakani gi prakaat na skapi fakulteti sirum svetot. sekako deka ima i familii koi ne se bogati, no vo prosek so kradenjeto i drzenje robovi preku generaciite steknale golem kapital. normalno na videata ke pokazat nekoi od posiromasnite za ljugeto da gi sozaluvaat, nema da gi pokazat belcite koi ziveat vo bogatite kvartovi so ogradi itn.

inaku normalno sto drzavata porano funkcionirala. i na mene ti da mi stanes rob i uste 9 tvoi drugari, da rabotite bezplatno 15 saata na den i toa 365,25 dena godisno bez sloboden den, a jas da ve piknam vo pondila i da vi davam za jadenje kolku da ne crknete od 15 saata rmbanje dnevno i ponekogas i kjotek ako sakate povise za jadenje ili ednostavno mi e merak da ve tepam, da vidis togas kolku ubavo ke bide vo makedonija, kolku ponapredna ke bide. 90% od naselenieto nema da se kudi (nemaa da smee), a 10% ke ziveat malku poubavo.

inaku za mene mladite se isto gjubre bidejki na edna strana demek im e zal sto nivnite predci drzele robovi, ama ok e sto go imaat bogatstvoto i go koristat. ako tolku im e sram neka doniraat se sto poseduvaat i neka pocnat od nula (ne deka so toa se bi bilo ok bidejki parite i fizickiot imot ne e se sto steknala so nivniot kriminal).
Ако викаш дека до толку се богати зошто не си заминаат туку седат и секој ден стравуваат да бидат убиени?
Како и да е во 21 век не смее ова да му се случува на никој.
Погледни ги само сликите ако имаш време.
https://www.facebook.com/stopwhiteSAgenocide/
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
a ti mislis deka se farmeri, imaat prljavi race i ne nosat skapa obleka po default se i siromasni? imas pogresna slika bidejki na um ti se farmerite/seljanite od makedonija, no tamu farmerite ne rabotat po 10 nivi koi zaedno imaat 2-3 hektari, tamu random farmer belec poseduva i po stotina hektari koi negovite predci gi ukrale i so tek na vremeto se im bilo prepisano. znaes kako steknuvale imot? odele na najubavite, najplodni mesta, stavale merka i so konj dolgo vreme javale vo nekolku pravci, pa se sto ke pominele za odredeno vreme go racunale kako nivno. ako slucajno naisle na crnec go strelale bidejki neli nivno e mesto, tie se belci, ne bilo bitno sto nekoi pleminja so vekovi go koristele toa mesto.

poznavam belci od juzna afrika i pretezno se rasisti nevideni koi nekogas nanadvor glumat liberalni humanitarci. vo prosek se i pobogati od random germanec, belgiec itn. imas mnogu seljani koi so semjodelie pecalat po nekolku stotina iljadi evra godisno, samo bidejki ima mnogu kriminal se krijat, a mladite generacii koi se pootrakani gi prakaat na skapi fakulteti sirum svetot. sekako deka ima i familii koi ne se bogati, no vo prosek so kradenjeto i drzenje robovi preku generaciite steknale golem kapital. normalno na videata ke pokazat nekoi od posiromasnite za ljugeto da gi sozaluvaat, nema da gi pokazat belcite koi ziveat vo bogatite kvartovi so ogradi itn.

inaku normalno sto drzavata porano funkcionirala. i na mene ti da mi stanes rob i uste 9 tvoi drugari, da rabotite bezplatno 15 saata na den i toa 365,25 dena godisno bez sloboden den, a jas da ve piknam vo pondila i da vi davam za jadenje kolku da ne crknete od 15 saata rmbanje dnevno i ponekogas i kjotek ako sakate povise za jadenje ili ednostavno mi e merak da ve tepam, da vidis togas kolku ubavo ke bide vo makedonija, kolku ponapredna ke bide. 90% od naselenieto nema da se kudi (nemaa da smee), a 10% ke ziveat malku poubavo.

inaku za mene mladite se isto gjubre bidejki na edna strana demek im e zal sto nivnite predci drzele robovi, ama ok e sto go imaat bogatstvoto i go koristat. ako tolku im e sram neka doniraat se sto poseduvaat i neka pocnat od nula (ne deka so toa se bi bilo ok bidejki parite i fizickiot imot ne e se sto steknale so nivniot kriminal).
Olabai malku so Holivud istorija i filmovi za kutrire robovi.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Ако викаш дека до толку се богати зошто не си заминаат туку седат и секој ден стравуваат да бидат убиени?
Како и да е во 21 век не смее ова да му се случува на никој.
Погледни ги само сликите ако имаш време.
https://www.facebook.com/stopwhiteSAgenocide/
bidejki juzna afrika e ubava drzava so preubava priroda i klima, more, dobro skolovanje (ako imas pari) i dobri biznis priliki (isto ako imas pari), baska ziveat tamu so generacii i ja smatraat drzavata za nivna tatkovina. sepak ima i mnogu koi zaminale odnosno i golem broj koi dodatno ziveat i na drugi mesta vo zavisnost od profesijata ili se na faks vo stranstvo pa posle se vrakaat.

juzna afrika ima 50+ milioni ziteli i kriminalot kaj niv e golem problem. cesto ima ubistva no procentot na beli megu zrtvite e tuka negde so nivnata zastapenost vo naselenieto. tie sajtovite koi postiraat artikli i sliki neka izvadat statistika za toa kolku ubistva ima vo celata drzava i kolku od niv se belci, ama ne go pravat toa bidejki ne im odgovara. kako belec vo prosek pogolema e sansata nekoj da te ograbi, no toa e pred se taka bidejki kradcite znaat deka vo prosek belcite se pobogati (dali tie od juzna afrika ili turistite). sekako ima i napadi zaradi omraza, ama koga ke se zemi vo predvid brojkata na naselenieto, istorijata i aktuelnata situacija ne e toa nisto posebno.

mene mi e smesno kako bas nekoj od makedonija moze da se stavi na strana na belcite vo takva drzava. gledajki ja nasata istorija i denesnata situacija nie sme vo slicna situacija kako crncite. im sluzime na pobogatite drzavi kako evtina rabotna snaga. ke rmbaat makedonci 6 dena nedelno za 250€ mesecno, a nekolku kilometri pozapadno i severno ljugeto dobivaat za ista profesija i do 10 pati povise so pomalku trud. zgora na toa im bildaat na ljugeto kompleks deka i ne zasluzuvaat povise. vo afrika istite gomna gi imale i gi imaat se uste, samo daleku poradikalno. gi drzele so vekovi kako robovi, ne im dozvoluvale da se skoluvaat, pa sega "ej kolku se glupavi, ne gi biva". sto i da se ocekuva koga se im zemale i im ostavile pepel. belcite vo juzna afrika bildale kapital preku koj steknale mok + so ukradenite pari nivnite deca dobile podobro skoluvanje, pa sega situacijata e takva sto vo juzna afrika belec ima vo prosek 4 pati povisoka plata od crnec. normalno bidejki za da imas dobra plata treba da imas vrski + da si bil na dobro skolo i faks, a za toa ti trebaat pari, taka sto crncite ne mozat da iskocat od taja shema (barem 90+% od niv).

@Pina

ne mi se potrebni hollywood filmovi. belcite porano bile gordi sto gi trebele crncite i gi drzele kako robovi, taka sto se toa samite mnogu dobro go dokumentirale uste vo toa vreme i site tie izvestai i deneska se dostapni. ne ni imale obid nesto da krijat, vodele evidencija za toa kako i kolku kasapele. slikite i sluckite koi vo denesno vreme gi postiraat nekoi rasisticki sajtovi ne se ni kapka vo okean vo sporedba so toa sto se desilo poslednite vekovi.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.731
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom