Мултикултурализмот, и неговата злоупотреба

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Arthokk Lionheart, 5 декември 2014.

 1. Arthokk Lionheart

  Arthokk Lionheart

  Член од:
  7 ноември 2014
  Мислења:
  444
  Допаѓања:
  998
  Општо познато е дека Шведска е едно од омилените прибежишта за имигранти.Развиената економија,еколошката свест и малите работни часови се само дел поради кои оваа држава е доста примамлива.Но,во последно време во Шведска една од најдебатираните теми е баш околу законите за имиграција.
  Од една страна имате луѓе,кои тврдат дека Шведска сеуште има моќ дури и должност да биде отворена за повеќето имигранти,воени избеглици и сиромашните луѓе од третиот свет.
  Од друга страна пак,многу луѓе се противат кон овие закони,бидејќи сметаат дека многу од криминалот во Шведското општество е правен од страна од тие имигранти и дека многу од нив бувкално се социјални паразите кои преку земање социјално ја цицаат Шведска.

  Околу ова прашање активно се занимава и парламенот,кој пред некое време реши дека после Божиќ оваа година ќе стапи во сила новиот закон за имиграција.
  Со овој закон се забранува била каква критика за имиграцијата,и критиката кон мултикултурализмот во Шведска ќе биде казнив со закон.

  Дали според вас ова е мудар план од страна на Шведската власт?
  Или пак ова е кршење на правото на слобода на говор на сите тие кои се против тоа,да и самата Шведска стане "3rd world shit hole" со тоа што прима секакви луѓе во државата?

  http://speisa.com/modules/articles/...criminalize-any-criticism-of-immigration.html
   
  Последно уредено: 5 декември 2014
 2. GTFO

  GTFO Pushing the button

  Член од:
  3 април 2009
  Мислења:
  5.637
  Допаѓања:
  4.543
  Мултикултурализмот е крајната етапа на Европа каква што ја знаеме..
  Периодов во западна Европа по крајот на WWII,а посебно од крајот на 80тите па навака наликува на декаденцијата која ја зафаќа Римската Империја пред навлегувањето на разните народи од истокот само што во случајов не се работи за народи како Германите и Словените туку за хорди инфериорни човеколики суштества од Африка и Азија кои имаат намера да воведат шеријат и да воспостават калифат и притоа да извшат геноцид врз бела и христијанска Европа..

  А од мулти-култи Шведска после ваквата бесрамна промоција за расно мешање од државата повеќе ништо не може да ме изненади..
  [​IMG]
   
  Последно уредено: 5 декември 2014
  На RebelMk, DirectX, stratUs и уште 5 други им се допаѓа ова.
 3. VOLK2234

  VOLK2234 еврофоб и хомоскептик

  Член од:
  16 септември 2008
  Мислења:
  4.574
  Допаѓања:
  3.408


   
  На Ska Maniac и Arthokk Lionheart им се допаѓа ова.
 4. Arthokk Lionheart

  Arthokk Lionheart

  Член од:
  7 ноември 2014
  Мислења:
  444
  Допаѓања:
  998
  Не се свесни Швеѓаните што се проблеми ќе донесат со тоа нивно попуштање
  За некое време Шведска ќе стане Swedinstan

  [​IMG]


  Културно збогатување...хах


   
  На stratUs, Lu5, GTFO и уште 6 други им се допаѓа ова.
 5. Коловрт

  Коловрт Озимандија

  Член од:
  12 април 2010
  Мислења:
  3.875
  Допаѓања:
  8.530
  Кога се овие работи во прашање Шведска веќе за ништо не ме изненадува. Уште пред ние да им го плаќаме лебот на Тајзи и Џеј Џеј, Швеѓаните го спонзорираа ова:

   
  На Rosemberg и Arthokk Lionheart им се допаѓа ова.
 6. Arthokk Lionheart

  Arthokk Lionheart

  Член од:
  7 ноември 2014
  Мислења:
  444
  Допаѓања:
  998
  Кои болесници се значи еј.Своеволно сакаат сами да се истребат.Дури и за најмала критика на било кое малцинство таму ќе те направат расист,ксенофоб и шовинист

  [​IMG]
   
  На stratUs, Vanlok, Ska Maniac и уште 3 други им се допаѓа ова.
 7. MissBiss

  MissBiss

  Член од:
  13 декември 2011
  Мислења:
  504
  Допаѓања:
  815
  Отиде јабана Шведска.
   
  На Naked Gun, Manga, Darling и уште 3 други им се допаѓа ова.
 8. König

  König Гостин

  Член од:
  29 октомври 2014
  Мислења:
  215
  Допаѓања:
  570
  И на крајот ќе излезе дека Бреивик е во право...
   
  На Naked Gun, • Војник •, shadow_rr и уште 7 други им се допаѓа ова.
 9. Arthokk Lionheart

  Arthokk Lionheart

  Член од:
  7 ноември 2014
  Мислења:
  444
  Допаѓања:
  998
  Жалното е што Шведска е навистина земја која се грижи за правата на своите граѓани,но степенот до кој отиде е нелогичен.Се што сакаат добиваат имигрантите таму,сите основни човечки потреби им се задоволени,имаат слобода на изразување и на своја религија.И како и враќаат?Со тоа што во Шведска се случуваат можеби најмногу силувања и насилство врз бели девојки(и секако феминистките не се бунат тука) и со тоа што прават нереди кога нешто не им се допаѓа(како нашиве што палеа автобуси). Еве еден сличен случај на убава држава која станува се по умоболна.Данска пред некое време донесе одлука така што сите борци што отишле од таму да се борат за ИСИС ќе добијат затворска казна...оу чекај НЕ.Ќе добијат бесплатен психијатар и пак ќе го задржат своето државјанство и право на престој

  http://www.washingtonpost.com/world...16e8f3-515e-4adc-a2cb-c0261dd7dd4a_story.html
   
  На stratUs, Rosemberg, whatto и уште 2 други им се допаѓа ова.
 10. udontsay

  udontsay

  Член од:
  7 јануари 2012
  Мислења:
  132
  Допаѓања:
  371
  Хаха мојте да си напрајте една група Stormfront и да тролате по форумов.Не е таков случајот само со Шведска туку со цела Западна Европа.Најинтересно е што и ние сме дел од тие 3th world countries, јас мислам дека 99% од Македонскиве граѓани би заминале да живеат Шведска при првата шанса therefore незнам шо се буните, демек нас овдека све ни е супер па дај сега Шведска ке дискутираме како да ја спасиме.
  Еднаш ја имам посетено државата и јужниот дел е буквално како арапска/муслиманска земја, на секој бел човек има 4 забулени/нигери, на Север има етнички чисти градови/поголеми села во кој живеат само швеѓани.
  Проблемот му е сличен како нашиот со оркиве, живеат од данокот(welfare) на швеѓани а носат само проблеми и криминал, некој дури не се ни трудат да научат шведски јазик и да побараат работа цел живот.
  Sweden YES !
   
 11. MissBiss

  MissBiss

  Член од:
  13 декември 2011
  Мислења:
  504
  Допаѓања:
  815
  Па добро, тоа што ние немаме вода у очи не значи дека не смееме да дискутираме за други земји.
  Чудно е баш заради тоа што Шведска не е Македонија, сериозна држава е за вакви глупости да се случуваат.
   
  На stratUs и VOLK2234 им се допаѓа ова.
 12. TheTrooper

  TheTrooper Психијатриски случај

  Член од:
  27 април 2009
  Мислења:
  5.725
  Допаѓања:
  4.441
  Не знам што да кажам.....само дека на Европа и требаат многу повеќе луѓе како овој на мојов аватар.

  Само што кои сме ние од страна да се буниме за нив ? Најголемата трагедија во сето ова е што самите Швеѓани го бараат и го сакаат тоа. Не сакаат веќе да постојат,саакат нивните гени,нивната култура, традиција, јазик, нација...сакаат се тоа да згасне. Не можеш да го спасиш некој кој што не сака да биде спасен.
  Самите сакаат самоубиство и ќе го добијат. Мене единствено ми е жал за малцинството скандинавци што не размислуваат на таков дегенративен начин, луѓе кои што имаат свој идентитет, не се срамат од него и не сакаат да исчезнат од оваа планета. Тие најмногу ќе мора да го трпат мултикулти теророт.
   
  На Naked Gun, • Војник •, shadow_rr и уште 3 други им се допаѓа ова.
 13. udontsay

  udontsay

  Член од:
  7 јануари 2012
  Мислења:
  132
  Допаѓања:
  371
  Не се случува ова само во Шведска туку во цела Западна Европа, најмногу во Шведска,Франција и Англија.Секаде има огромен број на имигранти ама во овие држави бројката станува алармантна.
   
  На Naked Gun му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Pro Femmina

  Pro Femmina Профеминче

  Член од:
  7 мај 2014
  Мислења:
  116
  Допаѓања:
  131
  И Хитлер .

  Фашисти едни Хитлер не ви е рамен. Не сум знаела дека форумот е свратилиште на неонацисти и скинери кои шират говор на омраза кон различностите. Оваа тема треба да се забрани и никогаш повеќе да не се дозволува да се отвараат вакви фашизоидни теми преполни со говор на омраза и насилство.
   
  На Ralph_the_Gun, izotop и udontsay им се допаѓа ова.
 15. Arthokk Lionheart

  Arthokk Lionheart

  Член од:
  7 ноември 2014
  Мислења:
  444
  Допаѓања:
  998
  Каде си ти феминистко да ги браниш правата на сите силувани жени во Шведска?Каде си кога во делови во Западна Европа има Шаријатски зони каде што жените се третирани како стока?Не туку ми плукај феминистички теории за тоа како сите бели стрејт луѓе се опресори а мултикутурализмот е симбол за напредок.Се што зборевме за проблемиве во темава ти го докажа во неколу реченици.Јадна Шведска што ваквите како тебе се во голем број таму.
   
  На • Војник •, Mr.Bear, Naked Gun и уште 10 други им се допаѓа ова.

Сподели преку: