Мултикултурализмот, и неговата злоупотреба

Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Баче каде ти виде омраза?
Природно е своите да ги сакаш повеќе. Тоа оди на нивоа, прво доаѓаат најблиските, па подалечните (роднини, пријатели), па народот, па сродните народи, итн... Ти не си ја сакаш фамилијата пред другите луѓе?

Ако ги сакаш своите, не значи дека автоматски ги мразиш другите. И никако не си должен да ги сакаш. Не си должен ни да ги мразиш, но ако повеќе ги сакаш своите тоа не значи дека другите ги мразиш.

Размисли малку за етикетите, и нивната намена.
Викаш дека поблизок ти е русокосиот македонец отколку македонецот со тементен ?
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
:pos::pos::pos: Тоа е резултат од слепо верување на системот.
Ова предец од Африка по Биологија си го научил или фалсификуваната Историја :cautious:
Тој предецот при дркање успеал да затрудни

Сакаш да кажеш дека даунов сидром само од белци има :cautious:
Инцест мешаш со раса :pos:

Абе ти да си прочитал нешто по биологија ќе си научел дека Белата раса 99% од случаевите губи кога се меша со другите раси.
Мелезот ќе поприми гени од двете раси и ќе биде убав, но после неговите потомци се послаби и од децата на само бели/црни/жолти или црвени родители.

До толку ли се глупи овие богативе што бараат животни со педигре а не ги мешаат со било кого ;).
Се знае како се пренесуваат гените и како се развива еден вид, а ова што изигравате либерали и демократи толку ви е знаењето и резонирањето.
Види, во принцип џабе се расправам со луѓе што уште веруваат во раси, но ајде нека е по твое... Убаво што не морав јас да го почнам муабетот за животните "со педигре" туку ти го направи тоа. Да те прашам само нешто, кои кучиња се најподложни на болести? Оние мешаните или оние "со педигре"? Ај изгледај го видеово:

И јас не ја сватив поентата со Дауновиот синдром, ама нема везе.
Според него нема даунов сидром кај Мешана раса, само измеѓу родители од иста раса ;)
Поконкретно, не сум видел дете/човек со даунов синдром што потекнува од мешано семејство. Ако имате пример слободно докажете ми дека не сум во право.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Види, во принцип џабе се расправам со луѓе што уште веруваат во раси, но ајде нека е по твое
Не се работи дали веруваш или не, не збориме дали веруваш во Бог, или дали веруваш дека постои живот на други планети.
Збориме за работа која е основна, очигледна и докажана.
 
B

Bafra

Гостин
Види, во принцип џабе се расправам со луѓе што уште веруваат во раси, но ајде нека е по твое... Убаво што не морав јас да го почнам муабетот за животните "со педигре" туку ти го направи тоа. Да те прашам само нешто, кои кучиња се најподложни на болести? Оние мешаните или оние "со педигре"? Ај изгледај го видеово:




Поконкретно, не сум видел дете/човек со даунов синдром што потекнува од мешано семејство. Ако имате пример слободно докажете ми дека не сум во право.
Зашто расправиии... дебати е различно од расправии
Како тоа уште веруваат во РАСИ, ти не веруваш дека има разлика црни бели жолти црвени и сиви ... или имаш посебен далтонизам ??? значи верувам во Раси, не верувам во нации.

Филмов ти е :pos::pos::pos: , зборат за мешање т.е "калемење" . Алфа мажјак со алфа женка од ист вид, во нормални услови СЕКОГАШ ќе даде потомок со совршени и понапредни гени.

Според тебе природниот закон е без врска, тоа што сите сакаат да се парат со Алфа Мажјак/женка е без врска, тоа што ист вид во нормални услови се пари само со партнери од својот вид е без врска итн итн.

Не е работата дали сме расисти или не, туку со мешањето секоја раса ќе загуби од своите предности и квалитети.
Еурокрем нели визуелно поубаво изгледа кога е бело/црно него кога ќе се измеша :D
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
Не се работи дали веруваш или не, не збориме дали веруваш во Бог, или дали веруваш дека постои живот на други планети.
Збориме за работа која е основна, очигледна и докажана.
Самиот поим раса е вештачки создаден и се менува со тек на време (најмногу заради тоа што многу е тешко специфично да разграничиш кој на која "раса" припаѓа).[DOUBLEPOST=1502970458][/DOUBLEPOST]
Зашто расправиии... дебати е различно од расправии
Како тоа уште веруваат во РАСИ, ти не веруваш дека има разлика црни бели жолти црвени и сиви ... или имаш посебен далтонизам ??? значи верувам во Раси, не верувам во нации.

Филмов ти е :pos::pos::pos: , зборат за мешање т.е "калемење" . Алфа мажјак со алфа женка од ист вид, во нормални услови СЕКОГАШ ќе даде потомок со совршени и понапредни гени.

Според тебе природниот закон е без врска, тоа што сите сакаат да се парат со Алфа Мажјак/женка е без врска, тоа што ист вид во нормални услови се пари само со партнери од својот вид е без врска итн итн.

Не е работата дали сме расисти или не, туку со мешањето секоја раса ќе загуби од своите предности и квалитети.
Еурокрем нели визуелно поубаво изгледа кога е бело/црно него кога ќе се измеша :D
Алфа луѓе не постојат.

Ај се губам од темава... Премногу необразовани луѓе реплицираат...
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Самиот поим раса е вештачки создаден и се менува со тек на време
Не бе другар, equality е вештачки создаден поим.
Раси постоеле отсекогаш.
 
B

Bafra

Гостин
Самиот поим раса е вештачки создаден и се менува со тек на време (најмногу заради тоа што многу е тешко специфично да разграничиш кој на која "раса" припаѓа).[DOUBLEPOST=1502970458][/DOUBLEPOST]
Алфа луѓе не постојат.

Ај се губам од темава... Премногу необразовани луѓе реплицираат...
Алфа луѓе не постоеле :pos:
Образувај се и врати се со репликите, нема смисла во денешно време со интернет да си до толку необразован
 
B

Bafra

Гостин
Не бе другар, equality е вештачки создаден поим.
Раси постоеле отсекогаш.
Е таа фамозна еднаквост јебе наше кокошке па не носат јајца. Комунизам и социјализам.
Сите трубат еднаквост а од друга страна и душата ќе ја дадат само тие или децата да им бидат по нешто препознатливи.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.745
@Vanlok Ај уште еднаш прочитај ги постовиве.
Негово право е да мисли така, и не е „расизам“ неговото лично мислење дека повеќе разновидни луѓе со различни култури е подобро нешто од една аморфна култура и едни луѓе со целосно измешани карактеристики.

Што е расизам? Нели расизам е дискриминација и антагонизам кон другите „раси“? Како тогаш сакањето на своите е расизам? И во тој случај што е одбивањето на некој да му се дозволи повеќе да го сака својот сој? Нели тоа е расизам? :)

Ти всушност изгледа не можеш да понудиш контрааргумент на неговата теза, па прибегнуваш кон етикети како расизам, и воопшто на ад хоминем.


[DOUBLEPOST=1502971495][/DOUBLEPOST]
Како тоа не е хармонија од повеќе култури? Па самото име го објаснува значењето. Или вторава дефиниција ти е теорија на заговор?
А што е тоа „теорија на заговор“? ;)
Инаку хармонија јас разбирам како нешто кога/каде работите коегзистираат во мир и без проблеми. Хармонија не е принудно мешање на културите (и луѓето), напротив.[DOUBLEPOST=1502975144][/DOUBLEPOST]
Да те прашам само нешто, кои кучиња се најподложни на болести? Оние мешаните или оние "со педигре"?
Toa не еквивалента споредба. Земаш пример на вештачка селекција, каде соеви кучиња се добивани во тек само неколку генерации преку размножување со потомци и блиски роднини. Буквално од пар примероци направени соеви.

За споредба дури и во најмалите народи на светот имаш неспоредливо поголема генетска разновидност. Со други зборови, спредуваш баби и жаби .
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.356
А што е тоа „теорија на заговор“? ;)
Инаку хармонија јас разбирам како нешто кога/каде работите коегзистираат во мир и без проблеми. Хармонија не е принудно мешање на културите (и луѓето), напротив.
Добро, и? Зошто почувствува потреба да ми ги потенцираш двеве работи? Делувам како личност која не верува во теории на заговор или личност што поддржува било какво принудување?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.745
Токму затоа ме интересира како ти ја разбираш глобалната употреба на кованицата наречена „теории на заговор“.
@Agda Beata
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.240
Поени од реакции
22.435
Каде е тука различноста и тоа ``more diversity`` што го кењаат сите анти-фа ?[DOUBLEPOST=1502991890][/DOUBLEPOST]
Викаш дека поблизок ти е русокосиот македонец отколку македонецот со тементен ?
Викаш поблизок ти е Илирот - индоевропеец отколку кавказецот -туркотатар ?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom