Музичка берза, инструменти, музичари, бендови...

Г

Господ

Гостин
Некој да ме советува за појачало? ^_^
Искам stack,али пример можно ли е да иам глава само со клин,кутија и накнадно да си зиам дисторзии ова она?
Уствари за прог метал шо е онака добро,значи ми треба thick и heavy зкув на ниските и живи бои на средните и високите.
Во превод ја појма неам од појачала...help me xD
 
Член од
13 јануари 2011
Мислења
23
Поени од реакции
1
Lugje slusav za Smiley prodavnicata za muzicki instrumenti vo Skopje. Mi kazuvaa deka tamu imalo kineski raboti no profesoro moj po gitara(salam profesor, sviri 25 godini i ima bend) mi rece deka nekoi raboti bile mnogu ubaj. Dali znae nekoj od iskustvo kakvi se instrumentie i dali vredi da se kupat? Fala odnapred.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
474
Поени од реакции
152
^Зависи ако купуваш од таму треба да бидеш поупатен во квалитет на инструментите и како се изработени за да знаеш дали воопшто нешто да купиш, во глобала се за никаде, но мој познаник купил акустичен бас пред 3-4 дена го пробав и звучи мнооогу добро дури и е добро изработен според она што можев да приметам, значи се наоѓа нешто што вреди ама мнооогу тешко.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Кога земаш кинеска роба е лутрија. Или ќе ја биде или не :)
 
Г

Господ

Гостин
Lugje slusav za Smiley prodavnicata za muzicki instrumenti vo Skopje. Mi kazuvaa deka tamu imalo kineski raboti no profesoro moj po gitara(salam profesor, sviri 25 godini i ima bend) mi rece deka nekoi raboti bile mnogu ubaj. Dali znae nekoj od iskustvo kakvi se instrumentie i dali vredi da se kupat? Fala odnapred.
А што поточно сакаш да купиш?

--- надополнето ---

Кога земаш кинеска роба е лутрија. Или ќе ја биде или не :)
90 према 10 дека нема :pos:
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
459
Поени од реакции
48
Некој да ме советува за појачало? ^_^
Искам stack,али пример можно ли е да иам глава само со клин,кутија и накнадно да си зиам дисторзии ова она?
Уствари за прог метал шо е онака добро,значи ми треба thick и heavy зкув на ниските и живи бои на средните и високите.
Во превод ја појма неам од појачала...help me xD
Не го кажа најбитното , колку пари имаш за давање
 
Г

Господ

Гостин
Не го кажа најбитното , колку пари имаш за давање
Во моментов не сум ич при пари али сакам годинава да соберам пара и да го земам ова
http://www.mesaboogie.com/Product_Info/Guitar%20Cabinets/ExpressCABS/Express1x12-23LG.htm

400-500 евра е само кабинетот

И сега дали е ок на кабинет да се приклучи папуча со дисторзија?
 

џо!

Фаличниот Ром
Член од
31 октомври 2009
Мислења
519
Поени од реакции
52
Lugje slusav za Smiley prodavnicata za muzicki instrumenti vo Skopje. Mi kazuvaa deka tamu imalo kineski raboti no profesoro moj po gitara(salam profesor, sviri 25 godini i ima bend) mi rece deka nekoi raboti bile mnogu ubaj. Dali znae nekoj od iskustvo kakvi se instrumentie i dali vredi da se kupat? Fala odnapred.
кој ти е професор ? :)
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
459
Поени од реакции
48
Во моментов не сум ич при пари али сакам годинава да соберам пара и да го земам ова
http://www.mesaboogie.com/Product_Info/Guitar%20Cabinets/ExpressCABS/Express1x12-23LG.htm

400-500 евра е само кабинетот

И сега дали е ок на кабинет да се приклучи папуча со дисторзија?
Кабинет = звучник + дрвена кутија . Значи ти треба глава за да ја поврзеш со кабинетот . И после на главата кје приклучиш папуча .
Башка за 1x12 е премногу 400-500 евра . Во врска со звукот сто го бараш топло би ти препорачал кабинет со Celestion Vintage 30 . Али џабе ти е добар кабинет ако немаш добра глава , и обратно
 
Г

Господ

Гостин
Кабинет = звучник + дрвена кутија . Значи ти треба глава за да ја поврзеш со кабинетот . И после на главата кје приклучиш папуча .
Башка за 1x12 е премногу 400-500 евра . Во врска со звукот сто го бараш топло би ти препорачал кабинет со Celestion Vintage 30 . Али џабе ти е добар кабинет ако немаш добра глава , и обратно
Сфаќам.
Нема да биде лошо да се распрашам кај Владо,колку што разбрав низ форумов праел со Celestion 12" звучник за 250 евра,али глава сигурно ќе биде поскапо не?
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Брат и јас ете имам глава + кабинет, ама веруј си го посакувам назад појачалото од Владо. Маршалов е гром, ама ко што немам кола за пренесување негде е PAIN IN THE ASS. Тоа од Владо што е со Celestion Vintage 30" и 2 лампи во предпојачало (350 евра е иначе) е предобро!!
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
459
Поени од реакции
48
Сфаќам.
Нема да биде лошо да се распрашам кај Владо,колку што разбрав низ форумов праел со Celestion 12" звучник за 250 евра,али глава сигурно ќе биде поскапо не?
Прашај кај Владо , али не заборавај да прашаш за Vintage 30 , обично ставаат 70/80 која е лоша серија . А главата отприлике уште мин 250 евра за кај владо збориме . Мада ако ме слушаш мене , земи си комбо , за 500 евра можеш да најдеш фино појачалце на старо.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
кој ти е професор ? :)
... кој и да е не е лош ... па зошто одма така реагирате, кога веќе си пишува дека е почетник. И мое мислење е дека е подобро да ги измачи рацете па да помине на нешто добро ако навистина се навлече и му тргне, зошто во спротивно би било џабе фрлање пари. Но важи она, со некој кој знае да бира не сам, за да не биде од старт крив врат, изедени прагови и сл.
 
Г

Господ

Гостин
Прашај кај Владо , али не заборавај да прашаш за Vintage 30 , обично ставаат 70/80 која е лоша серија . А главата отприлике уште мин 250 евра за кај владо збориме . Мада ако ме слушаш мене , земи си комбо , за 500 евра можеш да најдеш фино појачалце на старо.
Фала,ќе разгледам комбоа :)

Брат и јас ете имам глава + кабинет, ама веруј си го посакувам назад појачалото од Владо. Маршалов е гром, ама ко што немам кола за пренесување негде е PAIN IN THE ASS. Тоа од Владо што е со Celestion Vintage 30" и 2 лампи во предпојачало (350 евра е иначе) е предобро!!
Болдираново е комбо?
Слушнав дека правел Владо комбоа само со клин,такво нешто?
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
459
Поени од реакции
48
Фала,ќе разгледам комбоа :)



Болдираново е комбо?
Слушнав дека правел Владо комбоа само со клин,такво нешто?
Треба да е комбо , а за дисторзија кје си земеш папуча , и избегавај ги сите папучи сто имаат метал во името :)
Плус може да си прашаш за појачало и од кај Васко ( Pro Audio ) јас имам од кај него транзистор со vintage 30 за некој си 300 евра . Вградената дисторзија е навистина добра , клинот исто така . Се на се сум презадоволен од него .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom