Музичка берза, инструменти, музичари, бендови...

Член од
5 јануари 2008
Мислења
66
Поени од реакции
17
Да не продава некој Volume педала ???
--- надополнето: 17 јуни 2013 во 17:20 ---
Да не продава некој Volume педала ???
 
Член од
19 ноември 2010
Мислења
16
Поени од реакции
0
еден другар има тапани, нови му се сега брзо ги купи акустични сонор се. Басот е 22 инчи, и сега сакаме да направиме дупка на басот, но не знаеме колкава треба да биди т.е дијаметарот на дупката и каде треба да биди дали на средина или десно. Ако знае некој да ми објасни. Фала од напред
 
Член од
14 март 2013
Мислења
2.875
Поени од реакции
8.678
еден другар има тапани, нови му се сега брзо ги купи акустични сонор се. Басот е 22 инчи, и сега сакаме да направиме дупка на басот, но не знаеме колкава треба да биди т.е дијаметарот на дупката и каде треба да биди дали на средина или десно. Ако знае некој да ми објасни. Фала од напред
Јас не би ти препорачал на средина, повеќе се губи тој длабок звук што го дава басот бидејќи нема резонирање на звукот напред-назад помеѓу кожите. Малку десно/лево (тоа не е толку битно) и долу е најдобро да ја направите.
А за големината, од 4 до 6 инчи. Поголема од 7 веќе ја губи смислата на имање на предна кожа.
Еве пример само да видите одприлика кај треба
 
Член од
24 јуни 2012
Мислења
6
Поени од реакции
1
884350_10200613316557430_1394959579_o.jpg Prodavam Harley Benton Les Paul Vintage sunburst, mahagony telo, vintige stimeri, Wilkinson Alinico V Humbakeri, napraen set up kaj Sokolov... Ja prodavam oti ne mozam da se naviknam na les paul, cel zivot sviram Stratocaster. stara e 6 meseci

https://www.facebook.com/photo.php?v=10200865530702626&set=vb.1295206328&type=3&theater

Link da slusnite kako zvuci
--- надополнето: 27 јуни 2013 во 23:56 ---
Prodavam Daddario zici 10ki za elektricna gitara, 380 denari od set, za poveke setovi ima popust DV016_Jpg_Large_1292606661993_A.jpg
 
Член од
19 ноември 2010
Мислења
16
Поени од реакции
0
Јас не би ти препорачал на средина, повеќе се губи тој длабок звук што го дава басот бидејќи нема резонирање на звукот напред-назад помеѓу кожите. Малку десно/лево (тоа не е толку битно) и долу е најдобро да ја направите.
А за големината, од 4 до 6 инчи. Поголема од 7 веќе ја губи смислата на имање на предна кожа.
Еве пример само да видите одприлика кај треба
Е фала многу, го дупнавме 4 инчи супер излезе, фала :)
 
Член од
14 март 2013
Мислења
2.875
Поени од реакции
8.678
Некој да не продава тремоло за левак?
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.548
Поени од реакции
5.305
Prodavam KORG 2x pro i Spider Pro maksimalno socuvani !

Ова е едно мое другарче, ме замоли да пишам тука, па кој е заинтересиран ПП за контакт :)
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Дали знаете некој што продава/прави народни дувачки инструменти како шупелка и кавал?
 
Член од
15 март 2013
Мислења
7
Поени од реакции
2
Shorty напиша:
Извините дечки ми треба помош. Го има ли некој бројот од Гино (Архангел)? Ми треба за да ми направи сетап на гитарата :)[/q
A da probas sam da si napravis udri harmonic(flazolet) na 12 pole pa pretisni so prst na 12 i ako odgovaraat ok ako ne vrti na kobilicata dodeka ne ti zvucat priblizno ok.... ne e tesko ima na youtube bitno e koga ke sviris od 1 do 21 pole otprilika da drzi stim gitarata e sega ne baraj perfekcija ipak gitara e ne e nuklearna raketa

Малку е покомплицирано од тоа, ама дефинитивно се прави и сам.

Еднаш ми правеа сетап на акустична и еднаш на електрична (не беше Гино) и
ниту една не беше баш како што треба.

На крај малку research на интернет и малку трпение и си средив сетап на двете.

Како и да е, редоследот на правење сетап е:
- висина на bridge
- висина на nut
- neck release (закривеност на вратот)
- pitch (ова е тоа што го опиша веќе... практично треба слободна и на 12то поле жицата да дава ист звук во спротивно треба да се компензира)

Пред да се нафатите за се ова, решете што gauge на жици ќе користите. Пример: на идеален (лесен за свирење)
сетап за 11ки ако ставите 10ки после некоја жица ќе звони со сигурност.

Напомени:
Корекција на висина на "nut" (извинете но незнам македонско име за тоа) гледајте да избегнете доколку не
ви е навистина превисоко, или прениско. Тука ако се зезнете има поприлично работа за оправање.
Внимателно и со neck release. Препорака е затегање и отпуштање на шипката во вратот малку по малку (околу 1/4 круг па
да се остави едно саат време па пак да се проба дали е добро)

За крај... забавно е правењето сетап и малку фат ако имате, нема од што да се плашите.
На електрична баш и нема што многу непоправливо згрешите, барем на стратокастер е така.
Дури и на акустична да го спуштите bridge-от премногу, се додава тенок слој оддолу за подигање ништо страшно.
 
Член од
11 август 2013
Мислења
3
Поени од реакции
0
Бараме тапанар ,имаме бубњеви така што нема да треба да носи. Сите заинтересирани нека ни пишат порака во инбокс на:
https://www.facebook.com/afterdarksk
Демо верзии од песните можат да се чујат тука:
http://www.reverbnation.com/afterdarksk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom