Музичка берза, инструменти, музичари, бендови...

Член од
5 август 2007
Мислења
3.579
Поени од реакции
2.564
ja ova imam M-audio UNO... neznam sto marka ti e ova..
M-audio >> valjda u Artist da prasas?!
А бе на страната нема, че му пишам е-маил, па ќе видиме, ако не се договорив со еден форумџија, да ми го порача од е-бау. Ама М Аудио можно е да биди околу 3-40 евра, а за така не ми се исплати, уште 50 евра и ќе си купам акаи миди клавијатурче :)
 
Член од
24 ноември 2011
Мислења
9
Поени од реакции
2
А бе на страната нема, че му пишам е-маил, па ќе видиме, ако не се договорив со еден форумџија, да ми го порача од е-бау. Ама М Аудио можно е да биди околу 3-40 евра, а за така не ми се исплати, уште 50 евра и ќе си купам акаи миди клавијатурче :)
Tocno! JAs go zemav odamna 39eur... Eve i u artist go ima - na sajt doduse - i e 2600.. http://artist-macedonia.com/mex/artikal.php?art=3915
drzi cena majkata...
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.579
Поени од реакции
2.564
A
Tocno! JAs go zemav odamna 39eur... Eve i u artist go ima - na sajt doduse - i e 2600.. http://artist-macedonia.com/mex/artikal.php?art=3915
drzi cena majkata...
Аууу, во предвид не иди. Прво не знам дали че ми користи. Јас имам Casio синтисајзер, стар 15 години. Ваков

Е сега, појма немам прво и прво дали ќе можам да го мапирам со Ableton, или некој друг DAW. Појче ми се исплати да си зеам едно вакво за 6300 ден, одколку да експериментирам...
 
Член од
24 ноември 2011
Мислења
9
Поени од реакции
2
A
Аууу, во предвид не иди. Прво не знам дали че ми користи. Јас имам Casio синтисајзер, стар 15 години. Ваков

Е сега, појма немам прво и прво дали ќе можам да го мапирам со Ableton, или некој друг DAW. Појче ми се исплати да си зеам едно вакво за 6300 ден, одколку да експериментирам...
Coek.. Neznam dali ke uspees da go mapiras ova cudo. Ova Casio e staro prilicno. Macka vo vrekja. Zemi si nekoja mala usb klavijatura!
NA primer ja ja imam ovaa.. 110 eur ja kupiv vo mart vo Fankfurt:
http://artist-macedonia.com/mex/artikal.php?art=6999
ili CME :
http://artist-macedonia.com/mex/artikal.php?glavna_kat=20&kat=45&pod_kat=176&art=5332&imea=CME_M-Key_49_Keys
Ako ne ti trebaat Padovi i potencionetri se razbira.
A vidi i AKAI SYNTHSTATION 25

Koj znae samo dali imaat na lager. Ako soberes paricki - zemi si novo - ne vlzouvaj ni 10eur vo kabel. KE se nerviras samo so ppdesuvanja i so tipkite. batali.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.579
Поени од реакции
2.564
Coek.. Neznam dali ke uspees da go mapiras ova cudo. Ova Casio e staro prilicno. Macka vo vrekja. Zemi si nekoja mala usb klavijatura!
NA primer ja ja imam ovaa.. 110 eur ja kupiv vo mart vo Fankfurt:
http://artist-macedonia.com/mex/artikal.php?art=6999
ili CME :
http://artist-macedonia.com/mex/artikal.php?glavna_kat=20&kat=45&pod_kat=176&art=5332&imea=CME_M-Key_49_Keys
Ako ne ti trebaat Padovi i potencionetri se razbira.
A vidi i AKAI SYNTHSTATION 25

Koj znae samo dali imaat na lager. Ako soberes paricki - zemi si novo - ne vlzouvaj ni 10eur vo kabel. KE se nerviras samo so ppdesuvanja i so tipkite. batali.
Потенциометри и падови ми се многу битни за тоа што ќе го користам( продукција на House музика). Така да, не ми е битно да биди со многу октави, доволни ми се 25 типки, а на Акаи-то погоре што го постирав на сликата, има малтене се што ми треба, единствено нема пич бенд, нешто што и не ми е битно многу.
Ништо, ќе си земам ново МИДИ клавијатурче, најверојатно АКАИ то од погоре или ова:
 
Член од
24 ноември 2011
Мислења
9
Поени од реакции
2
Imp
Потенциометри и падови ми се многу битни за тоа што ќе го користам( продукција на House музика). Така да, не ми е битно да биди со многу октави, доволни ми се 25 типки, а на Акаи-то погоре што го постирав на сликата, има малтене се што ми треба, единствено нема пич бенд, нешто што и не ми е битно многу.
Ништо, ќе си земам ново МИДИ клавијатурче, најверојатно АКАИ то од погоре или ова:
[
Impulse? Ovie se prilicno Novi!!! Ja go gledav ova, ama e prilicno skapicko ako ne se lazam.. nakaj 240-250eur ke da e?!
 

Rage!

Анархист
Член од
23 ноември 2011
Мислења
78
Поени од реакции
33
Ми треба помош за избор на пијано. Производител, економичност и се тоа, кој се разбира повеќе во тие работи и има одредено искуство ако може да ми помогне. Значи ми треба половно пијано(пијанино во принцип) со стандардни димензии за домашни услови.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Ми треба помош за избор на пијано. Производител, економичност и се тоа, кој се разбира повеќе во тие работи и има одредено искуство ако може да ми помогне. Значи ми треба половно пијано(пијанино во принцип) со стандардни димензии за домашни услови.
Користам M-Audio Keystation pro 88 и апсолутно сум задоволен (клавирски отежнати типки, USB, милијон потенциометри, 100 кила тешко, употребливост на стандардни sustain педали и сл.) ... ако немаш проблеми со компјутери, MIDI софтвер и сл, топло ти го препорачувам (ако неможеш да пронајдеш нешто во таа класа, еве моето за 300 евра :) )
--- надополнето: Nov 28, 2011 11:34 PM ---
Ми треба помош за избор на пијано. Производител, економичност и се тоа, кој се разбира повеќе во тие работи и има одредено искуство ако може да ми помогне. Значи ми треба половно пијано(пијанино во принцип) со стандардни димензии за домашни услови.
Користам M-Audio Keystation pro 88 и апсолутно сум задоволен (клавирски отежнати типки, USB, милијон потенциометри, 100 кила тешко, употребливост на стандардни sustain педали и сл.) ... ако немаш проблеми со компјутери, MIDI софтвер и сл, топло ти го препорачувам (ако неможеш да пронајдеш нешто во таа класа, еве моето за 300 евра :) )
 

Rage!

Анархист
Член од
23 ноември 2011
Мислења
78
Поени од реакции
33
--- надополнето: Nov 28, 2011 11:53 PM ---
Користам M-Audio Keystation pro 88 и апсолутно сум задоволен (клавирски отежнати типки, USB, милијон потенциометри, 100 кила тешко, употребливост на стандардни sustain педали и сл.) ... ако немаш проблеми со компјутери, MIDI софтвер и сл, топло ти го препорачувам (ако неможеш да пронајдеш нешто во таа класа, еве моето за 300 евра :) )
--- надополнето: Nov 28, 2011 11:34 PM ---


Користам M-Audio Keystation pro 88 и апсолутно сум задоволен (клавирски отежнати типки, USB, милијон потенциометри, 100 кила тешко, употребливост на стандардни sustain педали и сл.) ... ако немаш проблеми со компјутери, MIDI софтвер и сл, топло ти го препорачувам (ако неможеш да пронајдеш нешто во таа класа, еве моето за 300 евра :) )
Значи најбитен ми е звукот, чувството на дирките и развлечената педала па како се однесува во тој поглед ?
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
--- надополнето: Nov 28, 2011 11:53 PM ---

Значи најбитен ми е звукот, чувството на дирките и развлечената педала па како се однесува во тој поглед ?
Звукот зависи од програмата односно сеплираните звуци кои ги користиш. Јас користам Native Instruments acoustic piano и мислам дека и кога би имал пиано би звучело полошо (мислам на пијана во ранг од 2К евра). Педалата како и другите елементи (отворен/затворен капак на пиано, оддалеченост, јачина на удар и сл.) се подесуваат софтверски така да повторно се е под твоја контрола. Како да ти кажам ... еве не ти ја продавам клавијатурата, но тврдам дека вреди да се погледне (проба) ... ако си за може да ти организирам.
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
Колку пари е Ibanez aeg10e гитара на ново?
најдов една добра,ми ја продаваат за 200 евра на старо,да ја зимам ли?
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.674
Поени од реакции
11.028
Потенциометри и падови ми се многу битни за тоа што ќе го користам( продукција на House музика). Така да, не ми е битно да биди со многу октави, доволни ми се 25 типки,
Би ти препорачал со 69 дирки да си земеш од причина што ќе ти затребаат и тоа многу, нема потреба да качуваш/спушташ октави преку едно копче - нема емоции :icon_mrgr: а и чим ти е за продукција, значи дека ќе го користиш само во студио, ипак 21 век е сите кога одат да свират лајв носат само лап топ, звучна и миди контролери од корг што се овие новите шемаџиските. Времето на миди клавијатури помина, но ако веќе си одлучил да земаш малецко со 25, би ти го препорачал аксиом од маудио или евентуално новејшн sl mkII страва е;) акаи се повеќе бест бај, одколку тоа што навистина ти треба.
поздрав другар
 

Kajgana Shop

На врв Bottom