Муабет со партнерот за бившите

Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
FortunE напиша:
Какви искуства ако сподели ти ќе научиш нешто повеќе за него? Со тоа што ќе ти каже со каква личност била порано ти ќе донесеш заклучок каква личност е твојот партнер? Што ако се погодило да не им оди, да не можат да најдат заеднички јазик? Тоа значи дека твојот партнер не е добар? Или па кутриот партнер (жртва) налетувал само на никакви личности?
Затоа прашав што е тоа што ќе научиш друго и повеќе за него?

Учете ги партнерите според односот кон вас, а не кон бившите партнери. И не донесувајте пред време заклучоци за партнерот според тоа какви партнери имал во минатото.

Кажав и претходно на темава, не ги „оцрнувајте“ бившите пред сегашниот партнер. Немојте да мисли дека еден ден и за него така ќе зборувате, затоа што никој не сака погрешен впечаток да добиваат луѓето само поради вашите незадоволства од врската која не ја бивало, во која можеби и вие имате доза вина.

Мене партнерот ако ми кажува колку бил повреден во минатото од некоја личност, секако дека нема да си помислам дека не го бива за врска. Заклучоци донесувам само и само од однесувањето со мене. ме интересира само моето однесување кон него, а не како се однесувала некоја друга.
Најдобро да не се „отпакуваат“ сите незадоволства. Неговото минато е негово, вашето е ваше.
па не реков дека треба да донесуваме предвремени заклучоци за личноста , него со самото тоа што ќе кажува за нешто што било може ќе научиш за него како мисли и како постапува во некоја одредена ситуација , што му се допаѓа а што не , незнам за тебе но за мене тоа е добро и ми помага да го разберам и подобро да го сфатам и запознаам партнерот
сега не се сите исти така да ....
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Ако со бившиот се однесувала така, не значи дека и со тебе ќе се однесува исто, затоа не можеш да научиш ништо на тој начин за сегашниот партнер. Ако е така, побарај да те запознае со бившиот и со него направи си муабет каква е и што сака (ам така де).
 

Iris

Ruzha, ruzhica...
Член од
29 април 2005
Мислења
278
Поени од реакции
7
Koga sum so eden chovek podolgo vreme celosno sum mu predadena, a vo taa predadenost spagja i osoznavanje na moeto i negovot minato. Sekoj chovek ima minato, ako sakate nekogo sekako deka kje sakate so nego da podelite prijatni i neprijatni nastani od istoto. Vistinskata ljubov ja sodrzhi vo sebe i bliskosta na dvajcata partneri- a kako kje bideme bliski ako nemozheme se da si kazheme?
Mene ne mi smeta koga partnerot kje mi raskazhe deka sakal nekoja i kako toa bilo, kako se odnesuvale... zoshto i jas ne sum padnala od mars i sum imala 2-3 dolgi vrski. Toa ne znachi deka toj bivshata ili jas bivshiot ushte go/ja saka/m. Ednostavno imash osoba so koja sakash da go pominesh ostatokot od zhivotot, zoshto so istata da ne go spodelish i svoeto minato (losho i dobro)? Ako ljubovta e vistinska nikako nemozhe da ja rasklimat samo vakvi muabeti (drugo e koga muabetite imaat pozadina...).
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
FortunE напиша:
Ако со бившиот се однесувала така, не значи дека и со тебе ќе се однесува исто, затоа не можеш да научиш ништо на тој начин за сегашниот партнер. Ако е така, побарај да те запознае со бившиот и со него направи си муабет каква е и што сака (ам така де).
Е би било интересно девојка ми со бившата да прават муабет за мене, ке летаат боксови.
Не никаво правило ако со една женска си се понашал на еден начи и дека со друга ке се понашаш исто.
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
Razgovarame bez problem,se smeeme najcesto na takva tema.prvi ljubovi...sex so drugi itn..Zasto bi bila ljubomorna koga e zavrseno?
Nikako ne bi mozela da mu izbrisam memorija,nitu on na mene...taka da najubavo da si gi podelime spomenite.
 
N

n/a

Гостин
Lugjeto se promenlivi.

Interesno e sto site ovie konstatacii drzat voda samo ako zborime za `stalen`,t.e partner so kogo sto sakas da izgradis vistinska,dolgotrajna,postojana vrska...
Nesto kon koe sto poveketo lugje koi sto gi poznavam,vklucitelno i mene samiot,ne se stremat....Zasto?Toa e oddelno prasanje,koe sto saka mnogu objasnuvanje i odgovori....
Sega,setete se na prvata vasa vrska(ako mozete),na nacinot na koi sto ste `igrale`,pa na nekoja pozabelezitelna(podolga) takva od posle nekolku godini,stignete do segasnosta,ke vidite kakov progres ili pad imate vo odnosot so partnerite vi..
Pa bi trebalo da bide taka i so zenska mi...Nekoi raboti ne prasas,nekoi raboti gi zabelezuvas odma,(dur porano trebalo seriozno desifriranje),polesno naogjas sto moze da ti odgovara,i za zal pobrzo eliminiras koga nesto ne ti odgovara....
ZNACI.Taa ne e covekot(istiot toj) sto bila koga imala 16 god i prvata i vrska...Konstantno se promenuvala,(po dobro i loso),se dodeka ne ste se sretnale...Taa e sklop od karakteristiki,osobini,koi sto gi pridobivala niz vremeto,dur bila so drugi lugje...Ima edna srpska,s`kim si,takav si...:))
Sakala ili ne,stom ostanala nekoe vreme so nekoj covek(daden bivsi),pridobila nekoi osobini od nego...I zatoa vikam deka bivsite ni se kako svoevidna ljubovna licna karta,na koja sto se ispisani nasite potrebi(ljubovni i sexualni) i e bitno da znaes za partnerot so kogo go pominal vremeto do tuka....
Da....:mist: ..Vrskite do mesec dena,ne vleguvaat u kombinacija...pa tie i ne se zapoznale dobro:))
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
FortunE напиша:
Ако со бившиот се однесувала така, не значи дека и со тебе ќе се однесува исто, затоа не можеш да научиш ништо на тој начин за сегашниот партнер. Ако е така, побарај да те запознае со бившиот и со него направи си муабет каква е и што сака (ам така де).
абе види сега јас од лично искуство ти зборувам дека мене ми успеало. еве еден пример - пред да се фатам со една девојка другар ми ми кажуваше за нејзините проблеми со нејзините бивши и што ја нервира , е сега мене тоа ми помогна зш ми даде дознаење што ја нервира а што не, и што да правам а што не, така да после знаев како да се однесувам со нејзе дури со тоа што добро изиграв допринесов девојката да се заљуби во мене, така да после кога подобро се упознвме и двјцата се отворивме за нашето минато и така
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Flik напиша:
абе види сега јас од лично искуство ти зборувам дека мене ми успеало. еве еден пример - пред да се фатам со една девојка другар ми ми кажуваше за нејзините проблеми со нејзините бивши и што ја нервира , е сега мене тоа ми помогна зш ми даде дознаење што ја нервира а што не, и што да правам а што не, така да после знаев како да се однесувам со нејзе дури со тоа што добро изиграв допринесов девојката да се заљуби во мене, така да после кога подобро се упознвме и двјцата се отворивме за нашето минато и така
Сега го гледам постов:nesvest:

Значи, поинтересно е да ти даде некој однапред стокмен концепт, отколку самиот да откриваш каква е една личност? Каде се интересните моменти полека да дознаваш нешто ново од карактерот на партнерот, да учиш од грешки и да ја подобруваш врската со секој нов чекор?

Сепак, со сите не се однесуваме потполно исто и не се дава оценка за една личност според бившите партнери.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
4.059
Поени од реакции
2
Секој човек си има свое минато и животна приказна.Неможе човек да заборави се што било претходно во оној момент кога ќе запознае некоја личност.Јас на пример воопшто не сум љубоморна и не ми смета се она што мојот партнер го имал со некоја друга пред јас и тој да бидеме заедно и не гледам зошто би ми пречело?Да сме разговарале на таа тема , и немаме скриено ништо еден од друг.Подобро да знаеме отколку некогаш некаде многу да се изненадиме за нешто од минатото.
 
С

Сатори

Гостин
Ако не ми го познава минатото, таму се и моите поранешни партнери, тогаш не ме познава ни мене.Како тогаш јас и таа личност ќе функционираме?
Сакам да знае се за мене, јас да знам се за него.
За тоа не правам компромис.
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
Муабет со партнерот за се' :) Нема зошто да ми пречи да му кажувам или мене да ми кажува за поранешните партнери, ако знам дека тоа е запечатено минато...баш ако има проблеми околу тој муабет би ми било почудно...не е ништо страшно тоа, само дел од нечие минато (мое или на сегашниот партнер) кое сме го прифатиле во мигот кога сме ја основале нашата врска. :)
 

Мар мар

Take me to paradise
Член од
9 август 2006
Мислења
1.294
Поени од реакции
11
Разговарам со дечко ми за се’, па и за љубовниот живот шо сме го имале пред да се запознаеме. А и шо има да криеме еден од друг или да бидеме љубоморни за то шо сме праеле пред то, ко шо кажа Марија секој си има свое минато и своја животна приказна и нема потреба да се крие тоа, особено од тој шо ти значи, баш мислам дека треба се’ да си кажуваме па на тој начин ќе се запознаеме подобро
 

BoYd

женско сум
Член од
1 февруари 2007
Мислења
707
Поени од реакции
4
Му кажувам се што сака да знае без исклучоци,само што фактот што тој некој сум го сакала може да го натера да се поистоветува и споредува со него а тоа не чини.Сепак ако е доволно сигурен во мене а пред се во самиот себе нема простор за страв и без проблем можеме да си збориме за тоа.
 

rich_bitch1

~DARLING~
Член од
15 март 2007
Мислења
744
Поени од реакции
5
sosema slobodno zboruvame so decko mi za moeto i negovoto minato,vo vrska sme 3 god i ne gledam pricina zasto seuste bi kriele eden od drug koj sme bile i sto sme pravile.samoto ime kazuva deka toa e minato,znaci bilo i ne moze da se vrati taka da voopsto ne sum ljubomorna koga spomnuva nekoja negova bivsa ili pak jas moj.fala bogu dosega nitu eden od nas go nema zborot BIVS/A zloupotrebeno i iskoristeno za da se povredime megusebno.
 
Член од
27 февруари 2006
Мислења
1.356
Поени од реакции
9
ne preferiram da pravam muabet za poranesnite vrski, toa e minato svrseno vreme, a i ne sakam da prasuvam, ednostavno ne me interesira sto se slucuvalo vo minatoto, gledam vo segasnosta i mislam na idninata
 

Kajgana Shop

На врв Bottom