Муабет со партнерот за бившите

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Сепак се зависи од тоа колку добро се разбирате и колку си верувате еден на друг. Има од оние луѓе кои ќе ти замерат што бившиот случајно е во ваша близина, демек ти си му кажала кај ќе бидеш и по договор дошол. Има секакви луѓе, нели? И не е баш интересно во некои случаи да се разговара за бившите. Но од друга страна тоа е добро, за да знаеш барем дали партнерот има доверба во тебе или не, дали е човек со кој можеш да си направиш муабет без да се мислиш дали ќе има последици од тоа.
Пак ќе кажам, мене не ме интересира баш многу за тие кои биле пред мене, времето кое го поминувам со него сакам да биде пријатно, а не да губам време за нешто кое поминало и во кое не сум директно вклучена.
 

Yugo

Law rules
Член од
12 декември 2005
Мислења
8.251
Поени од реакции
28
Imam zboreno so moite devojki za bivsite ama mn retko se desava toa.Normalno i ja gi imam prasuvano za nivnite bivsi onaka da padnam u muabet.Inace vaka mislam deka ne treba da se praktikuva toa zs malku e glupo da se zbori za toa ama koga veke ke prasa zs da ne i kazam.
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
ич несакам да правам муабет за мојот љубовен живот предходно но ако заглавиш некое време со девокјата неможеш да го криеш и сам сакаш да дознаеш што ја повредило за да не го направиш тоа ти и некои такви ми ти работи , али во секој случај ако се збори за минатото мислам дека не треба да се кажува све
 

MoNa`

Do you believe in perfection ?
Член од
18 април 2006
Мислења
1.702
Поени од реакции
6
Voopsto ne mi e zgodno koga ke pravam so deckoto muabet za moite/negovite bivsi kako im bilo sto pravele kako pravele so kolku ima odeno koi se tie vaka taka..ne znam ama najmn .so mrazam ko ke mi spomni :Bivsata moja vaka taka...ednostavno ne mozam da podnesam takvi muabeti!
 
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.768
Поени од реакции
31
ha pa da kazam pravo ne zanm mnogu negovi bivsi a i nesakam ni da gi zanam a i tie so mu gi znam mu se razocaruvanje taka da.....a moi bivsi ni on ne znae zs se mi bile nekoj bez vrska muvanja niso seriozno so bi go zainteresiralo
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
МоНа` напиша:
Voopsto ne mi e zgodno koga ke pravam so deckoto muabet za moite/negovite bivsi kako im bilo sto pravele kako pravele so kolku ima odeno koi se tie vaka taka..ne znam ama najmn .so mrazam ko ke mi spomni :Bivsata moja vaka taka...ednostavno ne mozam da podnesam takvi muabeti!
можда си љубоморна малце за неговото минато
 

MoNa`

Do you believe in perfection ?
Член од
18 април 2006
Мислења
1.702
Поени од реакции
6
Flik напиша:
можда си љубоморна малце за неговото минато
Hahah mozi sum malku:) ama sepak ne me interesiraat tie detali za negovite bivsi ne mi se vazni voopsto vazna e segasnosta a ne ona sto pominalo .a vo segasnosta toj e so mene :)
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
611
Поени од реакции
50
Minato, u prevod nesto sto bilo i pominalo.... Nema zasto da se navrakame na nego pa ni vo muabet!
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Ne me interesira so koj bil kako bil, nikogas ne se rasprasvam i dosea mi se nema sluceno nekoj da me sporedi so bivsata.
 
N

n/a

Гостин
Spored mene e vazno...

So kogo bila prethodno..Lugjeto se menuvaat,se nadgraduvaat,ama ne mozes da smenis niti da nadgradis nekogo(ja) koj(a) sto pretgodno go pominala zivotot so moroni...
Golem del od iskustvoto,nacinot na spravuvanje vo turbulentnite periodi na vrskata,pa duri i sexot,priznavale nie ili ne,ima mnogu vrska so bivsite ni...
Vazno e da znaes kako i koga mozes da prasas,da ne davis.....
Razdelbite bolat...Posle odredeno vreme svakjas dekasi izgubil dragoceno vreme...Ama drugcie ne mozelo...Prosto trebalo da pomine vreme....
Mnogu e vazno,da ne probuvas da gradis nesto(vrska) koga si povreden ili nesiguren...
U kontekst na poslednovo kazano.....ako zenska ti te davi non-stop so prikazni za bivsiot i...i samata ne e svesna deka igra na varijant...a tebe volim da ne poludim....porano ili pokasnovrskata vi ke `pukne`:kez:
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
МоНа` напиша:
Hahah mozi sum malku:) ama sepak ne me interesiraat tie detali za negovite bivsi ne mi se vazni voopsto vazna e segasnosta a ne ona sto pominalo .a vo segasnosta toj e so mene :)
е добро де со тебе е , али споделувајки ги искуствата може ќе научиш нешто друго и повеќе за него , така да јас тоа сакам да го потенцирам. капиш???
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Flik напиша:
е добро де со тебе е , али споделувајки ги искуствата може ќе научиш нешто друго и повеќе за него , така да јас тоа сакам да го потенцирам. капиш???
Какви искуства ако сподели ти ќе научиш нешто повеќе за него? Со тоа што ќе ти каже со каква личност била порано ти ќе донесеш заклучок каква личност е твојот партнер? Што ако се погодило да не им оди, да не можат да најдат заеднички јазик? Тоа значи дека твојот партнер не е добар? Или па кутриот партнер (жртва) налетувал само на никакви личности?
Затоа прашав што е тоа што ќе научиш друго и повеќе за него?

Учете ги партнерите според односот кон вас, а не кон бившите партнери. И не донесувајте пред време заклучоци за партнерот според тоа какви партнери имал во минатото.

Кажав и претходно на темава, не ги „оцрнувајте“ бившите пред сегашниот партнер. Немојте да мисли дека еден ден и за него така ќе зборувате, затоа што никој не сака погрешен впечаток да добиваат луѓето само поради вашите незадоволства од врската која не ја бивало, во која можеби и вие имате доза вина.

Мене партнерот ако ми кажува колку бил повреден во минатото од некоја личност, секако дека нема да си помислам дека не го бива за врска. Заклучоци донесувам само и само од однесувањето со мене. ме интересира само моето однесување кон него, а не како се однесувала некоја друга.
Најдобро да не се „отпакуваат“ сите незадоволства. Неговото минато е негово, вашето е ваше.
 

Zbratko

The Shrink
Член од
3 јануари 2006
Мислења
875
Поени од реакции
17
Ako me prashaat da ke si kazam ... podobro od mene da doznae koja sho kako bilo nego li od nekoj drugo (ustfari koj znae sho ke cue).

E sa ako zbori celo vreme i "pluka" po ex-ot ocigledno seushte ima nekoi cuvstva prema nego, a a ko od vreme na vreme spomne nekoja situacija so ex togash nema problem.

SAmo pri sex da ne mi go spominja (lol)
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
Какво зборење за бившата/иот тоа не е нормално. Било и завршило значи ако се збори за бивш се чувствуа за нив нешто
 

*P|nK_G|rL*

~Pretty in Pink~
Член од
21 мај 2006
Мислења
761
Поени од реакции
5
Многу ретко. Али ако он нонстоп збори за бившата, ке станам малце љубоморна. Ке му кажам дека ми пречи и ако може да престане со тоа. Али не ми пречи ако ја спомнеме некад у муабет или нешо слично. Али со граница.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom