Морал

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Dodeka me nema... te molam samo mislenje...

Shto po tebe e zrel covek i dali toa go mislish za sebe?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Dodeka me nema... te molam samo mislenje...

Shto po tebe e zrel covek i dali toa go mislish za sebe?
Зрел човек е оној што може да ги согледа последиците од своите постапки, знае критички да гледа и кон себе и кон останатите и има доволно искуство со кое може да се справи со предизвиците на животот без за тоа да му треба надприродна сила која ќе го ,,тегне за уши" ако згреши.
Да, сметам дека сум зрел човек.
 

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Vidish... tuka e problemot...

Eden od moite omileni misliteli Manly P. Hall vika deka zrelosta e edna golema iluzija...
So toa se slagam ama skroz.... ako za sebe kazesh deka si zrel imash problem....

Jas znam deka nishto ne znam!

Manly bil mason 33 red.. gledam deka i vie ste nekako povrzani... valjda i go znaesh....
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Немој ниту да помислиш дека масонеријата и „Редот„ имаат нешто заедничко! Грев голем ќе е тоа! Каков грев, ерес!...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Vidish... tuka e problemot...

Eden od moite omileni misliteli Manly P. Hall vika deka zrelosta e edna golema iluzija...
So toa se slagam ama skroz.... ako za sebe kazesh deka si zrel imash problem....

Jas znam deka nishto ne znam!

Manly bil mason 33 red.. gledam deka i vie ste nekako povrzani... valjda i go znaesh....
Секако дека знам кој е. Јас кажав што подразбирам јас под зрелост, илузија е ако тврдам дека таа дефиниција е апсолутна, вечна и важи за сите, нешто кое го прават религиозните фанатици.
 

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Glavniot problem so diskusija za moralot e shto mislime deka znaeme, deka sme dostignale zrelost...

Opshtevstvoto ti nalaga da mislish deka si zrel... tatko ti cel zivot ti vikal ajde be derle edno koga li ti kje sozreesh.... pa ti odma da mu se dokazesh na tato... e sega kje vidish kje stanam jas kako tebe zrel....

A tatko ti ni sam ne e svesen deka e nezrel...

Ima golema razlika od zrelost i simuliranje na zrelost....

Dali ti planiraah da imash dete?

I dali ako imash eden den kjerka kje ti bide ok da zavrshi so nekoj kako Krouli?

Zrelost e koga kje razviesh odgovornost, prvo za sebe pa i za drugite..

Zrelost e koga vistinski kje stanesh nezavisen i mentalno emotivno i fizicki...

Zrelost e koga neokorteksot kje im stane batko na limbicniot i rbetniot mozok... na emociite i nagonite... a ne niven sluga...

Koga kje prestanesh da se dokazuvash....

Koga kje razviesh integritet....

Koga kon poslabite od tebe kje im pristapish so ljubov i razbiranje...
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.277
Поени од реакции
791
Glavniot problem so diskusija za moralot e shto mislime deka znaeme, deka sme dostignale zrelost...

Opshtevstvoto ti nalaga da mislish deka si zrel... tatko ti cel zivot ti vikal ajde be derle edno koga li ti kje sozreesh.... pa ti odma da mu se dokazesh na tato... e sega kje vidish kje stanam jas kako tebe zrel....

A tatko ti ni sam ne e svesen deka e nezrel...

Ima golema razlika od zrelost i simuliranje na zrelost....

Dali ti planiraah da imash dete?

I dali ako imash eden den kjerka kje ti bide ok da zavrshi so nekoj kako Krouli?

Zrelost e koga kje razviesh odgovornost, prvo za sebe pa i za drugite..

Zrelost e koga vistinski kje stanesh nezavisen i mentalno emotivno i fizicki...

Zrelost e koga neokorteksot kje im stane batko na limbicniot i rbetniot mozok... na emociite i nagonite... a ne niven sluga...

Koga kje prestanesh da se dokazuvash....

Koga kje razviesh integritet....

Koga kon poslabite od tebe kje im pristapish so ljubov i razbiranje...
vojska ko ke odi nekoj e zrel :)
 

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Mora da im kazesh na golemite deca deka se zreli poshto se vregjaat... ne im e ubavo ic da se doznae kolku se nezreli... vidi tato... i vojska sluzefff... i fakultet zavrshifff i doktorirav... kazi tato a... sega sum zrel?

A mama go gleda mu vika ajde be Boshko kazi mu oti e zrel.... greota deteto...

A Boahko ovcar po profesija i vika dosta ma ti... kasno go izvadi od cickata i eve sega... doktoriral i po prostitutki ide...

A ovoj zreliot ide po prostitutki oti ima bolka... tato ne go saka... ne mu dava orden deka e zrel...

A boshko znae deka ne e do zena mu ama pust egotrip kako da priznae deka e nezrel samio pa na sino...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691
Главниот проблем е симулирањето. Ништо друго... заради надворешни фактори кои за индивидуата се побитни отколку факторите кои доаѓаат од самата индивидуа и нејзиното искуство кое е само нејзино и ничие друго.

Затоа и имаме проблеми што е морално што не... нормално, оние што не можат да ни покажат како боговите се полни со моралност и ни ги пренесуваат нам, боговите на Земјата, се фаќаат за примери од екстремен карактер прашувајќи дали е морално да се изневерува, несфаќајќи дека „изневерува“ е глагол кој што содржи уште некој глагол зад себе си: „лаже“! А лажењето не е морална одлика нели :)
Освен ако лажеме за да си ја спасиме кожата или овој живот тука на Земјата :)

Нормално, за некои работи се сложуваме сите дека е неморално да бркаш малолетници за водење љубов, да убиеш некој бидејќи што знам, така ти чини... тоа е врзано со многу подлабоки размисли!

Како да знам дека некој не симулира зрелост со тоа што потиснува се во себе и глуми зрелост, или како што јас знам - адепт, кој ги гледа работите од одозгора и не го тангираат? Тоа е многу лесно да се симулира...
Фалусот да не те боли за ништо, тука си за да поминеш :)
Треба да му ја најдеш „нагазната мина“ за да сепак експлодира и си докаже дека „зрелоста е илузија“ како што ти вели Хол? :)

Не можеш да покажеш зрелост на овој начин никому, ниту себе си. Зрелоста значи искуство. Знаеме млади луѓе кои за своите години се зрели како прекрасна смоква спремна да се загризе и да и излезе црвенилото (а Исус ја проколна смоквата бидејќи така му се виде добро и морално)!
Ако не си го поминал и ако не си научил како во иднина, ништо.

Така и со моралот - колку повеќе искуство, колку повеќе можеш да владееш со своите нагони, желби, моментални цели кои те водат кон или низ некоја твоја главна цел во животот (свесен за својот универзум до моменталните крајни граници како и интеракциите на други универзуми со твојот) - толку повеќе моралот ќе го разбираш како променлива и дека индивидуата која е заглавена во догми, која се потпира да остави „добар впечаток “ меѓу мноштвото најмногу страда од таа „касапница од морални вредности“ каде што небитни ликови те учат што е правилно а што не за обични човечки дејствувања на Земјата. :)
 

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Hepta odlicno sroceno...

No i ti i jas i site ovde sme nezreli sepak...

Deca.... na decata treba da im se kaze shto kako da pravat deka dete moze da zabega....

Vo edno africko pleme zaboraviv imeto...koga covek kje napravi belja go nosat odma kaj tatko mu ako e seushte ziv... mu vikaat zemi si go kaj tebe da go docuvash... ti si kriv za beljata ne sin ti....
Ne si ja zavrshil rabotava....
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691
Hepta odlicno sroceno...

No i ti i jas i site ovde sme nezreli sepak...

Deca.... na decata treba da im se kaze shto kako da pravat deka dete moze da zabega....

Vo edno africko pleme zaboraviv imeto...koga covek kje napravi belja go nosat odma kaj tatko mu ako e seushte ziv... mu vikaat zemi si go kaj tebe da go docuvash... ti si kriv za beljata ne sin ti....
Ne si ja zavrshil rabotava....
Кликни од страна „Одговор“ за да добие инфо членот дека зборуваш за/со него :)

Не си ти ниту јас повикани да кажеме дали другите се зрели или не по тоа што ти го даде како теореми... може за тебе овој или оној да не е зрел според неговите размисли или дејствувања во животот, но тоа да не е вистинската слика за тој човек!

Бидејќи ти судиш преку твојот сет на мерила, според твоето искуство и разбирање, некој друг со своето и кога ќе дојде до судир на вашите премерувања - мораш да понудиш аргументи.
Исто е и со моралот... за едни морално е да се води љубов со кој сакаш, како сакаш, каде сакаш , додека други од свои причини ќе бараат „болести“ кај овие првите бидејќи за нив тоа е неморалност :)

Нормално, пак ќе речам: есктремните примери се бесцелни при овие дискусии... кога двајца или n личности се свесни за своите дејствувања, се сложиле за одредена работа - секој друг, што не се пронаоѓа во тоа, не може да суди дали е или не морално нештото (ако истото не е насочено кон узурпирање на слободата на другите индивидуи да не бидат дел од сето тоа).

Бидејќи каде е моралноста ако јас сметам дека еден маж може да има 4 жени ако и само ако и на жената и се дозволи да има 4 мажи, а исламските „мудреци“ ќе ми кажат дека тоа е „против природата на мажот“?
Има нешто од она позадинскиот глагол „лажам“ нели? :)

Затоа тука наназад низ темава се обидувам да укажам дека моралот мора да се гледа надвор од религиите (барем од овие егзотериските религии) каде што верникот не се многу заморува со стварите, битно е да не боди во очи во општеството.

P.S. За децата, го делам
овој став. За колкумина од вас е неморален овој став? :D
 
Последно уредено:

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Кликни од страна „Одговор“ за да добие инфо членот дека зборуваш за/со него :)

Не си ти ниту јас повикани да кажеме дали другите се зрели или не по тоа што ти го даде како теореми... може за тебе овој или оној да не е зрел според неговите размисли или дејствувања во животот, но тоа да не е вистинската слика за тој човек!

Бидејќи ти судиш преку твојот сет на мерила, според твоето искуство и разбирање, некој друг со своето и кога ќе дојде до судир на вашите премерувања - мораш да понудиш аргументи.
Исто е и со моралот... за едни морално е да се води љубов со кој сакаш, како сакаш, каде сакаш , додека други од свои причини ќе бараат „болести“ кај овие првите бидејќи за нив тоа е неморалност :)

Нормално, пак ќе речам: есктремните примери се бесцелни при овие дискусии... кога двајца или n личности се свесни за своите дејствувања, се сложиле за одредена работа - секој друг, што не се пронаоѓа во тоа, не може да суди дали е или не морално нештото (ако истото не е насочено кон узурпирање на слободата на другите индивидуи да не бидат дел од сето тоа).

Бидејќи каде е моралноста ако јас сметам дека еден маж може да има 4 жени ако и само ако и на жената и се дозволи да има 4 мажи, а исламските „мудреци“ ќе ми кажат дека тоа е „против природата на мажот“?
Има нешто од она позадинскиот глагол „лажам“ нели? :)

Затоа тука наназад низ темава се обидувам да укажам дека моралот мора да се гледа надвор од религиите (барем од овие егзотериските религии) каде што верникот не се многу заморува со стварите, битно е да не боди во очи во општеството.

Eve odgivoriv.... :)

Mislam deka e pretenziozno covek da si stavi orden sam... eve zrel sum...

Podobro e psiholoshki ko decava... znaat oni deka se deca i toa im e ubavo... site sme drugarcinjata deca i zaedno kje rasteme...

Mama i tato se tuka za nas....

No decata se zavisni od roditelite....

Mu navleguvam na Krouli... :)
Автоматски споено мислење:

Sega gledam sho e fintava so prostitutkite... sakate krouli lajfstajl... za vas krouli ko za skientolozite harbart :)

Hepta isto go rastam i jas detevo... prirodno i so ljubov... samo kaj mene nema hramovi izida horus... nema potreba od toa... ljubov i razbiranje... pred se razbiranje za sebe kolku sum glup za da ne si go sjebam deteto... pa da mi stane prostitutka eden den.... :)
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Sega gledam sho e fintava so prostitutkite... sakate krouli lajfstajl... za vas krouli ko za skientolozite harbart :)

Hepta isto go rastam i jas detevo... prirodno i so ljubov... samo kaj mene nema hramovi izida horus... nema potreba od toa... ljubov i razbiranje... pred se razbiranje za sebe kolku sum glup za da ne si go sjebam deteto... pa da mi stane prostitutka eden den.... :)
Погрешен заклучок повторно, слабо си читал изгледа. Еве еден мој пост што би требало да ти разјасни зошто и каде грешиш:
Еонот на Озирис и на умирачките богови е период каде религијата одредува сет на правила и истите се мандаторни за сите. Па така на пример ако некој се декларира како муслиман и не јаде свинско, а останатите муслимани не негираат дека тој е муслиман, тогаш тоа значи дека сите муслимани не јадат свинско. Истото важи и за останатите религии од еонот на Озирис( не за свинското, туку за правилото за дозволиво и недозволиво).
Кај Телемата разликата е суштински спротивна. Самиот збор Телема значи волја и таа е дефинирана како динамички аспект на битието. Тоа значи дека нормите, правилата, моралот, не доаѓаат од надворешен авторитет, туку од внатрешен, од самото битие на секој маж и секоја жена.
Дали тогаш ако некој каже дека прави оргии и е Телемит, а јас не негирам дека е Телемит, тоа значи дека и јас практикувам оргии бидејќи и самиот се декларирам како Телемит? Секако дека не, бидејќи Човекот не е машина, не е создаден на фабричка лента, живо битие е и е уникатен во однос на другите луѓе. Тоа што за мене може да биде вистински пат, за некој друг може да биде ќорсокак и обратно. Ние ја препознаваме суштинската грешка на религиите од стариот еон, а тоа е дека Човекот не е машина, не можат сите да живеат на ист начин од проста причина што не се сите исти. Секој има своја суштина, предодреденост - Волја, што е уникатна за него и само за него. И тука обично доаѓа прашањето: ,,Што ако некому му е волја да те убие?" Одговорот е многу едноставен - Ако не се работи за самоодбрана или акт против тиранија, тогаш тоа не е чиста - вистинска волја.
 

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Погрешен заклучок повторно, слабо си читал изгледа. Еве еден мој пост што би требало да ти разјасни зошто и каде грешиш:
Praktikuvate orgii? plus halucimogeni supstanci?

Prashuvam poshto Krouli neli toa go pravel... a na vashiot sajt vika deka ova e teologija... znaci religija i deka negovite spisi se sveto pismo... znaci Krouli e ko prorok bozji... ko Muhamed, Isus, Buda....? Deka ova e duhovna disciplina.... Plus e oslobodena od danok poshto e registrirana ko religija...

Znaci ve molam dvajcata precizno dali vie licno praktikuvate orgii plus halucinogeni supstanci...?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom