Морал

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
5.535
Поени од реакции
3.386
Тоа му е начин да ги уништи дискусиите и темите, со спамирање, тролање и тресење глупости.
Јас сум човек што нема влакна на јазикот, можеби тоа делува како нервоза и фрустрација некому.
Не би рекол дека ги уништува дискусиите, он си има своја поента и треба секој да го почитува тоа. Отиди на Острог и дојди на ред....што сум слушал од познаници. Верници има повеќе од рестото, така да ако ништо друго држи некоја страна....без разлика кој е во право.
Иначе околу влакната....јас верувам дека немаш лоша намера, ама така изгледа кога ве чита човек од страна.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
14.927
Поени од реакции
12.208
Не би рекол дека ги уништува дискусиите, он си има своја поента и треба секој да го почитува тоа. Отиди на Острог и дојди на ред....што сум слушал од познаници. Верници има повеќе од рестото, така да ако ништо друго држи некоја страна....без разлика кој е во право.
Иначе околу влакната....јас верувам дека немаш лоша намера, ама така изгледа кога ве чита човек од страна.
Кога некој по милионити пат ти кажува дека не си му одговорил само затоа што одговорот не му одговара или не му е битен, тогаш тоа итекако е уништување на дискусијата. Отворено си кажува дека не ги ни чита постовите, ботно ги цитира, реплицира, спори, кажува како некој бил во заблуда..... Ако тоа не е класично тролање и гушење на дискусијата на една тема, не знам што друго би било.
 
Член од
10 септември 2019
Мислења
90
Поени од реакции
38
Te dopira.. ko shto mi go ignorirash prashanjeto za dekadencija ignoriraj go i Miki... eve probaj od ovoj moment da ne vrakjash na provokacii :)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.191
Поени од реакции
3.207
Nie nema oftopik ama i ti i Miki da prekinete ova peckanje oti kje pocnam patrijarhot Pavle na sekoj 10 min da vi go prakjam...

I diskutirsjte koi se vashite linii ... shto e za vas dekadencija?
Декаденција?...

Тоа е поим/порцес кој се среќава во разни ситуации, но во начело, означува опаѓање во однос на некоја претходно постигната врвна (квалитативна) состојба.

На пример, имаш декаденција и во уметностите, која кај нив има свое значење па претпоставувам дека мислиш на декаденција во моралот/етиката. И во моралот, декаденцијата е пад на моралните вредности во однос на одредени востановени морално-етички начела.
 
Член од
10 септември 2019
Мислења
90
Поени од реакции
38
Izvini preminimalisticki go postaviv prashanjeto...

Koi raboti naviki postapki vo socijalniot nash zivot gi smetate za dekadentni?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.191
Поени од реакции
3.207
Izvini preminimalisticki go postaviv prashanjeto...

Koi raboti naviki postapki vo socijalniot nash zivot gi smetate za dekadentni?
Може да е покорисно ако почнеме со оние кои останаа недекадентни, па што ќе преостане...

Она кое е лесно забележливо на ниво‘ од колектив, кое може да се нарече декаденција, е/се:
- падот на религиозноста (да не се залажуваме со глупи и лажни статистички податоци за ѓоамити јаката побожност),
- падот на меѓусебните односи (атомизација, асоцијализација...),
- појавата на малограѓанштината, како неисцрпна тема, посебно во последните 150-тина години,
- до сега најголемиот социјален јаз меѓу класите,
- отсуството од солидарност.

Доволно за почеток...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
14.927
Поени од реакции
12.208
Strana 18 denes vo 9:46
Никаде не сум спомнат во тој пост, ниту си ме означил или цитирал. Како може да биде игнорирање? Кога се обраќаш некому го цитираш или го означуваш.

Во врска со постот, несоодветни паралели имаш со педофилија и проституција. Проституцијата е договор помеѓу две возрасни лица, педофилијата е злоставување деца. Има огромна разлика. Слично е и со ,,бракот" меѓу човек и животно, бракот е заедница меѓу две единки која по своја волја и без присила влегле во истата. Животните немаат начин да искажат согласност, па според тоа ни терминот брак не е соодветен за тоа и повторно се сведува на злоставување на животното.
Според мене декаденцијата е процес во кој се губат човечките права и слободи, состојба каде повеќе индивидуата не е слободна да се изразува, движи, здружува и функционира без притисок од страна на државата, општеството или религијата.
 
Член од
10 септември 2019
Мислења
90
Поени од реакции
38
Cenam deka go citash sekoj post vo tvojata tema pa ne osetiv potreba da te tagnuvam ovo ono... no kje znam za drug pat...

Deluvash deka si dlaboko povreden i osuduvan od okolinata i ja vrakjaah rabotata tamu.... ne te peckam samo ti kazuvam deka mi e zal za toa shto go pominuvash....

Decava vo pakistan ne se siluvani, si naplakjaat za toa...
No kaza klucen zbor... soglasnost na dve VOZRASNI lica.... koga moze da se smeta nekoj vozrasen... zrel?

Primer odenje po prostitutki e mnogu nezrela rabota :)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
14.927
Поени од реакции
12.208
Deluvash deka si dlaboko povreden i osuduvan od okolinata i ja vrakjaah rabotata tamu.... ne te peckam samo ti kazuvam deka mi e zal za toa shto go pominuvash....
Погрешен ти е впечатокот, не сум ниту осудуван од околината ниту повреден, само сакам да ги ставам под сомнеж, да ги преиспитам работите што се земаат здраво за готово а за кои има логички недоследности.
Decava vo pakistan ne se siluvani, si naplakjaat za toa...
No kaza klucen zbor... soglasnost na dve VOZRASNI lica.... koga moze da se smeta nekoj vozrasen... zrel?

Primer odenje po prostitutki e mnogu nezrela rabota :)
Законот одредува кој е полнолетен а кој не. Доколку сметаш дека возрасната граница не е соодветна и имаш аргументи за тоа, имаш можност да покренеш иницијатива за измена на законот.
Инаку не гледам аргумент за заклучоков дека одење по проститутки е незрела работа... Личните ставови не се аргументи. За мене на пример е незрело да веруваш во замислени ликови, да се плашиш од нив, да им се молиш, свеќи да им палиш и слично.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
301
Поени од реакции
123
во едно средно развиева држава опшество нема потреба за проститиција ,проституција е распротранета најмногу во сиромашни земји аи во каписталистчките , во најнниските класи.за елитна да не прам муабет. оти во северна кореја нема проституција например.исто одење со други жени е неморално и има лоши последици гледам на портали и убиства се дешават поради тоа. во саудиска арабија например тоа е забрането да ги гледат другите , не пак да помислат да имат нешто со нив , некој ќе речи претерале со моралот :)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.191
Поени од реакции
3.207
Законот одредува кој е полнолетен а кој не.
Хмммм...‘Воа е само еден од твоите „премудри„ ставови...

Ај вака; во САД, полнолетен си со 21 година. Кај нас, а веројатно и по Европа, полнолетен си со 18 години.

Сега, напни си ја премудроста и одговори ми; кој е во право? Дали во САД и во Еврпа живеат различни луѓе па на различна возраст пораснуваат? Дали законите, со кои се одредува границата за полнолетство сами од себе се создаваат или некој ги пишува?

Ваљда не ти се претешки прашањава...
 
Член од
10 септември 2019
Мислења
90
Поени од реакции
38
Logikata e prekrasna rabota no toa e samo algoritam... bitni se informaciite koi gi stavash na procesiranje i do koe nivo na dedukcija kje stignesh...
Pa ne idesh u sushtina deka prekinuvash de oti ne ti se misli, nemash vreme...de oti doagjash do moment koj ne ti odgovara pa se pali kognitivna disidencija... kaj site se deshava ne e strashno samo hrabros da se prodolzi....

Dokolku ne si osuduvan togash treba da si poopushten na temata gej...

Logikata za prostitucijata ti e preednostavna povrshna... ne zemash vo predvid posledici...

Eve primer... doagja drugar mi vika ej brat ima edna nova ukrainka u bordelo samo 250 evra .... sredila cicki se raboti merakliski.... jas odma ja zamisluvam op probuvam odma na holokaustot da mislam za da sprecam erekcija poshto zena mi se vrtka u kujna....

Imam trgnato na strana 300 evra zena mi ne znae za niv praam plan utre kako da se izvlecam od doma....

Mu se javuvam na drug drugar mu vikam brat na zena mi i kazav odime so tebe vecer na pivo ako te prasha da znaesh da ne ti se ispushti... odam vecer da i se kacam na edna nova ukrainka u bordelo....

A drugar mi vika... zokiii abe ne e vo red imaah familija imash dete bre covek svesti se....

Jas mu vikam aj be ne mi popuvaj da beshe toa tolku losho nemashe da go legaliziraat!

I so drugaro prestanuvame da razgovarame...

Zena mi doznava za bordelo se razveduvame...

Kjerka mi porasnuva so seriozni dedi ishjus i zavrshuva na shipka....

Pricina i posledica.....
 
На врв Bottom