Морал

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.376
А тука форумски поп ти се закачи да ти ги отвори очите за објавата од небесата што уште не си ја видел
Морав Пиги, оти имат лујџе кои и при очи не видуваат...
Автоматски споено мислење:

Уште еден аспект што може да биде опфатен со дискусија на темава е моралот и законите на државата.
Мешањето на моралот во законодавната и извршна власт е белег на конзервативни општества. Не толку одамна и на овие простори имаше закони според кои се казнуваше со закон доколку си хомосексуалец. Денес тие закони се укинати и единствено проституцијата е сеуште нелегална, што според мене е подеднакво бесмислено како и казнувањето на хомосексуалците. Проститутките никого не принудуваат на ништо, не повредуваат никого и не нанесуваат штета на никого. Тогаш зошто законот ги гони? Нелогично и апсурдно е што постои сеуште тоа. Ако масажата е услуга за задоволство, тогаш зошто и сексот да не е услуга која е подеднакво легална?

Значи, откако видовме дека не знаеш што е тоа „морал„, сега се впушташ во мудрување за релациите помеѓу она кое не го знаш и законите кои државата ги носела...:tapp:

И што рече, како државата ги казнувала „вруќите браќа„?...Ги бесела на плоштад, ги палела на клада?...Дај посочи ни еден таков пример.
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.024
Поени од реакции
12.376
Од 1945та до 1977ма кога хомосексуалноста е тргната од листата на нелегални активности, во бивша СФРЈ се осудени на затвор околу 1500 луѓе. Повеќе тука
На сликата подолу се годините кога е декриминализирана хомосексуалноста по републики:
Dekriminalizacija_homoseksualnosti_u_Jugoslaviji_1977..jpg
 

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
623
Поени од реакции
668
Pa ne samo prostitucija, idi vo gender neutral isto, dali vo izvod od maticno treba da dodademe i sreden pol...

Pa kako shto skandinavcite sakaat da otideme i vo legaliziranje na pedofilija., pa i legaliziranje na brak so zivotni.

Pa ako pedofilijata ja ozakonime i prostitucijata nareden cekor bi bil detska prostitucija... primer pakistan.
https://www.youtube.com/watch?v=niN5g8ZxFQg&t=77s

I taka kje dojdesh do dekadencija... koja e linijata na OK i ne OK

A poshto sme dekadentni se razvile religiite... ovie vo pakistan ne se takvi radi islamot, islamot postoi za da gi stavi vo red.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.376
Од 1945та до 1977ма кога хомосексуалноста е тргната од листата на нелегални активности, во бивша СФРЈ се осудени на затвор околу 1500 луѓе. Повеќе тука
На сликата подолу се годините кога е декриминализирана хомосексуалноста по републики:
Прегледај го приврзокот 217125

Штом „вруќите„ биле третирани со закон како „илегалци„, тогаш од државата им следува соодветна казна.

Но и тој проблем е решлив на совршено едноставниот начин; тука е бајато-новиот еон, кој сите гревови и пороци ќе ги легализира па така на пример, сите ќе можеме да користиме разни типови „брашно„ и да бидеме „хај„ не затоа што тоа е неморално, туку затоа што „на папир„, со закон, не е нелагално.

Или пак, сите ќе излегуваме на „паради на блудот„, обоени си сите можни револуционерни фарби...

Еве ти еден пример за тоа на кој начин се казнувани „вруќите„ во една блиска држава, кога навистина била држава, а не предмет за мајтап.

Значи, во таа држава, земаат „вруќ брат„ и го пикаат у буре полно со лајна, за да му текне на „вруќиот„ дека кога се „онадува„ со бруг негов „брат„, „таквото„ практично го става у јама со фекалии...:icon_lol:
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.024
Поени од реакции
12.376
Штом „вруќите„ биле третирани со закон како „илегалци„, тогаш од државата им следува соодветна казна.

Но и тој проблем е решлив на совршено едноставниот начин; тука е бајато-новиот еон, кој сите гревови и пороци ќе ги легализира па така на пример, сите ќе можеме да користиме разни типови „брашно„ и да бидеме „хај„ не затоа што тоа е неморално, туку затоа што „на папир„, со закон, не е нелагално.

Или пак, сите ќе излегуваме на „паради на блудот„, обоени си сите можни револуционерни фарби...

Еве ти еден пример за тоа на кој начин се казнувани „вруќите„ во една блиска држава, кога навистина била држава, а не предмет за мајтап.

Значи, во таа држава, земаат „вруќ брат„ и го пикаат у буре полно со лајна, за да му текне на „вруќиот„ дека кога се „онадува„ со бруг негов „брат„, „таквото„ практично го става у јама со фекалии...:icon_lol:
Разните типиви ,,брашно" имаат логична и разумна причина зошто се илегални - предизвикуваат зависност и го уништуваат здравјето на зависникот. Хомосексуалноста и проституцијата немаат такви нус појави, поради тоа, нивното декриминализирање е чин што треба и што ќе се случи, бидејќи од правен и законски аспект не постои причина да бидат забранети.

Што се случува кога одреден морален кодекс човек ќе го земе како апсолутен репер, најдобро зборува твојов пост каде одобруваш монструозна и ужасна идеја на казнување на луѓе што ниту ги познаваш ниту ти згрешиле нешто тебе или на било кој друг.... Нема по очигледен пример од тебе како човек може да забега до таа мера да одобрува ужасни и грозни методи како тој што го опиша.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.376
Разните типиви ,,брашно" имаат логична и разумна причина зошто се илегални - предизвикуваат зависност и го уништуваат здравјето на зависникот. Хомосексуалноста и проституцијата немаат такви нус појави, поради тоа, нивното декриминализирање е чин што треба и што ќе се случи, бидејќи од правен и законски аспект не постои причина да бидат забранети.

Што се случува кога одреден морален кодекс човек ќе го земе како апсолутен репер, најдобро зборува твојов пост каде одобруваш монструозна и ужасна идеја на казнување на луѓе што ниту ги познаваш ниту ти згрешиле нешто тебе или на било кој друг.... Нема по очигледен пример од тебе како човек може да забега до таа мера да одобрува ужасни и грозни методи како тој што го опиша.
Појќе е од очигледно дека штом ти зафали текст (редовно...) удираш на „ти.„. Некои тоа го нарекуваат „ad hominem„.

Ај, не ти е прв пат.

И да, брашното зависи од намената па затоа имаме повеќе типови; некои се набавливи во продавница а некои се нарачуваат преку телефон...Мобилен.

Хомосите и проститутките ем шират болести, ем ги омаливажуваат чинителите на тие дејанија и конечно, Го навредуваат Бога Творецот.

Немај галје, све ќе биде во ред кога сите можни гревови ќе бидат легализирани.

Тоа што гревочинителите не ми згрешиле ништо лично, не значи дека кон нив немам став, оти нивните гревовни дејанија станаа општествена болест и што е најстрашно, сакаат да бидат видени, да наметнат модел на битисување, а нивното гревовно живеење да биде озаконето и изедначено со (колку-толку) нормалното живеење.
 
Последно уредено:
Член од
13 јуни 2009
Мислења
701
Поени од реакции
331
паметниот моралниот ,разумниот човек , е далековид ,неморалниот е кратковид ,се впушта во краткки и ниски страсти не размислува за последиците и не го интересират,е сега разумниот тоа покушава да го исправи ,со наука со религија со секакви механизми ,ама има проблем со природата на луѓето никој немоѓи да влијааа е на тоа какви ќе бидат природно неморални или во тек на животот од околината стануваат неморални ,тука науката и религијата сеуште нема решение.обично моралниот и неморалниот човек се во конфликт секогаш.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.024
Поени од реакции
12.376
Појќе е од очигледно дека штом ти зафали текст (редовно...) удираш на „ти.„. Некои тоа го нарекуваат „ad hominem„.

Ај, не ти е прв пат.

И да, брашното зависи од намената па затоа имаме повеќе типови; некои се набавливи во продавница а некои се нарачуваат преку телефон...Мобилен.

Хосомите и проститутките ем шират болести, ем ги омаливажуваат чинителите на тие дејанија и конечно, Го навредуваат Бога Творецот.

Немај галје, све ќе биде во ред кога сите можни гревови ќе бидат легализирани.

Тоа што гревочинителите не ми згрешиле ништо лично, не значи дека кон нив немам став, оти нивните гревовни дејанија станаа општествена болест и што е најстрашно, сакаат да бидат видени, да наметнат модел на битисување, а нивното гревовно живеење да биде озаконето и изедначено со (колку-толку) нормалното живеење.
Изјавуваш како луѓе со поинаква сексуална ориентација од твојата треба да бидат ставени во буриња со лајна а мене ми кажуваш дека сум користел ад хоминем?! :pos:
Инаку истите болести што можат да се пренесат кај хомосексуалците или проститутките, може да се пренесат и кај другите. Тоа зависи од користење или не користење на заштита(не се мисли на слика од светец) а не од моралниот аспект.
Автоматски споено мислење:

паметниот моралниот ,разумниот човек , е далековид ,неморалниот е кратковид ,се впушта во краткки и ниски страсти не размислува за последиците и не го интересират,е сега разумниот тоа покушава да го исправи ,со наука со религија со секакви механизми ,ама има проблем со природата на луѓето никој немоѓи да влијааа е на тоа какви ќе бидат природно неморални или во тек на животот од околината стануваат неморални ,тука науката и религијата сеуште нема решение.обично моралниот и неморалниот човек се во конфликт секогаш.
Паметниот и разумниот човек се труди да ја разбере својата природа, нагони и потреби, да испита дали постоечките морални стандарди се во склад со човечката природа. Ги зема во обзир аргументите и фактите, не следи слепо догми и свесен е дека исти морални норми за сите луѓе може да има само ако сите луѓе се исти, имаат исти очекувања, потреби, склоности. Колку е тоа случај, лесно може да се воочи со најобична интеракција со останатите.
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.376
Изјавуваш како луѓе со поинаква сексуална ориентација од твојата треба да бидат ставени во буриња со лајна а мене ми кажуваш дека сум користел ад хоминем?! :pos:
Инаку истите болести што можат да се пренесат кај хомосексуалците или проститутките, може да се пренесат и кај другите. Тоа зависи од користење или не користење на заштита(не се мисли на слика од светец) а не од моралниот аспект.
Се чини дека слабо „копчаш„...

"Ad hominem" симболизира немање текст па ако не можеш по коњот....Удри по самарот.

Да, истите болести навистина можат да се пренесуваат кај сите луѓе, но по којзнае кој пат (верувам дека веќе и самиот не броиш) не ја кажуваш вистината до крај, т.е. изнесуваш полулаги. Полово преносливите болести се јавуваат токму кај полово забеганите, а оние, колку-толку нормалните, ги „навлекуваат„ истите болести најчесто по несреќен случај, како што е добивањето „сида„ од нечија примена и веќе заразена крв, дадена од лик кој веќе е болен од наведената болест.
 

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
623
Поени од реакции
668
Za homoseksualnost e diskusijava?

Miki tebe znaci ti e problem analniot sex? A shto ako ima ljubov? Kako mozesh da naterash Miki nekoj da go izbie toa od sebe? So bureto?

Nebitno dali e prirodno ili ne, kaj nekoj se javuva i toa e posebna rasprava... no koga e vekje nekoj taka sklopen dali mozesh na sila da go promenish? Ili da se najde modus da si egzistiraat i tie lugje bez osuda...

Miki radi vakov ekstremizam lugjeto begaat od religijata, tolku ubavo i cisto neshto shto shiri ljubov i se bori da ne sudi... na kraj shiri omraza i sudi.... ko da go ignorirame Isus a?
Автоматски споено мислење:

Ipsissimus i Miki, ko da ste sprotivno lice na edna paricka... Ko ekstremnite demokrati i ekstremni konzervativci...

A ustvari mozno e da ste rekacija eden na drug?

Ipsissimus koi se tvoite linii... shto ti smetash za dekadentno?
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.024
Поени од реакции
12.376
Се чини дека слабо „копчаш„...

"Ad hominem" симболизира немање текст па ако не можеш по коњот....Удри по самарот.
Токму тоа ти го правиш, примерот со бурињата со лајна и категоризирање на оние со поинаков морален кодекс од твојот како ,,забегани" се класичен пример на ад хоминем.
Да, истите болести навистина можат да се пренесуваат кај сите луѓе, но по којзнае кој пат (верувам дека веќе и самиот не броиш) не ја кажуваш вистината до крај, т.е. изнесуваш полулаги. Полово преносливите болести се јавуваат токму кај полово забеганите, а оние, колку-толку нормалните, ги „навлекуваат„ истите болести најчесто по несреќен случај, како што е добивањето „сида„ од нечија примена и веќе заразена крв, дадена од лик кој веќе е болен од наведената болест.
Половите болести се пренесуваат при незаштитен секс. Не мора некој да е хомосексуалец или проститутка за да добие полова болест. Затоа постои заштита - презерватив или кондом.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.376
Токму тоа ти го правиш, примерот со бурињата со лајна и категоризирање на оние со поинаков морален кодекс од твојот како ,,забегани" се класичен пример на ад хоминем.
Примерот со бурето е пример како се осудува и опаметува лик кој е забеган во гревот и забеган од умот.

"Ad moninem" e „удирање„ по неистомсиленикот а не по ставот од неистомисленикот, во личен недостаток на „текст„.
Автоматски споено мислење:

Половите болести се пренесуваат при незаштитен секс. Не мора некој да е хомосексуалец или проститутка за да добие полова болест. Затоа постои заштита - презерватив или кондом.
Кондомот, исто како и озаконетиот грев, не е никакво решение за гревот, кој си останува грев како чин, затоа што не ни е од Бога даден како начин на битисување.

Но и тоа не е проблем; ете го ново-бајатиот еон, кој све решава „на папир„...И ќе биде све ОК!
 

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
623
Поени од реакции
668


Mudrosti kojima nas je naučio patrijarh Pavle

"Nije nesreća što mi imamo suprotna gledišta, jer se stvar mora sagledati sa više strana. Ali često kod nas dolazi do onog što nije razlika u mišljenju. Toga se moramo osloboditi. Ako budemo tolerantniji, onda ćemo moći da shvatimo i to gledište drugoga. Ne da ga usvojimo ako nije dobro, ali da ga shvatimo da ne dođe do mržnje i ovog što nas cepa i deli".
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.024
Поени од реакции
12.376
Примерот со бурето е пример како се осудува и опаметува лик кој е забеган во гревот и забеган од умот.

"Ad moninem" e „удирање„ по неистомсиленикот а не по ставот од неистомисленикот, во личен недостаток на „текст„.
Само ти можеш во ист пос, во само две реченици - една после друга да се контрираш самиот себе :pos:
Од една страна велиш дека удирањето по неистомисленикот наместо аргументирање на ставот е адхоминем, од друга страна одобруваш нечие пикање во буре со лајна затоа што бил забеган со умот.....
Убаво реков јас уште на почеток, ти си посебен феномен во психологијата, тебе треба на универзитети да те проучуваат и ако еден ден успеат да ја измерат глупоста, ти комотно можеш да послужиш како единица мерка.
Кондомот, исто како и озаконетиот грев, не е никакво решение за гревот, кој си останува грев како чин, затоа што не ни е од Бога даден како начин на битисување.

Но и тоа не е проблем; ете го ново-бајатиот еон, кој све решава „на папир„...И ќе биде све ОК!
Кондомот е решение за реален проблем - спб(сексуално преносливи болести) Гревот ваш е имагинарен проблем наменет за имагинарни решенија. За различни религии, различни нешта се грев. Ти не си способен ни постот да одредиш на што се однесува, затоа си ко лепешка, на секое тенџерче мора да бидеш капаче. Глупоста секогаш се турка во првите редови за да биде видена вели една поговорка.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
6.609
Поени од реакции
5.167
Edna anegdota.... mi beshe pop da krsti voda vo domot... zena mi seushte ne se ima otkazano od nekoi tradicii... i vikam oke kje bide interesno.....

Me predupredi celata zagrizena da ne se vpushtam vo dlaboki konverzacii so popot... ja uspokoiv i rekov te sakam kje dadam se od sebe....

Popot zavrshi rabota jas miren se kako shto treba... na kraj ne idrzav mu vikam pope mislam deka e vreme da se pomirite religiite za da moze da ideme dalje... mozebi treba da se reformirate site pa da sklopime edna zaednicka...

Me pogledna so zar mi vika.... tocno taka, a se znae koja e pravata edna i edinstvena ... pravo - slavie...

Mu se nasmeav i go isprativ... iako mi pominaa sliki kako lugjeto vojuvale radi takvi izjavi.....
Автоматски споено мислење:

Bodhidharma... pretenciozno e da covek izjavi deka dostignal Satori...

Mozebi kako moment da, no kako postojana sostojba ne... povekje mi lezi terminologijata na Maslow... pik...
https://www.youtube.com/watch?v=zcOHMGe7lYg

Pa se pojavuva potreba za zborenje... pa zena mi vika odi bre najdi nekoj forum iznapishi se ne ne zamaraj te molam nas so univerzumot ...

I taka eve jas .... ne mozev so popot... :)
На крај од говорот кажува дека некои луѓе забораваат што им се случило а на некои им влегло во меморија. На вториве мистичното искуство им го сменило животот......што уствари е сатори, може да го кажеме во поблага форма будење. Станува збор за исти феномен.....колку повеќе ќе пишувам за истиот толку понеубеден сум во тоа и толку повеќе лага станува.... :)
 
На врв Bottom