Може кеса?

  • Креатор на темата Daftie
  • Време на започнување
D

Daftie

Гостин
Често се случува, одам во продавница, купувам кафе и цигари, плаќам, и...прашувам: може кеса?
А, уште почесто во КАМ маркетите, како штедат на кеси, тоа е чудо!
Денес баш бев, кесите ги чуваат долу позади каса, и на секој муштерија му даваат толку колку што ТИЕ(касиерите) мислат дека е потребно. На човекот пред мене "му требаа" две, но продавачот по грешка извади три кеси од кои две беа тие со логото од маркетот, односно поцврстите. На човекот му даде една таква и една обична, ме виде мене(и што имам купено) и ја врати таа па извади друга(од обичните).
Бреее!
Откога знам за кам маркет ми се случува ова, или па, ќе купам два сока од литар ипол и ми дава една обична кеса:uvo:
-Може уште една кеса, не живеам баш блиску, може да ми се скине?
-Не бе, терај, не се кине!
-Абе дај ми кеса, на кеси ли штедите?!
-Ајде, еве ти, ама немаше шанса и оваа да ти се скине...

Имате ли вакви искуства и колку ова ве иритира?
Мене МНОГУ!
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Не.. од страхопочит мора кеса да ми даваат :)
 

Yugo

Law rules
Член од
12 декември 2005
Мислења
8.251
Поени од реакции
28
Хехехехеехех милијардна порано и во тинекс и тедико и во кам и во помали продавници кај што купувам пијалок било каков ми дава обична кеса за две дволитарски горски нема смисла будала работа незнам што им е проблемот со тоа колку помалку ги услужуваат купувачите толку помалку купувачи ќе имаат
 

Clarkii

Hold me,Thrill me,Kiss me,Kill me
Член од
13 август 2007
Мислења
252
Поени од реакции
4
Ептен добра работа е што не даваат кеси оти ако си кренал на пазар си можел од дома да си земиш и торбичка за пазар ем посигурно ти е ем нема да ја загадуваш околината абе луѓе се затрупавме од најлонски кеси по улиците:uvo:
 
R

Razorblade Kiss

Гостин
Абе секој ден ми се случува тоа и порано многу ме иритираше,ама јас и за ситница барав кесе,а имам ташна /ранец и можам внатре да го ставам . Е тоа што и кисело млеко и влошки ке ти ги бутнат едно до друго тоа е сосема друго. Фаца две три ајт пат пред тебе :)
Додека можам без кеса носам. За се друго имам специјално торбиште :) Ем јас ем скржавото газде ем природата задоволна. Се додека не станат кул хартиените кеси.
 
D

Daftie

Гостин
И јас сум за хартиени кеси.

Ех, мрдната беше Пандура, ама убаво си праеше.
Иде у Веро и си зима од дома кеса, Верото и е на 1-2km и кесата не да ја стутка, си ја пафта. Интересен е и фактот што и кесата што ја зимаше од дома и беше од Веро.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Затоа ќе си одите со точак(со кошница) на пазарење или со количка. Ко мене. Олдскул. :icon_cool
 
D

Daftie

Гостин
Сеи бе, да мислам да не ми го дигне точакот некој албанец(обично го заклучувам за тркало, нема за што), јас со ролерки идам, ама ако купувам нешто поише обавезно ранец си носам.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Досега среќа не сум имал проблем со кесите:)
Кога и да барам ми даваат, а и продавницата блиску ми е па ништо чудно и торба да си земам од дома.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Јас во една продавница немам влезено 5 години затоа што кеса не ми дадоа. Секогаш одам до продавница со точак и купив се сеќавам шеќер во прав, цигари и кафе. И велам на типкава Може кеса? и ми вика: Ееее, за тоа ли кеса? Кај ќе заработам јас ако давам кеси на сите?:nesvest:
Па да му се сневиди, пола денар им е кеса. Ако за пола денар осиромашува, што да каже татко ми што за секој пациент просечно троши по 100 денари за материјали?
Добро што секогаш кога купувам им давам до знаење дека сум со точак и ми даваат кеса.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Јас пак им ги враќам кесите, чисто од еколошки причини. Нема потреба најлони да мафтам накај дома. Затоа си имам една многу фенси торба со ликот на Ајнштајн:)
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Обично кога пазарам кесите се секогаш лесно достапни за сам да ги земам па така по потреба зависно од тоа колку имам испазарено толку кеси земам дури и често сите работи ги напикувам во една кеса.


Инаку противник на најлонот сум и одвај чекам да се воведат и да станат задолжителни хартиените кеси.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Јас во една продавница немам влезено 5 години затоа што кеса не ми дадоа. Секогаш одам до продавница со точак и купив се сеќавам шеќер во прав, цигари и кафе. И велам на типкава Може кеса? и ми вика: Ееее, за тоа ли кеса? Кај ќе заработам јас ако давам кеси на сите?:nesvest:
Па да му се сневиди, пола денар им е кеса. Ако за пола денар осиромашува, што да каже татко ми што за секој пациент просечно троши по 100 денари за материјали?
Добро што секогаш кога купувам им давам до знаење дека сум со точак и ми даваат кеса.
Meне ми се случи истово пред некои 10 години. Најредовни муштерии во продавницата... одтогаш немам влезено, ни моите. Е па нека размисли сега...

т.е. полошо беше во мојот случај. Имав 50 денари во мене, купив леб и какао кои фаќаа 49 денари. И му викам дај кеса. Продавачот ми вика: Уште 2 денари за кесата и викам немам уште денар. После ми вика: Е па одбери или купи го какаото или врати се дома по 1 денар за да ги земеш работите

Не купив ништо. Си заминав и оттогаш немам влезено
 
Член од
13 август 2008
Мислења
44
Поени од реакции
1
бреј будали луѓе:uvo: значи бројот на “згрешени„ луѓе во светот се повеќе и повеќе се зголемува наместо да се намалува.Море значи еден ден ќе видиш некој будала ќе се моча на сред улица,:pos2: дејди,дејди македонијоо..:uvo:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
бреј будали луѓе:uvo: значи бројот на “згрешени„ луѓе во светот се повеќе и повеќе се зголемува наместо да се намалува.Море значи еден ден ќе видиш некој будала ќе се моча на сред улица,:pos2: дејди,дејди македонијоо..:uvo:
Кесите ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom