Можат ли да ме тужат поради ова?

Член од
29 јануари 2010
Мислења
1.619
Поени од реакции
1.551
Заради тие пари можно е некој да си ја изгуби работата, парчето леб за своите деца ...
Биди христијанин и на дело, не само на збор ( ако си христијанин ) ;)
Ти можеш комотно да идеш да се убиеш ,
А дечково со ова париве што му дошле како поклон комотно може да си протера еден викенд како бог на Италијанските плажи :cuc:
П.с немој да си се излажал да ги враќаш ништо не ти можат , што влегло у црква не излага ;)
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
1. Чувај ги парите како што кажа Psyside едно 1-2 месеци за да не зимаш после кредит.

2. Не се логирај повеќе на сајтот и не им одговарај на нивните барања за враќање на парите.

3. Во случај да те пријават ништо не ти можат бидејќи ти не си причината за таа грешка (не си го хакирал системот) туку нивна грешка.

4. На кај краева ќе ги вратиш парите ако треба правејќи се дека не си ја ни приметил таа грешка и од тогаш кога си фатил големи пари не си сакал да се коцкаш повеќе и не си се логирал да ги прочиташ нивните барања за враќање на парите.

5. Немаме толку јака полиција да се бави и со вакви работи, неможеме да се справиме во државниот криминал, а не па на интернет за 400 евра.

Ти кажувам од лично искуство, имав ваков сличен случај, лани требаше да вратам негде 500 евра, им реков за 1 месец ќе им ги вратам за да ми дадат малку време да соберам и после тоа исчезнав засекогаш од тој сајт иако имаа ФУЛ иформации за мене (име, презиме, адреса, телефон...).
Се простија после од тие 500 евра зашто видоа дека Македонец ку*ац ќе им ги врати.

И немој да се те заплашуваат да изиграваш некоја поштењачина да им ги вратиш парите, зашто ништо не ти можат.
Дете седи мирно не ја спомнувај полицијата,да не им теке абе еј одамна сме немале интернет криминал а ?
Ке ја видиш гоца со стомакот до заби и после долго следење на целта и добиени оперативни сознанија беше спроведена одлучна брза и професионална акција кон приведување на лицето П:Л при што беше запленет еден лаптоп, два мобилни телефони и една сим картичка.
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
1.415
Поени од реакции
962
Ти можеш комотно да идеш да се убиеш ,
А дечково со ова париве што му дошле како поклон комотно може да си протера еден викенд како бог на Италијанските плажи :cuc:
П.с немој да си се излажал да ги враќаш ништо не ти можат , што влегло у црква не излага ;)
Мери си ги зборовите . . .
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Имам пример од пријател на кој на сметка му префрлиле овие нашиве забегана на основ на некои оштети од врменски непогоди наместо 4000 - 40000 денари и сега го тужат а и веројатно со блокирање сметки и ќе му ги земат на крај АМА овде се работи за странци па и преку интернет па и од кладилници... така да не верувам дека ќе имаат надлежности за ова овде а и што се 400 Е за нив... да беа 40000Е гарант и ќе дојдеа тука досега да поднесат некоја тужба или слично е мое мислење :D
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Како бе така грешка пресметале тоа е систем они не проверуваат за секој посебно па да прават вакви големи грешки. :ROFLMAO:
А намерно да не пуштаат пари по "грешка" а потоа да ги бараат со голема камата. :rolleyes: :unsure:
Не може некој 3 пати да ти дава пари по грешка се случува еднаш на еден милион обложувачи и баш на тебе, хммм сумливо е. :unsure:
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Заради тие пари можно е некој да си ја изгуби работата, парчето леб за своите деца ...
Биди христијанин и на дело, не само на збор ( ако си христијанин ) ;)
Bitch please, а тој да изгубеше 400 евра немаше ли да изгуби парче леб и два месеци ќе му служи на некој шеф за да ги заработи тие пари. Не изигравај Алириза (мислам така беше оној од лисјата :icon_lol:) зашто парите ги нема украдено од црква него од коцкарница кој сигурно ја држи некој криминалец, а не свештеник и 400 евра за нив се ништо, тие пари ќе ги заработат за еден саат.
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Во ред, прифакам да има хумор, но ке ве замолам темава да ја направиме да има малку поозбилен пристап, бидејки станува збор за ситуација што е од доста сериозен карактер.
Што сериозен врати ги и не се поалчувај за едни ситни 400 евра или ако имаш муда ризикувај и види што ке се случи.
--- надополнето: 24 јуни 2012 во 20:58 ---
Друже мавни ја Англија да тепа сигурно има над 2 коефицинент, така да ќе си си ги дуплираш од 400 на 800, 400 ке им вратиш 400 за тебе....Батали заебанции најарно би ти било да се консултираш со некој адвокат...;)
Ова ти е најпаметно
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
218
Поени од реакции
43
Многу ми е потребно правно мислење во моментот.

Пред неколку недели еден италјански сајт за обложување ми исплати 400 евра по грешка. Имено стануваше збор за грешка на пресметување на вкупниот број на голови во нивниот систем.

Јас изиграв и "фатив" 3 пати по ред - од првите 2 "добивки" повлеков 400, а од третата "добивка" ја увидоа грешката и ги повлекоа тие пари пред да ги повлечам јас.

Сега ми ги бараат парите назад, а и ги имаат сите мои лични податоци (копија од лична карта и трансакциска сметка, сите корисници ги оставаат овие податоци).

Дали доколку не им ги вратам парите можат да ме тужат? Имаат ли правна основа за такво нешто?

Благодарам однапред.
Врати им ги или ако не ги вратиш може да бараат и камата и ке ти земат 300-400 камата :S се најдобро :D
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Дали доколку не им ги вратам парите можат да ме тужат? Имаат ли правна основа за такво нешто?

Благодарам однапред.
Можат да те тужат ама нема да те тужат.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Со оглед на тоа што интернет bet е нелегално кај нас немаш гајле друже.
Не си им ја хакирал страната или слично не ти можат ништо во Македонија нивна грешка си е ќе ја преболат лесно и ќе продолжат понатаму немај гајле немој да испаднеш глуп да ги вратиш парите.
Ако ептен се секираш консултирај се со правно лице да видиш оно што ќе ти каже.

Којзнае дали вопшто приметиле дека им ги нема тие 400 евра :D
 
H

HoT IcE

Гостин
Денес поштените само во папокот се невини, запамти ова.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Тоа што кај нас е забранета секаква форма на „забавни игри“ на интернет не значи дека не можат да тужат. Напротив, ако тужат и ќе си одговараш по тужбата а ништо чудно и УЈП да те прочешла :)
Сепак, враќање на парите не, барем не додека не добиеш официјално известување од нив ... писмено, препорачано. Секоја комуникација по меил третирај ја како спам и не се замарај со неа, но ако стигне пусулче на врата веднаш реагирај и враќај одговор по меил. Повратна порака полна со разбирање, но враќањето со усул ... порака со изјава за намера да се вратат веќе потрошените пари за кои не си знаел дека се по грешка исплатени и уверување дека постепено ќе ги враќаш ... и така на едно 1.000 рати.
Само се надевам дека до сега не си им одговорил на пораките ...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
за 400 еур не се исплати да те тужат... лошо е да не се експонираш тука дека се обложуваш на Интернет , мислам нам ни е забрането , да не те ошури тука некој наш инспектор :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom