Можат ли да ме тужат поради ова?

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ах да, извинете не дочитав.
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Многу ми е потребно правно мислење во моментот.

Пред неколку недели еден италјански сајт за обложување ми исплати 400 евра по грешка. Имено стануваше збор за грешка на пресметување на вкупниот број на голови во нивниот систем.

Јас изиграв и "фатив" 3 пати по ред - од првите 2 "добивки" повлеков 400, а од третата "добивка" ја увидоа грешката и ги повлекоа тие пари пред да ги повлечам јас.

Сега ми ги бараат парите назад, а и ги имаат сите мои лични податоци (копија од лична карта и трансакциска сметка, сите корисници ги оставаат овие податоци).

Дали доколку не им ги вратам парите можат да ме тужат? Имаат ли правна основа за такво нешто?

Благодарам однапред.
Имаш три можности:
1. Да не ги враќаш (пошо ги мразам Online а и Offline кладилниците јас никад не би им ги вратил)
2. Да не ги враќаш па да те тужат и да ти ги земат (ако се случи ова што е малку веројатно ќе ти ги земат заедно со некоја камата која сигурно нема да биде којзнае колку висока)
3. Да ги вратиш (али вака сигурно ќе останеш без пари)

Затоа што се работи за кладилници (легални крадци) јас со задоволство би избрал 1 ;)
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Друже мавни ја Англија да тепа сигурно има над 2 коефицинент, така да ќе си си ги дуплираш од 400 на 800, 400 ке им вратиш 400 за тебе....Батали заебанции најарно би ти било да се консултираш со некој адвокат...;)
 
B

Black Guard

Гостин
Многу ми е потребно правно мислење во моментот.

Пред неколку недели еден италјански сајт за обложување ми исплати 400 евра по грешка. Имено стануваше збор за грешка на пресметување на вкупниот број на голови во нивниот систем.

Јас изиграв и "фатив" 3 пати по ред - од првите 2 "добивки" повлеков 400, а од третата "добивка" ја увидоа грешката и ги повлекоа тие пари пред да ги повлечам јас.

Сега ми ги бараат парите назад, а и ги имаат сите мои лични податоци (копија од лична карта и трансакциска сметка, сите корисници ги оставаат овие податоци).

Дали доколку не им ги вратам парите можат да ме тужат? Имаат ли правна основа за такво нешто?

Благодарам однапред.

Моѓат да те тужат и дури да одговараш кривично иако грешката е нивна бидејќи ти веќе си прифатил Х права и обврски значи облигационо имаш обврска да вратиш се што не е твое.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
ништо не ти можат ама баш ништо,прво немаат основ да ги бараат парите.
Второ ти не си знаел дека парите ти се исплатени по грешка.
Трето нема шанси да тужат во македонија.
четврто ти се заканува тој што куцал тогаш на компјутерот,пошто тој ке треба да ги даде од џеб. Сајтот нити ке те гони нити ке ти бара пари нити ништо газдата ке си се подмири со тој шо ги дал парите по грешка и чао пријатно.
А и да тужат,како ке докажат дека не си ги добил парите ?
Лихвар кога ке се заебе и ти даде пари не се лажи да му ги враќаш тоа ти е ретко како феникс да си видел.
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Лихвар кога ке се заебе и ти даде пари не се лажи да му ги враќаш тоа ти е ретко како феникс да си видел.[/quote]
:pos:
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Ако те тужат мора во Македонија да те тужат.Судскиет трошоци што би ги имала онлајн кладилницата би биле поголеми од парите што ќе ги добијат.

Земи си ги парите и гајле ти е
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Не навистина немаат основ на што да тужат,плус се работи за 400 евра,не се работи за 40 000 евра па ај ке се тужиме,туку некој босанец работи за тој сајтот па ја лупа главата сега јој да ме види бабооооооооооо
 
М

Мартин`

Гостин
Уживај па и ти, со здравје да си ги трошиш 400те евра.. ништо не ти можат освен уште 200тина поради тоа што да не си бил ти и други на ист начин со тој буг ќе им земеле пари. Плус во Македонија е “забрането“ интернет кладењето така да свиркај си ;)
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
abe koj gi ferma zemi gi parite ke kazes ne um ja, dokazi nemaat plus vo Mk toa ne e legalno mislam!A mislam mozes i da gi tuzis ti oti demek te ostetile mentalno si se izraduval ;)
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
1.415
Поени од реакции
962
Заради тие пари можно е некој да си ја изгуби работата, парчето леб за своите деца ...
Биди христијанин и на дело, не само на збор ( ако си христијанин ) ;)
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
По грешка му пуштиле пари,и сеа бараат да им ги вратиш со камата,барем како што пиша член погоре ? :facepalm:
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Заради тие пари можно е некој да си ја изгуби работата, парчето леб за своите деца ...
Биди христијанин и на дело, не само на збор ( ако си христијанин ) ;)
Се бара "голем христијанин" да ги врати парите! :unsure:
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Моралот во мене вика врати им ги,ама логиката ми вика,не е твоја грешка,нивна е ?

Кај се чуло и видело некој онака да ти даде пари,а уште повеќе онака да му ги вратиш назад,зошто згрешил. Па ти си згрешил кој те ебе ебате.

Сепак твое си е да решиш,најдобро обрати се кај некое правно лице.
Долното болдирано да. Горното е њтф. Извини Питу ама грешка си. Правно лице ни случајно не е блиску до адвокат (ако си мислел на адвокат).

ОН: Мојот совет што би ти го дал е веќе спомнет понапред. Ако не потпиша договор, ако не прифати правила на игра со здравје да си ги трошиш. А ако прифати некој правили види ѕирни ги па реши се. :)

Друже мавни ја Англија да тепа сигурно има над 2 коефицинент, така да ќе си си ги дуплираш од 400 на 800, 400 ке им вратиш 400 за тебе....Батали заебанции најарно би ти било да се консултираш со некој адвокат...;)
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
1. Чувај ги парите како што кажа Psyside едно 1-2 месеци за да не зимаш после кредит.

2. Не се логирај повеќе на сајтот и не им одговарај на нивните барања за враќање на парите.

3. Во случај да те пријават ништо не ти можат бидејќи ти не си причината за таа грешка (не си го хакирал системот) туку нивна грешка.

4. На кај краева ќе ги вратиш парите ако треба правејќи се дека не си ја ни приметил таа грешка и од тогаш кога си фатил големи пари не си сакал да се коцкаш повеќе и не си се логирал да ги прочиташ нивните барања за враќање на парите.

5. Немаме толку јака полиција да се бави и со вакви работи, неможеме да се справиме во државниот криминал, а не па на интернет за 400 евра.

Ти кажувам од лично искуство, имав ваков сличен случај, лани требаше да вратам негде 500 евра, им реков за 1 месец ќе им ги вратам за да ми дадат малку време да соберам и после тоа исчезнав засекогаш од тој сајт иако имаа ФУЛ иформации за мене (име, презиме, адреса, телефон...).
Се простија после од тие 500 евра зашто видоа дека Македонец ку*ац ќе им ги врати.

И немој да се те заплашуваат да изиграваш некоја поштењачина да им ги вратиш парите, зашто ништо не ти можат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom