Можат ли да ме тужат поради ова?

Член од
31 јули 2008
Мислења
2.767
Поени од реакции
1.461
Многу ми е потребно правно мислење во моментот.

Пред неколку недели еден италјански сајт за обложување ми исплати 400 евра по грешка. Имено стануваше збор за грешка на пресметување на вкупниот број на голови во нивниот систем.

Јас изиграв и "фатив" 3 пати по ред - од првите 2 "добивки" повлеков 400, а од третата "добивка" ја увидоа грешката и ги повлекоа тие пари пред да ги повлечам јас.

Сега ми ги бараат парите назад, а и ги имаат сите мои лични податоци (копија од лична карта и трансакциска сметка, сите корисници ги оставаат овие податоци).

Дали доколку не им ги вратам парите можат да ме тужат? Имаат ли правна основа за такво нешто?

Благодарам однапред.
 
P

PewDiePie

Гостин
Нивна грешка кој ги ебе,со здравје да си ги трошиш парите.


Ако не,се надевам имаат интернет во затвор.

:icon_lol:
 
Член од
2 мај 2012
Мислења
216
Поени од реакции
264
Да. Врати им ги парите, зошто ќе си имаш проблеми. Ако не си ги фатил, и ако по грешка ти исплатиле, тогаш не се твои.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Многу ми е потребно правно мислење во моментот.

Пред неколку недели еден италјански сајт за обложување ми исплати 400 евра по грешка. Имено стануваше збор за грешка на пресметување на вкупниот број на голови во нивниот систем.

Јас изиграв и "фатив" 3 пати по ред - од првите 2 "добивки" повлеков 400, а од третата "добивка" ја увидоа грешката и ги повлекоа тие пари пред да ги повлечам јас.

Сега ми ги бараат парите назад, а и ги имаат сите мои лични податоци (копија од лична карта и трансакциска сметка, сите корисници ги оставаат овие податоци).

Дали доколку не им ги вратам парите можат да ме тужат? Имаат ли правна основа за такво нешто?

Благодарам однапред.
Пребегај на Кајмански Острови додека не е касно.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Врати им ги или че ти го пукаат Итаљаните ......... :icon_lol::icon_mrgr:
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.767
Поени од реакции
1.461
Во ред, прифакам да има хумор, но ке ве замолам темава да ја направиме да има малку поозбилен пристап, бидејки станува збор за ситуација што е од доста сериозен карактер.
 
Член од
2 септември 2011
Мислења
106
Поени од реакции
40
Правен совет: Со оглед тоа што се регистрирани како сајт, и за сите корисници ги имаат потребните податоци, имаат право да тужат во Република Македонија и да си ги бараат парите назад со камата по основ неосновано збогатување.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Во ред, прифакам да има хумор, но ке ве замолам темава да ја направиме да има малку поозбилен пристап, бидејки станува збор за ситуација што е од доста сериозен карактер.
Друже, добронамерен совет, врати им ги парите, сепак не се твои, по грешка ти ги пуштиле, врати им ги и свиркај си т.е. биди си раат после, биди си чист ............ не си играј играчки со законите, појаки се од тебе !
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Може да ти ги повлечат назад преку банка коа ќе ставиш пари на сметка. Друго ништо
 

sickjoce

Ненормален
Член од
30 јуни 2007
Мислења
1.231
Поени од реакции
337
Зависи која кладилница/ каде се стационирани нивните седишта и кој закони важат во државата каде што е регистрирана фирмата. Бидејќи 90% од нив се стационирани на островски земји без скоро никакви закони не ти можат апсолутно ништо освен затварање/блокирање на сметката на нивната кладлиница/партнер. ПМ ако сакаш подетално да ти помогнам
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
Многу ми е потребно правно мислење во моментот.

Пред неколку недели еден италјански сајт за обложување ми исплати 400 евра по грешка. Имено стануваше збор за грешка на пресметување на вкупниот број на голови во нивниот систем.

Јас изиграв и "фатив" 3 пати по ред - од првите 2 "добивки" повлеков 400, а од третата "добивка" ја увидоа грешката и ги повлекоа тие пари пред да ги повлечам јас.

Сега ми ги бараат парите назад, а и ги имаат сите мои лични податоци (копија од лична карта и трансакциска сметка, сите корисници ги оставаат овие податоци).

Дали доколку не им ги вратам парите можат да ме тужат? Имаат ли правна основа за такво нешто?

Благодарам однапред.
договор не потпиша дека се согласуваш со нивните правила ?! нека ти текни и види ги таму правилата што им пишува
 
В

влијателен

Гостин
Мислам дека не можат да те тужат во Македонија бидејќи тука не е ни возможно законски да се регистрираат и да работат такви страници.
 
P

PewDiePie

Гостин
Моралот во мене вика врати им ги,ама логиката ми вика,не е твоја грешка,нивна е ?

Кај се чуло и видело некој онака да ти даде пари,а уште повеќе онака да му ги вратиш назад,зошто згрешил. Па ти си згрешил кој те ебе ебате.

Сепак твое си е да решиш,најдобро обрати се кај некое правно лице.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Не ги троши парите, ако ги побараат за едно месец два макс... врати им ги, ако не потроши ги, тоа е тоа.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Не ги троши парите, ако ги побараат за едно месец два макс... врати им ги, ако не потроши ги, тоа е тоа.
Сега ми ги бараат парите назад, а и ги имаат сите мои лични податоци (копија од лична карта и трансакциска сметка, сите корисници ги оставаат овие податоци).
Барем цел пост да го прочиташе ;)

Не е е битно то.. него друже параглајдер.. со здравје да си ги трошиш, и знај дека ништо не ти можат.
Се надеваат на твојата чесност (шо е то чесност?:pos:)
п.с. пиши им дека си ги уплатил парите на еуро2012.. Англија да тепа вечерва :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom