Мито - да или не?

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Дали некогаш ви било понудено мито за некоја работа, дали вие сте понудиле? Сте прифатиле/би прифатиле или сте строго против? Вашите ставови повелеле ...
п.с. Ќе ги замолам сите да се воздржат од коментари за и околу митото во пошироки размери во целава држава ... сепак темава е на пониско ниво меѓу нас:) :wink:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Не ми е понудено, не сум понудил. Тоа е лошо, грешно, неморално, не етички и со тоа се доведува, на пониско ниво, отсликано на повисоко, постепен распад на системот.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.204
Поени од реакции
34.441
Мито не сум нудел, не сум имал ни потреба да нудам, а не ми ни нуделе.

Нормално дека ми плаќале за некои работи и услуги, ама тоа не спаѓа во мито. :wink:

Неможа да кажам дали би прифатил или не додека не ми понудат. Зависи од големината на митото и од ред други фактори. Ама не велам со сигурност НЕ - зошто секој човек си има своја цена.
 

Devilish Angel

Лошотија по потреба
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
А се важи ли во мито поткупување на брат да преќути нешто???? Само такво мито сум примила и сум понудила:pos: :pos:

А сум многу против мито, од такви слични причини и факсот го откажав:(
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
eh mito mu nudea na Tatko mi za eden dukan da go zeme ama sekako deka odbi!!!!!!
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
da mito sum nudil mnogu pati.......:raz:
nekojpat 2-3 pijacki nekoj pat i povise dodeka da dojdes do celta..........:) :) :) :)
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Бев 4 години заменик претседател на тендерска комисија во...една државна фирма кај што работев. Уште живеам во гарсоњера купена од таткото на жена ми и возам Југо од 1987.

Глуп. Туп. Неупотреблив.
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
мито имам плаќано у србија на полицајци, ама не од мерак него од зорт. малтретираат идиотите, ти покажуваат брзина на радар што гарант не ја ресетирале по 2-3 месеци и се закануваат дека ќе те носат на истражен судија.
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
mito ne sum nudel sum nemal prichina da nudam i da mi nudat a lichno sum protiv mito
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Opsto sum protiv mito, ali nekogas e korisno.Mesto da se matkas po sudovi nataka-navaka i da te tretiraat ko voska nekoja radi nekoja glupost, daj tamu steka cigari, sise pijalok ili 10-20 evra i gotovo.Znaci mito, ali so granica.Ne sum za mito od mnogu golema suma na pari.Toa e veke kriminal.
Ne mi nudele mito, a ne sum ni nudela.Sum bila svedok na mito, koa tatko mi im daval na cajkanive radi brza voznja :wink: Ali pa i toa ne e kojznae sto, poso sigurna sum deka sekoj im pustil nekoe denarce na nasive cajkani-prodadeni dusi :pos::pos:
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
ThA-BiTcH напиша:
Opsto sum protiv mito, ali nekogas e korisno.Mesto da se matkas po sudovi nataka-navaka i da te tretiraat ko voska nekoja radi nekoja glupost, daj tamu steka cigari, sise pijalok ili 10-20 evra i gotovo.Znaci mito, ali so granica.Ne sum za mito od mnogu golema suma na pari.Toa e veke kriminal.
Ова со штеки цигари и 10-20 евра е јадно и жално и искрено, не верувам дека функционира.
Секој - ама секој, има своја цена. Имам и јас, ама е многу висока и досега никој не ја понудил.:) :wink:
Имало досадни типови, врли бизнисмени, кои гушеле за да добијат работа. И колку понудата е поникаква, толку се побезобразни и поагресивни, полни со ветувања и закани. Не ми е јасно како не сфаќаат дека го постигнуваат спротивниот ефект - бар кај мене.
 
Член од
7 ноември 2005
Мислења
8
Поени од реакции
0
Mito i korupcija

divine напиша:
Дали некогаш ви било понудено мито за некоја работа, дали вие сте понудиле? Сте прифатиле/би прифатиле или сте строго против? Вашите ставови повелеле ...
п.с. Ќе ги замолам сите да се воздржат од коментари за и околу митото во пошироки размери во целава држава ... сепак темава е на пониско ниво меѓу нас:) :wink:[/QUOTE=Cobe]
Mi bese predlozeno mito no jas ne sakav da prifatam bidejki bese mnogu golemo
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
ја се скршив од смеење кога полагав прва помош за возачки..
улетуе еден тип, чоек више, 30-40 години.. и им вика на докторките:
„а да ви даам ја вас по 500 денари и да ве частам ручек, да не се малтретираме, не сум праел тестови од средно, еее..”
да понудеше по 1000 може ќе пројдеше.. вака.. отиде..
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Човек треба да процени што е најповолно за него, тоа да го спореди со своите и општоприфатените норми за морално однесување и накрај да донесе одлука дали да го прави тоа.
Не се согласувам со мито, сметам дека тоа е еден од најлошите начини да се стекне матерајално добро или статус.

Еден пријател уште пред неколку години ми има кажано- може човек да успее и со чесно работење.
и верувам во тоа и се придржувам кон тоа и можам слободно да го пренесам на останатите мои пријатели - бидете чесни, почитувајте ги другите, не лажете, бидете вредни и вистинољубиви и ќе успеете. Искреноста, работатата, посветеноста, не остануваат ненаградени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom