Мито - да или не?

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
Едно време мама ме учеше дека е културно на доктор да се однесе 100гр кафе. Носев... едно време.

Сега повеќе не.

На ептен ниско ниво Дивајн :)
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
yin yang напиша:
Едно време мама ме учеше дека е културно на доктор да се однесе 100гр кафе. Носев... едно време.

Сега повеќе не.

На ептен ниско ниво Дивајн :)
Сега ако му однесеш на доктор 100 грама кафе, ќе ти го фрли низ пенџер! : )
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
сеа се иде со 100 грама бело.. :) фигуративно де
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
Марш бе говеда.

Од каде знаете како и што треба ако не подмитувате?!??!!!!

:)
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Aбе... ај ја ќе бидам искрен...

На одделот кај шо сум ја (не во IBS, на едно друго место), ми дудлаат (читај - ме "подмитуваат" со секакви видови алкохолни и безалкохолни пијалоци, али у количина - комада један. Онака, ради захвалност демек, нешто у стилу "најс воркинг вит ју". Значи, од тоа мито неможам да се збогатам, можам само поеќе пати до ве-це да тркнам додека сум на работа. Ми го нарушуваат комодитетот само.
 

123

Член од
20 април 2005
Мислења
2.156
Поени од реакции
8
More ako si vo zort, ke podmituvas. Nego sto so tie sto si gi podmitil a ne ti zavrsile rabota?
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
Исто како другарче и јас само џандари у Србија имам подмитувано...али причините се знаат зашто сум го правел/го правам тоа.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Мистичен напиша:
Aбе... ај ја ќе бидам искрен...

На одделот кај шо сум ја (не во IBS, на едно друго место), ми дудлаат (читај - ме "подмитуваат" со секакви видови алкохолни и безалкохолни пијалоци, али у количина - комада један. Онака, ради захвалност демек, нешто у стилу "најс воркинг вит ју". Значи, од тоа мито неможам да се збогатам, можам само поеќе пати до ве-це да тркнам додека сум на работа. Ми го нарушуваат комодитетот само.
Па тоа баш и не би го нарекла мито. Од благодарност за завршената работа или услуга поштовам ако некој се отвори со ситен поклон. Друго е да го прифатиш истиот за да воопшто помогнеш некому или општо да завршиш нешто преку врски. Лично мене никој не ми понудил мито, ако некогаш ми се слуши тоа не верувам дека би прифатила, а не сум понудила и нема сигурно да понудам:ne: . Покрај тоа што не го поддржувам тоа, би се спуштила многу ниско самата ... барем јас така би се чувствувала:)
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Така е, не е тоа мито - тоа е чисто подарок за завршена работа. Во некои фирми е и пропишано до кој износ смееш да примиш поклон.

А митото како такво е скроз легално. Или таканаречен рушвет. Го легализирале Турците баш за да го ограничат, кога почнало да зема ептен голем замав. Ден-денес затоа лепиме таксени и судски марки. Бугарите царината ја викаат „Митница”.

Е сеа, ако земаш (и нудиш) мито надвор од законски пропишаните инструменти (таксени, судски марки, провизии на услуга и сл.) - тоа си е казниво, нормално.

Мене искрено ме фатил малку јад кога гледав мои „колеги” како си купуваат нови коли и шетаат по бел свет, ама повеќе сакав мирно да спијам навечер.
 

123

Член од
20 април 2005
Мислења
2.156
Поени од реакции
8
Postojat nekoi raboti koi ne se tocno definirani so zakon ili potocno kazano ima dupki vo zakonot koi nekoi si gi koristat i za toa treba da si "platis". Toa ne e dolna rabota, ednostavno znaes deka bez toa ne biva.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
123 напиша:
Postojat nekoi raboti koi ne se tocno definirani so zakon ili potocno kazano ima dupki vo zakonot koi nekoi si gi koristat i za toa treba da si "platis". Toa ne e dolna rabota, ednostavno znaes deka bez toa ne biva.
Ме потсети дека всушност имам платено таков тип на мито. Кога се запишував на факс ... имаше тарифа "зад врата" ако не си влегол во првите 20 мислам беше ... според поените имаше одредена цифра ... дека имав повеќе поени од приемните платив помалце од другите ... страшни цифри беа мамата:icon_roll
 

123

Член од
20 април 2005
Мислења
2.156
Поени од реакции
8
divine, nikad za skolo ne sum platila, duri sum bila na priemen na fakultet na mesto edna moja drugarka i normalno ja primija. Nitu na fakultet denar eden sum platila osven ona sto morase, za drugo pravam muabet.

Isto na doktor mu nemam nisto pokloneto. Posleden pat na zabar vo Skopje, samiot si naplati i za poklon:)
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
:pos:
Кога увидов дека треба да си плаќам после тоа скоро све што полагам, го оставив факсот, ако веќе плаќам за така голема работа, ќе си платам една диплома и ајт ... ама не го знаев тоа на почетокот:icon_mad: :)
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
zavisi od mitoto i od celta na toa mito. Opsto sum protiv
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Preku mene mrtva ke ponudam, a da daam -- kolku gi sakam tie srcki so se obiduvaat da se izgrebat koristejki ja svojata pozicija - dadov ednash 10evra vo Crna Gora - posle 15 min i eden telefonski povik, bev u podracna policiska stanica vo pridruzba na edno moralno Crno Gorsko sluzbenice - policaecot so 10 evra u dzeb dobi sogoluvanje na rabotnoto mesto. Ama toa vo vremeto koga seuste imashe cesni zivi "komuniscinja." Sea neznam dal ke projde, ama neznaci deka nema da krenam dzeva.

U koren -- seci se to e moeto mislenje. Na se ke prekutam, na iznuduvanje nikogas, pa ako saka neka se raboti za 10 centi - ne se parite vo prasanje; principi se.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom