Мито - да или не?

Bale82

Bwagojce
Член од
22 април 2005
Мислења
227
Поени од реакции
4
Зашто да не Мито кога можат некои работи кои не си можел на крај да излезиш со нив да се исправат на некој полесен "финансиски или било каков " начин а со тоа да си поногнеш и на самиот себеси а и на цовекот што го зема митотот ама финтата е што некои ПРЕМНОГУ бараат и затоа нема фајде од ова што го кажав :baeh: :baeh: :baeh: :baeh: :baeh:
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Aceva напиша:
Ова со штеки цигари и 10-20 евра е јадно и жално и искрено, не верувам дека функционира.
Kaj nas funkcionira, veruvaj :pos:
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Ајде бе, мизерна работа. Ако сакам некому да завршам работа - ќе ја завршам, ако не - сигурно штека цигари или 20 евра нема да ме убедат.
 

123

Член од
20 април 2005
Мислења
2.156
Поени од реакции
8
spooky напиша:
Ајде бе, мизерна работа. Ако сакам некому да завршам работа - ќе ја завршам, ако не - сигурно штека цигари или 20 евра нема да ме убедат.
Zavisi sto rabota vrsis i na kolku im e potrebno. Inace zemi im na 15 luge vo mesecot po 20 evra, ete ti 300, ni luk jal ni na luk mirisal.
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
123 напиша:
Zavisi sto rabota vrsis i na kolku im e potrebno. Inace zemi im na 15 luge vo mesecot po 20 evra, ete ti 300, ni luk jal ni na luk mirisal.
Скјуз ми, ама после 15 митопримања на лук мирисал - многу, поготово ако е 20 евра тарифата.
 

123

Член од
20 април 2005
Мислења
2.156
Поени од реакции
8
Kazi im go toa na carinicite, sto mislis kolku zemaat od avtobus za da ne gi tresat, a znaes li kolku pominuvaat vo mesecot?
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Затоа кога ќе видам цариник - ми се поткрева нешто.
Верувам дека не се сите такви, ама стереотипот е саглам поткрепен во пракса.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
и јас сум начелно против мито, меѓутоа сум го практикувал, на бугарска граница...

инает моеше да тераш со бугарски „митничари„ само коа немаш пола гепек (автобуски) или цело комбе роба со тебе...

ако имаше роба, поарно беше да им дадеш штека-две цигари и 20 марки, многу брзо ќе стигнеш на ред...

а ако се инаетеше, требаше смена на смена да чекаш, а некоаш ни тоа не помагаше...

е, таква беше бугарија пред неколку години, се надевам искрено дека денес поинакви се луѓето таму, не само законите ;р)
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Абе види, тоа е убаа работа. Али ја би го крстил као мотивација а не мито. Значи "мотивација?" да да да!

:pishtoldz
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
moTaro напиша:
Абе види, тоа е убаа работа. Али ја би го крстил као мотивација а не мито. Значи "мотивација?" да да да!

:pishtoldz
Образложи. Би зел или би дал? Од кои побуди?
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
spooky напиша:
Образложи. Би зел или би дал? Од кои побуди?
Да образложам:

И двете. И би зел, и би дал. А се со цел да ми се заврши побргу работата, или да му ја завршам на негому побргу работата.

Што има лошо во тоа. Времето е пари, работа завршена за пократко од она што го налагаат процедурите чини малку повеќе, па дури да е и Unofficial.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Блазесити. Јас не би можел да заспијам после таква работа.
 

PuMbA

BUCENCE
Член од
22 февруари 2006
Мислења
1.064
Поени од реакции
2
обицно татко ми дава мито на цајканите што ќе го застанат иначе не а ако за мене се збори до сега не и немам намера да давам и во иднина
 

SteF

I love this Kich
Член од
19 март 2006
Мислења
2.183
Поени од реакции
1
Ја не сум понудиол мито, а не сум ни примил јес да ми се понудило мито , ситни пари али не сум прифатил. А иначе сум строго против митото, а факт е дека кај нас го има.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom