Минимална плата: Има ли достоинствен живот со 8.050 денари месечно?!

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.135
Поени од реакции
21.773
Е зашто бре Владе?
Оти е на црно, мислам глупо прашање.
Да сакав да плаќам ке работев на бело нели ?
А зошто не работам на бело е сосем друга работа.
Додуша ако ви е за утеха во последно време немам баш многу време за на црно, а фирмата каде што работам и плаќа на државата така да можете мирно да спиете. Не го оштетувам буџетот. Исто како да сум играл спортска ( за чудо и играм ;)).
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.085
Поени од реакции
11.481
Така те сакам, конечно да признаеш дека со работа на црно вреди да се живее во државава.
А не да им солиш памет на другите што не „снашле“ како тебе.
Па уште и ги омаловажуваш :tapp:

Ми иде да се утепам каде живеам. :tapp:
Те спречува некој?
Фали уште да си признаеш каква книшка те чува од инспекции (а повеќето типуваме каква боја е книшката).
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Фали уште да си признаеш каква книшка те чува од инспекции (а повеќето типуваме каква боја е книшката).
Бидејќи игра спортска, за тоа под коефициент стои цртичка -.

Или е блокирана утакмицата.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.135
Поени од реакции
21.773
Така те сакам, конечно да признаеш дека со работа на црно вреди да се живее во државава.
А не да им солиш памет на другите што не „снашле“ како тебе.
Па уште и ги омаловажуваш :tapp:





Фали уште да си признаеш каква книшка те чува од инспекции (а повеќето типуваме каква боја е книшката).
Не се пали како млад ај да не речам што.
Незнам какви суми ти се мотаат низ глава, но повеќе се класифицира како хоби отколку за нешто серизоно со што било која инспекција би се занимавала. Дури и прагот за добивка не го фаќам( чинам 10000 беше нели). Книшка имам плава од здравствените што се малите. А и да е работата само до книшка и се да биди во ред и сам знаеш дека не е така. Секој можи да се зачлени во било која партија и да земи книшка. Не е некоја филозофија. Секако и повеќето ако не и сите имаат книшка не од идеолошки туку од финансиски причини. Знам еден куп со книшка и црвена и плава па не им цветаат рози, значи не ке да е до книшката само. Ако беше само до неа ехехе кај ке ни беше крајот.
И незнам оти имаш таков впечаток дека јас се имам снајдено и имам незнам какви приходи. Живеам како секој просечен Битолчанец.
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.085
Поени од реакции
11.481
Ако мислиш дека е тоа маката оти не извадиш една под претпоставка дека немаш( не прашувам каква) ?
Не паѓам јас толку ниско, а и еден куп други што сакаат да мислат со своја глава. Ама тешко тоа ти да го сфатиш.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.135
Поени од реакции
21.773
Не паѓам јас толку ниско, а и еден куп други што сакаат да мислат со своја глава. Ама тешко тоа ти да го сфатиш.
Што тоа јас треба да сфатам?
Треба да ти нацртам за да сфатиш дека немам книшка или само тешко конташ некој работи?
Од друга страна ајде јас и немам некој големи амбиции, но ти од друга страна претпоставувам дека имаш башка сакаш да размислуваш и со своја глава. Е па да размислуваше со своја глава досега ке ти текнеше дека каде сите Турци таму и младиот Мујо. Нема што тука многу да се мудрува. Тоа што наводно не си сакал да падниш толку ниско ( незнам оти така мислиш) не е ничиј проблем туку твоја одлука. Ти дури имаш морална дилема дали да падниш толку ниско некој пари прави, па сега ти види.
 
Член од
11 септември 2013
Мислења
33
Поени од реакции
17
Што тоа јас треба да сфатам?
Треба да ти нацртам за да сфатиш дека немам книшка или само тешко конташ некој работи?
Од друга страна ајде јас и немам некој големи амбиции, но ти од друга страна претпоставувам дека имаш башка сакаш да размислуваш и со своја глава. Е па да размислуваше со своја глава досега ке ти текнеше дека каде сите Турци таму и младиот Мујо. Нема што тука многу да се мудрува. Тоа што наводно не си сакал да падниш толку ниско ( незнам оти така мислиш) не е ничиј проблем туку твоја одлука. Ти дури имаш морална дилема дали да падниш толку ниско некој пари прави, па сега ти види.

"An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." - Winston Churchill
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
аман бе, да не неможеш да преживееш без интернет.
и да луксуз е, пошто ако ти треба интренет сигурно имаш и компјутер кој арчи струја. башка кошта.
значи пак луксуз.
па ке сакаш да кисниш до ниедно доба на него, па нормално ке треба да ти биде топло. ете уште еден трошок.
батали ти та работа.
се знае што е луксуз и се знае што се основни потреби.
инаку за информација и кафето и цигарите се луксуз.
парното во сите соби е луксуз, ке си се грееш на греалка во една соба. капење секој ден е луксуз.
колата е луксуз, ке си одиш пеш.
сега појасно ти е што е луксуз а што не.
значи ако нејкиш да мизерваш ке си бараш чарето, подобра работа, нешто од страна , хонорарно. ке смислиш нешто.
ако не ете ти 8000 па снајдвајсе.
--- надополнето: 3 март 2012 во 22:35 ---

јас ја сватив,ама да не те мрзи да пишиш случајно.
таму прашав нешто што треба да се наброи, ако сакав слика ке решев ај стави слика.
а за луксуз погоре ти објаснив со зборови, ете мене не ме мрзеше да ти набројам.
другар те читам не можам да верувам какви глупости трескаш знам дека е стар постов ама ова што го пишуваш тука и општо на темава дека 8000 ден се таман и се тоа доволно укажува дека си зеленика невидена,ја само струја дома и на работа плакам 18.000 денари
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Во Словенија јадат месо, во Македонија – зелка. Тоа значи дека југословенскиот просек е сарма.
http://www.makdenes.org/content/article/25054591.html
I tamu meso jadat bugetarite, a ovie vo stopanstoto jadat zelka. Nemoj da mislis deka ima nekakva razlika. A druga rabota e sto i zelencukot e 3-5x poskap nego kaj nas.
--- надополнето: 2 ноември 2013 во 09:32 ---
Kaj nas demek prosekot e 21.000 realno vo stopanstvoto okolu 12-15.000. Vo Slovenija demek prosekot e 1000 evra a realnosta vo stopanstvoto e 500-700 evra,prosekot i kaj nas i tamu go pumpaat bugetarcite i ovie kaj drzavnite monopolisti. A so 500 evra i vo Slovenija ke pcovisas kako kaj nas so 10.000. Nema ama bas nikakva razlika.
--- надополнето: 2 ноември 2013 во 09:36 ---
Zaboraviv da napomenam deka im se sprema zakon za namaluvanje na minimalnata plata od 500 na 400 evra, pred 4 godini populisticki ja kacija na 500 evra so cel da molzat sto poveke pridonesi i danoci i so toa zaklaa ogromen broj firmi sto edvaj krpea kraj so kraj i predizvikaa ogromen broj na novi nezaposleni. Sega koga krizata gi skina vidoa deka napravija ogromna greska i nema da se cudam ako minimalnata plata ja simnat i na 300 evra, inaku nikoj nema da investira i da otvara fabriki i rabotni mesta.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.135
Поени од реакции
21.773
другар те читам не можам да верувам какви глупости трескаш знам дека е стар постов ама ова што го пишуваш тука и општо на темава дека 8000 ден се таман и се тоа доволно укажува дека си зеленика невидена,ја само струја дома и на работа плакам 18.000 денари
Прво џабе си читал кога ништо не си сватил.
И второ дај напиши го твоето мислење во врска со темата па да заклучиме колкава зеленика си ти( или мозок сеедно).
И трето каква врска има тоа со било што освем дека плаќаш многу за струја. Друга работа рече дека и на работа плаќаш струја. Имаш соопствен бизнис или ? Биди барем малце подетален за да ти ја доловиме поентата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom