Месечината, дали навистина слетавме?

Дали слетавме на месечината?

  • Да

    Гласови: 211 50,6%
  • Не

    Гласови: 206 49,4%

  • Вкупно гласачи
    417
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Тотално небитно дали слетале или не!Се надевам дека човештвото нема да слета на некоја планета каде шо има услови за живот.Затоа шо и на оваа шо ја имаме и се посравме.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.731
a u muzej sto ima kamenja od mesecinata? :)
камења може и беспилотно летало да донесе а може и од метеор да бидат... се уште нема технологија за лет надвор од Ван Аленов појас каде радиоактивното зрачење може да биде многу високо...
 
Член од
15 ноември 2018
Мислења
83
Поени од реакции
49
Koj e tolku bolen sto uste veruva deka nekogas sme sletale ? Spored nasa tehnologijata sto ja imale vo 1970 sega e "izgubena" istata kompanija sto lapa drzavni pari kako luda i stoi zad teski prevari.Samoto video e komedija.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Lazirano dokumentirano cao prijatno. Nasa e vladina organizacija so cel manipulacija na narodot. Sad veke ne se sila go unistia covekot kako bitie psihata mu ja unistia. Zlostor napravia pa uste da gi velicime kako bile vamu tamu mesecina nasa abe narodot e svesen nema veke lagi. Ne pominuva. Oni da ispratat poraka deka se najmokni deka se nad boga imase takvi izjavi i od onoj ludakot obama i bolen covek. Gotovo e nitu nasa go interesira slobodniot covek nitu bilo sto sho e kazano objaveno konkretno za vselena. Propaga civilizacijata narecena amerikansko zapadno evropska. Posledicite gi gledame sega
takae
 
D

Deleted member 12196

Гостин
камења може и беспилотно летало да донесе а може и од метеор да бидат... се уште нема технологија за лет надвор од Ван Аленов појас каде радиоактивното зрачење може да биде многу високо...
Од каде толкаво радиоактивно зрачење во вселената?
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Од каде толкаво радиоактивно зрачење во вселената?
Нас на Земјава нè штитат магнетни, озонски, атмосферски, какви ли не обвивки, а да не се тие, не би имало живот овде од толку радијација. Плус оние сончеви бури, некогаш допираат и до Земјата и покрај целата заштита, а астронаутите во Меѓународната вселенска станица го осеќаат тоа зрачење, намалено бааѓи, ама го осеќаат. На еден документарец, астронаут кој бил на Меѓународната станица, кажуваше дека поради радијацијата гледаат светки постојано околу нив (непостоечки се) и дека забораваат, па мора сè да запишуваат.

А од каде доаѓа и зошто постои радијацијата, не знам ни научниците дали откриле, само претпостави кажуваат ... едноставно, надвор е така: премногу студено и со премногу опасни зрачења.
 
Член од
31 мај 2020
Мислења
92
Поени од реакции
128
Не слетавме, цела публика со учество во живо на настанот беше холограм во eтерот. Цела Америка е илузија. :tapp:
 

SaY

Член од
20 јули 2020
Мислења
5
Поени од реакции
21
А што е со Ван Аленовите прстени за кои го прашуваат еден астронаут овој не знае што го прашуваат. Вовед само. Никаква месечина никаде не сме биле. Војна меѓу САД и СССР се водело тогаш со вселенската трка програма сега се води малку поинаква. Биолошка. САД се најголемото зло во светот. Секаде каде што стапнаа формираа војна и секакви други консеквенци.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Официјално Нил Армстронг и Едвин Олдрин стапнале на Месечината.
Колку е точно, јас не знам, но тоа што не ви се допаѓаат САД не значи дека не стапнале. Овде се поаѓа од омраза кон САД и НАСА, па по автоматизам не стапнале.
Што вели Русија и тогашниот СССР по ова прашање?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.476
Официјално Нил Армстронг и Едвин Олдрин стапнале на Месечината.
Колку е точно, јас не знам, но тоа што не ви се допаѓаат САД не значи дека не стапнале. Овде се поаѓа од омраза кон САД и НАСА, па по автоматизам не стапнале.
Што вели Русија и тогашниот СССР по ова прашање?
Не стигнале Русите уште до нашите фејсбук портали и емисиите на Јанко, па уште мислат дека ја изгубиле трката :icon_lol:
Има изјава од главниот руски научник тој период, се напиле да си честитаат ама им било криво што не биле они. Зашто и они самите биле блиску, меѓутоа кога ја изгубиле трката им секнале парите.
Вселенската трка е добро документирана и кај двете страни, не станува збор за самото слетување туку секоја етапа од развојот и препреките кој ги совладувале. Кој сака да чита има доста материјал за тоа. Меѓутоа поедноставно е да изглеаш видео од 15 минути како се криви знамето и да објаснуваш за ствари кој појма немаш како функционираат.
 
Член од
26 април 2020
Мислења
53
Поени од реакции
73
И ја така мислам, дека е превара. Има за тоа филмови, документарци дека некој режисер снимал со камера а овие глумеле дека се на месецот, а у ствари биле у пустина некаде, т.е. лажеле. А што формација е месецот, за тоа има разни теори. Некој викаат дека таму бил пеколот, други дека од темната страна на месецот се најголемите плантажи за кока на картелите кај шо работат црнци, трети дека вриело од евреи и други сподоби. Еден Господ знае. Иначе ја не би идел. Али гледам дека Кинезиве запнале нешто у последно време, месец, па месец. Ништо добро нема да излезе од тоа.
Prevara brate i toa golema odmana i prevara za lugeto.
Oni dobro znaat deka sve toa e laga i nevozmozno i zatoa imaat praveno mnogu ispituvanja koi nikade javno ne se objaveni,se plasira za javnosta samo ona sto e dobro snimeno i izgleda realno i stvarno.No onoj covek sto se drzi go Gospoda,i ja traga vistinata Bog ke mu pomogne da ja spoznae vistinata.Celata teorija na golema prsaka,Big Bang,heliocentricen sistem kako i darvinizam e cista laga i prevara
Zatoa sto postoi samo ovoj svet,edna zemja,koja go sozdal Bog da bide nas dom i nad nasite glavi e postaven nebesen svod i na nego Bog gi postavil sonceto,mesecinata,zvezdite....a nebesniot svod e granica,Nad nego pocnuva Nebeseta i Carstvoto Bozjo,i nikoj ziv so telo ne moze da ja prejde taa granica,nisto materijalno nemoze da iskoci,taka Bog uredil i taka ke ostane do denot koga Gospod Isus Hristos povtorno ke dojde na zemjata da im sudi na zivite i mrtvite
Naskoro cite ke ja spoznaat vistinata i nisto skrieno od lugeto,niedna laga nema da ostane sokriena.Bog ke obelodeni sve

Link za skepticite
 

Munze

Dr. Oetker
Член од
21 јули 2020
Мислења
203
Поени од реакции
195
Јас мислам дека не е важно дали сме биле или не. Ете не знам. Немам размислувања. Не ми е битно.
Мислам дека важноста во тоа време била насочена кон тоа да се докаже кој е помоќен посупериорен во вселенската трка меѓу САД и СССР. И таа битна уште се води. Само сега тука се и Кина, ОАЕ, Индија, Кореа и не знам уште кој не...
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Koj e tolku bolen sto uste veruva deka nekogas sme sletale ? Spored nasa tehnologijata sto ja imale vo 1970 sega e "izgubena" istata kompanija sto lapa drzavni pari kako luda i stoi zad teski prevari.Samoto video e komedija.
Друже, за твое добро е најпаметно да ти закажам термин на психијатрија..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom