Месечината, дали навистина слетавме?

Дали слетавме на месечината?

  • Да

    Гласови: 211 50,6%
  • Не

    Гласови: 206 49,4%

  • Вкупно гласачи
    417
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.425
С.Г Колинс одлучи да им објасни на овие луѓе неколку работи користејќи се со логика и факти. Попрецизно, со сето тоа со кое што повеќето самопрокламирани теоретичари на заговорите најчесто не располагаат.

"Живеевме во свет во кој не беше возможно да се лажира слетување на Месечината, но таму навистина отидовме. Денес живееме во свет во кој не одиме на Месечината, но многу лесно можеме да го лажираме слетувањето".

Изгледајте го, изгледа дека човекот "зна знање" и баш фино објаснува некои работи

Многу добро и логично објаснето.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
STEALTH
баш интересно,вечерва сум трета смена и ќе има муабети
со еден инаетчија цела вечер,кој тврди спротивното дека не биле,уствари за се што се дешава по светот биле Американците криви.А има и стварно во нешто и што се разбира.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Прати го тука на темата да му кажеме кој чорап за која нога е :icon_lol:
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
а како вршеле директен пренос од месечината со таа технологија во тоа време?
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Ама ако вешто криеле технологија која ја поседувале а е цел век пред моментално официјалната како денес, тогаш е возможно да се изсценира такво нешто... конспириси сепшн. :)
 

Cannabinoid

Cannabinologist, MMD
Член од
18 јануари 2008
Мислења
597
Поени од реакции
466
Anco
Чичко Анчо, човекот од видеото објаснува технички поими за се поврзано со видеото што е снимено тогаш, односно објаснува дека во тоа време не постоела технологија (или ако постоела тајно колку од таа опрема би било тешко да се однесе, монтира или спроведе во дело) за да тоа изгледа реално. Ние во денешно време сме свесни дека многу лесно се тоа може да се излажира, ама со ДЕНЕШНА опрема и техника. И ако би имало таква технологија, тогаш со која логика навигациските компјутери би биле спори, а би имале таква технологија која снима брзо?

Кажува дека со опрема од тоа време филмот кој што би со снимал во студио и кој би одел така успорено, лентата би била долга 1.6 км и дека е невозможно целата таа лента да се спои како да изгледа дека е во живо
Мислам дека првото слетување е најверојатно лажно, но, откако напреднала технологијата слетувањето се оддржало (верувам во тајност).

Туку, мене тоа што повеќе ме копка е: Зошто после толку децении од првото „слетување“ со денешнава извонредна технологија никој до големиве економски и технолошко напредни сили не се дрзне/реши за ново слетување на Месечината? :)
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Мислам дека првото слетување е најверојатно лажно, но, откако напреднала технологијата слетувањето се оддржало (верувам во тајност).

Туку, мене тоа што повеќе ме копка е: Зошто после толку децении од првото „слетување“ со денешнава извонредна технологија никој до големиве економски и технолошко напредни сили не се дрзне/реши за ново слетување на Месечината? :)
Има шест слетувања на месечината и тоа во периодот помеѓу 1969 и 1972.Сега ти види колку може да има напреднато технологијата за 3 години.
Незнам колку ги следиш актуелните случувања но по се изгледа слабо.Веќе не се инвестираат толку големи пари во истражување на вселената.Ја нема повеќе трката за вселената.Денеска се инвестира во телескопи,сателити и во ровери и тоа не е некоја голема пара па затоа и нема некој фантастичен напредок.НАСА ги повлече спејс шатлите и сега остана на приватни компании да смислат начин да се патува во вселената што е можно поефтино.
 
L

Löwe

Гостин
Пред некое време специјална емисија гледав од Mythbusters на Discovery и испитуваја во цела емисија дали е можно знамето да се вее во безвоздушен простор, дали е можно стапалките на површината на месечината да останат такви како да се на снег иако се на песок, дали човек во безвоздушен простор може да си подскокнува како што се подскокнува на видео снимката итн... И се на се дојдоја до заклучок дека ни една снимка не е лажна дека навистина се симнале на месечината.
Кој сака да ја погледне емисијата нека пише на Youtube search барот
Mythbusters Moon Landing episode и ја има цела епизода во неколку дела поделена.
 

Cannabinoid

Cannabinologist, MMD
Член од
18 јануари 2008
Мислења
597
Поени од реакции
466
Има шест слетувања на месечината и тоа во периодот помеѓу 1969 и 1972.Сега ти види колку може да има напреднато технологијата за 3 години.
Незнам колку ги следиш актуелните случувања но по се изгледа слабо.Веќе не се инвестираат толку големи пари во истражување на вселената.Ја нема повеќе трката за вселената.Денеска се инвестира во телескопи,сателити и во ровери и тоа не е некоја голема пара па затоа и нема некој фантастичен напредок.НАСА ги повлече спејс шатлите и сега остана на приватни компании да смислат начин да се патува во вселената што е можно поефтино.
What a bunch of BS. Никој не може да ми докаже дека од 1972 до 2013 човекот едноставно изгубил интерес да оди на Месечината. Туку, ај првиов одговор дека е тиње, тиње е, ама ај втора шанса: Што е со Русите? Зарем они немале пари, технологија, интерес помеѓу 1969 и 2013 за да слетаат на Месечината??? :свиркам:

Џабе ги следиш актуелните случувања кога на едноставни прости прашања не ми даваш логични одговори. Nice try though. ;)
 

darko4spain

Praetorian
Член од
13 април 2012
Мислења
57
Поени од реакции
100
Ова е најдоброто видео што сум го гледал за да докаже дека немало слетување на Аполо. Трае бајаги, ама вреди да се гледа.

Дел 1


Дел 2

 
Член од
19 март 2012
Мислења
383
Поени од реакции
210
What a bunch of BS. Никој не може да ми докаже дека од 1972 до 2013 човекот едноставно изгубил интерес да оди на Месечината. Туку, ај првиов одговор дека е тиње, тиње е, ама ај втора шанса: Што е со Русите? Зарем они немале пари, технологија, интерес помеѓу 1969 и 2013 за да слетаат на Месечината??? :свиркам:

Џабе ги следиш актуелните случувања кога на едноставни прости прашања не ми даваш логични одговори. Nice try though. ;)
1. На месечината нема ништо интересно
2. Ракетната технологија нема значителен напредок во последните 30 год.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Едноставно на месечината нема ништо вредно за да се оди повторно,единствена причина би било за да се докаже дека сме билe..А тоа е тешка глупост со оглед на тоа што сите докази дека не сме слетале се побиени :)
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
What a bunch of BS. Никој не може да ми докаже дека од 1972 до 2013 човекот едноставно изгубил интерес да оди на Месечината. Туку, ај првиов одговор дека е тиње, тиње е, ама ај втора шанса: Што е со Русите? Зарем они немале пари, технологија, интерес помеѓу 1969 и 2013 за да слетаат на Месечината??? :свиркам:

Џабе ги следиш актуелните случувања кога на едноставни прости прашања не ми даваш логични одговори. Nice try though. ;)
Нема поента.После првите две слетувања дури немало ни голем медиумски интерес за следните слетувања.А на месечината не е пронајдено ништо интересно па да има потреба од патување до таму.Денес патување до месечината ќе чини прескапо,ќе биде досадно и ќе нема никаква друга улога освен „мерење стапови“.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Абе колку замарате со овие теории на заговор, човекот од моето видео објасни СЕ во детал, а вие правете си филмови до 101 и назад
--- надополнето: 23 јануари 2013 во 00:16 ---
а како вршеле директен пренос од месечината со таа технологија во тоа време?
Ај не трескај, а како пренесуваа радио врски, од сите можни работи ти се фати како пренесувале видео, ма немој
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
На Митбастерс на Дискавери, сите ги знаеме, докажаа дека е моќно слетување да е фејк бидејќи го направија истото со ефекти во студиото. А дали е вистина или не, Амстронг си знае :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom