Медитација

Член од
29 март 2013
Мислења
266
Поени од реакции
238
Oваа перфекција може да доведе само до медитација :)
Не не не.
Ова може само да доведе до активирање на ендорфинот,серотонинот,окситоцинот(помалку,
зависи кој имаш до тебе :D адреналинот и норадреналинот.
Ова доведува до духовен оргазам meu amigo :)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Не не не.
Ова може само да доведе до активирање на ендорфинот,серотонинот,окситоцинот(помалку,
зависи кој имаш до тебе :D адреналинот и норадреналинот.
Ова доведува до духовен оргазам meu amigo :)
Хахахахаххх духовен оргазам, да...чудна работа е тоа :)
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.789
Ajde neka pise nekoj kade mozam da se zapisam na kurs po meditacija u skopje(po moznost transcedentalna meditacija), pisete vase iskustvo, lokacija i tn.
Fala odnapred. pozdrav!
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Ajde neka pise nekoj kade mozam da se zapisam na kurs po meditacija u skopje(po moznost transcedentalna meditacija), pisete vase iskustvo, lokacija i tn.
Fala odnapred. pozdrav!
Абе оди си на јога....за почеток.
Заеби медитација...па уште и трансцедентална...
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.789
Абе оди си на јога....за почеток.
Заеби медитација...па уште и трансцедентална...
Ok. Praktikuvam doma meditacija, ne od onie idoptskite new age. Tuku pred se focus meditation, najlesna e a i mi pomaga za koncentracija so ucenje, ispiti ova ona. plus ima relaxiracko dejstvo.
Taka da ne sum novajlija u ova. I ne mi bese prasanjeto joga ili meditacija, tuku kaj ima kurs po meditacija u sk ii odredeni detali okolu toa. Ako znaes (ili bilo koj od forumot ako znae) kje mi bide od korist.Pozdrav!
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ok. Praktikuvam doma meditacija, ne od onie idoptskite new age. Tuku pred se focus meditation, najlesna e a i mi pomaga za koncentracija so ucenje, ispiti ova ona. plus ima relaxiracko dejstvo.
Taka da ne sum novajlija u ova. I ne mi bese prasanjeto joga ili meditacija, tuku kaj ima kurs po meditacija u sk ii odredeni detali okolu toa. Ako znaes (ili bilo koj od forumot ako znae) kje mi bide od korist.Pozdrav!
Медитацијата е дел од јогата.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.789
Медитацијата е дел од јогата.
Da ne znaes kaj ima u skopje kurs po meditacija...
I da ve prasam sto e podobro za spravuvanje so stres? jogata(u koja spaga i meditacija, spored ipissimus) ili samo meditacija. Mi treba sovet okolu ova, neznam so sto da se zanimavam od ovie dvete. Fala mnogu odnapred!
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Da ne znaes kaj ima u skopje kurs po meditacija...
I da ve prasam sto e podobro za spravuvanje so stres? jogata(u koja spaga i meditacija, spored ipissimus) ili samo meditacija. Mi treba sovet okolu ova, neznam so sto da se zanimavam od ovie dvete. Fala mnogu odnapred!
Незнам каде и дали има курсеви, инаку медитацијата е дел од Јогата, неможеш да практикуваш "само" медитација или само јога.....
Еве ти подетално малку:
Лесно е да се забегува вака и да се раскажуваат сказни, тешко е да се каже точно... Не е оправдување она „според мене“...
Ок, Раџа Јога и нејзините ОСУМ гранки (да ги научите како ОЧЕ НАШ и да почнете една по една да ги совладувате конечно, доаѓа нова година 2013 и ако сега не направите нешто во врска со јогата, тоа нема никој да го направи за вас)

  • Јама
  • Нијама (овие две први „гранки“ од Раџа Јога на ПатанЏали се всушност физичко и психичко подготвување на човекот за работа)
  • Асана - Положба (Патанџали вели дека секоја угодна положба е асана-дури и најнеугодната положба со текот на времето станува природна за телото, можеби затоа имаме некои „ненормални“ пози во јогата)
  • Пранајама - Контрола на Здив
  • Пратјахара - Контрола на Умот
  • Дхарана - Концентрација
  • Дхјана - Медитација
  • Самадхи - Откако е постигнато претходното - совршено добро (да не ве заморува надворешниот свет, да не ве заморува телото, да не ве заморува здивот, да не ве заморува мислата, да не ви досадува умот, тогаш можете да медитирате и да постигнете Самади).
Сите овие осум точки собрани во едно, даваат СОЕДИНУВАЊЕ (или ЈОГА) со Богот :) Сега овде, Бог ставете она што најмногу ви одговара, различно за секој.

Gurdjieff , научи ги „level“-ите кај Патанџали и зошто се дадени по тој редослед. И ова „ Врвот на концентрацијата, највисоката точка се нарекува јога.“ не е точно.
Концентрацијата не е ништо друго туку само подготовка на Човекот за да може преку медитација Дхјана да дојде до Самади.

Ни една од овие гранки кај Патанџали не е ЈОГА сама по себе. Заедно совладани овие гранки даваат Соединување или Јога! Јога на санскрит знаеме што значи, СОЕДИНУВАЊЕ!

За Јогата и како се користи за постигнувања видете овде! Ајде сега „МАРШ“ на учење и работа :sneaky:
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Da ne znaes kaj ima u skopje kurs po meditacija...
I da ve prasam sto e podobro za spravuvanje so stres? jogata(u koja spaga i meditacija, spored ipissimus) ili samo meditacija. Mi treba sovet okolu ova, neznam so sto da se zanimavam od ovie dvete. Fala mnogu odnapred!
Hmmm mnogu ednostavno, koga si pod stres bidi pod stres, koga si radosen bidi radosen, koga si tazen bidi tazen... no nad se svati deka ti ne si nitu edno od tie, tie se razlichni vremenski uslovi vo tvoeto telo-um-bitie... Ne gi gledaj osobinite kako stres, nervoza, negativni misli i slicno kako losi osobini koi moras po sekoja cena da gi pobedis(ne vika deka se dobri, ne vika ni deka se losi, no vo toj moment taa e realnosta)... Ednostavno ako se boris so niv oni ke te pobedat... Ako si pod stres uzivaj vo toa chuvstvo oti nisto ne e vechno ti garantiram za toa, se se menuva, Koga ke razberes deka site tie vremenski promeni vo sebe si se samo privremeni e togas mozes i da ja menuvas energijata, primer dokolku si vo strav i znaes deka taa osobina vo ovoj moment preovladuva mozes da ja iskoristis i transformiras vo kreativnost... ;) znam deka mozda ova zvuchi nerealno no barem probaj i ke vidis dali funkcionira ili ne... A casovi po meditacija e samo gubenje vreme... ( moe lichno iskustvo )
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Hmmm mnogu ednostavno, koga si pod stres bidi pod stres, koga si radosen bidi radosen, koga si tazen bidi tazen... no nad se svati deka ti ne si nitu edno od tie, tie se razlichni vremenski uslovi vo tvoeto telo-um-bitie... Ne gi gledaj osobinite kako stres, nervoza, negativni misli i slicno kako losi osobini koi moras po sekoja cena da gi pobedis(ne vika deka se dobri, ne vika ni deka se losi, no vo toj moment taa e realnosta)... Ednostavno ako se boris so niv oni ke te pobedat... Ako si pod stres uzivaj vo toa chuvstvo oti nisto ne e vechno ti garantiram za toa, se se menuva, Koga ke razberes deka site tie vremenski promeni vo sebe si se samo privremeni e togas mozes i da ja menuvas energijata, primer dokolku si vo strav i znaes deka taa osobina vo ovoj moment preovladuva mozes da ja iskoristis i transformiras vo kreativnost... ;) znam deka mozda ova zvuchi nerealno no barem probaj i ke vidis dali funkcionira ili ne... A casovi po meditacija e samo gubenje vreme... ( moe lichno iskustvo )
samo edno e problemot...pocetnici nikako ne mozat da go svatat ova...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom