Медитација

Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Мoжнo ли е чoвек дa е нoнстoп присутен вo мoментoт, без дa му лутa умoт?

Ми се случувa честo дa зaлутaм сo мислите и кoмплетнo се губaм oд сегaшнoстa.

Мoже медитaцијaтa дa гo спречи тoa?
Da. Umot sekogas luta. Toa e negovata priroda. Da se bide prisuten vo momentot znaci da se bide samosvesen, bez razlika kaj ti e umot, kakvi misli imas. Toa znaci koga praves nesto da se fokurias samo na toa nesto, a ne kako sho obicno dodeka nesto praveme u isto vreme razmisluvame za drugo i za treto nesto. Taka nastanuva napnatost i stres. Meditacijata dava vnatresen mir, vnatresna mentalna snaga so koi mozeme da bideme prisutni vo momentot. Ama potrebno e vreme i praksa da se nauce toa.....[DOUBLEPOST=1494028591][/DOUBLEPOST]
Мoжнo ли е чoвек дa е нoнстoп присутен вo мoментoт, без дa му лутa умoт?

Ми се случувa честo дa зaлутaм сo мислите и кoмплетнo се губaм oд сегaшнoстa.

Мoже медитaцијaтa дa гo спречи тoa?
Da. Umot sekogas luta. Toa e negovata priroda. Da se bide prisuten vo momentot znaci da se bide samosvesen, bez razlika kaj ti e umot, kakvi misli imas. Toa znaci koga praves nesto da se fokurias samo na toa nesto, a ne kako sho obicno dodeka nesto praveme u isto vreme razmisluvame za drugo i za treto nesto. Taka nastanuva napnatost i stres. Meditacijata dava vnatresen mir, vnatresna mentalna snaga so koi mozeme da bideme prisutni vo momentot. Ama potrebno e vreme i praksa da se nauce toa.....
 
Член од
24 јуни 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Седнете на под или на некој душек, прекрстете ги нозете да Ви биде удобно, исправете го грбот, а во тоа ќе ви помогне ако го вовлечете малку делот од стомакот под папокот, за да не се виткате наназад. Најдете положба во која се чувствувате опуштено и лагодно. Ако умеете, заземете лотос положба. Затворете ги очите и устата. Дишењето е низ нос и целото свое внимание насочете го на дишењето . Дозволете му на телото да дише само, а Вие само будно набљудувајте го овој процес. Важно е да дишете и со стомакот, не само со телото. Вашето внимание во тек на медитацијата треба да биде фокусирано само на дишењето . Се што Ви се случило во тек на денот сега пуштете го, оставете го некаде настрана. Пробајте да го продолжувате вдишувањето и издишувањето само за момент подолго отколку што Ви доаѓа природно. Кога издишувате правете го тоа потполно- издишете го целиот воздух што го имате. Издишувањето има природна моќ да не растерети. Кога вдишувате, правете го тоа рамномерно и полнете се со воздух до крај- тоа ќе Ве наполни со свежина и енергија. На овој начин потполно се чисти организмот, особено ако сте во природа. Можете благо да го стегнете грлото со што ќе се ограничи количината на воздух што Ви поминува низ грлото, а со тоа ќе се смири дишењето уште повеќе. Овој начин на дишење се нарекува уѓаи . Ако забележите дека мислите Ви одлутале- враќајте ги на дишењето колку пати и да е потребно. Ефектите на медитацијата се забележуваат веќе после првиот тренинг. Ако сте истрајни во медитацијата , ќе забележите дека многу полесно се носите со секојдневниот стрес- нешто што порано ќе Ве разбеснело, сега само надворешно го набљудувате. Ќе станете свесни, и ќе можете да воочите како бурно и бесно реагираат другите на неважни работи.
Текстов го најдов овде .
Наједноставен начин на објаснување за медитирање...колку повеќе вежбаш (практикуваш) повеќе ќе дознаеш.Луѓе успеваат да го успијат телото а да останат свесни, да доживеат нивното суптилно тело да се одвои и да дозивеат Астрална проекција :)
Автоматски споено мислење:

Па тогаш што мајка барате вие да медитирате, да не случајно без никаква причина? Сите зборите као убаво смирува, те прави посконцентриран и сл. па нели и затоа сте почнале да медитирате, за да бидете посмирени и посконцентрирани? Значи и вие сте сакале некаков резултат да добиете. Која е целта да правам нешто и да не очекувам добијам нешто од тоа што го правам? Тоа за мене е губење време.
Пробај издржи 30-40 тина минути без мисли и написи како се осеќаш :) , благодарен ќе бидеш за советов
Автоматски споено мислење:

Дали додека се медитира може да се фокусираш на дишењето и тоа да ти биде единствена мисла ?
Да ,колку повеќе пробуваат техники луѓето подалеку се од целта....следејќи го дишењето и водејќи се според својот интуитевен осет највеќе се напредува...
Автоматски споено мислење:

Мене после релативно долга медитација мнооогу ми се намалува дишењето. Онака ко ич кислород да не ми треба.
Тоа значи дека си дошол до целта си се споил со бозанското, од крунската чакра ја добивас потребната енергија за опстанок ,бравос! :)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom