Медитација

Don*

Don*
Член од
13 септември 2009
Мислења
12
Поени од реакции
2
Nesum cital vo forumov nesto za meditacija.. pa ete otvoriv tema da vidam vie sto mislite za meditacija,zasto ljudzeto meditiraat,od kade e toa meditacija,kako se meditira i sto ke se sluci otkako sme meditirale?
P0zz....:helou:

 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Медитација е станување свесен за тоа кој навистина си ти,зошто си овде и како си овде.Во превод на македонски медитација е слушање на тишината.Се медитира на милион начини но главно е ништо да не мислиш и да не чуствуваш.Кога ќе завршиш со медитација надворешно си многу смирен а внатрешно малце по малце се будиш.:toe:
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Медитација е станување свесен за тоа кој навистина си ти,зошто си овде и како си овде.Во превод на македонски медитација е слушање на тишината.Се медитира на милион начини но главно е ништо да не мислиш и да не чуствуваш.Кога ќе завршиш со медитација надворешно си многу смирен а внатрешно малце по малце се будиш.:toe:
Убаво Док, само за последново би рекол дека малце по малце повторно заспиваме, мозок на паша, враќање на старите daydreaming навики, бидејќи таков е секој човек, духот тежи кон сонување, ноќе несвесно, дење свесно, а медитацијата е ултра свесност. Не сум постигнал уште толку константна медитација па да речам дали таа состојба колку и да е убава сепак го замора организмот или едноставно се работи за навика. Затоа ние повеќе бараме поконкретни убави работи што не држат будни и преокупирани, а за да биде медитација 24/7 се плашам дека треба животот да се посвети на тоа.
Еве еден линк
http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=24210
од Шорт1 :), поздрав за неа :)
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Медитација е станување свесен за тоа кој навистина си ти,зошто си овде и како си овде.Во превод на македонски медитација е слушање на тишината.Се медитира на милион начини но главно е ништо да не мислиш и да не чуствуваш.Кога ќе завршиш со медитација надворешно си многу смирен а внатрешно малце по малце се будиш.:toe:
Медитација се користи и при повикување пријателски демони. :)
 

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183
Медитацијата е една од докажаните алтернативни терапии кои помагаат при намалување на крвниот притисок,ослободување на дишните патишта кај луѓе заболени од астма,проблеми со несоница и значајно намалување на секојдневниот стрес.Таа е сигурен и едноставен начин за балансирање на физичката и емоционалната состојба кај луѓето.

Ја олабавува мускулната маса,поволна е за хронични болести како што се алергијата и артритисот,но најважно од се е што го зајакнува целокупниот имунолошки систем.

На психолошка база се зголемува нивото на креативност,се намалува нетрпеливоста,депресијата,се подобрува меморијата и после секоја медитација луѓето сведочат за емоционална стабилност и среќа.

Се чини дека на придобивките од оваа терапија им нема крај па затоа не е воопшто чудно што секој ден се повеќе луѓе се одлучуваат за ваков начин на подобрување на здравствената состојба.

Основни услови за успешна медитација се:

-специјално место и точно определено време кое еднаш ќе ги изберете и никогаш нема да ги промените(се препорачува медитацијата да се спроведе на дневна светлина)

-изберете го она време во денот кога мислите не ви се окупирани со грижи

-седнете исправено со тоа што грбот,вратот и главата ќе ви бидат во иста линија и секогаш положбата на телото нека ви биде свртена кон север или кон исток

-условете го умот да остане “тивок“ за време на сесијата

-регулирајте го дишењето.Дишете длабоко 5 минути а потоа полека забавувајте

- “вдиши-издиши“ техника

-пуштете го умот да лута

-откако ќе го направите тоа фокусирајте се на еден предмет или некое растение по ваша желба и целата енергија насочете ја кон него(концентрацијата врз овој предмет трае во текот на целата сесија)

-медитацијата се случува кога ќе постигнете состојба на “чиста мисла“ дури и чувство на двојност на вашето тело
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Koj saka da gi upotrebuva tehnikite na meditazija, treba da gi otfrle starite idei deka meditaziata se sostoe od toa samo da sednes pod edno drvo u pozicija na joga.
Toa e samo eden tip na meditacija i moze da bide soodveten samo za malku licnosti.
Za eden mlad decko toa ne e meditacija , to e represia. Odredeni tipovi na meditacija ne se vise prilagodlivi na naseto vreme.

Trcanje, igranje, plivanje bilo koja rabota moze da bide meditazija; sekoj pat koa tvojto telo,tvojot um i tvojta dusha rabotat zaedno vo armonija, toa e meditazija.
Edna fiksna shema na meditazija, ke bide adaptirana samo za malku licnosti.

Licnosta ne treba da se prilagode na shemata, nego shemata treba da se prilagode na licnosta.

Shemite ne se bitni,mozat da se smenat i da se prilagodat.

Glavnio prinzip e deka bilo koj tip na meditazija treba da go zadovole slednoto baranje:
treba da naprae da bidat edno isto teloto, umot i dushata.
Ako zivees taka togaj si sekogas vo meditazija.

MEDITAZIJA E:DA BIDES SEKOJ PAT VO SEGASNOSTA,
bilo so da praes: odi, trci,jadi ucestvuvaj zelosno vo akcijata, ostani vo segasnosta.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Можно ли е во легната состојба да се медитира?
Јас кога ке си легнам навечер пред спиење пробувам во легната полежба да медитирам и онака после 4-5 мин. чувствувам како јас да лежам ама да немам тело, многу ми е лесно и и сто така имам желба во тој момент да генерирам топлина која откако ке се сконцентрирам најмногу топлина ми се создава околу срцето и стомакот и пробувам потоа да ја контролирам и да ја насочувам во некој дел од телото, на пример нозете бидејки ми се ладни често, и успевам.
Дали ова може да се нарече медитација, и што ова значи со топлината?
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Можно ли е во легната состојба да се медитира?
Јас кога ке си легнам навечер пред спиење пробувам во легната полежба да медитирам и онака после 4-5 мин. чувствувам како јас да лежам ама да немам тело, многу ми е лесно и и сто така имам желба во тој момент да генерирам топлина која откако ке се сконцентрирам најмногу топлина ми се создава околу срцето и стомакот и пробувам потоа да ја контролирам и да ја насочувам во некој дел од телото, на пример нозете бидејки ми се ладни често, и успевам.
Дали ова може да се нарече медитација, и што ова значи со топлината?
Moze.Pa toa e meditacija. Zadrzi la mislata samo na toa sto go pravis. Ne e bitna shemata, ako na tebe ti odgovar taj tip na shema oti da ne go praktikuvas. Ne trazi nekoi "pravila na igrata", ne postojat,sekoj ke si go najde sam koj tip na shema mu odgovara.Bitno e da ne ti "sheta" umot i da ne se "gubis" vo mislite. Oni ke dovagjaat sami od sebe, ama potrudise samo da gi "gledas" i da si nivni "Svedok".
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Nie gresimo oti najcesto se identifikuvme so mozokot, (covekot ne e samo mozok)misleme deka sto povise mislime toa sme po pametni.Nacinot na koj go upotrebuvame e pogresen. Mozokot na covekot nikogas ne e vo segasnosta, ili e vo minatoto (a togas najcesto misli na problemi) ili vo idninata(fantazirame za podobra idnina).Mnogu retko vo denot go upotrebuva vo segasnosta (znaci ne mozeme da go kontrolirame). Probaj i sam: pokusaj da zadrzis edna misla

Повеќе: http://forum.kajgana.com/showthread.php?50022-OSHO/page12#ixzz1C4G4UHUF
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Kako funkcionira coveckiot mozok:
Anarhija vo mislata (ne mozeme da gi kontrolirame,dovagaat i odat sami po sebe)
Concentracija (se zadrzuva samo edna misla)
Joga (vrvna tocka na concentracijata)
Meditacija (da ja nema ni taa tocka)

--- надополнето ---

Kako funkcionira coveckiot mozok:
Anarhija vo mislata (ne mozeme da gi kontrolirame,dovagaat i odat sami po sebe)
Concentracija (se zadrzuva samo edna misla)
Joga (vrvna tocka na concentracijata)
Meditacija (da ja nema ni taa tocka)
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
OSHO NADABRAHMA MEDITACIJA :
Prvi stadij: 30 minuta

Sjedni u relaksirajuću poziciju zatvorenih očiju i zatvorenih usana, brujeći dovoljno glasno da drugi mogu čuti i pusti da zvuk virira kroz cijelo tijelo. Možete vizualizirati šuplju cijev ili prazan sud ispunjen jedino vibrirajućim zvukom brujanja. Doći će momenat kada brujanje nastavlja samo od sebe i ti postaneš samo slušatelj. Ne postoji posebno disanje, možeš mijenjati visinu zvuka brujanja ili pomjerati tijelo lagano i sporo ukoliko tako osjećaš.

Drugi stadij: 15 minuta

Drugi stadij je podijeljen u dva dijela po 7 1/2 minuta. U prvoj polovici pokreći ruke, dlanova okrenutih prema gore, kružnim pokretom. Počinješ od pupka a obje ruke se kreću prema naprijed a onda se razdvajaju i prave dva velika kruga koji ogledaju jedan drugog, lijevi i desni. Pokret treba biti jako lagan da se čini kao da se ruke uopće ne pokreću. Osjećaj da daješ energiju prema vani, univerzumu.

Nakon 71/2 minuta okreni ruke, dlanovi na dole, i počni ih pomjerati u suprotnom pravcu. Sada će se ruke spojiti i kretati prema pupku, a dijeliti prema vani, sa strana. Osjeti da primaš energiju unutra, od univerzuma. Kao i u prvom stadiju, nemoj spriječiti neki mekani, lagani pokret ostatka tijela.

Treći stadij: 15 minuta

Sjedni ili lezi apsolutno tiho i mirno.

GIBERRISH MEDITACIJA:
Ovo je katarktička tehnika i ona ohrabruje izražaj i pokrete tijela. Treba je razlikovati od nježne Devavani meditacije.

Prvi stadij: 15 minutea
Bilo da radiš sam ili u grupi, zatvori oči i počni sa besmislenim zvukovima - giberrish - govor nepoznatog jezika. Dopusti sebi da izraziš sve što treba biti izraženo iz tebe. Izbaci sve napolje. Um uvijek misli i izražava riječima. Giberrish pomaže da se zaustavi ovaj obrazac konstantne verbalizacije. Bez potiskivanja misli, možete ih sve izbaciti kroz giberrish. Takođe neka tvoje tijelo bude ekspresivno.

Drugi stadij: 15 minuta
Onda 15 minuta lezi dole na stomak i osjeti kao da se stapaš sa Zemljom. Sa svakim izdisajem osjeti da se stapaš sa zemljom ispod sebe.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
DINAMICNA MEDITACIJA OD OSHO:

Dinamička meditacija traje jedan sat, i sastoji se od pet stadija. Možete je raditi sami, ali će energija biti jača ako se radi u grupi. To je individualno iskustvo, tako da trebaš zaboraviti na ljude oko sebe i držati zatvorene oči tokom meditacije, a preporuča se čak i držati povez preko očiju. Najbolje je raditi na prazan stomak i nositi široku udobnu odjeću.

Prvi stadij: 10 minuta
Diši kaotično kroz nos, sa pažnjom na izdisaj. Tijelo će se pobrinuti za udah. Radi ovo što je moguće brže i snažnije - dok doslovno ne postaneš disanje. Koristi prirodne pokrete tijela koji će ti pomoći da pojačaš energiju. Osjeti je kako se podiže, i ne popuštaj tokom prve faze.

Drugi stadij: 10 minuta
Eksplodiraj! Pusti sve što treba biti izbačeno van. Totalno poludi, vrišti, viči, plači, skači, tresi se, pleši, pjevaj, smij se, bacaj se naokolo. Ništa ne zadržavaj, i stalno održavaj tijelo u pokretu. Malo glume često pomaže da se započne. Nemoj dopustiti umu da utiče na to što se dešava. Budi potpun.

Treći stadij
: 10 minuta
Sa podignutim rukama skači gore dole, izgovarajući mantru 'HUU! HUU! HUU!' što je moguće dublje. Svaki put kada stopalima dotaknete pod, pusti da zvuk pogodi duboko u seksualni centar. Daj sve od sebe, iscrpi se totalno.

Četvrti stadij: 15 minuta
Stop! Zamrzni se gdje jesi i u kojem god položaju da se zatekneš. Nemoj se namještati i pomjerati tijelo. Kašalj, pokret, bilo šta će rasuti tok energije i sav napor će propasti. Budi svjedok svemu što se događa u tebi.

Peti stadij
: 15 minuta

Slavi i raduj se prateći muziku, pleši izražavajući zahvalnost cjelini. Zadržati osjećaj sreće sa sobom, tokom cijelog dana.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Според мене метидацијата е начин за постигнување на ниво на најчиста критичка мисла или состојба на умот.

Ова е најдобрата положба - непрекинат проток на енергијата, чакри оно ово :)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Ова е најдобрата положба - непрекинат проток на енергијата, чакри оно ово :)
Како што ми се чини на сликата, рацете се затворени кон телото, за добар проток на енергијата дланките треба да бидат положени на нозете и отворени целосно, не смее да бидат затворени.
Треба вака:

или вака:


А, исто така може да се медитира и во лежечка позиција, но битно е да се легне на грб, на рамна површина и без перница под главата за грбот да биде исправен, рацете да се пуштени покрај телото и да е удобна позицијата за да не се попречи медитацијата.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264

[FONT=Geneva, Arial, Helvetica, san-serif]OSHO KUNDALINI MEDITACIJA[/FONT]

Prvi stadij: 15 minuta
Opusti se i dopusti cijelom tijelu da se trese, osjećajući energiju kako se kreće od stopala prema gore.
Dopusti da ide svukuda i postani tresenje.
Oči mogu biti otvorene ili zatvorene

Drugi stadij: 15 minuta
Pleši . . . na bilo koji način koji osjećaš,
i dopusti cijelom tijelu da se kreće kako želi.

Treći stadij: 15 minuta
Zatvori oči i budi miran, sjedeći ili stojeći..
svjedočeći što god se dešava unutra i vani.

Četvrti stadij: 15 minuta
Drži zatvorene oči, lezi na pod i budi miran.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom