Машински Факултет

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
аман бре што сте се фатиле сите за механика на цврсти тела тоа е најмал проблем (бар за мене ), заборавивте на механиката на флуиди :P
 
Член од
4 март 2007
Мислења
698
Поени од реакции
137
Kos_Prenos.jpg Имам едно прашање до машинците пошто не сум машинец:
Како се рачуна пренос на коси запчаници?
Нормално е број на заби од првиот поделено со број на заби од вториот.
Ама во мојот случај мислам дека и косината на забите(агол бета) има некаква врска со преносот.
Мислам дека што покоси заби толку побрзо вртење на запчаниците?
 
H

hogar

Гостин
Размислувам да се запишам на Машински,поточно на Енергетика и Екологија.Може ли некој да ми каже како е на тој смер ,и има ли работа по дипломирањето.Фала однапред:salut:
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
766
Поени од реакции
368
Јас мислам дека ако веќе сакаш технички науки да се запишиш на градежен или архитектура.

Размислувам да се запишам на Машински,поточно на Енергетика и Екологија.Може ли некој да ми каже како е на тој смер ,и има ли работа по дипломирањето.Фала однапред:salut:
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
766
Поени од реакции
368
Јас имам завршено машински и тоа е најдобронамерен совет :toe:
 

iko_kovacevic

Cardano
Член од
25 јуни 2010
Мислења
19
Поени од реакции
2
Мене ми се сите 10ки на Машински, прв и втор семестар, ќе бркам стипендија и ќе и бидам колега на асистентката Бојана :)
 
T

Tetro

Гостин
Мене ми се сите 10ки на Машински, прв и втор семестар, ќе бркам стипендија и ќе и бидам колега на асистентката Бојана :)
каков колега на Бојана бе? за демон-стратор ќе се пријавуваш?
 

soul123

...plAy HaRd GO pRo...
Член од
2 октомври 2008
Мислења
295
Поени од реакции
23
Планирам да се запишам на машински и неможам да се одлучам на кој смер да одам.
Бев на отворениот ден на машински и од презентацијата навеќе ми се допадна Термичко Инженерство. Што мислите вие за него? Дали е преспективно и има добри можности за вработување?
Истото така ми се допадна и Моторни Возила. Што мислите е подобро и со поголеми можности за вработување. Исто така да го земете во предвид можноста за работа во странство. Или да бегам на електро ^_^ .
 
T

Tetro

Гостин
Планирам да се запишам на машински и неможам да се одлучам на кој смер да одам.
Бев на отворениот ден на машински и од презентацијата навеќе ми се допадна Термичко Инженерство. Што мислите вие за него? Дали е преспективно и има добри можности за вработување?
Истото така ми се допадна и Моторни Возила. Што мислите е подобро и со поголеми можности за вработување. Исто така да го земете во предвид можноста за работа во странство. Или да бегам на електро ^_^ .
  • првиот болд: да, добар смер. Сите се добри, ако завршиш машински факултет.
  • вториот болд: исто така...
  • третиот болд: Можноста за работа во странство? Ќе дојде прилика сама по себе. Да не се фалам, за 2 месеца заминувам на работа во странство.
  • Само не брзај со изборот. Електро е факултет кој користи простории (и плаќа ќирија) на машински факултет. Секоја година се запишуваат се` поголем број на бруцоши кои нема кај да седат на предавања и на вежби. Ако се запишеш таму, треба да бидеш упорен и да ѓи поминеш фазите на филтрирање...
*За Електрашите: Nothing Personal...
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Jas sum na motorni vozila. Sto i da izberes nema da zgresis od tie dva smera. Barem mene mi se tie 2 smera najbolje na fakultetot i mi licat ko najperspektivni sto ne znaci deka drugite ne se. Ali bilo sto da odberes nema da zgresis :)
 

soul123

...plAy HaRd GO pRo...
Член од
2 октомври 2008
Мислења
295
Поени од реакции
23
А што велите за Мехатроника смерот на машиски. Ми фаќа доста око и тој. Има ли добри можности за работа со него?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom