Машински Факултет

Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Ако е така зошто секаде во светот се практикуваат 3+2 студии ???
Оговорот е едноставен... Зошто имаат тесна специјализација. Така да ова што го напиша е глупост.
Пред да напишеш глупост информирај се како тоа таму во светот се поставени тие студии..кај нас не е баш тој систем.....

....ај прво ...заврши го па после дискутирај што е глупост.....можеби некогаш ќе ми станеш колега....сега засега си само можда студент....
 
I

Intex

Гостин
Исти к*рац е и на Производна информатика, исто тие професори се тиња, ама ти кога ке се запишеш за 1 година може Мето ке оди у пензија па затоа ти е гајле : ) Инаку биди потготвен на идиотизам од страна на асистентите и барање на свемирски работи за е*ан потпис, а овералл не е многу тешко, ако сакаш машинство. Јас отидоф на ПИнф, очекував информатика, ама ни И нема од тоа : )

За подетални информации ТУКА :smir:
А што струка е ова Производна Информатика?
 
Член од
17 јуни 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
pomosh od stareshinite na mashinski :)

Sakam da se zapisham na mashinski na industrisko inzhenerstvo i sakav vondredno,ali nema i sea moram redovno,ali sakam i da rabotam taka da da ne idam na casovi,pa sakav da prasam dali e mozno toa na mashinski,da ne idam na casovi a da me ostavaat da polagam ispiti.Na nekoi fakulteti dozvoluvaat na nekoi ne,a ne znam vo koi spagja mashinski?!
 
T

Tetro

Гостин
Ако е така зошто секаде во светот се практикуваат 3+2 студии ???
Оговорот е едноставен... Зошто имаат тесна специјализација. Така да ова што го напиша е глупост.
Се оди на тоа сите факултети кај нас да бидат со шемата 3+2, повеќе информации понатака.

Koga treba da se zavere zimskiot semestar???
Почетокот на септември, после испитната сесија.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Sakam da se zapisham na mashinski na industrisko inzhenerstvo i sakav vondredno,ali nema i sea moram redovno,ali sakam i da rabotam taka da da ne idam na casovi,pa sakav da prasam dali e mozno toa na mashinski,da ne idam na casovi a da me ostavaat da polagam ispiti.Na nekoi fakulteti dozvoluvaat na nekoi ne,a ne znam vo koi spagja mashinski?!
nema da te ostaat zatoa sto za potpis ti treba prisustvo na casovi bez toa nekoi nedavaat taka da nema da mozes da polagas
 

Figaro

la vita e bella
Член од
2 март 2009
Мислења
648
Поени од реакции
410
OOO Машинци , поздрав до сите , ја имам завршено Пинф , ако сака некој совет за нешто слободно прашајте :)
 

JocikA

The red one
Член од
24 јуни 2008
Мислења
109
Поени од реакции
28
Ако добро разбрав со Професионални студии НЕ стануваш инжинер а со Академски стануваш така? Јас сум на Машински факултет професионални студии, Заварување и Дизајн на конструкции, и како што видов сега на студиската програма Образовниот степен е Дипломиран Инжинер по заварување и дизајн на конструкции ( http://www.mf.ukim.edu.mk/mfs.php?idMeni=217&nivo=3&idJazik=1 ). Јас мислам дека со 3 години си дипломиаран инжинер, а со 3+2 Магистар ( 2 години магистратура ), аналогно и за академските студии. Иначе пројдов преку Методија Мирчевски од прва ама добро го згреав столчето за таја црна седмица :eek:jea:
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.197
Поени од реакции
9.068
ima li nekoj zapisan na transport,mehanizacija i logistika TML ili avtomatika i fluidno inzinjerstvo AFI?ako znae nekoj da pise koj smer e potezok od ovie 2 i koj e poperspektiven i pobaran za rabota.inaku i jas mislam deka IIM ne moze da se sporedi so drugite smerovi na masinski,mnogu malku inzinjerstvo a premnogu menadzment ima tamu.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.197
Поени од реакции
9.068
aj ako ima nekoj lani so se zapisuval masinski ili sto e informiran za lani,po kolku primaa drzavna kvota po smerovi i so kolku poeni se vlevase drzavna kvota??
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Ако добро разбрав со Професионални студии НЕ стануваш инжинер а со Академски стануваш така? Јас сум на Машински факултет професионални студии, Заварување и Дизајн на конструкции, и како што видов сега на студиската програма Образовниот степен е Дипломиран Инжинер по заварување и дизајн на конструкции ( http://www.mf.ukim.edu.mk/mfs.php?idMeni=217&nivo=3&idJazik=1 ). Јас мислам дека со 3 години си дипломиаран инжинер, а со 3+2 Магистар ( 2 години магистратура ), аналогно и за академските студии. Иначе пројдов преку Методија Мирчевски од прва ама добро го згреав столчето за таја црна седмица :eek:jea:
Ова нешто ново е?
Јас ко учев во времето ти требаше 9 семестри (4 и пол години) за референца дипл.маш.инг ,магистратура е после тоа и имаше виша со 24 испити каде што си само маш.инг 6 степен.
Сега магистрираш само со 3+2?
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.197
Поени од реакции
9.068
Еве ти за оваа година, мислам дека и за лани се приближно истите

http://www.mf.ukim.edu.mk/конкурс-20092010
abe ok toa.go imam videno nad 100 pati.samo nikako ne mozam da najdam za lanskite upisi so kolku poeni se vlevase,oti nekoj vikaat nema studenti na masinski so malku poeni se vleva a nekoj vikaat za odredeni smerovi tesko se vleva drzavna kvota.se mislam pomegu transport,mehanizacija i logistika(TML) i avtomatika i fluidno inzinjerstvo(AFI).dali ovie smerovi se ispolnuvaat i dali so 89.7 poeni moze da vlezam drzavna kvota?
 
T

Tetro

Гостин
Зависи од тоа колку деца ќе се пријават оваа година на тие смерови (колкава ќе биде заинтересираноста за студурање):toe:. Пак, постои можност за миграција од еден смер на друг, и така во прва година се изучуваат истите предмети.
 

PhantomerX

Несопирлив
Член од
30 октомври 2008
Мислења
623
Поени од реакции
46
Има кул професори на Мехатроника? :vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom