Мачки (општи дискусии)

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
Маца моја ја фати некоја болест на кожата, цела и’ испадна па стана агресивна спрема кучињата, па ја експедитиравме преку Вардар, оти не се враќаат преку мост, нели.

И после неа, мачки нејќам. Ме измачи бајаги. Со куче се знае, на раат си, те сака, те почитува, се галите, се тепа за тебе, те брани, скромно е.
Мачкиве, на штрек мора да си цело време, не знаеш што ќе и’ текне следно, имаат карактер тие. Бесшумни-бетер од нинџине се; итри, своеволни, себични, препотентни, растурикуќи.
Сакаш да се погалите- е не може сега, нејќе. Сакаш да раат да те остави 5 минути, е не може, и’ се гали сега. Ама ако ти се смилува и ти дозволи да се галите, е тогаш ептен ќе те почести. На стомак ко ќе легне, и кога ќе запреде...цела негативна енергија ја цица, те остава во зен после. Мерак.
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
MALECKA^^ напиша:
јас имам перскиски две...бели се, мајка и синце лол....мајката се вика Бела а малото се вика Тео..многу се слаткии , ги обожавам...
само верујте, не сакате дома да порагате мачка :)
Порано имавме една грациозна мачка Ема,на мене сеуште не ми се верува,но мачката еднаш пред баба ми ги породила мачињата,и од "насегде крвишта" ни н не се виде...едноставно многу малце крв испуштила,сега како тоа било можно не знам,ама знам дека таа мачка многу си ја сакав,умре на 3 ипол години,ја згази кола
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Јас имам мачка.

Не знаевме шо име да и даеме така да си ја викаме Маца.
Малку е плашливка ама нема врска. Бела е со кафеаво ептен е убавка.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Имам дома едно дебело, троа свињесто, мрзливо, лошко, во_криза_за_парење, персиско мачорче.:)
Има 2 години скоро, машко е, сиво влакно, накај сребрено...И го обожавам. :wub:
 
S

Sith_Lord

Гостин
Имам навика од мал да ги прибирам од улица. Моментално чувам мачор- џукац, го викаме Мац (мислам дека е Мац VI или VII, долга е лозата), ги испофаќа глувците и пацовите во подрум, обележа територија десет двора широка и основа пашалак со центар пред влезната врата кај мене.
Лакома мачорина, ако оставиш нешто на маса ќе го прождере додека се свртиш, тежок намќор и мрза белосветска со стаж од отприлика 4-5 години.
А пола мачиња во маало личат на него. Кај наоѓа време само не знам.

Sith
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Ова е мојот мачор. Го викаме тигар пошо е шарен во крзното. Многу е паметен и многу се гали. Досега не сум видел маче толку што се гали. А да и многу е мрзлив.
 
Член од
5 април 2007
Мислења
252
Поени од реакции
4
Imam poludivo mace koe uste kako malo go sobrav blizu kontenjerot,go cuvam doma,no mnogu mi se dopaga bidejki nedozvoluva da go galis,samo koga mu se jade doaga i se cesa okolu tebe i od koga ke se najade koj me ebe,tatkomi go zavika Marko.
 
Член од
25 август 2006
Мислења
336
Поени од реакции
6
Jas mnogu sakam macici i imam preubava bela macka so edno sino i edno zolto oko(verojatno mesana so turska rasa vankidisi t.e. rasa van,no celosno belite imale poseben naziv).
Mnogu e temperamentna...sto e normalna osobina na site macki i znae dosta da prai belji po doma.Sepak mislam deka malku po malku uspevame da ja vospituvame na primerno odnesuvanje iako tesko ni odi,a i mnogu i popustaat po doma zosto site se zaljubeni vo nea.Jas sum i glaven vospituvac pa i mi se luti zosto ja trgam koga ke posaka da se kaci na masa,ali ne e ubavo da ima tolkava sloboda...
Obozava da jade Whiskas hrana...pogotovo konzervite so divec,govedsko,pilesko,tuna...
Resivme duri i da i najdeme zet,no pod uslov da bide bel ko nejze:back: pa se nadevame deka ke se najde...ako imate da prijavite nekoj slobodno...:vozbud:

BTW sakav da ve prasam onie sto ziveete vo stanovi...dali gi imate ogradeno terasite ili prozorite so mrezi zaradi mackite...a ako imate,kakvi mrezi imate postaveno i od kade gi imate nabaveno?

Eve ovde ima slika od princezata http://forum.kajgana.com/showthread.php?p=575938#post575938
 
N

Nephthys

Гостин
Limonida напиша:
Resivme duri i da i najdeme zet,no pod uslov da bide bel ko nejze:back: pa se nadevame deka ke se najde...ako imate da prijavite nekoj slobodno...:vozbud:
Не смее да се парат бела мачка со бел мачор бидејки мачињата ке се родат глуви!!!
W генот кој им ја дава белината на влакното е виновен за глувост во исто време!
 
Член од
25 август 2006
Мислења
336
Поени од реакции
6
Nephthys напиша:
Не смее да се парат бела мачка со бел мачор бидејки мачињата ке се родат глуви!!!
W генот кој им ја дава белината на влакното е виновен за глувост во исто време!
Па нели различните очи и неколкуте црни влакненца го избегнуваа тој недостаток?Мојата мачка има и различни очи и неколку црни влакненца на главата и вратот...не се забележува но сепак ги има
 
N

Nephthys

Гостин
Limonida напиша:
Па нели различните очи и неколкуте црни влакненца го избегнуваа тој недостаток?Мојата мачка има и различни очи и неколку црни влакненца на главата и вратот...не се забележува но сепак ги има
Штом е така мислам дека може,само гледај мачорот да не биде со плави очи:smir:
 
Член од
25 август 2006
Мислења
336
Поени од реакции
6
Nephthys напиша:
Штом е така мислам дека може,само гледај мачорот да не биде со плави очи:smir:
Да,да секако секогаш го имам тоа на ум...во спротивно може да се најде некој зет што е посветол...на пример да е крем боичка или да биде бел со светли шари...:)

Инаку јас уште еднаш да си прашам за мрежите....ако има некој поставено мрежа за мачка обавезно да ми каже каква има и од каде ја има земено:raz:

Nephthys голем поздрав до твоите маци!
 
Член од
10 мај 2007
Мислења
107
Поени од реакции
0
:violent1: I hate CaT`s :pishtoldz:twisted::twisted:
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Јас како недоволно информиран за ова што го спомна Nephtys да прашам,од кај ќе знаеш на пример ако имаш бела мачка,нормално ако излезе дека нема да се пари со бел мачор или обратно?Тоа онака прашувам,не дека имам бела мачка...туку чисто информативно
-И каква е таа разлика помеѓу очите што не смее да се има?...И поради што доаѓа до W фактор т.е. како може да бидат глуви маченцата,каков е тој недостаток кој го има белата мачка/мачор?...И уште едно последно прашање,дали истото што важи за белите,важи и за целосно црните мачки?:jaj:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom