Мачки (општи дискусии)

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Имав пред 3 ипол години еден црн мачор,многу паметно животинче,прекрасен беше,долги влакна,целиот црн,очите кога ќе му светнеа...не сакаше многу да го дигаат во рацете да го галат туку сакаше да си лежи на креветот,да го галиш и на мира да си преде...инаку го викавме Блеки,сега имам мачка од 3 години,најобична е...стрвотија жива е и шо да кажам за неа,мачка ко мачка,сака да се гали,сака да се шета насегде...слики од неа немам,инаку едно време блиску до мене имаше едно многу мало маче,најмногу 3 месеци можеше да има...и го гледав секој ден молеше по улиците за храна,т.е. се збиравме децата приквечер се дружевме(тоа беше летоска) и му дававме да јаде...јас се сожалив и го зедов кај мене дома,но едвај 1 месец беше кај мене кога наеднаш исчезна...го снема...и потоа бирда не го видов
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.306
Volkswagen напиша:
Ми се прави ќеф да си купам маче или да добијам на подарок.

Кажете ми...тешки се за во стан или совршено би се вклопиле?
Секако има предности и негативности. Рачунај дека предностите се исти како да имаш куче(секако мачките имаат различни квалитети) а негативности имаат каде каде повеќе кучињата. Плус шо спомна дивајн влакна, ако не сакаш земи некое кое нема толку многу влакна. Сијамките на пример немаат скоро ич влакна.
 
N

Nephthys

Гостин
Абе сите мачки пуштаат влакна од кратковлакнестите до оние со долги влакна.Тоа не е проблем ако еднас во неделата земеш и со специјално чешле ја исчешлаш некои 5 минути.Срцки живи се,јас многу ги сакам.Една моја пријателка сега има легло , она ги дава на поклон но вакцинирани и на два месеци,па ако има заинтересирани ке прашам.:smir:
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
17.341
Поени од реакции
20.443
jas imam masko , se zafrknav so ne go kastrirav, mnogu seta .koga bese pomal bese naj ubavoto mace so nekogas sum go imal. a so pustat vlakna sekoe mace koga ke mu dojde periodot mora da gi smeni vlaknata
 

Devilish Angel

Лошотија по потреба
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.584
Поени од реакции
15
Мојата мачка има 12 години .. старка е веќе, ама многу си ја сакам, црна е полуангорка, ко беше мало беше многу брливо обожаваше да скока и да си игра, сега веќе нема сила за играње туку само за галење, дури и досадна станува понекогаш, ќе застане пред тебе и ке ти мјаука додека не ја погалиш па ако прекинеш ке си го добиеш :pos: а тоа дека кога си болен или нерасположен лежи до тебе и се труди да те расположи е точно, точно знае кој дел од телото те боли и таму легнува, почнувам да мислам дека имаат некаква енергија да лечат болки :pos: исто така неможат да поднесат кавги мачките, кога и да се закараме со брат ми на малку повисок тон застанува помеѓу нас и мјаука на цел глас додека не прекинеме .. и ај не прекини со расправии коа ке и го видиш погледот
 

moskva_bojan

Kirk Hammett
Член од
28 јануари 2007
Мислења
470
Поени од реакции
3
imam macor star 1 godina i 2 meseca i e tigresto saren
 

moskva_bojan

Kirk Hammett
Член од
28 јануари 2007
Мислења
470
Поени од реакции
3
mackite se superiorni sustestva mnogu se pametni i druzeljubivi!!!!!!
mnogu gi obozavam!!!!!!
 

Devilish Angel

Лошотија по потреба
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.584
Поени од реакции
15
Еве го моето маченце ( мачкиште е веќе 13 години живее со нас) :helou: 

Devilish Angel

Лошотија по потреба
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.584
Поени од реакции
15
Немат име :) не можевме да се договориме подома како да го викаме и остана без име :(
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Isti takov imav i Мичо го викав. Сладок беше многу ама ми го отруја
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Нели е прекрасно маченцево?Го најдов на улица и го прибрав дома,за жал по неполн месец едноставно исчезнаП.С.Беше женско и се викаше Луна
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.306
Spajder, малово е срценцене. :) Туку еве ја стоката моја, Маја, ја помина бројката 7 во тежина. Фрешка слика :)
 
На врв Bottom