Мачки (општи дискусии)

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Nephthys напиша:
Mартинчо..не постои обична мачка-секоја е посебна и прекрасна на свој начин:smir:
E dobro de Nepthys ne se ljuti i ti de eeee. hehe :):)
Jas takvite sivkite gi vikam taka oti najpoveke gi ima ako nes e lazam. Inace se znae deka sekoe zivotno si e ubavo na svoj nacin kako i ljugeto :):)
 
N

Nephthys

Гостин
Martin$ напиша:
E dobro de Nepthys ne se ljuti i ti de eeee. hehe :):)
Jas takvite sivkite gi vikam taka oti najpoveke gi ima ako nes e lazam. Inace se znae deka sekoe zivotno si e ubavo na svoj nacin kako i ljugeto :):)
Така си е бе Мартинчо,не се лутам јас -само ти давам до знаење дека не постои обична маца:smir::back:
 

Diabolical !llusion

Магец
Член од
3 август 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
20
СпаЈдеР напиша:
Имав пред 3 ипол години еден црн мачор,многу паметно животинче,прекрасен беше,долги влакна,целиот црн,очите кога ќе му светнеа...не сакаше многу да го дигаат во рацете да го галат туку сакаше да си лежи на креветот,да го галиш и на мира да си преде...инаку го викавме Блеки,сега имам мачка од 3 години,најобична е...стрвотија жива е и шо да кажам за неа,мачка ко мачка,сака да се гали,сака да се шета насегде...слики од неа немам,инаку едно време блиску до мене имаше едно многу мало маче,најмногу 3 месеци можеше да има...и го гледав секој ден молеше по улиците за храна,т.е. се збиравме децата приквечер се дружевме(тоа беше летоска) и му дававме да јаде...јас се сожалив и го зедов кај мене дома,но едвај 1 месец беше кај мене кога наеднаш исчезна...го снема...и потоа бирда не го видов
јас како личност што не сака мачки,бев воодушевена од Луна,малото маченце за кое зборуваш, иначе маченцето беше слатко,интересно и многу живо..како што ми расправаше Надја,обожавало да спие на масата на компјутерот,да ја трчка стрелката на екранот и да мава со шепите по маусот :) тогаш за прв пат допрев маче!! беше едно мало и слатко ангелче...ми беше жал кога ме извести таа дека го снемало,никогаш повеќе не го видовме :(
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.053
Поени од реакции
10.951
Najstarata bese 17 godini, sivo angorce. Kerka i bese kako na Devilish Angel 16 godini. Sega momentalno imam edna sijamka, eden crn macor kako na shveps reklamata (kratko vlakno) i edna sarena. Imav i tigresto ama eden den izleze i ne se vrati. Obozavam zivotni pogotovo macki i kucinja.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Дајте кој има мало маче ми треба за чување...
ај побрзо :)
 

Billa Bong

I love Basketball
Член од
14 август 2006
Мислења
6.590
Поени од реакции
10
Не сакам многу мачки ама сепак мерак ми е да чувам една(немам каде):pos2:
 

MALECKA^^

i always feel like somebody's watcing me
Член од
14 февруари 2007
Мислења
18
Поени од реакции
0
јас имам перскиски две...бели се, мајка и синце лол....мајката се вика Бела а малото се вика Тео..многу се слаткии , ги обожавам...
само верујте, не сакате дома да порагате мачка :)
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.273
Поени од реакции
1.465
Jas doma imam 2 macki. Ednata mi se vika Neo (od filmot matrix) a drugata nema ime :S Ednas koga mi se porodi ednata doma... sve krvista bese i posle nesto majkata gi lizese od edno belo macinjata... malku grozno :D Inaku ednas imav 11 macinja doma. Dojde sezona za parenje i imav dve zenski. Se porodija doma tie i ednata 5 drugata 6 macinja. Djungla mi bese sobata od 11 macinja.
 

^MooN_RideR^

Blue in HearT
Член од
20 април 2006
Мислења
853
Поени од реакции
48
Абе јас имам еден проб. сабаале пред да одам на школо во дворот имаше оставено две мали мачиња не беа поголеми од 4дена уште не им се отворени очите и ми станажал набрзина најдов една кутија и им ставив едни крпи внатер и ги оставив во насиот двор и кога си дојдов многу цивкааа сигурно зошто беа гладни и сега проб е шо не знам како да ги наранам оти се премнигу мали не можат да јадат од чинија.Некој да ми помогне да ми каже како да ги најадам?????????
 
Член од
9 март 2007
Мислења
483
Поени од реакции
6
Porano cuvav edno 5 godini macor,bel so sivi usi...arno ama pocna da stanuva mnogu besen na mene,neznam sto mu bese...
Od togas ne sum cuvala,nekako kucenca poveke me vlecat!
 
N

Nephthys

Гостин
^MooN_RideR^ напиша:
Абе јас имам еден проб. сабаале пред да одам на школо во дворот имаше оставено две мали мачиња не беа поголеми од 4дена уште не им се отворени очите и ми станажал набрзина најдов една кутија и им ставив едни крпи внатер и ги оставив во насиот двор и кога си дојдов многу цивкааа сигурно зошто беа гладни и сега проб е шо не знам како да ги наранам оти се премнигу мали не можат да јадат од чинија.Некој да ми помогне да ми каже како да ги најадам?????????
Прво треба да ги внесеш внатре..да ги ставиш да лежат на нешто волнено или на некакво крзненце.За јадење не знам колку се точно мали и дали можат да јадат со цуцла,во случај да не можат ке мораш со шприц да им даваш.Млекото со кое ке ги раниш спреми го на следниов начин:Во 300 ml млеко стави лажица шекер,жолчка од јајце,малце путер и згреј го млекото да биде млако значи.Ке им даваш по еден шприц на секој половина час.Мојот прв мачор беше стар само неколку дена кога го најдов и го ранев на овој начин па сега има над 10кг.Биди упорен-смртноста кај волку мали мачиња е доста голема,но ако не жалиш време и труд за да спасиш мачји живот храни ги на горенаведениов начин и мислам дека се ке биде во ред.Ако не можеш сам пиши ми лп и јас ке ја превземам грижата за нив.Поздрав
 

PlayBoY

I am the MuNgoS
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.063
Поени од реакции
5
JA STALNO IAM PO NEKOE MA4E U DVOR!!! I SITE GI KRSTAM "FACMEN" :)
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
57
O-B-O-Z-A-V-A-M macinja, macki,macori! Gi sakam najmnogu od se, oti smetam deka se najinteligentni sustestva, pametni,graciozni i snaodlivi. Mozebi se poveke licemerni i gordelivi od kucinjata, no mackata si e macka, nisto ne moze da ja zameni.
Od sekogas imam mace doma, i za zal sekogas zavrsuvaat tragicno. Ko sto imam kazano i porano, site macki sto sum gi imala dosega se vikale Marko, taka se vika i ova sto sega momentalno mi lezi na biroto i se inaeti so priverzokot za klucevi, imate pozdrav od nego, najubavoto moe mace na svetot.
 

Filip89

Македоникус
Член од
1 март 2007
Мислења
526
Поени од реакции
3
Cuvav macor edno vreme ama mi go utruja(kutar Arci neka mu e lesna zemjata) Sega nemam. Poveke sakam kucinja
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
порано чував мачка и ја викав КИНА :pos2::pos2: а сакам да чувам мачиња маленки а памтам кога ке ми се омачеше мачката
малите ги ставав во бел камион голем и ги лупав од зид и после беа како рамбо лево десно по завеси скокаат диво племе :pos2::vozbud:
 
На врв Bottom