Матура

Член од
25 февруари 2011
Мислења
336
Поени од реакции
88
А какви се видови на есеи постојат ?



Ако добро памтам од делото сестра и на бабата влегува кога веќе е извршено убиството што значи ќе стане сведок на убиството, па затоа он се решава да ја убие и нејзе да нема докази за убиството ако избегал само без да ја убие ќе има доказ.

ali prasanjeto bese zosto ja ubil staricata, a nie za sestrata ne znaeme dali e starica i kolku godini ima , toa ti e trik prasanje.
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
ali prasanjeto bese zosto ja ubil staricata, a nie za sestrata ne znaeme dali e starica i kolku godini ima , toa ti e trik prasanje.
Ја убива сестра и затоа што е сведок на неговото ужасно убиство со секира над таа лихварката и крај.
 
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.059
Поени од реакции
2.683
На мене не ми е јасно зошто толку голема фама околу прашањата со албатросот. Според одговорите горе, мене баш од албатрос сите ми се така одговорени и не ни имав големи двоумења кога го решавав. А воопшто од целиот тест само 3-4 ми се грешни. Останува уште есејот како ќе им се допадне.
 
Член од
8 ноември 2009
Мислења
30
Поени од реакции
15
ali prasanjeto bese zosto ja ubil staricata, a nie za sestrata ne znaeme dali e starica i kolku godini ima , toa ti e trik prasanje.
И јас така помислив дека е трик и така одговорив, ама гледам барем од школото каде што учам, сите имат друг одговор :)
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Ни едните ни другите незнаете како се точно одговорите, останува да видиме од клучот кога ќе излезе.
Место да се убедуваме едни со други како било, што било, дајте кажете нешто корисно за утре за англиски или за математика.
 
Член од
8 јуни 2012
Мислења
8
Поени од реакции
9
ali prasanjeto bese zosto ja ubil staricata, a nie za sestrata ne znaeme dali e starica i kolku godini ima , toa ti e trik prasanje.
Но под „старица“ низ целото дело единствено се среќава Аљона, а Лизавета пак ја среќаваме како „сестрата на старицата“ .Јас мислам дека ако се однесуваше прашањето на сестрата тогаш ќе беше сигурно подобро и појасно потенцирано
 

vavio

Дипломиран Идиот
Член од
23 февруари 2008
Мислења
71
Поени од реакции
6
Ви ги гледам Математика прашањава и се губам.
Алал нека ви е на тие што сте одбрале да полагате тоа.

И ви посакувам многу среќа утре ! :D
подобро математика да полагаме на еднозначно определни задачи, отколку англиски каде се е двосмислено ;)
 
Член од
17 април 2012
Мислења
38
Поени од реакции
24
Од Злосторство и казна прашањето се однесуваше за сестрата на старицата (која што сигурно е стара неможе да се 20 години разлика ако се сестри), бидејќи за убиството на Аљона (старата лихварка) низ целиот роман се зборува која е причината за убиството и ниту самиот Раскољников неможе да си го објасни тоа и причината може да е заради принцип, за да докаже дека припаѓа во групата на необични луѓе, а не заради кражба, бидејќи во кражбата она не се обидува да му попречи затоа што она не ни знае дека тој планира да краде кога ќе биде убиена.
 
Член од
8 јуни 2012
Мислења
8
Поени од реакции
9
подобро математика да полагаме на еднозначно определни задачи, отколку англиски каде се е двосмислено ;)
Без разлика дали е математика или англиски, матурава е цела двосмислена и апсурдна.
 
Член од
8 јуни 2012
Мислења
8
Поени од реакции
9
Од Злосторство и казна прашањето се однесуваше за сестрата на старицата (која што сигурно е стара неможе да се 20 години разлика ако се сестри), бидејќи за убиството на Аљона (старата лихварка) низ целиот роман се зборува која е причината за убиството и ниту самиот Раскољников неможе да си го објасни тоа и причината може да е заради принцип, за да докаже дека припаѓа во групата на необични луѓе, а не заради кражба, бидејќи во кражбата она не се обидува да му попречи затоа што она не ни знае дека тој планира да краде кога ќе биде убиена.
Единствена пречка на Раскољников за да ја изврши веќе долгопланираната кражба е старицата Аљона , па затоа се решава на чинот-убиство. Што значи прашањето не беше наменето само за дадениот извадок туку за делото во целост.
--- надополнето: 11 јуни 2012 во 21:00 ---
Од Злосторство и казна прашањето се однесуваше за сестрата на старицата (која што сигурно е стара неможе да се 20 години разлика ако се сестри), бидејќи за убиството на Аљона (старата лихварка) низ целиот роман се зборува која е причината за убиството и ниту самиот Раскољников неможе да си го објасни тоа и причината може да е заради принцип, за да докаже дека припаѓа во групата на необични луѓе, а не заради кражба, бидејќи во кражбата она не се обидува да му попречи затоа што она не ни знае дека тој планира да краде кога ќе биде убиена.
Единствена пречка на Раскољников за да ја изврши веќе долгопланираната кражба е старицата Аљона , па затоа се решава на чинот-убиство. Што значи прашањето не беше наменето само за дадениот извадок туку за делото во целост.
--- надополнето: 11 јуни 2012 во 21:00 ---
Од Злосторство и казна прашањето се однесуваше за сестрата на старицата (која што сигурно е стара неможе да се 20 години разлика ако се сестри), бидејќи за убиството на Аљона (старата лихварка) низ целиот роман се зборува која е причината за убиството и ниту самиот Раскољников неможе да си го објасни тоа и причината може да е заради принцип, за да докаже дека припаѓа во групата на необични луѓе, а не заради кражба, бидејќи во кражбата она не се обидува да му попречи затоа што она не ни знае дека тој планира да краде кога ќе биде убиена.
Единствена пречка на Раскољников за да ја изврши веќе долгопланираната кражба е старицата Аљона , па затоа се решава на чинот-убиство. Што значи прашањето не беше наменето само за дадениот извадок туку за делото во целост.
--- надополнето: 11 јуни 2012 во 21:01 ---
Од Злосторство и казна прашањето се однесуваше за сестрата на старицата (која што сигурно е стара неможе да се 20 години разлика ако се сестри), бидејќи за убиството на Аљона (старата лихварка) низ целиот роман се зборува која е причината за убиството и ниту самиот Раскољников неможе да си го објасни тоа и причината може да е заради принцип, за да докаже дека припаѓа во групата на необични луѓе, а не заради кражба, бидејќи во кражбата она не се обидува да му попречи затоа што она не ни знае дека тој планира да краде кога ќе биде убиена.
Единствена пречка на Раскољников за да ја изврши веќе долгопланираната кражба е старицата Аљона , па затоа се решава на чинот-убиство. Што значи прашањето не беше наменето само за дадениот извадок туку за делото во целост. Како и да е ќе излезе и клучот кај и да е :)
 
Член од
25 февруари 2011
Мислења
336
Поени од реакции
88
Eve za site utre so polagame angliski u vrska so tekstovite :
http://www.matura.gov.mk/data_files/state_graduate/mk/5016_Angliski jazik - drzavna matura-2009-2010.pdf

videte na 4ta strana si pisuva edniot tekst e formlano/neformalno pismo , a drugiot tekst e ednostaven sostav od tri dela(voved,glaven,zaklucok) i ne znam so mu ja tupite so tija 4 vida na sostavi koga si nemaat vrska, ne sum Nostradamus pa da znam koj vid na sostav tie sakaat od ministerstvo. Se znae imas tema so tri pottocki sto bi trebalo da sodrzat trite dela i kraj.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
58
Поени од реакции
42
Единствена пречка на Раскољников за да ја изврши веќе долгопланираната кражба е старицата Аљона , па затоа се решава на чинот-убиство. Што значи прашањето не беше наменето само за дадениот извадок туку за делото во целост. Како и да е ќе излезе и клучот кај и да е :)[/quote]

Но ‘понудениот одговор гласеше: Поради тоа што старицата му попречува (сигурно се мисли на тоа му пружа отпор) Јас сметам дека прашањето се однесуваше на целиот роман, меѓутоа денот кога Раскољников оди да ја ограби/убие старицата сеуште се двоуми дали да изврши таков чин, по што кога ја убива сестра и нема друг избор па мора да ја убие и лихварката/....
 
Член од
8 ноември 2009
Мислења
30
Поени од реакции
15
Добро ај доста со Раскољников веќе, сконцетрирајте се на математика/англиски за утре...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom