Матура

Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.847
Подобро тоа отколку писма, есеи и сл. :D
Подобро? Океј, за кого како, јас пример англискиот јазик го знам скоро како македонскиот, а математика едвај двојка добив, така да..
 
O

< O >

Гостин
Има земено некој Философија како втор екстерен?
 
Член од
18 јуни 2009
Мислења
2.194
Поени од реакции
1.406
Подобро? Океј, за кого како, јас пример англискиот јазик го знам скоро како македонскиот, а математика едвај двојка добив, така да..
Oди бе, ти си го знаел англискиот ко мајчин. Цела година за 5 ја молеше англиски тука се цепаш на форум :D
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
31
Поени од реакции
62
Јас имам земено филозофија.
На 18ти ќе биде! Професорката ни даде 130 прашања од кои пола ќе се паднат само.
Не се замарај со тоа. Ќе те пазат твои професори.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.499
Поени од реакции
3.317
Јас имам земено филозофија.
На 18ти ќе биде! Професорката ни даде 130 прашања од кои пола ќе се паднат само.
Не се замарај со тоа. Ќе те пазат твои професори.
ke mojt prasajnata inbox? ili pak ovde staj gi..
 
Член од
7 септември 2011
Мислења
3.539
Поени од реакции
4.782
Aнглиски , математика исти ку**ц . Некој ќе се поти на задачи ( како јас ) друг ќе се препотува на текстови , есеи , писма и.т.н . Така да со среќа на сите :)

П.С : Утре топло.
 
Член од
25 февруари 2011
Мислења
336
Поени од реакции
88
Овие одговори по Македонски се вртат на фб дали е од клучот појма немам ..

Албатрос:
1. Симбол на самиот поет/несфатените поети
2. Во бедна и грда птица, исмејувана од страна на морнарите
3. Вкрстена рима
4. „Цвеќињата на злото“
5. Естетика на грдото
6. Симболизам
7. Бурни, негативни реакции и остри критики

Езеро:
1. хетерострофична
2. пејзажна
3. да умре покрај езерото
4. сеќавање на детството
5. описот на езерото беше во трета строфа
6. К. Миладинов
7. метафора

Пиреј:
1. Велика – грижлива жена/мајка
2. Во дилема е
3. Јон
4. На фронтот
5. опис (доказ: Description gives you details. Narrative tell s the story.)
6. неуништливоста на Македонците

Злосторство и казна:
1. чувство на страв (незнам)
2. збогување
3. сведок на убиството
4. контрадикторен и трагичен
5. криминалистички
6. ги обработувал внатрешните конфликти на ликовите
7. темата во делото: вина или жртва ?
8. 19 век

Крсте Петков Мисирков
1.Верата и јазикот се душата
2. фонетски правопис
3. За македонцките работи
4. Централното нарејче – дека е најоддалечено од српските и бугарските јазични центри
5. 2 август 1944 Првото заседание во манастирот Прохор Пчински
6. тоа со реченичен, треба да го сочинуваат наречјата од сите мкд говори
7. да се одвојат од србија и бугарија

Граматика
1. чешел-елизија
2. модални зборови(веројатно и сигурно)
3. тој-лична заменка
6. Предлошкиот предмет со оган
7. реченицата со сврзникот: не само што-туку и
8. заповеден начин ј/и јте/ете
9. причинска зависносложена реченица
10. предлошки предмет
11. патент (затворач и изум) - хомоними
12. театар и ректор -интернационализми
13. ништо = лично-предметна заменка
14. изненаден-глаголско-именски прирок
15. проклитика

зелените - ми се точни
црвените - грешни
плавите - појма немам како сум ги одговорил, но кај граматиката сигурно повеќето ми се грешни :)

toa ti e raskazuvanje,bidejki Jon ja raskazuva prikaznata u celina, toa moze da se znae ako opsto znaes za Pirej, a ako ne znaes ke si stavis opis i ke se zaebes, a druga greska babata ne e svedok na ubistvoto, tuku sakala da ja spreci krazbata i zatoa ja ubila, da bese obratno prasanjeto zosto ja ubil sestrata na staricata togas ke bese svedok na ubistvoto, a prasanjeto bese : zosto ja ubil staricata? Ali kulirajte u sekoj slucaj ne mzoe nisto da se smeni veke :D
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.621
Поени од реакции
70.287
Јас бев во група во која имаше 3ца ученици кои врвеа супер одлични 4 години, групно го решававме тестот и пак незнаевме многу прашања.
Озбилно, најтежок тест по тој во 2008ма. Тука негде беа со него.
Епа очигледно и во овие 4 години групно сте решавале тестови па затоа поминувале скроз одлични :icon_mrgr:

Како бе вака ве оставаат да препишувате на матура?
Затоа целиот проект е чист промашај...
Или стави насекаде некои што ќе чуваат строго, или воопшто не ја спровесдувај матурава.
Неможе некои црепови што незнаат да гукнат дса изнапрепишат се, затоа што некој им допуштил да препишува, а некои што стварно учеле да имаат послаби резултати само затоа што ја немале помошта од 30 други лица...
Ја кога полагав несмеевме да мрднеме, сакаше таа да ме избрка дека тој позади мене ми ѕиркал во листот, а камоли групно да решаваме.

Особено по помаливе градови и ОСОБЕНО по шпонскиве школи обавезно групно си решаваат, пошто очигледно цел град се знаат меѓу себе и им дозволуваат што сакат да прават.

Гледам резултати од кога ме примиле на факс, јас сум влегол со 86 бода, меѓу последните од 25 души, а некои влегле со 98 бода...
Затоа сега јас дипломирам годинава, а дел од нив уште се прва година...
Ете колку се реални тие бодови и спроведувањето на матурата...
Сигурно не е до тоа дека сега почнало да ги мрзи да учат, туку сред предавања и колоквиуми се гледа дека се глупи ко сифони...
Ебате образованието :facepalm:
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Епа очигледно и во овие 4 години групно сте решавале тестови па затоа поминувале скроз одлични :icon_mrgr:

Како бе вака ве оставаат да препишувате на матура?
Затоа целиот проект е чист промашај...
Или стави насекаде некои што ќе чуваат строго, или воопшто не ја спровесдувај матурава.
Неможе некои црепови што незнаат да гукнат дса изнапрепишат се, затоа што некој им допуштил да препишува, а некои што стварно учеле да имаат послаби резултати само затоа што ја немале помошта од 30 други лица...
Ја кога полагав несмеевме да мрднеме, сакаше таа да ме избрка дека тој позади мене ми ѕиркал во листот, а камоли групно да решаваме.

Особено по помаливе градови и ОСОБЕНО по шпонскиве школи обавезно групно си решаваат, пошто очигледно цел град се знаат меѓу себе и им дозволуваат што сакат да прават.

Гледам резултати од кога ме примиле на факс, јас сум влегол со 86 бода, меѓу последните од 25 души, а некои влегле со 98 бода...
Затоа сега јас дипломирам годинава, а дел од нив уште се прва година...
Ете колку се реални тие бодови и спроведувањето на матурата...
Сигурно не е до тоа дека сега почнало да ги мрзи да учат, туку сред предавања и колоквиуми се гледа дека се глупи ко сифони...
Ебате образованието :facepalm:
Целиот проект наречен МАТУРА е чист промашај ! Јас убеден сум и цврсто стојам на то дека оценката шо ќе се добие на матура не е мерило на знаењето на учениците и не е реална. Случаите слични на тие шо ги наброја ти, неписмени шупаци добиваат високи оцени, деца шо учат салам добиваат ниски. А да речиме пример некој многу шо знај, реално си врвел супер одличен 4 години му закочва мозокот на денот на полагањето од Х причини (трема, страв, ова она) и паѓа на матура. Зошто учел тој 4 години?
 
Член од
8 јуни 2012
Мислења
67
Поени од реакции
20
Епа очигледно и во овие 4 години групно сте решавале тестови па затоа поминувале скроз одлични :icon_mrgr:

Како бе вака ве оставаат да препишувате на матура?
Затоа целиот проект е чист промашај...
Или стави насекаде некои што ќе чуваат строго, или воопшто не ја спровесдувај матурава.
Неможе некои црепови што незнаат да гукнат дса изнапрепишат се, затоа што некој им допуштил да препишува, а некои што стварно учеле да имаат послаби резултати само затоа што ја немале помошта од 30 други лица...
Ја кога полагав несмеевме да мрднеме, сакаше таа да ме избрка дека тој позади мене ми ѕиркал во листот, а камоли групно да решаваме.

Особено по помаливе градови и ОСОБЕНО по шпонскиве школи обавезно групно си решаваат, пошто очигледно цел град се знаат меѓу себе и им дозволуваат што сакат да прават.

Гледам резултати од кога ме примиле на факс, јас сум влегол со 86 бода, меѓу последните од 25 души, а некои влегле со 98 бода...
Затоа сега јас дипломирам годинава, а дел од нив уште се прва година...
Ете колку се реални тие бодови и спроведувањето на матурата...
Сигурно не е до тоа дека сега почнало да ги мрзи да учат, туку сред предавања и колоквиуми се гледа дека се глупи ко сифони...
Ебате образованието :facepalm:
Potpolno se slozuvam. Da znaev deka ke bidi tolku opushteno i so tolku prepishuvanje nemase cel mesec da se macam, ke si go zemev telefonot i se ke prepishev samo toa e.... se videlo...
 
Член од
8 ноември 2009
Мислења
30
Поени од реакции
15
Кај нас не само матурата, целото образование е смешно за жал. Македонска работа. :)
 
Член од
8 јуни 2012
Мислења
20
Поени од реакции
7
toa ti e raskazuvanje,bidejki Jon ja raskazuva prikaznata u celina, toa moze da se znae ako opsto znaes za Pirej, a ako ne znaes ke si stavis opis i ke se zaebes, a druga greska babata ne e svedok na ubistvoto, tuku sakala da ja spreci krazbata i zatoa ja ubila, da bese obratno prasanjeto zosto ja ubil sestrata na staricata togas ke bese svedok na ubistvoto, a prasanjeto bese : zosto ja ubil staricata? Ali kulirajte u sekoj slucaj ne mzoe nisto da se smeni veke :D
se soglasuvam so Ruzmarin, duri i vo priracnikot pisuva deka vo pirej ima raskazuvanje vo 2 sizetni linii JOn i Velika i poslednata i prvata glava raskazuva Duko Vendija. Vo vrska so prasanjeto za staricata, jasno e prikazano vo celoto delo koja e staricata t.e Aljona za Lizavete nema voopsto informacii kolku godini imala tuku e pretstavena kako sestrata :)
 
Член од
3 октомври 2011
Мислења
167
Поени од реакции
78
Ај некој да ми каже разлика помеѓу argumentative и expository essay?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.622
Поени од реакции
11.170
Potpolno se slozuvam. Da znaev deka ke bidi tolku opushteno i so tolku prepishuvanje nemase cel mesec da se macam, ke si go zemev telefonot i se ke prepishev samo toa e.... se videlo...
Знаеше дека ќе биде опуштено, ви пишавме и тука на форум, а и сигурно ти има кажано некоја постара другарка како е, така да не се прај на Тошо! :D
 
М

Мартин`

Гостин
A oвие advantages и disadvantages во кој вид есеј спаѓаат?
А какви се видови на есеи постојат ?

toa ti e raskazuvanje,bidejki Jon ja raskazuva prikaznata u celina, toa moze da se znae ako opsto znaes za Pirej, a ako ne znaes ke si stavis opis i ke se zaebes, a druga greska babata ne e svedok na ubistvoto, tuku sakala da ja spreci krazbata i zatoa ja ubila, da bese obratno prasanjeto zosto ja ubil sestrata na staricata togas ke bese svedok na ubistvoto, a prasanjeto bese : zosto ja ubil staricata? Ali kulirajte u sekoj slucaj ne mzoe nisto da se smeni veke :D
Ако добро памтам од делото сестра и на бабата влегува кога веќе е извршено убиството што значи ќе стане сведок на убиството, па затоа он се решава да ја убие и нејзе да нема докази за убиството ако избегал само без да ја убие ќе има доказ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom