Матура

Член од
7 јуни 2012
Мислења
3
Поени од реакции
0
jas imam drugo prasanje.. nas ni kazaa deka vaa godina treba site elektronski uredi (citaj mobilni tel) treba da gi ostavime pred da vlezeme vo ucilnica. Moze li nekoj da go potvrdi ova?
ја цитирам мојата класна денес шо ни кажа: ‚‚.Не е дозволено: внесување на било каква
хартија, мобилни, калкулатори‘‘, колку ќе биде вака не знам... како и да е минатата година препишувале од мобилни шо значи дека внеле (?)
 
Член од
3 октомври 2011
Мислења
167
Поени од реакции
78
Некои носеле по два телефона, едниот ќе го остават каде што треба, другиот во џеб. Другарка сака есејот да го препишува преку телефон т.е другарка да и го пишува, а она да го препишува. Како ќе го изведе ова незнам. Се зависи до професорот кој ќе не чува.
Јас планирам едно-две ливчиња да направам, па ако ми се падне нешто од тоа да одам до wc :icon_lol:
 
Член од
27 август 2009
Мислења
1.540
Поени од реакции
1.671
vo vrska so sostavot. ke mozes da biras pomegu romantizam tema ili sloboden esej, ova e 100 % sigurno.
Bitno e da se spomne deka na casot prvo te prasuvaat dali sakas da pisues za romantizam ili slobodna tema, pa posle ti kazuvaat za sto potocno treba da pisuvas
pisuva deka za romantizam e boldirano ili naglaseno koi dela se vo ispitnata programa, no jas toa nigde ne go najdov. Najverojatno i daj boze taka da ispadne, ke bide samo za evropskiot romantizam i toa se dve dela samo. ako ispadne za makedonskiot romantizam togas ke mu ja mislam.. :/

jas imam drugo prasanje.. nas ni kazaa deka vaa godina treba site elektronski uredi (citaj mobilni tel) treba da gi ostavime pred da vlezeme vo ucilnica. Moze li nekoj da go potvrdi ova?
Од кај овие информации???
Нема врска ова, лани во посебно ливче беа темите и ние можевме да прочитаме КОИ СЕ НАСЛОВИТЕ НА ТЕМИТЕ, ливчето беше постојано пред нас и можевме да одлучиме дали сакаме да пишуваме за Чичко Горио или за Злосторство и Казна или за слободната тема, фактични можевме да бираме помеѓу три теми. Не паничејте за џабе.
 
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
Сакам да прашам дали е напоменато кој романтизам ке биде, оти под поимоот романтизам спаѓаат и делата за романтизам во македонија,а тоа се милион дела? така да мислам дека е подобро на слободна тема да се оде.. исти бодеви носат безразлика за кој есеј станува збор
 
Член од
7 јуни 2012
Мислења
21
Поени од реакции
5
Од кај овие информации???
Нема врска ова, лани во посебно ливче беа темите и ние можевме да прочитаме КОИ СЕ НАСЛОВИТЕ НА ТЕМИТЕ, ливчето беше постојано пред нас и можевме да одлучиме дали сакаме да пишуваме за Чичко Горио или за Злосторство и Казна или за слободната тема, фактични можевме да бираме помеѓу три теми. Не паничејте за џабе.
Epa toa bilo lani.. Sekoja godina menjavaat nesto. Prehlani pisuvale i esej, i pismo/baranje, od LANI e samo esejot, i VAA godina profesorot po makedonski ni kaza deka im stignalo pismo i im e napomenato deka na toj nacin treba da ni gi dadat temite, odnosno prvo da ne prasaat dali sakame romantizam ili sloboden esej, i posle da ni kazat potocno so kako.. Zivi gluposti se ova se spored mene..

Сакам да прашам дали е напоменато кој романтизам ке биде, оти под поимоот романтизам спаѓаат и делата за романтизам во македонија,а тоа се милион дела? така да мислам дека е подобро на слободна тема да се оде.. исти бодеви носат безразлика за кој есеј станува збор
Ne e napomenato koj romantizam ke bide dali evropski ili makedonskI i site panicime poradi toa. jas mislam ke bide evropski pa sea ke vidime.. :)
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Де бе само ја ли не паничам за есејот ? :D
Ќе си земеш фино лепо да си пишуваш слободна тема, па што напишеш напишеш. Слободна тема некако ми е подобро него романтизам, дури и штурецот и мравката да биде темата како пред 2-3 години пак знам што ќе пишувам :D
 
М

Мартин`

Гостин
Де бе само ја ли не паничам за есејот ? :D
Ќе си земеш фино лепо да си пишуваш слободна тема, па што напишеш напишеш. Слободна тема некако ми е подобро него романтизам, дури и штурецот и мравката да биде темата како пред 2-3 години пак знам што ќе пишувам :D
Штурецот и мравката ? зар таква тема имало :pos: инаку и јас ќе пишувам слободна ..
 
Член од
24 март 2012
Мислења
137
Поени од реакции
119
Јас за романтизам ќе си пишувам :P
но малце ме плаши англиски :place:
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Дали на некој што полагал Македонски 2010 или 2011 генерација, му текнува што теми имаше на матурата ? :))) Ако ви текнува пишете итно е :))
--- надополнето: 7 јуни 2012 во 13:40 ---
Некои носеле по два телефона, едниот ќе го остават каде што треба, другиот во џеб. Другарка сака есејот да го препишува преку телефон т.е другарка да и го пишува, а она да го препишува. Како ќе го изведе ова незнам. Се зависи до професорот кој ќе не чува.
Јас планирам едно-две ливчиња да направам, па ако ми се падне нешто од тоа да одам до wc :icon_lol:
Другарка ти , да ја потсетиш , да не се занесува :)))))) Подобро нека напише шо и падне напамет, отколку да и се потпишат на тестот и да летне кроз врата :icon_mrgr:
 
S

Stivie G

Гостин
Ако ви се падне некој смотан да ве чува препишувајте, не му ја мислете, никој нема да ве брка низ џебовите да види дали имате телефони:D.
 
М

Мартин`

Гостин
Јас за романтизам ќе си пишувам :P
но малце ме плаши англиски :place:
Јас немам ни почнато Англиски, здравје после Македонски ќе разлистам нешто мада незнам ни што треба да се учи точно ..
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.406
Поени од реакции
543
Јас немам ни почнато Англиски, здравје после Македонски ќе разлистам нешто мада незнам ни што треба да се учи точно ..
Оправи се додека не е доцна. :D

Иначе срање ова што се знае дека есејот ќе биде на тема романтизам... Сега тие што едвај добивале двојки на писмени убаво ќе си се спремат или па уште поверојатно некој друг ќе им напише есеј и завршена работа.
 
Член од
7 јуни 2012
Мислења
8
Поени од реакции
0
јас мислам дека уште годинава ќе може да се снајдеме со препишување како лани (лани препичувале сите што ги знам така ми кажа дека препишувале) а од година ќе било со камери и в спортска сала ке се полагало и ќе било многу строго :)
 
W

Werther

Гостин
јас мислам дека уште годинава ќе може да се снајдеме со препишување како лани (лани препичувале сите што ги знам така ми кажа дека препишувале) а од година ќе било со камери и в спортска сала ке се полагало и ќе било многу строго :)
Јас до година разбрав дека полагањето на матурата ке биде електронски т.е ке се полага на компјутер,но другата година ке бидат два предмети и ке им биде полесно.
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
28
Поени од реакции
16
Дали на некој што полагал Македонски 2010 или 2011 генерација, му текнува што теми имаше на матурата ? :))) Ако ви текнува пишете итно е :))
--- надополнето: 7 јуни 2012 во 13:40 ---

2011:- Гледајќи кон напред,да ја изградиме иднината
- Претставувањето на општеството во книжевните дела од реалистичката епоха (делата на Достоевски и/или Балзак)

2010: Се пишува есеј врз основа на прочитаната басна Штурецот и мравката од Ла Фонтен и
врз основа на поуката „Не го поминувај животот само во забава; работи и штеди за моментите кога
ќе немаш. ”
 

Kajgana Shop

На врв Bottom