Матура

Член од
24 март 2012
Мислења
137
Поени од реакции
119
Оправи се додека не е доцна. :D

Иначе срање ова што се знае дека есејот ќе биде на тема романтизам... Сега тие што едвај добивале двојки на писмени убаво ќе си се спремат или па уште поверојатно некој друг ќе им напише есеј и завршена работа.
да те поправам, не е срање тоа што учам за романтизам, срање е општо матурата. Како секаде низ балканот не се полага матура туку нас не тестираат :mad: И уште нешто како е можно за 3/4 часа ученик да даде слика преку матурата дали можи да оди на факултет или не ?!:( Не е доволно тие тесотови и испрашување кои ги имавме тие 4 год ?!
ууууффф :mad:
 

iww

Член од
30 мај 2012
Мислења
15
Поени од реакции
4
1. Александар С. Пушкин - Евгениј Онегин
2. Џорџ Гордон Бајрон - Странствувањето на Чајлд Харолд
3. Литературен правец РОМАНТИЗАМ
професорката нас ни ги кажа овие теми а за слободна тема ништо не рече како и да е тешко е -.-:(
 
Член од
24 март 2012
Мислења
137
Поени од реакции
119
Мене ми е чудно 8 години.
Од основно па до средно...
како сите добиваат 5ки без книги да отворат :confused:
Чуда се случуваат, oчигледно :P
 

vavio

Дипломиран Идиот
Член од
23 февруари 2008
Мислења
71
Поени од реакции
6
Мене ми е чудно 8 години.
Од основно па до средно...
како сите добиваат 5ки без книги да отворат :confused:
Чуда се случуваат, oчигледно :P
јас мислам дека повеќе веројатно е дека професорите/наставниците ни попуштале
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Јас до година разбрав дека полагањето на матурата ке биде електронски т.е ке се полага на компјутер,но другата година ке бидат два предмети и ке им биде полесно.
Како што слушав ја на вести пред 2-3 месеци другата година ќе се полагаат повеќе екстерни предмети и ќе се полага во мај, незнам од каде ти се тебе овие информации.

да те поправам, не е срање тоа што учам за романтизам, срање е општо матурата. Како секаде низ балканот не се полага матура туку нас не тестираат :mad: И уште нешто како е можно за 3/4 часа ученик да даде слика преку матурата дали можи да оди на факултет или не ?!:( Не е доволно тие тесотови и испрашување кои ги имавме тие 4 год ?!
ууууффф :mad:
Како бе само кај нас имало матура, кога и во Хрватска пример се полага матура, само што таму покрај матура пак полагаш и приемен испит и за разлика од хрватската нашата матура е далеку подобра.
А за тоа дека неможеш преку 3/4 часа да дадеш слика дали можеш да одиш на факс или не... па затоа не ти е матурата единствен извор на поени за на факс, пример од просекот од сите 4 години добиваш максимум 60 бода, од проектната добиваш максимум 4, а од матурата добиваш максимум 40, значи не е се у матурата
 
Член од
7 јуни 2012
Мислења
6
Поени од реакции
0
Дали некој можи да ми дај и да ми поможи за семинарска за Крсте Петко Мисирко....Итно МИ треба до утре ....:(
 

/МIRЧ3_МкД\

Временски патник
Член од
7 март 2012
Мислења
380
Поени од реакции
102
^ drugar ti si zalutan patnik ovde , probaj vo druga tema toa :D

Kako i da e , mislam deka maturata e boza posle se i ne trebe nogo da se zalime . Ima milion olesnitelni okolnosti se so cel poveke deca da se zapisuvaat na fakulteti i da frlaat pari sekoja godina. Se e biznis pa i obrazovanievo. Od edna strana moze e dobra vakvata strategija, ama od druga strana nosi poveke negativni efekti.

*
 
Член од
24 март 2012
Мислења
137
Поени од реакции
119
Како што слушав ја на вести пред 2-3 месеци другата година ќе се полагаат повеќе екстерни предмети и ќе се полага во мај, незнам од каде ти се тебе овие информации.


Како бе само кај нас имало матура, кога и во Хрватска пример се полага матура, само што таму покрај матура пак полагаш и приемен испит и за разлика од хрватската нашата матура е далеку подобра.
А за тоа дека неможеш преку 3/4 часа да дадеш слика дали можеш да одиш на факс или не... па затоа не ти е матурата единствен извор на поени за на факс, пример од просекот од сите 4 години добиваш максимум 60 бода, од проектната добиваш максимум 4, а од матурата добиваш максимум 40, значи не е се у матурата
хаха.Па види вака...подобро е според мене да се има приемен испит за на факултет. Оти вака сигурно има 20 % од матурантите кои не се сигурни или се во дилема каде ќе се запишуваат. Оти не ги земаш за пример Србија, Италија, Грција...и голем број другиии...зошто учениците препишуваат, оти целава приказна за матура не ја разбираат...а со прием е различно.И оваа е матура o_O да се знае која тема ќе ја има - романтизам, да е препишуваа.Или како што прочитав овде...деца кои книга немаат отворено магично ќе имаат на матурата со 100 поени- 5ки. ТОА Е МАТУРА ?!
А дали треба да ја спомнам Канада и Америка? :)
 

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
Некој да не има некој guide за тоа англиски тие писмата ова она како се пишуваат?! ако имате некој линк или нешо pdf праќајте
 
Член од
16 септември 2011
Мислења
36
Поени од реакции
3
Дај нека каже некој ако има од гимназијата Јосип Броз, сигурно они знаат некој детал плус, сум слуш нал дека таму ги прават тестовите па можеби имаат некоја информација плус. ;) :)
 
Член од
24 март 2012
Мислења
137
Поени од реакции
119
Дај нека каже некој ако има од гимназијата Јосип Броз, сигурно они знаат некој детал плус, сум слуш нал дека таму ги прават тестовите па можеби имаат некоја информација плус. ;) :)
Јосип Броз- Битола
или
Јосип Брзо-Скопје
 
Член од
7 јуни 2012
Мислења
6
Поени од реакции
0
луѓе ве молам ПОМОООШШШШ очајно ми треба семинарска за крсте петков мисирков ИТНО а незнам кај да барам ако има некој ве молам ВЕ МОЛАМ ПРАТЕТЕ МИ ЈА :(:place:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom