Матура

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
хаха.Па види вака...подобро е според мене да се има приемен испит за на факултет. Оти вака сигурно има 20 % од матурантите кои не се сигурни или се во дилема каде ќе се запишуваат. Оти не ги земаш за пример Србија, Италија, Грција...и голем број другиии...зошто учениците препишуваат, оти целава приказна за матура не ја разбираат...а со прием е различно.И оваа е матура o_O да се знае која тема ќе ја има - романтизам, да е препишуваа.Или како што прочитав овде...деца кои книга немаат отворено магично ќе имаат на матурата со 100 поени- 5ки. ТОА Е МАТУРА ?!
А дали треба да ја спомнам Канада и Америка? :)
Ти го спомна само Балканот и затоа ти кажав дека на Балканот се полага и во Хрватска. Е сеа ја не реков дека нашата матура е совршена, зошто никогаш ништо нема да биде совршено, само кажав дека за разлика од хрватската нашата матура е подобра. За тоа дека со пари некои ќе успеат да направат 100 бода на матурата не е проблемот таков само кај нас туку во цел свет, се заради системот кој владее во светот каде парите се пред моралот, пред вредностите, гордоста или поубаво кажано парите се пред се.
А тоа дали треба матура или приемен испит зависи од секој поединец, пример мене ми е подобро матура него приемен.

И да Америка уопште не ми ја спомнувај зошто некој кој пример вика дека во светот постојат 3 Ајфелови кули, или некој што ја препознава таа куклата на мекдонелдс, а не ги знае своите претседатели не ми е репер за образование :D
 

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
луѓе ве молам ПОМОООШШШШ очајно ми треба семинарска за крсте петков мисирков ИТНО а незнам кај да барам ако има некој ве молам ВЕ МОЛАМ ПРАТЕТЕ МИ ЈА :(:place:
И мене ми ја треба матуратааа македонски плссссссссссссс ако ја имаш прати ми јаааааааааааааааааааааааааа:place: Ако ми ја пратиш ќе ти направам семинарска за Крсте Мисирков!!! ПЛССССССССССССССССССССССССССССССССССССССССС
 
Член од
7 јуни 2012
Мислења
6
Поени од реакции
0
И мене ми ја треба матуратааа македонски плссссссссссссс ако ја имаш прати ми јаааааааааааааааааааааааааа:place: Ако ми ја пратиш ќе ти направам семинарска за Крсте Мисирков!!! ПЛССССССССССССССССССССССССССССССССССССССССС
за што ти треба?
 
Член од
28 октомври 2011
Мислења
97
Поени од реакции
140
Тоа дека некој шо нема фатено книга и ке положи со 5ка тоа се само приказни еве јас немам фатено книга да учам за матурава како што учат моите другари до скрипти, учебници и др. но тоа шо неучам сега незначи дека не сум учел овие 4 години шо поминаја и не очекувам да ја положам матурава со 5ка. Задоволен ке сум со 3 че.
И уше една работа тој шо ја воведе МАТУРАВА во образовниот систем мислел само како да се полни буџетов. Откако се воведе матурава 95 % од средношколците се запишуваат на факс. а ко имаше приемни испити не се запишуваа ни 50 %. И тој со се плашит дека нема да полозит ке положит и со минимален број на поени ке го пуштат бидејки е во нивна корист шо повејќе ученици да положат то појќе пари за ними.
И уште нешто едни другарчина мои лани шо полагаја буквално не знаеа да читет а положија и то со убај резултати затоа не се плашете ;)
 
Член од
24 март 2012
Мислења
137
Поени од реакции
119
Ти го спомна само Балканот и затоа ти кажав дека на Балканот се полага и во Хрватска. Е сеа ја не реков дека нашата матура е совршена, зошто никогаш ништо нема да биде совршено, само кажав дека за разлика од хрватската нашата матура е подобра. За тоа дека со пари некои ќе успеат да направат 100 бода на матурата не е проблемот таков само кај нас туку во цел свет, се заради системот кој владее во светот каде парите се пред моралот, пред вредностите, гордоста или поубаво кажано парите се пред се.
А тоа дали треба матура или приемен испит зависи од секој поединец, пример мене ми е подобро матура него приемен.

И да Америка уопште не ми ја спомнувај зошто некој кој пример вика дека во светот постојат 3 Ајфелови кули, или некој што ја препознава таа куклата на мекдонелдс, а не ги знае своите претседатели не ми е репер за образование :D
знаеш како, познавам јас деца шо своте 18 години од Македонија што не знаат таблицата :confused:
А зошто му е датали околу претседтелите ?!
му го знаат името и презимето и тоа е важно...а што дека ние знаеме која река кај речи или кој претседател колку деца имал или од која до која година бил на таа функција...
И навистина браво за оние кои мислат дека Македонија има подобри матуранти од Америка. Јас како македонка, прв пат за оваа слушам за оваа
 

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
ко човек ве замолив а вие си правите мајтап благодарам
Девојко темата си ја погрешила има ЦЕЛА ТЕМА ЗА СЕМИНАРСКИ http://forum.kajgana.com/threads/Семинарски-состави-есеи-задачи.25594/page-142#post-5007420

Тука се дискутира за матура која ни е за 2 дена и верувај дека на никој тука не му е дојдено за К.Мисирков да бара семинарски.

No offence :)
 
Член од
24 март 2012
Мислења
137
Поени од реакции
119
Тоа дека некој шо нема фатено книга и ке положи со 5ка тоа се само приказни еве јас немам фатено книга да учам за матурава како што учат моите другари до скрипти, учебници и др. но тоа шо неучам сега незначи дека не сум учел овие 4 години шо поминаја и не очекувам да ја положам матурава со 5ка. Задоволен ке сум со 3 че.
И уше една работа тој шо ја воведе МАТУРАВА во образовниот систем мислел само како да се полни буџетов. Откако се воведе матурава 95 % од средношколците се запишуваат на факс. а ко имаше приемни испити не се запишуваа ни 50 %. И тој со се плашит дека нема да полозит ке положит и со минимален број на поени ке го пуштат бидејки е во нивна корист шо повејќе ученици да положат то појќе пари за ними.
И уште нешто едни другарчина мои лани шо полагаја буквално не знаеа да читет а положија и то со убај резултати затоа не се плашете ;)
исто мислам како тебе !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :oops:
и не е секој за на факултет, некој треба да ги чисти улиците :P
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
знаеш како, познавам јас деца шо своте 18 години од Македонија што не знаат таблицата :confused:
А зошто му е датали околу претседтелите ?!
му го знаат името и презимето и тоа е важно...а што дека ние знаеме која река кај речи или кој претседател колку деца имал или од која до која година бил на таа функција...
И навистина браво за оние кои мислат дека Македонија има подобри матуранти од Америка. Јас како македонка, прв пат за оваа слушам за оваа
Епа глеаш имаме различни погледи, пример ја сметам дека секој македонец, србин, хрват или што и да е треба да си ја знае националната историја.
Ја не реков дали матурантите во Македонија се подобри од тие во Америка, само кажав дека Американците не ми се репер за образование.
Тоа што ја поддржувам матурата не значи дека мене не ме нервира тоа што некои богати мамини и татини синчиња без учење со пари ќе имаат подобри резултати од мене, и јас сакам да го нема тоа, ама ја поддржувам идејата за матура место приемен испит.
Не се сложувам со тоа дека матурата е единствена причина за 98% од матурантите да се запишат на факс. Според мене барем причина за таквиот пораст е тоа што ако порано си можел да најдеш работа со средно, денес тоа више го нема, денес си никој и ништо без факултет.

И на крај, да се служувам дека не се сите за факултет.
 
Член од
7 јуни 2012
Мислења
6
Поени од реакции
0
Девојко темата си ја погрешила има ЦЕЛА ТЕМА ЗА СЕМИНАРСКИ http://forum.kajgana.com/threads/Семинарски-состави-есеи-задачи.25594/page-142#post-5007420

Тука се дискутира за матура која ни е за 2 дена и верувај дека на никој тука не му е дојдено за К.Мисирков да бара семинарски.

No offense
дечко благодарам многу но и мене ми е за матурска која ми е утре
No offence :)
 
Член од
24 март 2012
Мислења
137
Поени од реакции
119
која си бе од горната? :D
Да бе- горната учам
и ти таму да не учиш ?!
:( е ако учиш таму можиш да потврдиш овде дека не е ни најмалце лесно таму и затоа јас се плашам за матурата :P
И уште нештоооо :oops:
Немој да ме прашуваш која сум, каде живеам...
важно таму учам...
името и презимето, не се важни
:P
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.052
Поени од реакции
7.819
Да бе- горната учам
и ти таму да не учиш ?!
:( е ако учиш таму можиш да потврдиш овде дека не е ни најмалце лесно таму и затоа јас се плашам за матурата :P
И уште нештоооо :oops:
Немој да ме прашуваш која сум, каде живеам...
важно таму учам...
името и презимето, не се важни
:P
lol хахах
Да, горната учам...и не се сложвам со тебе дека е толку многу тешко :D
p.s дај кажи која си можи во иста училница сме :)
 
Член од
24 март 2012
Мислења
137
Поени од реакции
119
lol хахах
Да, горната учам...и не се сложвам со тебе дека е толку многу тешко :D
p.s дај кажи која си можи во иста училница сме :)
А матичен број да напишам o_O ?!
И број од лична карта ?!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom