Матура

Член од
13 јули 2010
Мислења
1.373
Поени од реакции
1.596
Да пред малку ги пресетав имам точно 99,51 а ми беше страв македонски, а баш македонски имам ранг 99,2 инаку и јас ќе одам најверојатно на финансиски менаџмент, ќе бидеме колеги :)
ухуууууууу супеер ... ти сигурно си во државна квота , за мене незнам да видиме каква конкуренција ке имам од другите... хехе
само викаат најтешко било на фин.менаџмент ама гајле ми е :D
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
ухуууууууу супеер ... ти сигурно си во државна квота , за мене незнам да видиме каква конкуренција ке имам од другите... хехе
само викаат најтешко било на фин.менаџмент ама гајле ми е :D
Зависи кој ти кажува, некои викаат дека било најтешко зашто има повеќе математика, на некои пак е-бизнис им е најтешко зашто има англиски, сето тоа е релативно, не мора да слушаш никого, послушај се самиот себеси :smir:
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.297
Поени од реакции
15.515
Значи вака: сите 60 поени од успехот + 20 поени од интерните предмети и проектната и од ектерните како што пресметав имам околу 12,6 поени бидејќи и двете ми се 4 -ки, што значи имам вкупно околу 92.6 поени...
Македонски имам 74.92 , а англиски 82.76 а мислев дека ќе биде обратно... Само една 5-ка во цела генерација - ужас !!!

Ме интересира дали ќе се намалат критериумите и дали со 82.76 би имала 5-ка, иако не би ми сменило многу,само 2 поени кои некогаш и многу вредат :)
Екслузивно: Премиерот со Министерот за Образование и Наука седнаа денеска на заедничка маса и договорија нова граница за 5ките по Матура, и тоа почнувајќи од 82.75 перцентален ранг.

Извор

--- надополнето ---

Зависи кој ти кажува, некои викаат дека било најтешко зашто има повеќе математика, на некои пак е-бизнис им е најтешко зашто има англиски, сето тоа е релативно, не мора да слушаш никого, послушај се самиот себеси :smir:
За болдот си само во право.

И луѓе, на Економски сите имаат математика во 1ва година, после веќе немате математика, аман извадете си го тоа од глава, има потешки предмети од математика :)
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Во ред е тоа, знам дека само во прва има математика, ама има исто така предмети кои што се поврзани со математика. На пр на сметководство и ревизија или на финансиски менаџмент како што се јавни финансии, локални финансии, финансиско сметководство, осигурување и слично. Сето тоа е на некој начин потесно или пошироко поврзано со математика
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
402
Поени од реакции
51
Луѓе ај честито и да се запишете кај што сакате..:pipi:

Ај малку офтопик..

Ваше мислење, со 94, 35 имам шанси во Скопје на општа медицина ??
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
13
Поени од реакции
0
hm.. jas pak imam 92.60 i jas go sakam istoto, a moze i stomatologija :) Ako znae nekoj neka ni kaze :D
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Со 94 поени во државна на општа медицина никако, а за помалку и да не зборам, имам една другарка лани со 94,8 не влезе во државна, а оваа година па ич нема да може да се влезе зашто ги намалија квотите и сите таму ке се полетат. Ама за приватна ќе влезете, а двесте евра помалку или повеќе не ви прават којзнае каква разлика
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
402
Поени од реакции
51
Онака прашав, нема врска дали е државна дали со кофинансирање.. дали имам шанси или да не го земам Скопје како опција.. Сепак фала !
 

TheGeneral

Арогантно копиле
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
583
Планира ли некој да поднесе приговор? Зашо, шо, как? :) Некои информации да споделе некој, как одат тие работи, шо може да се случе, шо не? Јас планирам да поднесам приговор за Македонски (3ка-69,18%), бех сигурен оти ќе имам 4ка најмалко, па се надеваах и 5ка, ама ништо. Фала :)
 
P

Patience

Гостин
Прилично добро поминав. Македонски 5 ( 99, 79 ) а англиски 4 ( 75, 42 ).
Се надевав и англиски дека ќе имам 5, ама тоа е...
Со оглед на успехот од 4те години и другите две петки од интерните, плус петката од проектната имам точно 96.0553 поени.
Се надевам имам шанса со овие поени за општа медицина во Скопје, да влезам барем во приватна квота :), но не се знае колку ќе има годинава за да се запишат таму :/ најверојатно многу :/
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
100
Поени од реакции
2
Екслузивно: Премиерот со Министерот за Образование и Наука седнаа денеска на заедничка маса и договорија нова граница за 5ките по Матура, и тоа почнувајќи од 82.75 перцентален ранг.

Извор

--- надополнето ---


За болдот си само во право.

И луѓе, на Економски сите имаат математика во 1ва година, после веќе немате математика, аман извадете си го тоа од глава, има потешки предмети од математика :)
Samo za 5kite e namalen перцентален ранг??kako idi toa jas neznam dali ako se namali za 5kite i site dr ke se namalat ili...??
 
Член од
2 март 2008
Мислења
3.803
Поени од реакции
66
Samo za 5kite e namalen перцентален ранг??kako idi toa jas neznam dali ako se namali za 5kite i site dr ke se namalat ili...??
Нема да има никаков проблем.Увидот е кај премиерот во кабинетот и не е пожелно туку задолжително носење на членска ов ВМРО, за таквите кој ја немаат нека си седат дома пошто може да го загубат и тоа што го добиле.
П.С. Секогаш кога читаш некоја вест првен види го ИЗВОРОТ

Шала на страна.Со тоа приговорите годинава се крена многу фама.Логички е да се принудуваат матурантите на приговор а тоа секако ќе го сторат преку одредено намалување на реалните резултати.Како и секој корисен проект на владата така и зад овој стоат мал милион некорисни работи.Штета што напатениот и нажалост простиот наш народ е слеп да го види... Според унијата таму на средношколци се очекува барем 10 000 приговори од кои да речеме 1000 ќе се прифанат.Станува збор за 150 000 евра

Друга ствар.Што ќе одиш на приговор?Прашањата минат на скенер.Што си заукружил тоа.За есеите што можете?Релативна ствар.Што ќе аргументирате?Еј видете оваа мисла ми е супер дајте ми плус поен за неа ??? Ти вели неми се допаѓа па ако сакаш и 10 пати отиди на приговор.Се на се.Од година на година на сите факлутети со исклучок на медицина се прошируваат квотите.Бев и јас лани матурант и паниката беше голема.Каде ќе се запишеш ово она.На крај излезе дека не вредело.Седнете си со лански матурант кој учел лани а сега студира на факсот кој вие планирате да го одберите.Ако сте толку јајциња да бидете на границата може и да вреди да се оди на приговор во спротивно немојте.Во секој случај колку ида паничите онака економски ви кажувам дека ќе испадне 60% повеќе од што сте очекувале:поздрав до сите и со среќа на уписот
 

TheGeneral

Арогантно копиле
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
583
:)))))))))))))))))))))))))))

нема никој паднато , 17 петки македонски и 6 петки математика
:costumed3
Ме интересира, од Корчагин колко души полагаа Математика па има 6 петки?
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Корчагин
полагале 249 ученици
положиле 249
(еден бил болен , ќе полага во август )

17 петки - македонски
6 петки - математика (основно)
1петка - математика (напредно)
англиски незнам колку петки многу има :D

:party3:
Кај нас во нашата гимназија(зборам НЕ за во Скопје, туку друг помал град, не е важно кој) имаше повеќе од 6 петки математика, најмалку 10 петки имаше, а македонски имаше околу шест, за англиски исто така имаше многу петки, а бројот на учениците што полагале државна матура беше околу 220
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Кај нас во нашата гимназија(зборам НЕ за во Скопје, туку друг помал град, не е важно кој) имаше повеќе од 6 петки математика, најмалку 10 петки имаше, а македонски имаше околу шест, за англиски исто така имаше многу петки, а бројот на учениците што полагале државна матура беше околу 220
А многу ме интересира дали имаше групно решавање дека имам една другарка што сега е прва на факс и она вика дека кај неа лани во Струмица ваделе книги на маса...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom