Матура

Член од
31 мај 2008
Мислења
402
Поени од реакции
51
А многу ме интересира дали имаше групно решавање дека имам една другарка што сега е прва на факс и она вика дека кај неа лани во Струмица ваделе книги на маса...

Имаше кај мене, француски што полагаа, и сите имаат положено со 4 и 5 ...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
А многу ме интересира дали имаше групно решавање дека имам една другарка што сега е прва на факс и она вика дека кај неа лани во Струмица ваделе книги на маса...
Не се нервирај за џабе, кај мене ќерката на директорката на професорка се јави сред матура да и каже како се задачите, па гледаш мене да тоа ме секира? :)

Чил, ќе се упишеш каде сакаш, сите ќе ве примат, имаат страв сега од приватните и затоа и е матурава, да не бутне сите на факс :)
 
Член од
14 јули 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
Еј а кај можам да најдам како се пресметуваат бодови,од оцени, матура ... :toe:
 

Milovoe

деЧак со оЗЛОгласен СмешаК
Член од
13 декември 2009
Мислења
90
Поени од реакции
24
Ова со пресметувањево и мене ме интересира пошто забораив баш ... збир од просеци *8 /12 беше или трипам? xD знам дека АКО напраам фул матура 40 бода ќе имам 85-86 бода , а ако македонски го спуштат рангот и ќе имам..

И ај некој од колегиве на Економски што се има распрашано да ми каже какви се шансите со 85-86 бода на Маркетинг државна квота или Приватна квота на е-Биз или Фин. Менаџмент?

Позз и фала
 
Член од
11 март 2010
Мислења
12
Поени од реакции
0
pls pomos ... imam 4ka po makedonski so 96,77 :toe: ...... sakam da znam dali ima sansi so prigovor da imam 5ka???? :( ... za ang si znam deka nemam sansi za 5ka imam 4ka so 90.39 ...
i jas imam 4ka so 96.77 i angliski so 90.39% i denes si podnesov prigovor i po dvata.spored mene toa znaci deka me delat 2 , 3 poeni od 5 kata. A angliski vise so 92 % imaa petka.kako sakas taka pravi ama ja mislev deka nema so da zagubam i zatoa si podnesov a angliski mislam deka spored klucot i pismeniot del ne zasluziv 4ka.ama ke vidime.
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
156
Ме интересира, од Корчагин колко души полагаа Математика па има 6 петки?
еј незнам точно колку луѓе полагаа математика основно , ама знам имаше доста
а високо имаше 3ца од кој една петка
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
Македонски - 3
Англиски - 4
------------
ќе се убијам.
Крајно се разочарав и изненадив кога си ди дознав резултатите вчера. Веднаш по издавањето на клучот на страницата си ги прегледав и 2та теста детално. Македонски можеби имав изгубено до 7 бода, но англиски одвај 2. Знам дека критериумите се така поставени, но едноставно е нефер на сиот тој труд да има толку малку успех.
Еве како стои статусот на моето училиште:

Од вкупно 360 ученици, само осум матуранти во елитната скопска гимназија „Јосип Броз-Тито“ добиле петки по предметот мајчин јазик, покажуваат прелиминарните резултати, кои беа објавени вчера. За да биде апсурдот поголем, по предметот англиски јазик, од вкупно 240 ученици што го полагале, петки добиле дури 73 ученици.
Исклучително слаби беа и резултатите по математика. Од 100 матуранти што избрале да полагаат математика основно ниво, само двајца добиле петки, а дури 55 ученици имаат двојки.
Извор.

Како и да е, не планирам да поднесувам поплаки затоа што сигурно ќе завршат безуспешно, подобро речено во ничија полза.
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Не Искра, јас не сум од Струмица, и не, немаше групно решавање, можеби имаше само онака малку поткажување кое е својствено за сите средни училишта инаку ништо повеќе од тоа. И резултатите беа реални, односно сите што учеа редовно извадија петки, а оние што се провлекуваа четири години имаа послаби оцени, кој што сака нека каже, во глобала оценувањето беше реално
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
156
се зависи од тоа какви се професорите кои чуваат на екстерните
кај нас на пример математика неможеше да се мрдне
ама македонски бевме послободни
тоа е
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.446
Поени од реакции
68.658
еј незнам точно колку луѓе полагаа математика основно , ама знам имаше доста
а високо имаше 3ца од кој една петка
Како што ми кажаа математика основно ниво полагале околу 120 души, а повеќео од нив имале тројки. Иначе полека се намалува бројот на оние што полагаат напредно. На пр. пред две години во Корчагин напредно ниво полагавме 9 души. Тогаш добив 4-ка, а мислам дека имеше 3 или 4 петки.
 
Член од
25 мај 2008
Мислења
547
Поени од реакции
14
Еј а кај можам да најдам како се пресметуваат бодови,од оцени, матура ... :toe:
еве ти:
есметување на поените кои ги носи матурата:

Среден успех од сите 4 години * 12 = мах 60 поени
Оценка од прв екстерен * процентуален ранг * 2 = мах 10 поени
Оценка од втор екстерен * процентуален ранг * 2 = мах 10 поени
Оценка од прв интерен * 1,6 = мах 8 поени
Оценка од втор интерен * 1,6 = мах 8 поени
Оценка од проектна задача * 0,8 = мах 4 поени

Пример:
Доколку првата година сте ја завршиле со просек 4,5
втора година со 4
трета со 4,25
четврта со 4,85
Средниот успех е 4,4. Тој се множи со коефициент 12, со што се добива
4,4*12=52,8 поени од вкупно 60 за успехот
Македонски добиваш на пример 4-ка. Оценката се множи со коефициент 2 и со процентуален ранг (од колку ученици во Македонија имаш подобар успех) да речeме 70 %:
4*2*70% = 5,6 поени
истиот начин и за вториот екстерен;
За интерните предмети оценката се множи со коефициент 1,6

Пример:
Доколку добите физика 3-јка
3*1,6 = 4,8
Оценката од проектната задача се множи со коефициент 0,8

На пример:
Доколку сте добиле 5-ка
5*0,8 = 4

извор: http://brkajrabota.mk/baza-na-znaenje/drzavna-matura/kako-se-presmetuvaat-poenite-od-maturata
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
156
Како што ми кажаа математика основно ниво полагале околу 120 души, а повеќео од нив имале тројки. Иначе полека се намалува бројот на оние што полагаат напредно. На пр. пред две години во Корчагин напредно ниво полагавме 9 души. Тогаш добив 4-ка, а мислам дека имеше 3 или 4 петки.
па така е за напредно пошто и не ти треба баш бидејќи математика напредно се бара и признава само на ПМФ
на сите други факултети исто се рангира и математика основно и математика напредно
 

TheGeneral

Арогантно копиле
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
583
Питам заради тва шо преги гледах резултатто од мојто школо, од 63ца шо полагале Математика основно ниво има 4 паднено (со по 15 и 16 поена) а има 15 петки и повеќе од 15 4ки, некоја 2ка и другите 3ки, шо мислам оти е ного добар просек. :) Погооре шо питаа за у Струмица, за лани и јас имам слушено дека е вадено книга на маса, по Македонски, а таа година беше построго. Зависно кој/каков професор те чуваше пак имаше класично по малку кажуване шо верувам гоо имало насекаде.
И дај некој нека каже околу приговорите нешто? Македонски имам 3ка со 69,18%, а гледам има 4ки со 72,2%. Бех 100% сигурен оти ќе имаах 4ка, се надеваах и на 5ка па незнам зашо ми испадна така, прегледувах си детално и имам околу 6-7 грешки, без есејо и биографијата-шо мислам оти ми се доста солидни. Исто мислам оти и разликата меѓу мојта 3ка и на тај некој 4ката со 72,2% е доста маленка (најного 3 поена) па ако ми прифатат приговор мош ќе имам и 4. Некој совет? Фала :)
 
Член од
11 март 2010
Мислења
12
Поени од реакции
0
Ti najubavo znaes ama mozebi i treba da podnesis.inaku dijalektot mi bese mnogu interesen dodeka citav.Se nadevam deka ne si go upotrebil na maturata. :D
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Ова со пресметувањево и мене ме интересира пошто забораив баш ... збир од просеци *8 /12 беше или трипам? xD знам дека АКО напраам фул матура 40 бода ќе имам 85-86 бода , а ако македонски го спуштат рангот и ќе имам..

И ај некој од колегиве на Економски што се има распрашано да ми каже какви се шансите со 85-86 бода на Маркетинг државна квота или Приватна квота на е-Биз или Фин. Менаџмент?

Позз и фала
Со 85-86 нема да можеш да влезеш ни во приватна ни на финансиски ни на е-бизнис, а на маркетинг секако ќе влезеш зашто таму нема многу конкуренција

--- надополнето ---

Како и да е, не планирам да поднесувам поплаки затоа што сигурно ќе завршат безуспешно, подобро речено во ничија полза.
Грешка си! Не е во ничија полза, во полза на државата е. Ај размисли колку многу приговори ќе бидат поднесени а дали една десетина од нив ќе бидат прифатени и разгледани, за сметка на тоа државната каса ќе се наполни
 

Kajgana Shop

На врв Bottom