Матура

Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
абе какви 200 денари мене ми рекоа другари 2000 и нешто .Незз шо се има во таа книга па ми беше чудно за цената.Јас ги имам делата кој се учени од 1 до 4 година .
Никогаш не сум полатгал матура незнам како е сите се вадат од памет неззнат како што затоа јас прашав.
Не бе, лошо ти кажале... Оригинал книгата незнам колку е а и не ти треба... Земи си ја во некоја од разработените фотокопирници, ако си од Скопје ја имаш книгата во ТЦ Бисер во фотокопирот доле... Ако не си од Скопје ќе ја најдеш од некој сигурно...

И уживај за матурава, лесна е :)
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
Оргинал прирачник е 400 денари или 450 така да не е многу скапо.И само од прирачнико треба да се учи.Делата што биле застапени во претходните години се истите тие што се во прирачнико и е потребно да се знае само тоа што е напишано во прирачникот за нив.На кој период припаѓаат, идејата, темата, авторот на делото ,А сите други прашања кои се за делата се одговараат читајќи го извадокот од делото во текстот.И никогаш да го немаш читано , со логика и размислување , внимателно читање на извадокот кој е даден можат да се одговорат прашањата.
 

elektro

Генијалец
Член од
11 мај 2009
Мислења
132
Поени од реакции
40
ок фала Многу :D

ВО кои книжари има прирачник по македонски јазик од Билјана Богдановска нека пише да земам .
 

elektro

Генијалец
Член од
11 мај 2009
Мислења
132
Поени од реакции
40
Ок А како е на државна матура што најпрвин се полага каква е комисијата,дали има усмен/писмен дел како изгледа сето тоа пример ако поминеш на писмен а на усмен не што ке биде На страната http://www.matura.gov.mk/ неможам мн да дознаам и да се снајдам дај помогнете Шо да правам :(
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Ок А како е на државна матура што најпрвин се полага каква е комисијата,дали има усмен/писмен дел како изгледа сето тоа пример ако поминеш на писмен а на усмен не што ке биде На страната http://www.matura.gov.mk/ неможам мн да дознаам и да се снајдам дај помогнете Шо да правам :(
Зарем професорките ништо не ви кажуваат? Немаш усмен дел по ниеден предмет....

Прво се полагаат екстерните (11ти и 13та лани беа), а после и интерните, а најпрвин зависи од училиштето се брани проектната...

Комисијата сеуште никој ја нема видено:smir:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
12 и 14 се сега датите за екстерни :)
 
Член од
8 септември 2009
Мислења
147
Поени од реакции
5
profesorkata po makedonski ni e celosno neinformirana i nisto ne ni objasni okolu maturata, pa ako saka nekoj i ako znae neka pomogne.
znaci vo vrska so pisuvanjeto dali ke gi ima samo onie tekstovi sto se nabrojani vo ispitnata programa 2010 (molba, pismo, potpolnuvanje formular, oglas, soopshtenie, vest, prijava, biografija) ili i onie od predhodnite godini?
i kade mozat da se najdat pravilata za pisuvanje na vakvi testovi?
vi blagodaram :)
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
profesorkata po makedonski ni e celosno neinformirana i nisto ne ni objasni okolu maturata, pa ako saka nekoj i ako znae neka pomogne.
znaci vo vrska so pisuvanjeto dali ke gi ima samo onie tekstovi sto se nabrojani vo ispitnata programa 2010 (molba, pismo, potpolnuvanje formular, oglas, soopshtenie, vest, prijava, biografija) ili i onie od predhodnite godini?
i kade mozat da se najdat pravilata za pisuvanje na vakvi testovi?
vi blagodaram :)
Луѓе како бе така ништо не ви кажале што како ќе биде. Во прирачникот има се‘, примери како се пишува соопштение,потврда,молба(барање,жалба,приговор), оглас и слично купете го или копирајте ќе ви служи сигурно.Значи што има таму тоа учете има убаво објаснето.

И одите распрашајте се малку зашто кај нас даваа + посебни листови за како се пишува тоа , има примери и вежби па би требало да даваат и во други училишта, ако не вашата професорка тогаш прашајте други по македонски.:smir:
 

AleksandarT

Reckless
Член од
16 ноември 2005
Мислења
180
Поени од реакции
9
да не ве плашат / лажат другите , македонски е ептен лесно , треба да не знаеш да читаш и да пишуваш да не положиш .
сега за петка малце тешко пошто некој ретардирани професори (тие што прегледуваат ) ке ти дадат бодови на есејот / извештајот како што им текне во моментот , така да треба среќа да имаш
 

Misha

шмизлеТО
Член од
28 март 2010
Мислења
44
Поени од реакции
1
Луѓе од прилика кога ќе бидат уписите за факултет????? (мислам за државните факултети) :pipi:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Да не ја знае некој точната бројка на задачи на испитот по математика? Зошто почнав да слушам муабети дека ќе бидат 40 задачи а не гледам никаде во програмата таков податок.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Да не ја знае некој точната бројка на задачи на испитот по математика? Зошто почнав да слушам муабети дека ќе бидат 40 задачи а не гледам никаде во програмата таков податок.
Јас слушнав дека оваа година бројот на задачите ќе бил скратен бидејќи не биле доволни тие 180 мин. да се реши тестот. 2009 беа 50 задачи, можно е сега да бидат 40 :)
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
50
Поени од реакции
5
И јас да прашам нешто .Кај оние извештај , молба и слично се бројат ли и долу градот и датото како зборови и од потписот,поднесувач на молба и слично .
И учите ли сите тие лирски, епски подвидови што се во прирачникот ?
И имате ли поднесувано сега некои документи за матура или остана само на пријавата од почетокот на годината што се потполнуваше ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom