Матура

Член од
6 јуни 2014
Мислења
295
Поени од реакции
64
Некoј aкo имa прoектнa зa бдп, фискaлнa, мoнетaрнa екoнoнијa, пaри, инфлaцијa, неврaбoтенoст или сличнo некa ни пушти пп.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 
Член од
27 март 2012
Мислења
44
Поени од реакции
14
Nekoj prethodno so polagal filozofija matura moze da mi kaze kakva bi bila otprilika temata za esej ? Se dvoumam dali da odberam filozofija,materijalot dobro go vladeam ama pisuvanjeto na esei ne mi e bas najdobra strana :(
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Nekoj prethodno so polagal filozofija matura moze da mi kaze kakva bi bila otprilika temata za esej ? Se dvoumam dali da odberam filozofija,materijalot dobro go vladeam ama pisuvanjeto na esei ne mi e bas najdobra strana :(
Есеј?на нас не ни кажаа дека ќе има.Само ни рекоа прашања.....
не се секирај бе за есеј штом го владееш материјалот од материјалот ќе си смислиш есеј ќе филозофираш како се е розево или сиво ;)
 
Член од
9 декември 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
извинете да прашам некој што лани полагал англиски јазик на матура. Дали беше тешко, дали може да се препишува и такви работи:). благодарам однапред.
 
Член од
27 мај 2015
Мислења
44
Поени од реакции
3
извинете да прашам некој што лани полагал англиски јазик на матура. Дали беше тешко, дали може да се препишува и такви работи:). благодарам однапред.
Prepisuvanaje na matura kolku sakas. Po site predmeti!! ;)
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
извинете да прашам некој што лани полагал англиски јазик на матура. Дали беше тешко, дали може да се препишува и такви работи:). благодарам однапред.
Јас би ти рекла зависи од тоа каков професор/ка ќе ти се падне и од кои училишта.Дури и да ти се паднат некои добри што би дозволиле да се препишува ако немаш среќа да се паднеш со некоја група во која некој би знаел да ти покаже џабе е се.Освен тоа ако претходно се договориш со некој да сликаш,да му праќаш па да ти ги решаваат.Така да биди спремен на се ако мислиш дека нема да можеш сам/а.
 
Член од
25 август 2015
Мислења
25
Поени од реакции
6
Што треба да се пишува на слободната тема? На што највеќе да обратам внимание од прирачникот?
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
слободна тема немаше за мое време. Имаше некоја безвезе темица извадена од некоја лектира и плус уште една тема што нема врска со лектирите. А за прирачникот учи од А до Ш. Тоа ви е најскратено од сите 12 години што сте учеле и пак ви е многу. :tapp:
Ако си учел низ годините, доволно ќе ти биде еднаш да го поминеш материјалот. Еве јас не бев по составите, еднаш го минав материјалот и 4ка со 70 и кусур перцентили извадив. Не е кванта физика и научна фантастика.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Што треба да се пишува на слободната тема? На што највеќе да обратам внимание од прирачникот?
Лани мислам дека падна тема "Среќа е..." и имаше неколку упатства што треба да се придржуваат.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
ах и баталете чекање теми во 2,3 ноќе пред полагање. Секој ќе лаже и измислува дека има нешто, ќе останете ненаспани и ништо не правите. Најдобронамерен совет. :D
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Што треба да се пишува на слободната тема? На што највеќе да обратам внимание од прирачникот?
слободната тема никој не ја знае а и нема ништо за тоа во прирачникот што може да ти помогне.Ја читаш и пишуваш на лице место секогаш е општа досега имало за интернет за македонија и такви општи секојдневни работи со кои ќе си искажеш мислење и став.
 
Член од
2 јуни 2016
Мислења
88
Поени од реакции
29
Прашање во врска со матура македонски, ке има 2 есеја за пишување од кој едниот е слободна тема а другиот есеј е од делата или ке имаме 2 понудени и треба да пишуваме само еден?
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Прашање во врска со матура македонски, ке има 2 есеја за пишување од кој едниот е слободна тема а другиот есеј е од делата или ке имаме 2 понудени и треба да пишуваме само еден?
Дадени се две од кои едната ја знаеме сега,ќе биде за стари литератури и другата не ја знаеме е слободна.Твој избор е за која ќе пишуваш треба за 1
 

Waverly Raven

Valedictorian
Член од
3 мај 2013
Мислења
152
Поени од реакции
78
Гласини се шират дека наводно темата за есејот е следнава: ТЕМА ЗА МАТУРА: ХРАБРОСТА, БЕСМРТНОСТА, ТРАГИЧНОСТА НИЗ ДЕЛАТА НА НАЈСТАРАТА ЛИТЕРАТУРА/ КОМПАРАТИВНА АНАЛИЗА НА ГИЛГАМЕШ И АХИЛ , но да напоменам дека сепак се гласини и дека изворот не е 100% веродостоен. Ајде ако има некој некоја дополнителна информација нека сподели.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Гласини се шират дека наводно темата за есејот е следнава: ТЕМА ЗА МАТУРА: ХРАБРОСТА, БЕСМРТНОСТА, ТРАГИЧНОСТА НИЗ ДЕЛАТА НА НАЈСТАРАТА ЛИТЕРАТУРА/ КОМПАРАТИВНА АНАЛИЗА НА ГИЛГАМЕШ И АХИЛ , но да напоменам дека сепак се гласини и дека изворот не е 100% веродостоен. Ајде ако има некој некоја дополнителна информација нека сподели.
Истата информација ја добив и јас :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom