Матура

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
nekoj prasa ama nemase odgovor pa pak ke go postavam istoto , so e razlikata pomegju akcentska celost so proklitika i enklitika.. ? Ae belkim ima nekoj do tolku ucen :D
Еве ви дефиниции за тоа од прирачникот на Ленка:
Акцентска целост со енклитика: кога клитиката стои по полнозначниот збор (татко му)
Акцентска целост со проклитика: кога клитиката стои пред полнозначниот збор (ја гледал)
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
М

Мартин`

Гостин
Утре ќе биде хаос.. мене ме мрзи да ја дочитам литературата утре до кај 2-3 да средам тоа.. после повторувам онака накратко + ги разгледувам тестовите од сите години до сега оти од нив барем 15% посто ќе се падне на тестот и што ќе биде ќе видиме.

Само да ни се падне некој добар надгледувач да ни дава да препишуваме :)
Инаку сигурно покрај една тема од литература ќе има и слободна па ние да избереме ? Ако има слободна да не се замарам ..
 
Член од
19 ноември 2010
Мислења
47
Поени од реакции
11
nekoj prasa ama nemase odgovor pa pak ke go postavam istoto , so e razlikata pomegju akcentska celost so proklitika i enklitika.. ? Ae belkim ima nekoj do tolku ucen :D
проклитика и енклитика се акцентски целости составени од еден полнозначен и еден неплонозначен збор. Разликата е у тоа шо кај проклитика на прво место е неполнозначнио збор, а на второ полнозначнио. (крушата ПОД КРУША паѓа; се сетив; по пат...) Кај енклитиката е обратно, прво полнозначнио па неполнозначнио збор (сестра ми, татко и...)
 

vavio

Дипломиран Идиот
Член од
23 февруари 2008
Мислења
71
Поени од реакции
6
Да, дури се зборе дека утре ќе ги стават на нет тестовите за да ги извежбаме и у сабота да одеме да ги решеме.
од каде вакви информации?
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Јас ќе станам усно за поправање :LOL:
 
Член од
24 март 2012
Мислења
137
Поени од реакции
119
Утре ќе биде хаос.. мене ме мрзи да ја дочитам литературата утре до кај 2-3 да средам тоа.. после повторувам онака накратко + ги разгледувам тестовите од сите години до сега оти од нив барем 15% посто ќе се падне на тестот и што ќе биде ќе видиме.

Само да ни се падне некој добар надгледувач да ни дава да препишуваме :)
Инаку сигурно покрај една тема од литература ќе има и слободна па ние да избереме ? Ако има слободна да не се замарам ..
да не се замараш, уживај !
2 теми ќе има, жими тебе :P
 
М

Мартин`

Гостин
да не се замараш, уживај !
2 теми ќе има, жими тебе :P
:pos: Се зафркаваш или сериозна си ? Оти читав без есеј маскимум си можел да извадиш 3ка.. да не заебам во старт :icon_mrgr:
 
Член од
24 март 2012
Мислења
137
Поени од реакции
119
:pos: Се зафркаваш или сериозна си ? Оти читав без есеј маскимум си можел да извадиш 3ка.. да не заебам во старт :icon_mrgr:
Зошто да прам мајтап o_O ?!
И јас ќе полагам сабота матура, знам
Ќе има 2 теми за есеј
едната ете е романтизам, другата не знам
ама повеќе бодови носи таа романтизам
:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom