Масони

Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Eve uste edno prasanje- V:. G:. U:. ; V:. G:. S:. S:. ; S:. Z:. ; V:. G:. U:. ......dali ovie kako da gi narecam ne znam (eve neka bidat bukvi) imaat isto znacenje i sto znacat.....:salut:
Имаат значење. Не сум сигурен дали во Македонија (и на Балканот воопшто) се пишуваат конкретните зборови во целост, или само првите букви (како во случајов), така што не би сакал да ги нарушам нивните правила и традиции... Не е некоја тајна нивното значење, но едноставно од почит, во случајов сметам дека треба да ги оставам работите така како што се практикуваат таму.
 

ververice

leto"8o
Член од
11 декември 2009
Мислења
39
Поени од реакции
14
Eve imam edno prasanje do Zidarski.Citav predhodno koi se masonite,koja e nivnata cel,so sto se zanimavaat i navidum se e vo red.Megutoa so nekoi nastani samite ste kontradiktorni na sebesi.Velite deka pomagate za podobro zdrastvo??????a sega ni se slucuva novata vakcina,za koja nikoj ziv ne kazuva sto e,megutoa vo vcerasnata emisija avstriskata novinarka obelodeni samo za nekoi komponenti,koi imaat fatalni posledici po covekovoto zdravje.A ako se znae deka tie mocni farmacevtski masinerii gi upravuvaat masoni,togas kade e vasata dobranamernost vo ovoj slucaj?????Ako vie ste graditeli samo na dobri dela i vie ste ljuge so odredeni moralni covecki kvaliteti,vo slucajov se isklucuva deka i sovesta masonite treba da ja poseduvaat.Sto e so golemiot majstor Zivko Grueski od MK loza,zar i toj vi e reper za covek so takvi kvaliteti,a istiot gospodin vo svoeto intervju izjavi deka i del od mk.politicari se clenovi na taa loza....Mnogu los reper za covecki kvaliteti...Ve molam najmnogu me interesira ZOSTO go finansirate proizvodstvoto na novata vakcina so koja ce se unistat milijardi zivoti vo svetot i isto milijardi dolari ce se zarabotat od nea,zar toa e pr. za covekoljubie???????Zosto masonite sakaat da zavladeat so covestvoto,neznam koe e toa zadovolstvo prijatelot ili rodninata da ti bidi ekonomski rob.....Vo MK se zboruva deka se masoni:Branko,Andov,Trifun,Gusterov.....pa i pticite kaj nas znaat od koja pozicija stanale fin.mocnici,obicen prostosmrtnik ako mu dades edna fabrika na poklon za kogo ce rabotat 500 rabotnici kako robovi,sto mislite deka toj nema da bide humanitarec ili dobrocinitel,duri i pogolem od bilo koj mason zatoa sto sovesta nema da go ostavi miren....Jas licno ne go podrzuvam masonstvoto,zatoa sto ako ti.rokvelerovi ili nekoi dr.sakate da bidete dobrociniteli,nikoj ne vi brani da pomagate i da bidete humani bilo kade,megutoa vasata darezlivost da ne ja naplajcate so profit.Ako vie ste grajgansko zdruzenie,zosto tava misterija ili tajni??????Sekoe zdruzenie si ima pravila na rabota koi se dostapni za sekoj obicen smrtnik....
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Правилата на работа на масонството се достапни за секој обичен смртник. Јас дури и на форумов имам поставено линкови кон нив - тоа е Уставот на Андерсон пред се.
Колку до останатите прашања - навистина имам зборувано за сите тие теми - не сум љубител на теории на заговор и изјави од типот "ако се знае дека фармацевтските компании се управувани од масони" ми се смешни! Се знае? Од каде? Имаш видено дека некој од директорите на тие компании е масон? Имаш видено негова членска книшка, некој го снимил како влегува во масонска ложа, нешто, било што?
А целата идеја околу штетноста на вакцините... тоа па ич не сакам да го коментирам, затоа што ќе избега темата во друг правец. Спореди ја смртноста од грип во 20-тите години на 20-тиот век, пред да почне да се користи масовно вакцината за грип, и денес. Од Шпанскиот грип имаат починато повеќе луѓе, отколку за време на Првата Светска Војна.
Денес, гледаш во Македонија што се случува - не се вакцинираат луѓе - па ете почнаа да умираат од грип, нешто што кај нас порано не се случуваше... Дали вакцините се штетни? Да, веројатно. Дали се корисни? Да, тоа е потврдено. Секој сам треба да си избере што е за него помало зло. Никој нема да те натера на сила да се вакцинираш, ниту пак било што друго да направиш - така да - за својата неспособност, немој да ги обвинуваш другите!
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.059
Поени од реакции
7.664
edno prasnke za zidarski
dali imas nekoja informacija ovaj od vac korporacijata g-ot srdan kerim e mason oti celo vreme go gledame nesto se nekade go pikaat vo tie svetski organizacii ili vistinski glaven na masonite kaj nas e otj g-ot na mat sto izleze na tv zaborajf kako se vikase ne i bitno me intersira za kerim dali imas nekoja informacija dali mati tamu nesto kaj vas vo organizacijta dalie clen ili kako sto nekoj tvredea deka e samo spiun na germanska radozanavacka organizacija?
e ke zaborafev dali imate nekoja vrska so agenda 21 itn i staf za globalnoto zatopluvanje i nova svetska vlada?
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
edno prasnke za zidarski
dali imas nekoja informacija ovaj od vac korporacijata g-ot srdan kerim e mason oti celo vreme go gledame nesto se nekade go pikaat vo tie svetski organizacii ili vistinski glaven na masonite kaj nas e otj g-ot na mat sto izleze na tv zaborajf kako se vikase ne i bitno me intersira za kerim dali imas nekoja informacija dali mati tamu nesto kaj vas vo organizacijta dalie clen ili kako sto nekoj tvredea deka e samo spiun na germanska radozanavacka organizacija?
e ke zaborafev dali imate nekoja vrska so agenda 21 itn i staf za globalnoto zatopluvanje i nova svetska vlada?
Горан - со празни муабети не се занимавам... имаш сто и кусур страни со информации и на барем 90 од нив имам пишувано. За најосновни информации на темава, отвори на 90-та страница имам неколку текстови собрано на едно место.
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
Имаат значење. Не сум сигурен дали во Македонија (и на Балканот воопшто) се пишуваат конкретните зборови во целост, или само првите букви (како во случајов), така што не би сакал да ги нарушам нивните правила и традиции... Не е некоја тајна нивното значење, но едноставно од почит, во случајов сметам дека треба да ги оставам работите така како што се практикуваат таму.
zidarski ja mislam deka treba da mi odgovoris na prasanjevo bidejki kako prvo, ne e nekoja tajna nivnoto znacenje kako vtoro, ne gi narusuvas pravilata na nasata loza i kako treto, ne veruvas deka bas taka gi koristat bukvite.......:salut:
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
zidarski ja mislam deka treba da mi odgovoris na prasanjevo bidejki kako prvo, ne e nekoja tajna nivnoto znacenje kako vtoro, ne gi narusuvas pravilata na nasata loza i kako treto, ne veruvas deka bas taka gi koristat bukvite.......:salut:
CUDO - апсолутно мое право е дали ќе одговорам или не. Како што јас тебе не сум се обидел да ти наметнам мислење, истото го очекувам од тебе.
Нивното значење не е тајна, како што реков - и со малку посериозно проучување, може да се открие што значат, затоа што се многу едноставни.
Во Македонија, а и во неколку други Балкански земји секогаш ги користат скратениците кога се пишува ова, така што - не сум сигурен дали им е тоа правило или чисто традиција.
Ти, не можеш да знаеш дали со тоа ќе се нарушат правилата или не. Ако најдеш некој друг кој ќе го објасни ова - повели, немам против.
 
Член од
11 април 2009
Мислења
87
Поени од реакции
5
Eve uste edno prasanje- V:. G:. U:. ; V:. G:. S:. S:. ; S:. Z:. ; V:. G:. U:. ......dali ovie kako da gi narecam ne znam (eve neka bidat bukvi) imaat isto znacenje i sto znacat.....:salut:
ако убаво погледнете и двајцата ке забележите дека буквите се оделени со точка запирка.
а ако трепа инфо пробај на гоогле со првите три букви смао ке добиеш некава инаформација
јас да ти претумачам по мое
претпоставувам дека се на србски написани
V:. G:. U:-Велики Градитељ Универзума
V:. G:. S:. S:.-Велики Градитељ свих С...
S:. Z:.- можеби е Слободни Зидари
и послесното мислам дека е исто со првото
 

ververice

leto"8o
Член од
11 декември 2009
Мислења
39
Поени од реакции
14
Zidarski,neznam sto tolku te naluti mojot napis i za kakva nesposobnost zboruvas,ili ako se nama dostoen odgovor e najdobro da go navredime onoj koj sto prasuva,mnogu mi e cudno zatoa sto ti si mason.Ne odgovori na prasanjeto,nitu dade nekakva kvalitetna sugestija,neznam sto te navredi......Ako trgnime od tezata spored tebe,deka nikoj ne videl od "tie direktori deka se masoni",togas i nikoj ne gi videl vasite donaci vo razlicnite sferi na opstestvoto vo zemjite,nitu vasite gradbi na dobrociniteli...ako e taka nikade ne pisuva deka ovaa i ovaa zgrada ili firma e napravena so pomos na masonite...Ednas velis deka nemate tajni , za vednas potoa da kazis deka nesaks da go kazis znacenjeto na nekoi bukvi,kako sto te prasa,a ZOSTO??????Mnogu dobro znaeme i nie ovde vo MK ne samo vie tamu sto se vakcini ili za nivnite negativni ili pozitivni strani.Jas ubavo te prasav za misterijata okolu novata vakcina,za koja na primer ispituvanjata za nus pojavite kaj decata i bremenite zeni ce zavrsat duri na krajot od 2010 god......zosto go izbegnuvas odgovorot,aj te molam bidi dobar i ako si vistinski makedonec,kazi kolkav e profitot sto ce legne na smetka na masonite..POZZ
 

Figaro

la vita e bella
Член од
2 март 2009
Мислења
648
Поени од реакции
410
Од авион може да се забележи дека свинскиот грип е лабораториски направен и дека неговата цел е деформиранње на идните генерации и најбитно зголемување на профитот на фармацевските компании , за пари човекот е спремен да направи се , а убеден сум дека на врвот на овие фарамцевски компании се масони .
 
Член од
12 јуни 2006
Мислења
232
Поени од реакции
31
Правилата на работа на масонството се достапни за секој обичен смртник. Јас дури и на форумов имам поставено линкови кон нив - тоа е Уставот на Андерсон пред се.
Колку до останатите прашања - навистина имам зборувано за сите тие теми - не сум љубител на теории на заговор и изјави од типот "ако се знае дека фармацевтските компании се управувани од масони" ми се смешни! Се знае? Од каде? Имаш видено дека некој од директорите на тие компании е масон? Имаш видено негова членска книшка, некој го снимил како влегува во масонска ложа, нешто, било што?
А целата идеја околу штетноста на вакцините... тоа па ич не сакам да го коментирам, затоа што ќе избега темата во друг правец. Спореди ја смртноста од грип во 20-тите години на 20-тиот век, пред да почне да се користи масовно вакцината за грип, и денес. Од Шпанскиот грип имаат починато повеќе луѓе, отколку за време на Првата Светска Војна.
Денес, гледаш во Македонија што се случува - не се вакцинираат луѓе - па ете почнаа да умираат од грип, нешто што кај нас порано не се случуваше... Дали вакцините се штетни? Да, веројатно. Дали се корисни? Да, тоа е потврдено. Секој сам треба да си избере што е за него помало зло. Никој нема да те натера на сила да се вакцинираш, ниту пак било што друго да направиш - така да - за својата неспособност, немој да ги обвинуваш другите!
Вие имате едно око кое гледа СЕ, ама ГЕНЕРАЛИСИМО имаше ДВЕ, дај ова објасни им го на децава по форумов... И она за „големиот мајстор на Македонската ЛАЖА“ Живко Груевски од „Јукан“, „МАТ„.... кој не краде, не лаже...
 
Член од
6 август 2008
Мислења
646
Поени од реакции
17
Се надевам надлежните ќе преземат мерки за да не се претвори темава во пензионерски муабети...
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Се надевам надлежните ќе преземат мерки за да не се претвори темава во пензионерски муабети...
Надлежните би ценеле да им се укаже на пензионерите и да ги отстранат веднаш за да не ја уништат темава со нивните муабети.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
Вие имате едно око кое гледа СЕ, ама ГЕНЕРАЛИСИМО имаше ДВЕ, дај ова објасни им го на децава по форумов... И она за „големиот мајстор на Македонската ЛАЖА“ Живко Груевски од „Јукан“, „МАТ„.... кој не краде, не лаже...
Videte prijateli forumdzii -vo masonerijata vazi praviloto deka covek ne e vinoven duri ne se dokaze deka e (znaci spored zakonskite pravila i propisi vo site zemji na svetot veruvam) i dokolku nekoj mason se ogresi od zakonot i napravi nekoe krivicno delo za koe ke bide osuden istiot ednoglasno se isfrla od lozata-masonerijata i za nego toa e zavrsena rabota oti nikade i nikogas nema da moze da stane povtorno mason oti go prekrsil dadenoto vetuvanje deka ke gi pocituva i primenuva zakonskite propisi vo drzavata vo koja zivee i deluva.Se ostanato e spekulacija ovoj bil vakov onoj bil onakov znaci zakonot si e zakon i da ne se povtoruvam vazi za site gragjani vklucitelno i masonite.Da gi potsetam site onie koi iznesuvaat sudovi deka samo e eden onoj koj ima pravo da sudi i deka ne treba nitu smee da se kazuva ovi stojat tamu onie go pravat ovaa onaa i sl dokolku se nema dokaz za istoto.Ako se ima dokaz e ok.Znaci jas koj sum mason ne znam koj stoi zad tie farmacevtski kompanii koj e sopstvenik i sl i cie deluvanje so oie vakcini ne go podrzuvam tuku go osuduvam a nekoj si zema za pravo tuka vednas da lepi etiketi i da sudi.Preispitajte se luge ne pravete grev sudejki ostavete go toa na onoj cija sto rabota e da go pravi toa.Pisuvav i porano deka vo sekoe zito ima i kakol sto znaci deka verojatno nekade ima i masoni koi ne se vistinski vo srceto i so dusata tuku instant no veruvajte mi deka istite ke si go platat toa vo dadeniot cas pred sevisniot kreator gospod bog.Zatoa dajte da razvivame edna realna izdrzana diskusija da ne licime na politicarite od nasiot ni parlament.Zapomnete MASONERIJATA GO PRAVI DOBRIOT COVEK USTE PODOBAR.Sekoj mason koj se rakovodi spored ovaa teza e i ke bide primer za site.
 
Член од
6 август 2008
Мислења
646
Поени од реакции
17
Надлежните би ценеле да им се укаже на пензионерите и да ги отстранат веднаш за да не ја уништат темава со нивните муабети.
Да речеме авторите на претходните три коментари. Ако некој веќе се решил да дискутира најмалку што може да направи е да даде некаков аргумент. Коментари од типот Голема Македонска Лажа во најмала рака се недолични... сме знаеле дека фармацевтите го направиле новиот грип, сме знаеле дека политичарите биле неморални луѓе (иако неодамна на еден му беше доделена Нобелова награда за мир)... имам една група на пензионери пред зграда играат шах - полни се со вакви мудрошчини... Не ми беше постот упатен кон администрацијата, едноставно сакав да упатам апел да не се уништува една убава тема...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom