Масони

Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Zidaski
А може ли и вака да се каже ,(бидејки франција и англија се вечни ривали)
во светот постојат две регуларни ложи една француска и една англикска,која се не зависи една од друга.
и друго што ме интересира конкретно сакаш да кажеш дека ГЛДФ не работи регуларно,или оти ја немат внесенои светилината се нерегуларни,(мене ми ова личе како МПЦ што го има спорот со другите цркви кој уште не ја призбават ,и нас пред нив не прави невеници).
друго не ми е јасно братска организација која уче на еднаквост ,а прави вакви дискреминации,и друго некој добар масон пример од некоја француска ложа која за масонеријата и за човештвото ке даде придонес,нема да биде масон оти не била некоја ложа осветлена .премногу е дикутабилно и нема крај
а реално не верувам дека јас и ти би го решиле овој проблем
оти постои повеке од 200 год
а најтешко е да се договорат 2 страни кој мислат дека се во право,а не погледнат на социјализација,само на гордост.
Не може така да се каже. Постојат околу сто и осумдесет Големи Ложи кои се регуларни и постојат неколку кои се нерегуларни.
Воопшто не станува збор за Англиско-Француско соперништво - нема никаква врска со конкретнава тема.
Напротив - Англиската и Француската ложа се во многу добри односи речиси 150 години, пред Големиот Ориент да реши да се откаже од масонските принципи. Споредбата со МПЦ не е добра аналогија - но нема да навлегуваме тука во таа тема.
Истото се однесува и на ГЛдФ - не се формирани на регуларен начин, имаат немасонски постапки низ целото свое постоење - како да ги прифати некој како масони?
Само затоа што некој се нарекува себе си масон и затоа што себе си се мисли за многу просветлен - не значи дека е масон.
Многу е битно да се разбере дека масонството, освен организација која учи на еднаквост, разбирање, толеранција и слично - е исто така организација која учи на придржување до принципите, моралот, вредностите. На основа на тие принципи и вредности, опстојува стотици години. Дали треба на секој кој ќе му текне да си формира маалско клупче и да го нарече масонско, да му се даде признание и да се прифати како таков? Ако некој член на ГОдФ, направи нешто добро и допринесе за човештвото - тогаш ќе му се оддаде почит како на добар и успешен човек, но тој - никогаш нема да биде масон.
Воопшто не станува збор за гордост, туку за критериуми. Во моментот во кој ќе почнеме да отстапуваме од сопствените критериуми, престануваме да бидеме тоа што сме.
 
Член од
11 април 2009
Мислења
87
Поени од реакции
5
Само затоа што некој се нарекува себе си масон и затоа што себе си се мисли за многу просветлен - не значи дека е масон.
Вака едно и двајцата знаеме а не можеме да го негирам дека не е така
Само Гсопсод Бог (Г.'.А.'.У.'.)е тој што може да измери које просветлен а кој не,које правам масон а кој не

оти критериумите за масонеријата се измислени од човек,значи ако некој ги почитува божјите принципи може да биде просветлен, а не ако припага на една или друга ложа која мегу себе се нарекуваат регуларни и нерегуларни,.
Јас мислам дека моменталниот степен на еволуција каде што се наогаме денес,и каде материјалното е пред социализацијата,хуманоста и љубобвта,така и ги гледаме работите ,степенот на еволуција не ни дозволува да гледаме поинаку ,кај нас се уштее владее тоа да си едиствен во нешто ,да си над сите ,според мене масонеријата е нешто другои не учи на нешто спротивно од тоа што го правиме денес а на поединката зависи колку ке го рабзере тоа,каде сите доагаме од едно место и сите зминуваме,није сме како дожд кој пага од небото се разлева по покривот на куките за на крај пак да се соедни во земјата во едно.(така да не може да се каже дождот што врне во австралија и во македонија не е ист).
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Само Бог знае кој е просветлен, а кој не. Во тоа се согласувам апсолутно.
Но - кој е масон, а кој не, не е Божја одредба, а одредба на масонеријата.
Се согласувам дека е битна социјализацијата, хуманоста, љубовта... но масонеријата уште повеќе од тоа - и е бесмислено да ја правиме нешто што не е.
 
Член од
11 април 2009
Мислења
87
Поени од реакции
5
Зидарски Имам уште едно прашање
дали знаеш Моцарт на која ложа бил член и дали таа ложа и денес е се уште активна

еве едно прекрасно дело од Моцарт.

 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Само Бог знае кој е просветлен, а кој не. Во тоа се согласувам апсолутно.
Но - кој е масон, а кој не, не е Божја одредба, а одредба на масонеријата.
Се согласувам дека е битна социјализацијата, хуманоста, љубовта... но масонеријата уште повеќе од тоа - и е бесмислено да ја правиме нешто што не е.
Ми се допадна мислењево.Почнувам да го мењам мислењето за масоните.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Зидарски Имам уште едно прашање
дали знаеш Моцарт на која ложа бил член и дали таа ложа и денес е се уште активна
Еве кратка масонска биографија на Моцарт - http://www.freemasonry.bcy.ca/biography/mozart_a/mozart_a.html.

Ложата во која бил инициран и ложата во која бил подигнат во трета степен (различни се), не постојат денес.
Последното дело кое Моцарт го напишал - http://www.freemasonry.bcy.ca/biography/mozart_a/eine_kleine_freimaurer.html - е по повод отворањето на нов храм во Виена, во кој и неговата ложа се преместила. Тој самиот е диригент на настанот, и е само две недели пред неговата смрт.
Таткото на Моцарт исто така бил масон, како и Салиери (кој сосема погрешно и невистинито е претставен во пиесата и во филмот Амадеус).
 
Член од
12 јуни 2006
Мислења
232
Поени од реакции
31
Dobro pak ke se navratam koga postoi kriminal vo bilo koj sistem reagira drzavata preku sudstvoto i gi osuduva kriminalcite ,znaci ako nekoj bil osuden za krivicno delo a bil mason sekade vo svetot istoto lice stanuva ex-mason oti go brkaat od lozata.Ima masoni koi imaat kompanii koisto propagjaat poradi razno razni faktori no toa e druga problematika ,toa e biznis i nema milost na pazarot za bilo kogo bez ogled dali e toa mason ili nemason.Znaci ova se fakti a se ostanato e spekulacija.Zosto ako nekoj bi napravil krivicno delo ne bi mu se sudelo vo bilo koja demokratska drzava?I koj veli deka ti bi mozel da stanes mason? mozebi da no mozebi i ne ,ne zemaj si za pravo deka ednostavno bi se vsetal vo masonerijata.Ova vazi i za tebe i za site vklucitelno i mene oti si ima tamu strogi kriteriumi pravila i normi koi moze da gi ispolni sekoj dokolku e vistinski dobar covek bez ogled dali e strazar vo nekoja lokalna firma ili gazda.No treba da se zasluzi istoto,ne e politicka partija pa zemi kniska i kraj.
Izvini, vaka... za odgovorov tvoj, ozbilen si ili se zaebavas???
Ama aj batali go Zivko Gruevski... kazi go Vaseto mislenje (masonsko) za GENERALISIMO!!!
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
zidarski edno rpasanje-kakvi se tie TUBAL-KAIN tajni simboli vo masonetijata.......:salut:
 
Член од
11 април 2009
Мислења
87
Поени од реакции
5
Зидарски ајде ако може едно прашање за тебе.

Што означува змијата како симбол во Масонството?

еве ке прикачам онака едне симбол (не мора да гокоментираш него)туку само симболиката на змијата.



Ziдарски еве еден интересен клип од Мартинович мислам дека имаше ти едно интервј прикачено од него,баш тој нешто зборува за регуларснота и мислам дека тој е член на регуларната ложа на србија.
ме интересира дали се согласуваш со неговиот став оклу масонеријата.
и ме интересира регалијата не ли е малку чудна што ја носи не карекеристична ми е?


Никогаш повеќе немој да го користиш
) за да ставиш видео, тој линк од видеото автоматски се препознава без да го ставаш во кој било таг. - Апокалипто
 

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.058
Поени од реакции
942
Др-Хаус :
Ziдарски еве еден интересен клип од Мартинович мислам дека имаше ти едно интервј прикачено од него,баш тој нешто зборува за регуларснота и мислам дека тој е член на регуларната ложа на србија.
ме интересира дали се согласуваш со неговиот став оклу масонеријата.
и ме интересира регалијата не ли е малку чудна што ја носи не карекеристична ми е?





Значи од ова видео заклучив дека
Човекот учи се додека е жив - изрека до која цврсто се джат масоните, а не само тие туку секој човек треба тоа да го разбери и да го сфати дека тоа е така...Ми се допаѓа тоа што треба секој човек ( не само масонот ) да биде и да го гледа другиот на иста рамнина гледајќи го едноставно само како човек без разлика на материјалната состојба и неговата позиција во општеството, ми се допадна тоа што масоните знаат да се ценат без разлика кој на кој степен се наоѓа, едноставно човекот го ценат по неговата душа а не по неговата позиција, тоа да биде и кај цела останата популација ( што не е можно ) самото општество во кое живееме би било многу подобро...
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
Pozdrav do site forumdzii i bi sakal samo da vi posocam primer kako izgleda mason vo srceto i so dusata.Samo pogledajte go prethodniot klip.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Зидарски ајде ако може едно прашање за тебе.

Што означува змијата како симбол во Масонството?

еве ке прикачам онака едне симбол (не мора да гокоментираш него)туку само симболиката на змијата.
Змијата не е масонски симбол, туку темпларски. Се користи во масонскиот Темпларски орден, но е "увезена" од Темпларите...
Има две значења - доста конфликтни едно со друго, но токму тоа им дава уште поголема важност. Првото - вечноста, обновувањето, непрестаноста. Во исто време, истите нешта, значат и цикличност, повторување, затвореност, вртење во круг. Односно - прикажува дека нешто може да е творечка сила, и во исто време да биде деструктивно - разликата е во намерата со која се применува. Ова е многу важно во животот...
Хабер измислил гас со кој го променил начинот на кој се извршувало ѓубрењето на почвата и ја спасил Европа од глад. Истиот тој човек, истиот тој гас го користи во Првата Светска Војна за да убие десетици илјади луѓе.
Раздвојувањето на атомот, измислено од Ајнштајн создава енергија која го придвижува човештвото напред, овозможува напредок, прогрес, а во истото време, истиот тој научник, со истиот тој изум, создава атомска бомба, која убива стотици илјади луѓе.
Така е речиси со се во животот - една иста работа може да биде многу позитивна или многу негативна - разликата не е во самото нешто (предмет на пример), туку во намерата на човекот кој го употребува.


Ziдарски еве еден интересен клип од Мартинович мислам дека имаше ти едно интервј прикачено од него,баш тој нешто зборува за регуларснота и мислам дека тој е член на регуларната ложа на србија.
ме интересира дали се согласуваш со неговиот став оклу масонеријата.
и ме интересира регалијата не ли е малку чудна што ја носи не карекеристична ми е?
Тоа е регалијата на Големиот Мајстор, затоа изгледа малку различно од регалијата која останатите масони ја носат.
Имам многу високо мислење за Мартиновиќ како човек и како масон. За жал - при последното расцепување на ложите во Србија, тој остана во непризнаена ложа. Работат по принципите на регуларноста, што значи дека сепак е масон, но не е дел од признаеното масонство - иако во моментов тече процес на присоединување кон признаената ложа (искрено - не верувам дека ќе биде до крај успешен тој процес).
Имав еднаш објаснувано тука во детаљи - регуларност и признаеност се две различни работи во масонеријата.
 
Член од
11 април 2009
Мислења
87
Поени од реакции
5
Хабер измислил гас со кој го променил начинот на кој се извршувало ѓубрењето на почвата и ја спасил Европа од глад. Истиот тој човек, истиот тој гас го користи во Првата Светска Војна за да убие десетици илјади луѓе.
Раздвојувањето на атомот, измислено од Ајнштајн создава енергија која го придвижува човештвото напред, овозможува напредок, прогрес, а во истото време, истиот тој научник, со истиот тој изум, создава атомска бомба, која убива стотици илјади луѓе.
еве јас што најдов ,тоа што го кажуваш ти ама со други зборови напишано.

Zmija koja je pametna i zla. Sad, da li je postala pametna zato što je zla, ili je na početku bila pametna, pa je od pameti postala zla? Zmija kao upozoranje da sa sticanjem znanja ne potonemo u zlobu, kao i da znanje ne prenosimo zlima koji bi ti znanje mogli zloupotrebiti.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom