Масони

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Масоните и ја направиа Америка да е поодалеку од останатио свет (од Европа Азија и Африка) за да можат таму скришно да си прат свои планови да го завладеат целио свет.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
Не реков дека професорот е во право, ама судејќи по моќта што ја поседуваат масоните, не би ме зачудило и тие (индиректно) да го бираат претседателот на САД (кој би се сложиле е сепак моќна и влијателна институција во светот).
Za ovoj tvoj stav nikoj ne e vo moznost da go potvrdi ili da go negira i ostanuva kako slobodna licna procenka po moe mislenje svetot go vrtat parite pa neli sekoja partija na izbori mora da plati za flaeri,reklami ,spotovi i sl.Seto toa cini pari a onoj koj gi ima tie pari i moze da gi investira vo toa logicno e deka ke ima mok i ako pobedi negoviot kandidat isto e i kaj nas neli ako dades mnogu pari na partijata koja ke dobie tvojata firma moze polesno da dojde do tenderi,uvozni dozvoli i sl.Znaci ne zboruvam za ovaa ili onaa vlada tuku voopsteno.Znaci se toa e investicija vprocem i onie koi lepat plakati se nadevaat deka ako nivnite dobijat tie ke bidat vraboteni i zatoa ovaa teza deka samo masonite se tie sto go pravat toa ne drzi.Ne velam deka nema nekoi masoni koi ne investiraat vo toa ,ne znam mozebi ima mozebi nema no toa e licno viduvanje i biznismenite go smetaat kako investicija.Kako primer ke vi kazam za eden carinik od mojot grad ,istiot za minatite izbori imase dadeno(taka kruzese po gradot) po 3000evra na VMRO DPMNE i na SDSM od gradot.Celta e ocigledna samo da ne go mrdnat(smenat)od lokacijata kade sto raboti(od toj granicen premin).E covekot ne e nitu M a kamoli mason no ednostavno procenil deka toa mu e sigurna dobitna kombinacija.
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
zidarski-vikas deka vo kanada ima nad 80000 masoni vo nad 600 lozi...a ne znam dali od tvoj ili od Zivko Gruevski imam slusnato deka vo edna loza moze da ima najmnogu 10-12 masoni ako se poveke se otvara nova loza a 80000:600=133.33333 ne mi e logicno zatoa sto od masoni imam slusnato dve razlicni informacii...pozz:salut:
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
zidarski-vikas deka vo kanada ima nad 80000 masoni vo nad 600 lozi...a ne znam dali od tvoj ili od Zivko Gruevski imam slusnato deka vo edna loza moze da ima najmnogu 10-12 masoni ako se poveke se otvara nova loza a 80000:600=133.33333 ne mi e logicno zatoa sto od masoni imam slusnato dve razlicni informacii...pozz:salut:
Sekoja loza si ima svoj statut za rabota koj mora da e vo soglasnost so statutot na nejzinata golema loza.Znaci istiot e izglasan od site braka i spored toa ako tie resat da postavat taa klauzula togas e nivno pravo no istoto nikogas ne bilo ili e pravilo generalno za masonerijata.Ednas rekov deka vo mojata loza imase preku 300 braka .
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Погрешно е разбрана таа информација... но да објаснам...
Ложите тука имаат во просек околу 100-150 членови.
Во САД има ложи кои имаат и по 400 членови.
Во земјите во кои туку што се формира Голема Ложа, а со цел да се рашири бројот на ложите, со што би се забрзал процесот на примање на нови членови, кога ќе има над 25-6 членови, ложата се разделува и се формира нова. За да се формира нова ложа потребни се минимум 7 масони со степен Мајстор, но реален минимум за да се работи како што треба е 10-12. Затоа - кога има толку мајстори "вишок" во една ложа, може да се размислува за формирање на нова.
Како што реков - може да се размислува, но не значи дека треба или мора да се формира.
Истотака, треба да се има во предвид, дека тие треба да бидат искусни во извршувањето на церемонијата, да го знаат текстот на таа церемонија (кој воопшто не е лесен, ниту пак е малку).
 

HallowHim

you'll never walk alone
Член од
14 јануари 2009
Мислења
232
Поени од реакции
5
Масоните и ја направиа Америка да е поодалеку од останатио свет (од Европа Азија и Африка) за да можат таму скришно да си прат свои планови да го завладеат целио свет.

не само америка...туку целиот свет...
масоните се евреии...значи 80 % се од израел....
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Незнаењето е најголемиот човеков непријател... одма после мрзливоста...
А ако те мрзи да прочиташ низ форумов - остани си со своите заблуди.
 

HallowHim

you'll never walk alone
Член од
14 јануари 2009
Мислења
232
Поени од реакции
5
Незнаењето е најголемиот човеков непријател... одма после мрзливоста...
А ако те мрзи да прочиташ низ форумов - остани си со своите заблуди.

и знаењето е најголемото човечка заблуда...ако не сакаш да читаш по форумите ГОНИ СЕ!!!!!
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Халоу Хим, баниран од тема.

Продолжете.
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
zidarski-zosto eden od familijata rotsild(koj bil mason)mu go zaboraviv imeto,koj ziveel vo francija,vo paris pototcno e najden mrtov vo negoviot stan(vo hotel)obesen na drzacot za peskiri--nelogicno--i posle negovoto naoganje istragata ne se vodi kako sto treba(za da se doznae od sto umrel covekot),tuku site dokumenti direktno odat kaj ministerot za vnatresni raboti....a se znae deka negovata banka taa godina ima 9milijardi dolari zaguba.....i e konstatirano deka se samoubil(se obesil na drzacot)...

mislam ako nema sprotistaveni mislenja ke propadne temava...pozz:salut::helou:
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Каква врска има (само)убиството на било кој со темава?!
Од каде ти лично знаеш дека дотичниот бил масон?!
А што ако бил масон, како тоа менува нешто?!
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.928
Поени од реакции
486
Значи идеме у Франција се зачленуваме во друштвото на Масони и стануваме дел од нив. Ма ајде ви се молам па ако е така до сега ке пропаднеа се некој предавник ке излеше. Тоа е нешто што се чува во најстрога тајност и нема врска со овие кои јавно се декларираат како Масони
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
Значи идеме у Франција се зачленуваме во друштвото на Масони и стануваме дел од нив. Ма ајде ви се молам па ако е така до сега ке пропаднеа се некој предавник ке излеше. Тоа е нешто што се чува во најстрога тајност и нема врска со овие кои јавно се декларираат како Масони
Zevzek si bese i zevzek si ostana,podobro e koga covek nesto neznae a ne se interesira da go nauci istoto da si molci nekade vo kosot a ne da diskutira.Oti ovaa tema ne e tema za politickite partii pa sekoj da ima pravo i istovremeno sekoj da e vo greska.
 

Despot

ВОЈВОДА
Член од
25 септември 2008
Мислења
503
Поени од реакции
282
Има тука некој масон на форумов и ако има дали можи да објасни како може да се стане масон, мислам за кај нас во Македонија:smir:
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.928
Поени од реакции
486
Zevzek si bese i zevzek si ostana,podobro e koga covek nesto neznae a ne se interesira da go nauci istoto da si molci nekade vo kosot a ne da diskutira.Oti ovaa tema ne e tema za politickite partii pa sekoj da ima pravo i istovremeno sekoj da e vo greska.
1.Ако некој незнае нешто подобро е да праша и да дознае а не да молчи (па дали сака да дознае или не, тоа е негово)
2.Ова не е комунизам па никој да несмее да си каже мислење, тоа што јас мислам е мој проблем, и
3.Ти со вакво размислување не стигаш многу далеку!!!
Btw. Никој не те повика да коментираш мислења а посебно не моето. Ако те иритира прескокни го а не да реплицираш. Се разбравме или уште има нешто нејасно ?!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom