Масони

Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
Cudo-edna informacija do tebe SAMO Masonot moze javno da izleze i da kaze deka e mason,toa e negov izbor drugite masoni nemaat pravo toa da go kazat osven ako toj prethodno javno ne se proiznel za toa(znaci opsto poznato)govoram za zivite masoni.Za onie koi ostavile beleg niz istorijata se razbira deka se polemizira i dokolku bile masoni poveke ili pomalku go ima vo javnosta.Denesnoto vreme i brzinata i moznosta za dobivanje na informacija se razbira deka vo mnogu se razlikuva od porano(pred i se internetot )taka da navistina e tesko deneska nesto da ne se doznae ako dovolno se potrudime za toa da go doznaeme.
Za toa deka masonite treba prvo sami da se proiznesat vo javnosta,znam.
A na toa ako mislis deka jas sum kazal nesto za tebe,toa e samo moe mislenje od prethodno procitanoto,i mislam deka na forumov ima sloboda vo mislenjata.A toa za internet tocno e deka se moze da se najde ako se saka, i toa e tocno,ali ne znam za so konkretno mislis....objasni... da ne mislis za drugata tema so pisuvavme ili..:salut:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.077
Поени од реакции
80.983
Ајде уште еднаш да објаснам...
Морал и Догма се однесува на сите степени и од "синото" масонство (трите степени) и од Шкотскиот орден (до 33-та степен).
Реченицата која ти ја цитираш: "Lucifer, the Light-bearer!" - е аналогија и е директно земена од Библијата! (затоа и реков претходно - навистина се потребни сериозни познавања од Библијата за да може да се дискутира езотериката на масонството).
Луцифер значи (буквално!) - Носител на Свелината (Lucis Ferrе). Потекнува од Стариот Завет, пророкот Исаија, книга 3, стих 12:
12 Како падна од небото Деницо (Светлоносецу), сине Зорин? Како ли си симнат на земјата ти, угнетувачу на народите?

Се однесува на падот на ангелот, кој станува ѓавол. Деница, или Светлоносец, се однесува на фактот што утринската ѕвезда е таа која ја најавува светлината на денот.
Кај Пајк, ако го извадиш од контекстот, тогаш ќе звучи како да му се восхитува. Но, ако го гледаш во рамките на контекстот во кој е напишано - ќе видиш дека Пајк зборува со директен негативен однос кон него, и отприлика тоа што го вели е - како може да подведе некого едно такво романтично име и таква една лажна светлина... пазете се од неа!
Целото поглавје се однесува на тоа како треба да се пазиме од лажната светлина, од лажниот сјај, од привремените материјални придобивки, од позицијата во општеството, од парите, златото итн... дека не е тоа вистинската вредност, туку лажната и дека токму тоа не води по погрешен пат и се подалеку од вистинската светлина.
Ова, е доста Библиска поука, во секој случај.
Благодарам за појаснувањето.
Добро е да се цитира Светото Писмо.
Може ли директен јавен одговор (со да или не) на веќе поставеното прашање:
" ...дали Масонството ја отфрла светлината на Lucifer, the Light-bearer!? "

и коментар на цитатот од анексот од предходниот мој пост.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Луцифер нема вистинска светлина. Тој носи лажна светлина.
И во директен одговор на твоето прашање - ДА, масонството ја отфрла и отфрла се што е во врска со Луцифер и со силите на злото! Прочитај го целосно делот во кој се спомнува ова кај Пајк, ќе видиш дека тој токму за тоа зборува. Како што реков - The Light bearer е само буквално преведување на зборот Lucifer, и е идентично направено (односно позајмено) од Библијата, третата книга на Исаија, а не е во форма на восхит, почит или давање титула.
Ако некој тврди дека кај Пајк е тоа некаков сатанизам, тогаш тоа значи дека тврди дека пророкот Исаија е сатанист и се восхитува на ѓаволот... не верувам дека било кој Христијанин би се согласил со ова, зарем не?
Само Бог Носи Вистинска Светлина.

Претходно што праша (беше поставено подоцна со промена во постот, па затоа не одговорив во претходниот напис) - истиот случај е со Манли Хол. Проблемот е што за да го сфатиш тоа што Хол го вели во конкретниот цитат, треба да се прочита буквално целата книга - Lost Keys of Freemasonry (60-тина страници е).
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
Za toa deka masonite treba prvo sami da se proiznesat vo javnosta,znam.
A na toa ako mislis deka jas sum kazal nesto za tebe,toa e samo moe mislenje od prethodno procitanoto,i mislam deka na forumov ima sloboda vo mislenjata.A toa za internet tocno e deka se moze da se najde ako se saka, i toa e tocno,ali ne znam za so konkretno mislis....objasni... da ne mislis za drugata tema so pisuvavme ili..:salut:
Ne ovaa nema vrska so mene jas nikogas ne pisuvam licno so prezir ili uvredi go pocituvam secie mislenje i stav(iako ne mora da se slozuvam so istoto)ova bese samo generalna informacija za citatelite a za tvojot stav hehe toa e tvoj stav i go pocituvam kako takov(kojznae mozebi si i vo pravo).
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Слушнал некој за Пиндар? За лизардс и слично?
Од тоа дека Буш се претвара во влекачко суштество до тоа дека има заеднички корени со останатите масони, Кралицата на ВБ, Тони Блер кои и онака изгледаат слично и се иста фамилија...
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Слушнал некој за Пиндар? За лизардс и слично?
Од тоа дека Буш се претвара во влекачко суштество до тоа дека има заеднички корени со останатите масони, Кралицата на ВБ, Тони Блер кои и онака изгледаат слично и се иста фамилија...
mozes da otvoris nova tema za ova
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
Слушнал некој за Пиндар? За лизардс и слично?
Од тоа дека Буш се претвара во влекачко суштество до тоа дека има заеднички корени со останатите масони, Кралицата на ВБ, Тони Блер кои и онака изгледаат слично и се иста фамилија...
Po moe glediste site nie se zanimavame so diskusii i objasnuvanje za masonerijata sto e taa ,kakvi se nejzinite nacela i sl.Mislam deka e neceliskodno da go pretvorime forumot vo raspravi za poedinci i sl bidejki bi mozele mnogu lesno da izbegame od temata i celta.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Да, ако гледаш стрип филмови, и ги сфаќаш како историски материјал, тогаш многу веројатно дека ќе веруваш во таа информација. :tapp:
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Мислам дека јас веќе објаснив што се Илуминатите... ајде уште еднаш, штом се отвора повторно тоа прашање.
Илуминати - е група, друштво, формирано од Адам Вајшаупт. Основачите на организацијата се масони! Причината за формирањето на групата е наводно подлабоко езотеричко проучување, особено на кабалистички идеи. Но... многу бргу по формирањето, почнуваат да се занимаваат со политика и тоа доста отворено. Да не забораваме, ова е во 1780-тите години, кога се случуваат доста промени во Европа и во Светот. Во Америка веќе е на големо во тек борбата за независност. Во Англија веќе се поминати големите промени и општеството е доста подемократски уредено. Холандија одамна е веќе демократија и е укинат феудализмот. Во Франција, секој момент ќе се случи Големата Револуција... Германија од друга страна е доста побавна во овие промени, особено Баварија (каде што се наоѓаат Илуминатите).
Вајшаупт има доста крајни идеи, не само во врска со политичкото уредување, туку и во врска со начинот на кој треба да се извршува политичката активност. Неговите јавни пројави водат до тоа да биде исклучен од масонската ложа! Со тоа - и тој и сите членови на неговата организација, престануваат да бидат масони.
Владетелот на Баварија, самиот масон, ја забранува целосно организацијата на Вајшаупт и апси поголем дел од членовите, под обвинување на заговор против власта. Вајшаупт пребегнува во Швајцарија, оттаму во Шведска, но тоа е крај на неговите активности. Престанува да постои фамозната организација Илуминати, некаде кон крајот на 1780-тите. Зад себе остава напишани и објавени 3 книги, поголемиот дел од напишаното се однесува на неговите политички идеи.
Е сега... од каде денес толку многу се зборува за оваа организација?
Има неколку извори за нивната актуелност, сите од 19-тиот век. Ниеден од тие извори не е ниту историски, ниту фактографски издржан и уште во нивно време било докажано дека тоа што е напишано е фалсификат или чиста измислица.
Еден од нив е Лео Таксил - шарлатан, автор на крими романчиња и конспирациски книги од крајот на 19-тиот век, во Париз. Пишува серија на книги за масоните, каде што главни играчи се илуминатите. Тој го воведува познатиот мит за Бафомет и познатата слика за него, повикувајќи се наводно на докази од католичката црква користени при судењата на Темпларите. Се разбира - такви докази не постојат, ниту некогаш постоеле - но неуките маси во Париз тоа не го знаат... Не само тоа - ами тој пишува во своите книги како зборува со духот на некоја вештица, која е божица на масоните и која директно комуницира со духот на Алберт Пајк (починат во тоа време), и која директно го пренела во текот на една вечер преку Атлантскиот Океан во Америка за да се сретне со духот на Пајк, а во друга книга го одвела во длабочините на пеколот, за да види како изгледа следниот живот...
Хм... Значи... автор кој го напишал сево ова (а и уште многу други глупости од овој тип) се зема и ден денес како релевантен извор на информации?!?!?!
Неколку години трае неговата слава, но станува премногу славен. Книгите стануваат премногу актуелни и читателите веќе сакаат да се сретнат на живо со него и уште повеќе - бараат од него да ја покаже таа вештерка (божица) со која зборува и од која му се сите информации за Илуминати, Масони и се останато... Тој оди дотаму што на неколку пати свикува конференции на кои објавува дека ќе ја донесе, но се разбира - ги откажува подоцна. На крај, не можејќи да даде никаков доказ за своите книги, ЈАВНО признава дека сето тоа било измислица. Против него е покрената судска постапка за заведување на народните маси!
И ден денес - 90% од приказните за сатанистичката поврзаност на илуминатите, всушност потекнува од овој извор. Сами преценете дали има смисла да се верува и да се сфати сериозно.
Втората линија на приказни во врска со Илуминатите и Масоните потекнува од прочуените Протоколи на Сионските Мудреци... Истотака - измислица, која е докажано дека е чист фалсификат уште во времето кога е објавена!
Сепак - тоа не спречува илјадници автори и ден денес да се повикуваат на тие писанија, и да велат дека - ете, масоните ве лажат и сакаат да ве убедат дека е тоа измислица.
Проблемот во таа теорија пак е во тоа што не масони, а лингвисти имаат докажано, многу едноставно и со многу јасни, конкретни, непобитни докази, кои стојат на располагање на секој кој малку повеќе разбира од структурата на јазикот и пишувањето. Но, се разбира - обичниот народ, масите не се такви и соодветно, полесно им е да ја примат теоријата на заговор која овие таканаречени протоколи ја промовираат.
Инаку - протоколите се однесуваат на Масонско, Илуминистичко, Еврејски заговор против светот. Оттаму е кованицата Јудео-Масонство, која се користи потоа од Франко, Хитлер и Мусолини.
Само што - протоколите се препишани од неколку претходни текстови, кои се однесуваат на сосема други теми и имаат сосема други "негативци". Основата ја зема од француски текст напишан во 1860-тите години, каде што не се ни спомнуваат евреи, уште помалку масони, а се однесува на комунистите и на штотуку актуелизираната Интернационала. Протоколите имаат буквално цели пасоси, па дури и страници директно препишани од овој текст, само со промена на негативецот. Има и препишување од неколку други текстови.
Како што реков - тоа не ги спречува шпекулантите и шарлатаните да ги цитираат во последниве 100 години како да се чиста вистина и непобитен факт.

Ќе дадам само еден пример. Тоа е како денес да напишете книга, во која ќе кажете дека Никола Груевски (се извинувам што употребувам конкретно име) има натприродна моќ и дека на тој начин ги добива изборите, и не само тоа, ами за време на интервјуата, прави некаков магиски ритуал, со кој ги хипнотизира гледачите, за потоа да може да испрати кај нив духови и да влијае врз нивниот живот. Се разбира, ова ќе го поткрепите со конкретни случки и сведоштва од прва рака, како и од луѓето кои му помогнале да го постигне тоа, но потоа се одметнале од него, кога виделе дека го злоупотребува.
И после 100 години, некој да ја земе оваа книга, и да ја препишува како официјална верзија и да ја раскажува како историја.
Отприлика исто е... (иако сум сигурен дека денес може да се најдат барем 100-тина будали кои директно се во состојба да поверуваат во примерот кој го наведов со премиерот и се апсолутно убедени дека е тоа чиста вистина!:uvo:)

Така да - секогаш, што и да прочитате што се базира на шпекулација, споредете го со неколку извори и со различни автори, но пред се - проверувајте ги основните факти кои се наведени во напишаното!
Еј човек ме мрзи да читам толку многу.....
Инаку дај кажи во кој век живеел тој Адам твој и кажи ми од кога потекнуваат илуминатите.....
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
баш ме интересира кога е основана организацијата на слободните ѕидари
кој ја основал?
какви биле околностите тогаш?
како се развивала цела таа организација?
ако е можно, кои се нејзини дела или дејствија?
според масоните, која година е сега?
зошто баш од тогаш почнува да се одбројува времето?
кои се видни денешни масони? (*нормално за кои можете да ни кажете)
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
Info

Еј човек ме мрзи да читам толку многу.....
Инаку дај кажи во кој век живеел тој Адам твој и кажи ми од кога потекнуваат илуминатите.....
A mislis li deka toj e tuka za da te ubeduva tebe i nekoi slicni kako tebe sto mislat (toa e vase pravo se razbira)deka znaat premnogu za recisi se na svetov i nemaat mesto vo svoite datoteki daveruvajte mi ne snimat uste nesto novo.Gresis prijatele bidi samo blagodaren sto Zidarski e tuka so edna misija da ima objasni na nasite MK braka i sestri so konkretni informacii i od prva raka sto e i kako e bez nekogo pri toa da uvredi bidejki veruvajte mi kolku i da znaete dokolku ste nadvor od masonerijata recisi nisto ne znaete zatoa sto nestata mnogupati ne se onakvi kako sto se napisani tuku imaat prenosno znacenje i dokolku nema koj toa da vi go objasni pri oci ke ostanete slepi.Sovet do site koi ovaa tema ne ve interesira ednostavno zaobikolete ja bez mudruvanje neli i veruvajte mi ne vi sudam oti samo e eden toj sto moze da sudi tuku bratski vi ukazuvam
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Fallen - ако те мрзи - не читај. Има тука кратки некои постови за лизардс и слично - прочитај ги, веројатно покорисни ќе ти бидат :kesa:.

Аце - многу прашања, ајде едно по едно:
1. баш ме интересира кога е основана организацијата на слободните ѕидари
Не е познато! Првата Голема Ложа (здружение на ложите во една држава) е формирана на 24ти Јуни, 1717-та година.
Првите масонски записи се од 14-тиот век, иако има некои дела од 10-тиот век, за кои може да се каже дека изобилуваат со масонски елементи.
Претходно? Којзнае... масонската традиција генерално се пренесува усно (дури и денес), така што тешко е да се пронајде почетокот. Според една од легендите - првата ложа е отворена од Мојсеј во пустињата, при Излезот од Египет.

2. кој ја основал?
Конкретно име не постои. Современото потекло е од каменорезачките гилдии и е процес кој траел со векови.

3. какви биле околностите тогаш?
Може да зборуваме само за масонството во денешниот негов вид. Се оформува околу 15-17ти век. Крајот на феудализмот, почетокот на промените, првичното воведување на демократија, развој на уметностите, развој на науката, поставување на разумот пред суеверието итн...
Иако може да се тврди дека тоа создало услови за развој на масонството, ако се погледнат имињата кои биле масони во тој период, ќе се увиди дека е обратното - а токму од нив потекнуваат овие промени, социјален и интелектуален развој.

4. како се развивала цела таа организација?
Во почетокот тајно. Заради преследувањето од страна на црквата на секој кој не мислел како нив и секој кој се осудувал да зборува за слобода, права, еднаквост на сите... Од 1717-та година е јавно, иако доста дискретно, затоа што повторно - преследувањата не запреле.
Во Хитлерова Германија - првите кои биле уапсени, прогонети, ставени во логори и убивани биле масоните. Истото се случувало во Италија. Сепак - најголемиот прогон е извршен во Шпанија од страна на Франко. Иако во Шпанија има само 5.000 масони пред граѓанската војна, тој убива 80.000 луѓе под обвинување дека се масони. Убивале секој за кој што постоело сомневање и убивале секој што бил поврзан со него (семејство, пријатели, соработници). Тоа налага доста голема доза на дискретност кога се зборува за масонството, за членовите итн.
Од оваа страна на океанот - се развива доста слободно. Поточно кажано - и САД и Канада, се земји кои се создадени на масонски принципи (во САД уставот и декларацијата за независност, во Канада - Картата на Правата).

5. ако е можно, кои се нејзини дела или дејствија?
Дела и дејствија на масонеријата нема! Има дела и дејствија на поединечните масони. Секој делува по свое лично убедување, по сопствена воља и во рамките на сопствените можности. Нема "команден синџир", нема наредби што да се прави, како да се прави...
Дела на масони? Толку многу што енциклопедија не би била доволна да се набројат само... Ќе набројам имиња, ти пробарај по нет што се правеле...
Моцарт, Њутон, Да Винчи, Галилео, Дидро, Волтер, Гете, Бетовен, Лист, Пиер Кири, Александар Флеминг (пеницилин), Хенри Дунан (Црвен Крст), Џејмс Нејсмит (ја измислил кошарката), Черчил, Труман, Рузвелт (двајцата), Нет Кол, Дјук Елингтон и Оскар Петерсон (тројцата џезери)... можам да набројувам до утре...

6. според масоните, која година е сега? зошто баш од тогаш почнува да се одбројува времето?
6009-та. Додаваш 4000 на сегашната бројка. Затоа што во средните векови било "пресметано" дека "Нека Биде Светлина", односно создавањето на светот се случило 4000 години пред Христа (не од масони, туку од црквата). Масонството го превзема симболички, како годината во која на светот му е дадена Светлината (од Бога). Затоа и се нарекува - Anno Lucis (A.L.) - Година на Светлината. Значи сега е 6009 A.L.

7. кои се видни денешни масони? (*нормално за кои можете да ни кажете)
Може да се зборува за оние кои јавно се декларирале... Не се многу таквите, особено познатите личности внимаваат, затоа што после нивните придобивки и успеси ги припишуваат на тоа што се масони, а не на нивниот труд и усилија.
Еден многу познат - Стив Вожњак (ко-сопственик и основач на Apple).
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Како може чоек да се запише во масони? Шо документи бараат и колку е членарината и што корист има чоек од тоа ... попуст во масонски дуќани, летувања, заеднички излети, дебитни или кредитни картички од масонски банки ??
 
F

FallenHypaspist

Гостин
A mislis li deka toj e tuka za da te ubeduva tebe i nekoi slicni kako tebe sto mislat (toa e vase pravo se razbira)deka znaat premnogu za recisi se na svetov i nemaat mesto vo svoite datoteki daveruvajte mi ne snimat uste nesto novo.Gresis prijatele bidi samo blagodaren sto Zidarski e tuka so edna misija da ima objasni na nasite MK braka i sestri so konkretni informacii i od prva raka sto e i kako e bez nekogo pri toa da uvredi bidejki veruvajte mi kolku i da znaete dokolku ste nadvor od masonerijata recisi nisto ne znaete zatoa sto nestata mnogupati ne se onakvi kako sto se napisani tuku imaat prenosno znacenje i dokolku nema koj toa da vi go objasni pri oci ke ostanete slepi.Sovet do site koi ovaa tema ne ve interesira ednostavno zaobikolete ja bez mudruvanje neli i veruvajte mi ne vi sudam oti samo e eden toj sto moze da sudi tuku bratski vi ukazuvam
Ок де брат погрешно сме се разбрале..Не му контрам јас ништо на ѕидарски туку премногу сум директен...Се гледа дека човекот има познавања..
А да ти кажам и јас му се дивам како може по толку да куца и да разјаснува на веќе слепата и глувата раја, јас едноставно немам толку трпение за тоа:jaj:...
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
hehehehehehe

Како може чоек да се запише во масони? Шо документи бараат и колку е членарината и што корист има чоек од тоа ... попуст во масонски дуќани, летувања, заеднички излети, дебитни или кредитни картички од масонски банки ??
Citajki go postov zakluciv deka bi sakal da bides eden od masonite koi vlegle vo masonerijata so digitron vo dzebot.Pa prijatele vednas ke ti kazam prvo sto bi go sretnal tamu e ukazuvanjeto od MM deka ne treba da ocekuvas nikakvi materijalni benefiti od masonerijata(ne znaci deka nema da bides pomognat dokolku treba od brakata licno) znaci tvojata zadaca e ti kolku i sto ke mozes da i pruzis na masonerijata a ne taa na tebe.Znaci prifakajki go ovaa nacelo poagjajki od nula ti si onoj sto dobiva zatoa sto masonerijata od DOBAR covek pravi PODOBAR a od toa pogolem benefit nema.Koga e covek dobar toj e dobar za site onie koi go opkruzuvaat od potesnoto semejstvo do celata okolina sto te opkruzuva.Bogatstvoto lezi vo duhot i ljubovta koja mozes da ja pruzis a ne vo materijalnite dobra.Veruvaj mi i da dojdes do situacija da se udavish(alegoricki)sekogas ke ima nekoj koj ke te izvlece od ziviot pesok.Podobro od toa zdravlje.Inaku vo USA imas kampiranja i vikendi dokolku si MM po smesni ceni kade sto se druzis so brakata i sestrite i navistina e prekrasno cuvstvoto da bides prifaten od luge so koi 1 pat vo zivotot se srekavas kako da si izrasnal so istite.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom