Масони

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.252
Поени од реакции
8.338
а може ли неој да појасни кој се може да биде масон дали е тоа определена група на луѓе пр евреи познати моќници и сл или може секој?
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Па сега... јас мислам дека барем едно 17 пати кажав веќе... ама ајде пак...
За да се стане масон, не треба да се биде богат, моќен, евреин или било што од тој тип.
Тоа не значи дека може било кој да стане. Има јасни критериуми кои треба да се исполнуваат. Побарај наназад по темава, го имам ова детално одговорено.
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
946
Слободни ѕидари ма еј, нека одат нека фатат малтер да мешаат па да ги видам после.
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
mislam deka palatava e ili vladata ili parlamentot na sad(ne sum bil vo Wasington da e vo paris ili london kaj so sum bil znam)....se naoga na mapava gledam na ulicata na nezavisnosta(INDEPENDENCE).toa gledam na mapava drugoto e na kineski pisano
a za ova clenstvoto mislam ako nekoj nema leb da jade nema ni da mu tekne da odi vo nekoe bratstvo koe go vikaat masoni(i ako ima takov znaci mu fali nesto)da plaka clanarini....so toa normalno mislev na prosecno makedonsko semejstvo sto ne moze da si dozvoli da odi sekoja godina na odmor vo spanija,domenikanska republika,majami,bermuda
a ima za jadenje i pienje i osnovni potrebi za normalen zivot......:salut:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.094
Поени од реакции
81.041
Многу членови застраниле, во текот на историјатот на Масонството.

Пострашно е што тоа се случува понекогаш и со цели ложи.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
Многу членови застраниле, во текот на историјатот на Масонството.

Пострашно е што тоа се случува понекогаш и со цели ложи.
Dobro vo tie slucai sto gi imalo a mozebi i pak ke gi ima (nikogas ne se znae) e sto sekogas ima nekoj nad sto toa moze da go sankcionira i dovede vo red.Znaci begas od pravilata i propisite ne gi sledis =prijatno,asta la vista i sl.Za toa se golemite lozi koi redovno kontaktiraat so golemite lozi na drugite drzavi i tn itn.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
CUDO - сепак, не знам за што точно станува збор... жалам...
1307 - за да се стане член на ложата, мора да се има чисто криминално досие. Освен тоа, за било каков кривичен прекршок или неморално поведение (на пример - изневерување на сопругата) - веднаш се исфрла членот од ложата.
Има примери со цели ложи кои направиле погрешни чекори - но тоа не е на товар на масонството, затоа што таквите случаи биле веднаш исклучувани!
Таков е примерот со групата околу Вајшаупт во 18-тиот век или со ложата П2 во 80-тите години на 20-тиот век (за тоа пишував некаде уште на првите страници). Во случајот на П2, криминалните активности на таа група се случуваат дури 3 години откако се исфрлени од Големата Ложа на Италија. Одат дотаму што упатуваат закана по животот на Големиот Мајстор.
Дали има погрешни случаи - да, сигурно. И покрај добриот систем за проверка на карактерот на луѓето, се случува да влезат неморални личности. Но - затоа пак системот за нивно исфрлање (откако ќе се увиди какви се) е беспогрешен!:wink:
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
zidarski-eve tuka sega ja vidov slicna slika kako sto ja gledav na net
ja ima na sesta strana na forumov za masoni ama tuka e nacrtana kako zajce....
ke ja vidis za koja ti vikam....:salut:
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
zidarski-a zosto na prviot red od piramidata koja se naoga na zadnata strana na dolarot ja pisuva 1776 godina.Godinata koga se formirale iluminatite kako grupa.
zosto ne e na primer 1717..... i sto znaci toa(gledano odozgora) kaj palatata INDEPENDENCE so trevnicite(mene mi izgleda kako buv na edna slika na net).:salut:
мислам дека на 4.7.1776 е донесена декларацијата за независност на САД
ако не е тоа,(не сум многу сигурен)тогаш е нешто поврзано со неа, битно нема допирни точки со масонеријата, освен ако масонеријата има допирни точки со декларацијата и времето на нејзиното донесување


ѕидарски, фала на одговорените прашања, ако не ти е тешко имам уште
кои се официјални симболи на масонеријата,зошто баш тие, што значат? (има на гугл ама се се од блогови, и во најголем број ги поврзуваат со илуминати па затоа се откажав)
каква е поврзанота на старата египетска цивилизација со масонеријата? (имам разбрано дека имаат некои заеднички симболи и начела, па ти потврди колку е точно)
колку црквата влијаела на симболите на масоните?
колку другите религии влијаеле на масонските симболи?
конкретно за религиите, зошто кажа дека не е битно која религија е масонот, битно е дали верува во виша сила, што се случува доколку одреден т.н кандидат за масон е на пример паган, што се коси со други религии со она што е добро а што лошо, има ли такви, како се ставаат во склоп и согласност ако има?
засега доста, ама имам и уште:smir:
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Чудо - тоа е Capitol Hill, зградата на конгресот на САД. Сликата - од секоја мапа и од секој град можеш да извадиш некаква теорија на заговор... :toe:
Официјален симбол на масонството е само еден - Шестар и Аголник, со Г во средината. Има стотици значења, секој може да најде дополнително објаснување и значење... но во најопшти црти - се сведува на употребата на самите алатки.
Шестарот - служи за мерење на растојанија, но и за цртање на кругови. Односно - не потсетува секогаш да ги премеруваме своите дејствија и да се држиме во рамките на моралот и вредностите.
Аголникот - служи за цртање на прави агли, но и за проверување на аглите на градбите.
Односно - не потсетува секогаш да дејствуваме правилно и да го проверуваме она што сме го направиле во однос на другите луѓе.

Директна поврзаност на египетската цивилизација со масонеријата нема. Но, низ историјата, симболите на сите цивилизации се поврзани и се наследуваат од една на друга. Теоријата за египетската врска се од 19-тиот век, кога во Западна Европа е во мода египтологијата (по освојувањето на Египет од Наполеон и по откривањето на каменот од Розета), па на се се припишува египетска врска...
Но - египетските симболи влијале силно на еврејските (евреите поминуваат неколку векови во Египет во ропство), кои пак влијаеле силно на Христијанските. Христијанските симболи пак влијаат на Масонството...
Паган не може да биде масон, затоа што не верува во Виша Сила, туку во повеќе Богови, од кои ниеден не е "Создателот" на се (тоа би било грубо дефинирање на пагани). Услов за да се членува во Ложа е да се верува во Создател, Творец на Се, да се верува во Битие кое е Големиот Архитект на Вселената.
Христијанската, Еврејската, Муслиманската верзија на Вишата Сила, се вклопува во тоа објаснување... се разбира, има уште неколку религии - Хинду, Сикхите, Будистите, итн...
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
................hmmmmmmmmmmm, eden nas prijatel ovde na kajgana.... mi spomna da zirnam malku ovde, zirnav, vidov................................si otidov..:)
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.252
Поени од реакции
8.338
Вака по некоја моја логика како што читав назад по страниве и пишуваше дека тито бил масон . Е сега по некоја теорија ако си масон треба да веруваш во некоја надприродна сила т.е да бидеш во некоја вера ама сите знаеме дека комунизмот недозволува вери па така да неверувам дека и он бил масон зашто не е од никоја вера!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Кој беше првио масон. Пошто ко шо знам ја некој одбор - некоја жири комисја масонска треба да прими некого у масони, па како настанал првио масон и кој него го примил во друштвото масонско?
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
Кој беше првио масон. Пошто ко шо знам ја некој одбор - некоја жири комисја масонска треба да прими некого у масони, па како настанал првио масон и кој него го примил во друштвото масонско?
pa dobro be covek moze li da svrtis 2-3 strani nanazad pa da procitas kako stanale prvite masoni i nesto poveke ako te interesira ima za citanje kolku sakas samo da imas merak za citanje,da te interesira i da go razberes toa so e napisano....i daj te molam postavi nekoe prasanje na koe do sega ne e odgovoreno....ne prasuvaj prasanja na koi barem po 3 pati e odgovoreno.

zidarski-dali vo momentov ima masoni od kina,japonija,koreja i tajvan vo nekoja od lozite vo svetov....i dali nekogas bukvata M vo nekoi slucaevi moze da bide znak na masonite.
Dali imas informacija za makedonskite moneti(tie ponovite od 2000g navamu)da imaat masonski znaci...poz:salut:
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
informacija

Вака по некоја моја логика како што читав назад по страниве и пишуваше дека тито бил масон . Е сега по некоја теорија ако си масон треба да веруваш во некоја надприродна сила т.е да бидеш во некоја вера ама сите знаеме дека комунизмот недозволува вери па така да неверувам дека и он бил масон зашто не е од никоја вера!
JB Tito bil mason i toa e provereno a kako dokaz za toa onaka laicki neka ti posluzi toa sto od celokupniot imot sto go imal mozebi e edinstveniot vladetel vo svetot ne ostavil nisto na semejstvoto sem eden stan vo BG kajsto ziveela Jovanka.Uslov e da veruvas vo Sozdavatelot(ima razlicni iminja kaj razlicni religii).Imas objasneto na prethodnite stranici:oeoeoe:Za pobedata protiv Polska NAPRED MAKEDONIJO i site MAKEDONCI
 

Kajgana Shop

На врв Bottom