Масони

F

FallenHypaspist

Гостин
Fallen - ако те мрзи - не читај. Има тука кратки некои постови за лизардс и слично - прочитај ги, веројатно покорисни ќе ти бидат :kesa:.

Аце - многу прашања, ајде едно по едно:
1. баш ме интересира кога е основана организацијата на слободните ѕидари
Не е познато! Првата Голема Ложа (здружение на ложите во една држава) е формирана на 24ти Јуни, 1717-та година.
Првите масонски записи се од 14-тиот век, иако има некои дела од 10-тиот век, за кои може да се каже дека изобилуваат со масонски елементи.
Претходно? Којзнае... масонската традиција генерално се пренесува усно (дури и денес), така што тешко е да се пронајде почетокот. Според една од легендите - првата ложа е отворена од Мојсеј во пустињата, при Излезот од Египет.

2. кој ја основал?
Конкретно име не постои. Современото потекло е од каменорезачките гилдии и е процес кој траел со векови.

3. какви биле околностите тогаш?
Може да зборуваме само за масонството во денешниот негов вид. Се оформува околу 15-17ти век. Крајот на феудализмот, почетокот на промените, првичното воведување на демократија, развој на уметностите, развој на науката, поставување на разумот пред суеверието итн...
Иако може да се тврди дека тоа создало услови за развој на масонството, ако се погледнат имињата кои биле масони во тој период, ќе се увиди дека е обратното - а токму од нив потекнуваат овие промени, социјален и интелектуален развој.

4. како се развивала цела таа организација?
Во почетокот тајно. Заради преследувањето од страна на црквата на секој кој не мислел како нив и секој кој се осудувал да зборува за слобода, права, еднаквост на сите... Од 1717-та година е јавно, иако доста дискретно, затоа што повторно - преследувањата не запреле.
Во Хитлерова Германија - првите кои биле уапсени, прогонети, ставени во логори и убивани биле масоните. Истото се случувало во Италија. Сепак - најголемиот прогон е извршен во Шпанија од страна на Франко. Иако во Шпанија има само 5.000 масони пред граѓанската војна, тој убива 80.000 луѓе под обвинување дека се масони. Убивале секој за кој што постоело сомневање и убивале секој што бил поврзан со него (семејство, пријатели, соработници). Тоа налага доста голема доза на дискретност кога се зборува за масонството, за членовите итн.
Од оваа страна на океанот - се развива доста слободно. Поточно кажано - и САД и Канада, се земји кои се создадени на масонски принципи (во САД уставот и декларацијата за независност, во Канада - Картата на Правата).

5. ако е можно, кои се нејзини дела или дејствија?
Дела и дејствија на масонеријата нема! Има дела и дејствија на поединечните масони. Секој делува по свое лично убедување, по сопствена воља и во рамките на сопствените можности. Нема "команден синџир", нема наредби што да се прави, како да се прави...
Дела на масони? Толку многу што енциклопедија не би била доволна да се набројат само... Ќе набројам имиња, ти пробарај по нет што се правеле...
Моцарт, Њутон, Да Винчи, Галилео, Дидро, Волтер, Гете, Бетовен, Лист, Пиер Кири, Александар Флеминг (пеницилин), Хенри Дунан (Црвен Крст), Џејмс Нејсмит (ја измислил кошарката), Черчил, Труман, Рузвелт (двајцата), Нет Кол, Дјук Елингтон и Оскар Петерсон (тројцата џезери)... можам да набројувам до утре...

6. според масоните, која година е сега? зошто баш од тогаш почнува да се одбројува времето?
6009-та. Додаваш 4000 на сегашната бројка. Затоа што во средните векови било "пресметано" дека "Нека Биде Светлина", односно создавањето на светот се случило 4000 години пред Христа (не од масони, туку од црквата). Масонството го превзема симболички, како годината во која на светот му е дадена Светлината (од Бога). Затоа и се нарекува - Anno Lucis (A.L.) - Година на Светлината. Значи сега е 6009 A.L.

7. кои се видни денешни масони? (*нормално за кои можете да ни кажете)
Може да се зборува за оние кои јавно се декларирале... Не се многу таквите, особено познатите личности внимаваат, затоа што после нивните придобивки и успеси ги припишуваат на тоа што се масони, а не на нивниот труд и усилија.
Еден многу познат - Стив Вожњак (ко-сопственик и основач на Apple).
А братче се гледа дека сме читале од различни извори.
Според изворите од кои имам јас читано Илуманатите подоцна наречени масони се организација за која се смета дека се оформила околу 12 000 година п.н.е. Поточно се оформило Братството на змијата кое било поделено на 2 dела - Илуманати и Илуманари - Братството на жолтиот змеј и Братството на црвениот змеј...ајде не ми се куца веќе...
Инаку биди ми поздравен и не ме сваќај погрешно...:smir:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Citajki go postov zakluciv deka bi sakal da bides eden od masonite koi vlegle vo masonerijata so digitron vo dzebot.Pa prijatele vednas ke ti kazam prvo sto bi go sretnal tamu e ukazuvanjeto od MM deka ne treba da ocekuvas nikakvi materijalni benefiti od masonerijata(ne znaci deka nema da bides pomognat dokolku treba od brakata licno) znaci tvojata zadaca e ti kolku i sto ke mozes da i pruzis na masonerijata a ne taa na tebe.
To не ми је проблем, знам дограма нешто да прам (појќе како хоби) знам и компјутери да форматирам, знам да прам припрема за штампа у Корел (ако им требаат визиткарти) и ако загусти можам да им помогнам (не знам да се тепам али мавам брзо) имам познавања на англиски јазик и возачка дозвола Б категорија и имам завршено воен рок. Значи не се малку работи кои можам како услуга да им понудам на масоните.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Fallen - секој може да објави секаква книга и секаква теорија. Друго прашање е дали е тоа поткрепено со факти. Така да - проверувај се што читаш.

Let3 - дискусијава е малку посериозна од тоа. Имај барем основно ниво на почит кон учесниците кои активно се вклучени во неа.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Let3 - дискусијава е малку посериозна од тоа. Имај барем основно ниво на почит кон учесниците кои активно се вклучени во неа.
Малце повеќе почит кон масоните, се обидувате од нив да направите некои чудовишта и мрачни сили а тие се сите луѓе како ние и тие јадат и тие пијат и тие настинуваат и тие имаат свои сништа, надежи... живеат во куќи, имаат семејства... Можеби овде има масони или роднини на масони кои такво преставување на масоните ќе ги навреди.
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Fallen - секој може да објави секаква книга и секаква теорија. Друго прашање е дали е тоа поткрепено со факти. Така да - проверувај се што читаш.

Let3 - дискусијава е малку посериозна од тоа. Имај барем основно ниво на почит кон учесниците кои активно се вклучени во неа.
Па добро за ова што го постирав има голем број на документи и книги кои не ќе можеш да ги најдеш во библиотеките...така да според мене се е ок.....човек размани овие дебати сега ...многу сум депресивен последниве денови...
Ќе се читаме другпат....поздрав

Свака част за трудот....
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
Znaci rekov deka masonerijata od DOBAR covek pravi PODOBAR i sekoj sam treba da se preispita dali spagja vo kategorijata dobar.Pa nemozam jas da bidam dobar ako pusam treva ili sl neli(cisto kako primer)ili ako samo recam da jas sum dobar a delata da govorat drugo.
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
zidarski-trilateralnata komisija,iluminatite,sovet za nadvoresni odnosi,mrtovecka glava,grupata bilderberg,komitet 300,the bohemian grove.Dali nekoi od ovie grupi imaat vrska so masonite. pr.dali masonite nastanale od nekoja od ovie grupi ili ovie grupi se napraveni od masoni...ili nema vrska ni ednoto ni drugoto.
Dali gradot Wasington e izgraden od masoni ili od iluminati bidejki arhitekturata mu e napravena(gledano od google earth)so poveke znaci.
Dali davidovata zvezda,okoto sto gleda se,buvot itn itn se masonski znaci ili ne.
I stvarno kako sto vika somoteitbe ako ne si tuka na nekoja misija(od moja gledna tocka)ne bi odgovaral na sekoj.Na primer kako sto sum ja.
do sledno prasanje pozz:salut:

somoteitbe-dali ako si mason ti e dozvoleno da pies alkohol:toe:
ne me svakaj pogresno onaka sakam da znam
 

D-r-ot

од поликлиника
Член од
8 јануари 2009
Мислења
3.360
Поени од реакции
941
Moze li nekoj da potvrdi ili da negira...Na emisijata "Vo centar" so Vasko Eftov ni prviot makedonski mason i clen na glavnata loza na masonite vo Makedonija nemozese da negira ili da potvrdi dali Aleksandar Makedonski bil mason!

Imate li vie nekakvi soznanija vo vrska so ova?
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
CUDO - Iluminati се формирани од масони, но потоа истите тие масони се исфрлени од своите ложи, заради неадекватни активности. Илуминати не постојат повеќе од два века, ниту пак било кога имале некакво значење. Ако не се разните сензационалистички книги, немаше ни да зборуваме за нив денес.
Останатите групи - немаат никаква врска со масонството.
Вашингтон е изграден од масони.
Давидовата Ѕвезда и Севидливото Око Божје се Библиски знаци и како такви се користат во Масонството.
Бувот? Нема таков симбол во масонството.

Мисија? Немам никаква мисија тука. Единствена причина заради која се вклучив во оваа дискусија е тоа што уште на почетокот видов дека има еден куп глупости и бесмислици напишани на темата, па решив да внесам малку факти за промена. Тоа што одговарам на секого - тоа се вика општа култура. Кога некој ти се обраќа, му возвраќаш со обраќање. :toe:
За алкохолот - да, дозволено е да се пие, зошто да не? Не е дозволено да се нарушува законот! Ако во соодветната земја е забранет алкохолот, тогаш нема да смееш да пиеш, се разбира.
IF - Нема конкретни докази за Александар Македонски, и е во доменот на шпекулацијата.
 

D-r-ot

од поликлиника
Член од
8 јануари 2009
Мислења
3.360
Поени од реакции
941
Ne se razbiram mn za masonite,no interesna mi e nivnata istorija,misterija i se okolu niv.Zatoa se prikluciv kon temava,so cel da naucam nesto poveke.

Zidarski gledam imas poznavanje za masonite,pa sto ke kazes za papite i nivnata vrska so masonstvoto?:wink:
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
zidarski-a zosto na prviot red od piramidata koja se naoga na zadnata strana na dolarot ja pisuva 1776 godina.Godinata koga se formirale iluminatite kako grupa.
zosto ne e na primer 1717..... i sto znaci toa(gledano odozgora) kaj palatata INDEPENDENCE so trevnicite(mene mi izgleda kako buv na edna slika na net).:salut:
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
zidarski-a zosto na prviot red od piramidata koja se naoga na zadnata strana na dolarot ja pisuva 1776 godina.Godinata koga se formirale iluminatite kako grupa.
zosto ne e na primer 1717..... i sto znaci toa(gledano odozgora) kaj palatata INDEPENDENCE so trevnicite(mene mi izgleda kako buv na edna slika na net).:salut:
Za dolarot ke vi kazam deka toj e kreiran kako novcanica od covek koj ne bil mason no togasniot pretsedatel na USA bil mason i nekoi drugi moknici okolu nego koi bile zasluzni za formiranjeto na USA takva kakva bila go prifatile predlogot a faktot zosto tokmu na novcanicata od 1$ tie simboli e mnogu prost toa bila vo toa vreme a verojatno i denes najrasprostraneta novcanica vo USA a denes i vo svetot i dava poraka da postoime tuka sme da se borime za slobodata na sekoj covek(sekoj sloboden covek moze da bidne mason-samo potsetuvanje)
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
Za dolarot ke vi kazam deka toj e kreiran kako novcanica od covek koj ne bil mason no togasniot pretsedatel na USA bil mason i nekoi drugi moknici okolu nego koi bile zasluzni za formiranjeto na USA takva kakva bila go prifatile predlogot a faktot zosto tokmu na novcanicata od 1$ tie simboli e mnogu prost toa bila vo toa vreme a verojatno i denes najrasprostraneta novcanica vo USA a denes i vo svetot i dava poraka da postoime tuka sme da se borime za slobodata na sekoj covek(sekoj sloboden covek moze da bidne mason-samo potsetuvanje)
Vikas deka sekoj sloboden covek moze da bide mason ali kolku sto znam za da vlezes vo masonite treba da imas pari....neznam kolku ali pak treba da imas poveke od normalno semejsto vo Republika Makedonija(kako sto e moeto
)...
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
Vikas deka sekoj sloboden covek moze da bide mason ali kolku sto znam za da vlezes vo masonite treba da imas pari....neznam kolku ali pak treba da imas poveke od normalno semejsto vo Republika Makedonija(kako sto e moeto
)...
Treba da imas pari za da si ja plakas clenarinata-godisna,i nekoi drugi obvrski no toa ne se mnogu golemi pari veruvaj mi sepak mora da si vo sostojba koga bi gi dal tie pari tvoeto semejstvo da ne bide osteteno vo smisla da gi pocuvstvuva nedostatokot od istite i pak ke recam ne se golemi pari,no ako si nevraboten tesko oti nemas moralno pravo od tvoite da baras pari a tie da ne mozat potoa leb da kupat.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
IF - Папите не се поврзани по никаков начин со масонството, освен што неколку папи од 18-тиот и 19-тиот век го забрануваат :toe:. Ниеден папа никогаш ниту бил член на масонската ложа, ниту бил поврзан со масонството по некаков начин.
CUDO - годината 1776-та, не е ставена затоа што е година во која се формирани Илуминатите, а е годината во која е донесена одлуката дека САД ќе имаат своја валута (до тогаш се Англиска колонија, но војната за независност е веќе почната).
Симболот - комисијата која го креира се состои од двајца масони и тројца немасони. Сепак, се избираат симболи, кои се со масонско влијание (иако никаде не се користат токму тие симболи), заради нивното универзално значење. 13-те реда на пирамидата се 13-те колонии кои ги формираат САД.
Тоа за палатата - не знам што точно зборуваш, појасни те молам.
Колку до зачленувањето - секој слободен човек може да стане член, доколку исполнува одредени услови.
Не треба да се биде богат, треба да се има нормален, стабилен живот. Не може семејството твое да страда за леб, а ти да се занимаваш со нешто друго...
Проблемот е што во Македонија се почесто бедноста се прифаќа како стандард за "нормално", што не би требало да се случува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom